Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Popradčania si pripomenuli 70.výročie ukončenia II.svetovej vojnyVytlačiť
 

Deň víťazstva nad fašizmom si pripomenulo aj mesto Poprad. Zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), predstavitelia okresu a mesta, ako aj politických strán a verejnosti položili 7. mája vence k obom pamätníkom v parku pri železničnej stanici. V piatok 8. mája sa primátor Jozef Švagerko s viceprimátorom Igorom Wzošom a mladými z popradského Mládežníckeho parlamentu pripojili k výzve prezidenta SR Andreja Kisku, aby ani jeden hrob padlého vojaka nezostal opustený. Zapálili sviečky na pomníkoch takmer 60 padlých na veľčianskom cintoríne. V rovnakom čase si prišli uctiť pamiatku vojnových obetí i členovia občianskeho združenia Kalinka z Popradu v sprievode pravoslávneho kňaza. Primátor J. Švagerko považoval za česť položiť kvety a zapáliť kahance na hroboch tých, ktorí zaplatili za naše oslobodenie najvyššou cenou – svojím životom. Povedal: „Stále hovorím, kto nepozná svoju minulosť, nezaslúži si budúcnosť. Som ročník, ktorý nezažil vojnu a som rád, že žijem v mieri. Treba sa z toho obdobia poučiť a nezabúdať, aby sa hrôzy vojny nikdy nezopakovali.“ Primátor doplnil, že najmä mladým je potrebné tragické historické udalosti 2. svetovej vojny, od konca ktorej uplynulo už 70 rokov, stále pripomínať. Predseda mládežníckeho parlamentu Jakub Dančo dodal: „Rozhodli sme sa aktívne si pripomenúť udalosti, aby ani mladí ľudia, ktorí vojnu nepoznali, nezabudli, že v nej zomrelo mnoho ľudí.“ 

Viac informácií o pietnych pomienkach prinesie aktuálne vydanie týždenníka Noviny Poprad

  

 

Foto: Noviny Poprad, M.Galajda


 
 

Stretnutie k novému skateparku v mesteVytlačiť
 

Mesto Poprad pozýva fanúšikov skateboardingu na stretnutie venované príprave realizácie nového SKATEPARKU. Stretnutie za účasti primátora mesta J. Švagerka sa uskutoční v malej zasadačke MsÚ 13.5.2015 o 15:00 hod. Každý, kto má záujem svojimi pripomienkami podieľať sa na budúcej podobe tohto športoviska, je vítaný.  


 
 

Tip na predĺžený víkend - Náučný chodník KvetnicaVytlačiť
 

Náučný chodník Kvetnica je zameraný hlavne na prezentáciu  lesných vegetačných stupňov Slovenska na malom území Mestských lesov Poprad, historickej lokality Zámčisko a Národnej prírodnej rezervácie Hranovnícka dubina.  Trasa náučného chodníka je okružná, s 9 náučnými zastávkami a s informačnými panelmi. Chodník sa začína v  Lesoparku Kvetnica a prechádza lokalitami Zámčisko, Horáreň, Hranovnícka dubina, Visová, Zverník Kvetnica, Pod Krížovou. Na chodník sa môžete dostať z troch východiskových bodov – Kvetnica, Visová, Podstráň. Prevýšenie vo východnej časti na Zámčisko je 300 m, v západnej časti na Krížovú 400 m. Dĺžka chodníka je 13,6 km a prejdete ho za 3 hod. 45 min. Vstupy na trase sú ľahko a rýchlo dostupné k zastávkam MHD. Viac info a tipov na ďalšie zaujímavé trasy v lesoch v okolí Popradu hľadajte tu .

 

 


 
 

Britský veľvyslanec v PopradeVytlačiť
 

 

V dňoch 16.-17.4.2015 navštívil Poprad britský veľvyslanec Andrew Garth so svojou partnerkou Angelou Smith. Vo štvrtok besedoval so žiakmi Gymnázia na Kukučínovej ulici a jeho partnerka s nimi piekla tradičné anglické dobroty. Na druhý deň si, ako zanietený futbalista, zahral A. Garth v tíme učiteľov futbalový zápas proti žiakom. Plodnú návštevu Popradu zakončil pracovným stretnutím s primátorom mesta Poprad Jozefom Švagerkom.

Andrew Garth je veľvyslancom V. Británie na Slovensku iba šiesty mesiac, no mesto Poprad stihol navštíviť už po tretíkrát. Vo štvrtok najskôr zamieril na pôdu Gymnázia Kukučínova, kde na neho čakali žiaci s množstvom otázok. „Zaujímali ich otázky o tom, ako sa stať diplomatom, ako sa rozvíjala moja kariéra politika a podobne. Bola to zároveň pre nich možnosť zdokonaľovať sa v angličtine a musím uznať, že im to išlo výborne,“ uviedol A. Garth. „Je to milý človek, s ktorým sa dá dobre porozprávať o hocičom. Pýtala som sa na rozdiel medzi anglickými a slovenskými školami a podľa neho sa tie slovenské zlepšili v technológiách,“ prezradila žiačka Katarína Krupková, ktorá len nedávno vyhrala celonárodné kolo olympiády v anglickom jazyku a tak jazyková bariéra pre ňu nepredstavovala problém.

Na vážnejšie témy sa britský veľvyslanec Andrew Garth porozprával počas piatkového poludnia s primátorom mesta Poprad Jozefom Švagerkom a s primátorom Levoče Milanom Majerským v Spišskej Sobote počas obeda. Tým pobyt pod Tatrami ukončil. „Zaujíma ma spolupráca v oblasti vzdelávania, kultúry a samozrejme turizmu, nakoľko existuje letecké spojenie Popradu a spojeného kráľovstva. Angličania vedia o Slovensku veľmi málo. Vzájomne by sme sa mohli propagovať,“ uviedol A. Garth. „Naše cesty sa spájajú v rozvoji regiónu, či školstva. Hľadáme cesty možnej spolupráce. Rád privítam od pána veľvyslanca názory anglickej strany na to, čo turistom chýba a čo treba zlepšiť,“ povedal J. Švagerko. „Po dnešku máme naplánované jesenné stretnutie veľvyslancov EÚ v Levoči po vzore stretnutia prezidentov z roku 1998. Máme čo ponúknuť, a mohlo by to byť naozaj motivačné stretnutie pre všetkých,“ doplnil M. Majerský.(mav)

Ďalšie podrobnosti i fotografie z návštevy veľvyslanca v Poprade nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka NOVINY POPRAD.

foto:M.Vaščura

 


 
 

Poznáme NAJ PEDAGÓGOV 2015 v meste PopradVytlačiť
 

Mesto Poprad vyhlásilo výsledky ankety NAJ PEDAGÓG 2015. Stalo sa tak počas galavečera v Dome kultúry, ktorý samospráva zorganizovala pri príležitosti Dňa učiteľov. „Našim zámerom bolo vytvoriť priestor pre ocenenie najaktívnejších a  najúspešnejších pedagogických zamestnancov (učitelia MŠ, ZŠ, ZUŠ a vychovávateľky ŠKD) zo škôl, ktorých je mesto zriaďovateľom. Tak ako sme hrdí na Poprad, tak sme hrdí aj na pedagógov, ktorí pomáhajú šíriť jeho dobré meno. Preto je dôležité, aby sme na nich nezabúdali, ale naopak vyzdvihli ich a aj takouto cestou im poďakovali,“ uviedol primátor Jozef Švagerko.

Samospráva takýmto spôsobom vyslala pedagógom signál, že si vysoko váži ich prácu a že oblasti školstva bude v najbližšom období venovať mimoriadnu pozornosť. „Kľúčom k tomu, ako byť lepší a úspešnejší v rozvoji mesta, je kvalitné vzdelávanie. Našich učiteľov si vážime a urobíme všetko preto, aby sme vrátili úctu a vážnosť tomuto povolaniu,“ uviedol prvý viceprimátor a predseda poroty Igor Wzoš.

Anketu NAJ PEDAGÓG 2015 vyhlásilo mesto na konci januára. Prakticky celý február mohli v prvom kole ankety hlasovať žiaci a pedagogickí zamestnanci v jednotlivých školách a nominovať tak najtvorivejšieho pedagóga, pedagóga s mimoriadnymi výsledkami a zaslúžilého pedagóga. V týchto kategóriách boli nominovaní 15 pedagógovia, z ktorých víťazov vyberala odborná porota v tomto zložení:

Igor Wzoš – 1. viceprimátor mesta Poprad, predseda poroty

Edita Pilárová – vedúca oddelenia školstva, mládeže a športu MsÚ v Poprade,

Alena Madzinová – poslankyňa MsZ v Poprade,

Milan Antaš – Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Poprade,

Ján Brndiar – bývalý dlhoročný pedagóg.

 

VÝSLEDKY ANKETY NAJ PEDAGÓG 2015:

1. Akčný/tvorivý/pedagogický zamestnanec – Mgr. Štefánia Siváková – učiteľka predprimárneho vzdelávania s 36 ročnou pedagogickou praxou. Pôsobí v Základnej škole s materskou školou na Komenského ulici, je vedúcou metodického združenia pre 1. a 2. ročník a koordinátorkou zdravotnej výchovy v 1. – 4. ročníku. Vypracovala a zrealizovala projekty Týždeň zdravej výživy, Týždeň ochrany prírody, S Adamkom hravo – zdravo, Príbeh lesa, Za tajomstvom lesa, Rozprávkový týždeň, pripravovala kultúrne programy a vystúpenia pre kluby dôchodcov a centrá sociálnych služieb, publikovala viaceré články v časopise Naša škola (napr. Návrh vyučovacieho predmetu Zdravoveda v 2. ročníku ZŠ .....).

2. Pedagóg s  mimoriadnymi výsledkami – Mgr. Alena Váradyová – učiteľka literárno-dramatického odboru základnej umeleckej školy. Pôsobí v Spojenej škole na Letnej ulici od roku 2003, vedie divadelný súbor Trma-vrma. Žiaci pod jej vedením dlhoročne získavajú popredné umiestnenia na celoslovenských aj medzinárodných prehliadkach neprofesionálneho divadla - ich posledných triumfom je víťazstvo teraz v marci v celoslovenskej súťaži Scénická žatva v Senci. Pani učiteľka priviedla k víťazstvu svojich žiakov aj v súťažiach Šaliansky Maťko, Hviezdoslavov Kubín, Divadelná Šuňava, Malá krajská scénická žatva, Rozprávkový Stropkov. V Poprade sme potleskom ocenili ich divadelné vystúpenie Poprad mám rád.

3. Zaslúžilý pedagóg - Daniela Lihajová je vychovávateľkou školského klubu detí od roku 1982. Pôsobí v Základnej škole s materskou školou na Dostojevského ulici, je vedúcou vychovávateliek ŠKD a jej riadiaca činnosť a organizačné schopnosti sú na vysokej úrovni. Počas celého pôsobenia v školských službách aktívne vykonávala svoju prácu aj nad rámec pracovných povinností. Angažuje sa v oblasti odborového zväzu, pomáha pri organizovaní mnohých podujatí, najmä v oblasti športu – volejbalové turnaje učiteľov a športové aktivity žiakov.

4. Najsympatickejší učiteľ – Ing. Peter Pastorek - učiteľ ZUŠ Spojená škola, Letná ulica, Poprad. V on-line hlasovaní na webovom sídle mesta Poprad www.poprad.sk získal najviac - 768 hlasov.

Nominácie do kategórie NAJSYMPATICKEJŠÍ UČITEĽ posielala široká verejnosť v čase od 2.2. do 27.2.2015 na adresu najucitel@poprad.sk . Verejnosťou bolo nominovaných 15 pedagógov, najviac zo Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade. Všetci nominovaní boli zaradení do internetového hlasovania, ktoré prebiehalo v zmysle pravidiel do 20.3.2015. 


 
 
Položky 6-10 z 788

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Primula - pri obch.stredisku Výkrik, sídlisko Juh 3
Dostojevského 21,
Poprad

052/773 23 47

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Streda 27.5.
Primula - pri obch.stredisku Výkrik, sídlisko Juh 3
Dostojevského 21,
Poprad

052/773 23 47

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 28.5.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 29.5.
Aduscentrum - Námestie sv.Egídia medzi ul.1.mája a J.Curie
Nám. sv. Egídia 49,
Poprad

052/772 28 74

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 30.5.
Styrax - Juh 3 (pri Slovanete)
Ul. L. Svobodu 3782,
Poprad

052/773 22 78

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 31.5.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Zašportujte si.

V stredu 27. mája 2015 môžu Popradčania využiť viaceré športoviská zdarma alebo s výraznými zľavami. Bližšie v aktualitách - šp. podujatia.

Zašportujte si, zabavte sa a pomôžte

10. júna 2015 ožije námestie sv. Egídia veľkou športovou, kultúrnou a charitatívnou akciou, výnos ktorej prispeje k zakúpeniu prístroja pre detské oddelenie NsP Poprad. Bežci na bežeckom páse od 10,00 h budú zbierať kilometre a všetci účastníci behu alebo prechádzky o 17,00 h zakúpením štartového čísla za 3,-€, dôchodcovia a mládež za 1,-€ prispejú k svojmu zdraviu a záchrane zdravia a životov malých pacientov. Podujatie obohatia známe hudobné skupiny a tombola štartových čísel so zaujímavými cenami.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

40208964

27.5.2015
Úvodná stránka