Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Dni Dávida HuszaVytlačiť
 

Mesto Poprad si v dňoch 23.-28.11.2013 pripomenie 200.výročie narodenia jednej z najvýznamnejších historických osobností mesta – Dávida Husza. Tento hoteliér, staviteľ, člen mestskej rady a starosta veľkú časť života venoval aktivitám podporujúcim rozvoj svojho rodného mesta a aj preto ho ostatní Popradčania radi oslovovali „Otec Husz“. Medzi najvýznamnejšie počiny Dávida Husza patrí:
-v rokoch (1868-1880) vybudoval turisticko-kúpeľný komplex známy ako Huszov park
-zaslúžil sa o to, že Košicko-bohumínsku železničnú trať postavili cez Poprad
-v rokoch 1858-1859 rozšíril a zmodernizoval popradský pivovar
-daroval peniaze a pozemok na stavbu budovy Karpatského múzea /dnes Podtatranského múzea/ v Poprade
-spolu s manželkou založil a podporoval prvý sirotinec pre opustené deti v Poprade
-finančne podporil obnovu evanjelického kostola po požiari mesta v roku 1887.
„Dávid Husz zohral v histórii nášho mesta veľmi dôležitú úlohu. Jeho zásluhou si toto mesto vybudovalo svoju nezameniteľnú tvár i postavenie a pre nás všetkých je cťou pokračovať v jeho zveľaďovaní a rozvoji,“ uviedol primátor Poprad Anton Danko. Mesto Poprad pripravilo pri príležitosti 200.výročia narodenia Dávida Husza sériu kultúrno-spoločenských podujatí pod názvom DNI DÁVIDA HUSZA, ktoré otvorí program s dramatickým spracovaním významných životných etáp Dávida Husza na pozadí svetových dejín. Tento program si môžu Popradčania pozrieť v sobotu 23.11.2013 o 17:00 v Dome kultúry v Poprade. Vstup je voľný, avšak vzhľadom na limitovaný počet miest si záujemcovia môžu v Mestskom informačnom centre vyzdvihnúť bezplatné vstupenky na miesta. V ten istý deň bude v Dome kultúry zriadený príležitostný poštový priečinok s originálnou pečiatkou Dávida Husza, takže priamo z tohto miesta bude možné posielať listy či pohľadnice „s Huszom“. Okrem kultúrno-spoločenských podujatí chce popradská samospráva v priebehu budúceho týždňa predstaviť osobnosť Dávida Husza aj ďalšími zaujímavými formami, vďaka ktorým sa Husz vráti do ulíc Popradu i do škôl. Už v sobotu 23.11.2013 zároveň začína na webovom sídle mesta Poprad www.poprad.sk súťaž Dávid Husz -známy/neznámy, ktorá postupne až do 28.11.2013 prinesie každý deň jednu súťažnú otázku o Dávidovi Huszovi. Vyhodnotenie súťaže pre návštevníkov mestského webu bude v piatok 29.11.2013.

DNI DÁVIDA HUSZA
PRI PRÍLEŽITOSTI 200. VÝROČIA JEHO NARODENIA

23. - 28. november / www.poprad.sk /
DÁVID HUSZ - známy/neznámy
Vedomostná súťaž venovaná historickej osobnosti Dávida Husza.

23.11.2013   17:00h.
DÁVID HUSZ /Dom kultúry v Poprade

Podujatie pod záštitou mesta Poprad.
Program venovaný 200. výročiu narodenia „otca“ mesta Poprad.
Dramatické spracovanie významných životných etáp Dávida Husza. Vstup voľný / vstupenky na miesta si môžete vyzdvihnúť v MIC 052/ 7721394

23. november / sobota/ foyer Domu kultúry v Poprade
POŠLITE LIST S HUSZOM
Príležitostný poštový priečinok Slovenskej pošty s výnimočnou možnosťou odoslať list či pohľadnicu z Popradu s pečiatkou Dávida Husza.

24. november / 09.00 / nedeľa / Evanjelický kostol v Poprade, Námestie sv. Egídia
SLÁVNOSTNÉ SLUŽBY BOŽIE
Služby Božie realizované pri príležitosti 200. výročia narodenia Dávida Husza, počas ktorých bude odhalená pamätná tabuľa D. Huszovi. Kazateľom na slávnostných službách božích bude biskup Východného dištriktu ECAV Mgr. Slavomír Sabol.


28. november / 15.00 / štvrtok / pred budovou Podtatranského múzea v Poprade
ODHALENIE PAMÄTNEJ TABULE DÁVIDOVI HUSZOVI

28. november / 15.30 / štvrtok / vestibul Podtatranského múzea v Poprade
OTVORENIE VÝSTAVY „OTEC HUSZ“
Výstava potrvá od 28.11. 2013 do 31.1.2014.

28. november / 09.00 a 11.00 / štvrtok / divadelná sála Domu kultúry v Poprade
ŽIVOTNÉ ETAPY DÁVIDA HUSZA
Kombinovaný program o významných životných etapách Dávida Husza - program pre školy.
Vstup: voľný

 


 
 

Pošlite list s Dávidom HuszomVytlačiť
 

Mesto Poprad pripravilo ako súčasť programu Dní Dávida Husza aj jedinečnú možnosť poslať list alebo pohľadnicu s príležitostnou pečiatkou Dávida Husza. Tá bude verejnosti k dispozícii v sobotu 23.11.2013 od 15:00 do 19:00 v priestoroch Domu kultúry, kde bude kvôli tomu zriadená príležitostná poštová priehradka. V nej bude k dispozícii aj limitovaný počet pohľadníc vydaných pri tejto príležitosti. Práve v Dome kultúry sa v tento deň o 17:00 začne aj kombinovaný program venovaný 200.výročiu narodenia Dávida Husza, ktorý pripravilo mesto Poprad. Vstup na toto podujatie je bezplatný, vzhľadom na limitovaný počet miest boli pripravené miestenky, ktoré je potrebné čo najskôr si vyzdvihnúť v Mestskom informačnom centre.


 
 

Predstavenie Dávid Husz v obrazochVytlačiť
 

Predstavenie DÁVID HUSZ pri príležitosti 200.výročia jeho narodenia pripravilo oddelenie kultúry MsÚ v Poprade. V réžii Rudolfa Kubusa sa v hlavných úlohách predstavili herci Spišského divadla Antónia Olšavská, Matej Erby a Jozef Novysedlák, sprievodné slovo patrilo Tatiane Huszárovej,  vystúpilo aj Tanečné štúdio SUPER Jozefa Solusa a Detský folklórny súbor Venček.


 
 

Vojenský stan už slúži bezdomovcomVytlačiť
 

V areáli Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici v Poprade opäť stojí vojenský stan. Sociálny odbor popradskej radnice tak už v predstihu reaguje na očakávaný pokles teplôt a s tým spojené problémy pre ľudí bez prístrešia. „Vojenský stan slúži ako forma nízkoprahového bývania a je určený bezdomovcom, ktorí nie sú ochotní rešpektovať prevádzkový poriadok vedľa stojacej nocľahárne. V stane sú lôžka, deky, drevo, klienti majú k dispozícii základné potraviny v podobe polievok a čaju, vďaka zbierke šatstva je pripravené aj obnosené zimné šatstvo,“ uviedla Petra Závacká z MsÚ v Poprade. Počas uplynulej zimy pomohol stan prežiť 33 klientom z ulice. Strechu nad hlavou im ponúkal rekordne dlho od 17. 10. 2012 do 17. 05. 2013, teda dlhých 7 mesiacov. Počas tohto obdobia sociálni pracovníci neustálou terénnou prácou pomáhali aj ľuďom žijúcim mimo zariadenie. Kapacita budovy nocľahárne nie je k dnešnému dňu naplnená – je v nej 32 klientov. V prípade záujmu hlavne o prenocovanie má však samospráva k dispozícii ďalšie kapacity a je pripravená poskytnúť tieto služby aj ďalším klientom bez domova, s ktorými v teréne pracuje. Aj v tomto roku sa sa obraciame na občanov s prosbou o pomoc vo forme teplého oblečenia, obuvi, ponožiek, ktoré môžu priniesť nepretržite počas celého dňa do zariadenia.
Vojenský stan ako formu nízkoprahového bývania zriadilo mesto po prvýkrát v zime v roku 2006.


 
 

Hokejisti postavia v Poprade nový športový komplex Vytlačiť
 

Odchovanci popradského hokeja Ľuboš Bartečko a Radoslav Suchý už budúci rok v Poprade sprístupnia nový športovo-oddychový areál s detským centrom. Aj vďaka ústretovosti samosprávy by prvých návštevníkov mal privítať už v druhej polovici roku 2014.
Nový multifunkčný komplex bude tvoriť hokejová hala, športoviská pre rôzne športy, fitness centrum, detské centrum, priestory na regeneráciu, ubytovanie, kaviareň a reštaurácia. Zámerom je vytvoriť veľkorysý priestor s plochou viac ako 21 tisíc metrov štvorcových nielen pre široké športové vyžitie, ale aj udržanie výkonnosti a kondície i s možnosťami na trávenie voľného času pre širokú verejnosť. Centrum plánujú hokejisti otvoriť v druhej polovici roku 2014, pričom prvé výkopové práce by mali stihnúť už v novembri.
Za nápadom postaviť Poprad a Tatry na nohy a urobiť maximum pre popularizáciu športu v časoch, ktorým vládnu televízory a počítače, stoja úspešní hokejoví reprezentanti Ľuboš Bartečko a Radoslav Suchý.  Zamerať sa chcú na všetky vekové kategórie, najmenších nevynímajúc. Cieľom je ponúknuť im lepšie podmienky na aktívny pohyb, kvalitný oddych a množstvo zábavy na bezpečných a kvalitných športových plochách pod jednou strechou.
„Mal som to šťastie, že som vyrastal v generácii, ktorá žila športom. Bol by som veľmi rád, keby sa tieto časy vrátili a ľudia opäť začali žiť aktívnejšie. Každý, kto k športu vedie aj deti, určite ocení možnosť vybrať si vhodné miesto na dokonalé vyžitie a zábavu. Teším sa, že sa to už čoskoro stane realitou,“ povedal majster sveta Ľuboš Bartečko.
„Vnímam jediný rozdiel medzi našimi a zahraničnými športovcami a tým je dostupnosť ihrísk. Bez nich budeme bohužiaľ na zástupy úspešných reprezentantov onedlho už len spomínať. Verím, že aj prostredníctvom tohto projektu sa nám podarí pod Tatrami vychovať novú generáciu nielen hokejových nadšencov,“ zdôraznil popradský matador Radoslav Suchý.
Centrum s názvom ACTIVE ZONE sa bude nachádzať v blízkosti popradského sídliska Juh III, neďaleko cyklistického chodníka, spájajúceho Poprad so Svitom. Lokalita je teda veľmi zaujímavá aj pre rodiny s deťmi.  Projekt známych športovcov víta aj popradská samospráva.
„Samospráva tento projekt víta, pretože ide o investíciu ktorá dá ľuďom ďalšiu možnosť športového vyžitia v našom meste. Mesto vyšlo hokejistom v ústrety už pri zmene územného plánu. Keďže sme v balíku miest, do ktorých má prísť milión eur na výstavbu menšieho zimného štadióna od štátu, ďalší náš ústretový krok bude v tom, že nebudeme stavať náš štadión vedľa tohto komplexu, pretože naša pôvodne plánovaná lokalita je odtiaľ vzdialená zhruba kilometer. Pokiaľ tie prostriedky prídu na mestský účet, tak by sme urobili mobilnú ľadovú plochu niekde inde – napríklad vo Veľkej alebo v Matejovciach, “ uviedol primátor Poprad Anton Danko. Samospráva je zároveň pripravená podporiť tréningové moduly talentovaných hokejistov zo sociálne slabších rodín v plánovanom komplexe.


 
 
Položky 121-125 z 686

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram
Slovensko chce zriadiť logistickú základňu pre potreby NATO v Poprade. Súhlasíte s takouto formou podpory aliancie?
 
 
649

 
 
 
2814

 
 
 
27

 

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Štvrtok 23.10.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 24.10.
Diecézna lekáreň sv. Lukáša - pri Tatrakone
Alžbetina 32,
Poprad

052/772 23 07

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 25.10.
Corrib - na križovatke ulíc Francisciho a Levočská v obytnom komplexe CORRIB TOWER
Levočská 26A,
Poprad

0948 217 858

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 26.10.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 27.10.
Cyprián - Juh 3 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 28.10.
Adus - Poliklinika Adus, pri železničnej stanici
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 29.10.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 30.10.
Dr.Max - Máj, Trhovisko
1.Mája 30,
058 01 Poprad

052/285 85 86

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

29393378

23.10.2014
Úvodná stránka