Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Mesto Poprad testuje elektrobus v MHDVytlačiť
 

Mesto Poprad nasadilo do mestskej hromadnej dopravy špičkový čínsky elektrobus. Jeho možnosti chce preveriť v dvojtýždňovej testovacej prevádzke. „Tento autobus je na elektrinu, má nulové emisie a je to autobus, ktorý si dovolím povedať, že vo svete je na tej najvyššej úrovni. Má dojazd 400km na prímestských linkách, 250km v MHD. Akumulátory majú životnosť 4000 nabití, záruku až 5 rokov, po 10 rokoch majú ešte stále možnosť nabitia na 80%, takže sa dajú zužitkovať napríklad vo fotovoltaike,“ vysvetlil akcionár SAD Poprad a majiteľ spoločnosti Troliga bus Marián Troliga. Elektrobus pochádza z Číny a jeho výrobca oslovil Troligu s ponukou spolupráce. „Fabrika zamestnáva v Číne 180tisíc zamestnancov, je to najväčší výrobca akumulátorov, ktorý na tomto základe postavil aj elektrobus. Navrhli nám spoluprácu a my by sme na základe nej dokázali v závode v Levoči vyrábať 100 až 200 takýchto elektrobusov. Ide o akumulátorový autobus, ktorý chceme vyskúšať tu v Poprade a ak sa osvedčí, tak prvý vyrobený elektrobus poputuje na základe korektnej spolupráce práve do tohto mesta,“ doplnil Marián Troliga. Autobus je dvojdverový,klimatizovaný, na zastávkach sa dokáže nakloniť smerom k nástupnému ostrovčeku, má plošinu pre imobilných, vodič má k dispozícii napríklad aj kamery na sledovanie priestoru dverí. „Ak sa osvedčí, Poprad si zaslúži, aby bol jedným z prvých miest, pretože kde inde ak nie v Poprade a v Tatrách by tá ekológia mala byť na prvom mieste.  Dôležité sú aj nízke prevádzkové náklady. Tieto autobusy podľa mojich informácií jazdia už v 5 štátoch únie a na Slovensku by sme boli prví, kto by ho v prípade úspešných testov mal natrvalo v MHD,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko.

 


 
 

Mesto Poprad rieši parkovanie obyvateľov počas výstavby OC FORUMVytlačiť
 

Popradská radnica pripravuje riešenie situácie s parkovaním obyvateľov bytov v polyfunkčných domoch Centrum počas výstavby nového obchodného centra FORUM. Keďže počas výstavby dôjde k zabratiu súčasných parkovacích plôch, mesto hľadá také alternatívy, ktoré na tento čas zabezpečia bezproblémové parkovanie obyvateľov.  Na pôde samosprávy už prebehlo prvé rokovanie vedenia mesta so zástupcami štátnej polície a Správy mestských komunikácií v Poprade. „Chcem ubezpečiť obyvateľov tejto lokality, že našim zámerom je nájsť čo najlepšie riešenie,“ informoval primátor mesta Anton Danko. Najneskôr do mesiaca by sa malo uskutočniť ďalšie pracovné stretnutie, na ktoré budú prizvaní už aj zástupcovia dotknutých obyvateľov.


 
 

Školy zlepšujú podmienkyVytlačiť
 

Prázdninové obdobie nie je v popradských školách obdobím zaháľania. Už tradične sa v nich práve v tomto období realizujú rôzne údržbárske práce a opravy, ktoré počas školského roka nie sú možné. A tak sa podľa potreby mení podlahová krytina, maľuje,  menia sa okná. „Od 1. júla 2013 sa z kapitálových výdavkov rekonštruuje strecha ZŠ s MŠ na Vagonárskej ulici v Poprade – Spišskej Sobote i prestavba služobného bytu na triedy a na sociálne zariadenia MŠ v tej istej škole v celkovej výške 130 000€. Z bežných výdavkov sa bude opravovať strecha na Materskej škole na Tranovského ulici v Poprade – Veľkej," informuje vedúca oddelenia školstva, mládeže a športu MsÚ Poprad Edita Pilárová.  Nie sú to však jediné investície. V uplynulom školskom roku sa v dvoch školách úspešne začali realizovať projekty Premena tradičnej školy na modernú. Z týchto projektov získali v uplynulom školskom roku finančné prostriedky Spojená škola na Letnej ulici a ZŠ s MŠ na Ulici Fraňa Kráľa v Poprade – Veľkej.  Projekty sú financované Európskym sociálnym fondom a štátnym rozpočtom do výšky 95% a 5% prostriedkov v rámci spolufinancovania poskytuje mesto . Spojená škola, Letná ulica získala zdroje vo výške 282 612,03€/ mesto prispieva sumou 14 874,32 €/ a ZŠ s MŠ, Ulica Fraňa Kráľa 184 960,81€ / spolufinancovanie 9734,78€/. Projekty sa začali realizovať v roku 2012 a ukončené budú v roku 2014. Hlavným cieľom týchto projektov je čerpanie prostriedkov na vzdelávanie učiteľov i materiálne vybavenie škôl novými technológiami i pomôckami.  Mesto Poprad ďalej získalo v projekte Detské dopravné ihriská 2013  na  zabezpečenie praktického výcviku, výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl v oblasti zvyšovania bezpečnosti v premávke na pozemných komunikáciách 5 003 eur. Tie budú využité  na skvalitnenie praktického výcviku žiakov zakúpením nového technického vybavenia bicyklov  a teoretickej prípravy aktualizáciou výukového programu PRÉMIUM, CD Autoškolák a učebnou pomôckou Dopravná výchova.   Počas uplynulého školského roka sa uskutočnili v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad aj významné opravy a rekonštrukcie v celkovej výške viac ako 600 000€. Po 30 000€ z rezervy prenesených kompetencií získali Spojená škola, Letná ulica a ZŠ s MŠ, Tajovského ulica  na opravy väčšieho rozsahu a  viac ako 550 000€ sa investovalo v rámci kapitálových výdavkov do rekonštrukcií striech, zateplenia, prístavby či modernizácie gastrozariadení v školských jedálňach.

 


 
 

Nové parkovisko pri ZŠ v Spišskej SoboteVytlačiť
 

Každodenná cesta do školy na Vagonárskej ulici v Spišskej Sobote bude pre deti a ich rodičov bezpečnejšia. Dlhodobý problém spôsobený absenciou parkoviska a zastavovaním áut pred školou vyriešila napokon samospráva. „Každé ráno tu bola kritická situácia, žiaci vystupovali z áut na hlavnej ceste, prechádzali cez cestu, bolo to komplikované. Bezpečnosť školákov a škôlkárov sme sa preto rozhodli zvýšiť realizáciou chýbajúceho parkoviska,“ informoval prvý zástupca primátora mesta Poprad Adrián Kromka. „S prípravou stavby sme začali vo februári 2013, samotná realizácia trvala mesiac a výsledkom je parkovisko s 26 parkovacími miestami. Investičný náklad predstavoval sumu 24 968 eur. V rámci stavby bol upravený aj existujúci vjazd do areálu školy, upravený bol aj chodník medzi oplotením a parkoviskom,“  uviedla Kristína Horáková z odboru výstavby MsÚ v Poprade. V súčasnosti tak môžu rodičia auto bezpečne odstaviť na parkovisku a deti odprevadiť do školy bez toho, aby museli prechádzať cez cestu. „Aby nevznikali komplikácie na hlavnej ceste pred školou, zabezpečili sme aj dohľad mestskej polície,“ doplnil prvý viceprimátor Kromka. 
Okrem nového parkoviska sa ZŠ s MŠ na Vagonárskej ulici v Spišskej Sobote môže v tomto roku pochváliť rozšírením kapacity o nové priestory pre škôlkárov, v najbližších dňoch by sa malo zároveň začať aj s realizáciou novej strechy na materskej škole. 

foto: Noviny Poprad


 
 

Cesty a chodníky sú v lepšej kondíciiVytlačiť
 

Cesty a chodníky v Poprade sú v lepšej kondícii. Po uplynulej zime si vyžiadali rozsiahle opravy. Správa mestských komunikácií(SMK) Poprad pripravila na jar zoznam úsekov v najhoršom stave,  ktoré boli predmetom verejnej súťaže. Jej víťaz, spoločnosť STRABAG, ukončila opravy v priebehu uplynulého týždňa. „Podarilo sa opraviť 8165m2 asfaltových krytov ciest a 4523 m2 chodníkov, spolu teda 12 688m2 komunikácií,“ uviedol riaditeľ SMK Peter Fabian.  Cesty sa opravovali na týchto uliciach: Záborského,Rastislavova,Tomášikova, Levočská, Komenského, Velická, Popradskej brigády, Francisciho, ďalej na križovatkách Partizánska/Podtatranská a Široká/Liptovská, tiež na prepojovacej ceste Curie/Ul.1.mája. Teplickú ulicu kvôli poruche sietí a očakávanej oprave nahradila v zozname Kollárova.  Povrchy chodníkov boli opravené na týchto uliciach: Uherova, MPČĽ, Jarná, Dostojevského, Tomášikova, D.Tatarku, Banícka, Tajovského, Šrobárova.
  Cestári však pracovali aj na iných miestach. „Opraviť sa nám podarilo aj časť komunikácií vo vnútrobloku na Baníckej ulici, asfaltovou zálievkou sa opravovali špáry na sídlisku JUH3. Na opravy vo vlastnej réžii použila SMK od začiatku roka už 565 ton obaľovanej zmesi. Aktuálne pracovníci SMK opravujú poškodené schody vytvorené z palisád na Námestí sv.Egídia, do zimy chceme opraviť schody aj na Ul. Popradskej brigády, zrealizovať zábradlie schodov na Dostojevského ulici. Okrem toho je našim zámerom vyčistiť dažďové vpuste pred jeseňou tak, aby ich neupchalo padajúce lístie,“ objasnil ďalšie priority Fabian. Na zimu sa SMK začne pripravovať v októbri, kedy príde na rad navážanie zimného posypu a prestavba vozového parku pre zimné potreby.


 
 
Položky 156-160 z 699

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram
Slovensko chce zriadiť logistickú základňu pre potreby NATO v Poprade. Súhlasíte s takouto formou podpory aliancie?
 
 
877

 
 
 
2920

 
 
 
28

 

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Sobota 1.11.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 2.11.
Lekáreň Nemocnica Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 3.11.
Altea - Námestie sv.Egídia - pri ul.J.Curie
Nám. sv. Egídia 25,
Poprad

052/772 42 22

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 4.11.
Altea - Námestie sv.Egídia - pri ul.J.Curie
Nám. sv. Egídia 25,
Poprad

052/772 42 22

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 5.11.
Dr.Max - Monaco (pri ZŠ Francisciho)
Francisciho 22,
Poprad

052/285 85 85

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 6.11.
Corrib - na križovatke ulíc Francisciho a Levočská v obytnom komplexe CORRIB TOWER
Levočská 26A,
Poprad

0948 217 858

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 7.11.
Lekáreň Nemocnica Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 8.11.
Dr. Max - obchodné centrum MAX
Dlhé hony 4587/1,
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

29704901

1.11.2014
Úvodná stránka