Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Spomínalo sa na prvý transport ŽidovVytlačiť
 

(Poprad 25.03.2013) Na popradskej železničnej stanici sa v nedeľu uskutočnila pietna spomienka na prvý transport tisícky židovských žien a dievčat do koncentračného tábora v Osvienčime.

V období druhej svetovej vojny, a to 25. marca 1942, odišiel z popradskej stanice prvý transport židovských žien a dievčat do koncentračného tábora v Osvienčime. Na tento moment spomína široká verejnosť od roku 1999. Odvtedy sa na tomto mieste pri pamätnej tabuli konajú pietne spomienky. „Pripomínať si človek musí aj nepríjemné veci. Pripomínať si holokaust znamená urobiť všetko pre to, aby sa nič podobné nezopakovalo. Som presvedčený, že dnes by neboli použité plynové pece, lebo sme s technikou úplne inde, ale musíme upozorňovať práve na to, čo bol človek schopný urobiť človeku. Mrzí ma, že ľudstvo sa z toho dodnes nepoučilo,“ povedal riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan.

Každoročná účasť ľudí na podujatí Mešťana teší. „Toto autentické miesto je pre mňa veľmi dôležité. Som rád, že sa stále nájdu ľudia, ktorí bez zvláštnych pozvaní prichádzajú a vzdávajú úctu tým, ktorí odišli a už sa nikdy nevrátia,“ dodal.

Sprievodným podujatím pietnej spomienky bola vernisáž výstavy v priestoroch Tatranskej galérie s názvom Návrat k prameňom, ktorej autorkou je Katarína Rachel Krajčovičová, žijúca v Izraeli.

Zdroj: Noviny Poprad


 
 

V Poprade finišujú s plánovanými orezmi a výrubmi drevínVytlačiť
 

(Poprad 18.03.2013) Koniec marca je obdobím, kedy v meste Poprad vrcholí pravidelná nevyhnutná starostlivosť o dreviny. Realizujú sa výruby suchých stromov, výruby živých stromov a orezávky drevín na základe žiadostí občanov.

Suché stromy boli vyznačené ešte v čase vegetačného obdobia číslami a momentálne prebieha ich výrub. Od začiatku roka nechala samospráva vyrúbať 120 suchých stromov, ktoré už neplnili svoju funkciu a navyše v prípade vetra predstavovali potenciálne nebezpečenstvo pre obyvateľov. Realizujú sa aj výruby živých stromov, ktoré nevhodnou pozíciou či rastom zasahujúcim do obytných domov alebo inej občianskej vybavenosti obmedzujú obyvateľov mesta.

„Výruby živých stromov sa realizovali na základe žiadostí občanov, kde prebehlo konanie a bolo vydané právoplatné rozhodnutie. V tomto prípade sú však žiadatelia o výrub zo zákona povinní zrealizovať náhradnú výsadbu. V samotnom rozhodnutí je stanovený termín, dokedy tak musia urobiť,“ informovala Daniela Polaštíková z oddelenia životného prostredia na popradskej radnici. Výruby sa realizujú vo vegetačnom pokoji tak, ako to stanovuje príslušná vyhláška, teda do 31.marca.

Okrem výrubov sa starostlivosť o dreviny v tomto období sústreďuje aj na orezávky drevín. Tie sa robia na základe požiadaviek občanov, ktorí sa s nimi obracajú na samosprávu a tá po posúdení skutkového stavu priamo na mieste rozhoduje o ich opodstatnenosti. Pre popradskú samosprávu realizuje výruby a orezávky firma Brantner Poprad.

Zdroj: Mesto Poprad


 
 

Spoločné zasadnutie vlád zmení režim na radnici a v ZUŠVytlačiť
 

(Poprad 25.03.2013) Mesto Poprad čaká výnimočná udalosť. Dňa 27.marca 2013 bude dejiskom spoločného zasadnutia vlád Slovenskej republiky a Poľskej republiky. Vlády na čele s premiérmi budú rokovať o spoločnej kandidatúre Poľska a Slovenska na zorganizovanie zimných olympijských hier v roku 2022.

V súvislosti s touto udalosťou sa musia Popradčania i ľudia z blízkeho okolia pripraviť na niekoľko zmien, ktoré sú nevyhnutné z dôvodu organizácie a zabezpečenia bezproblémového priebehu podujatia. Centrom všetkého diania bude radnica a Dom kultúry. Mestský úrad bude dňa 27. marca 2013 až do 13.30 pre verejnosť uzatvorený. Svoju agendu budú môcť obyvatelia na úrade následne vybaviť od 13.30 až do 18-tej hodiny večer. Odbor sociálny, ktorý sídli v budove Obvodného úradu, bude pracovať bez obmedzenia v čase od 7.30 do 16.00 hod. Vodiči sa musia pripraviť aj na dopravné obmedzenia. „Dňa 27.3.2013 bude od 6-ej hodiny ráno uzatvorené parkovisko na Nábreží Jána Pavla II. od križovatky pri VÚB až k mestskému úradu. V tom istom čase bude uzatvorené parkovisko na Murgašovej ulici,“ vysvetlil náčelník Mestskej polície v Poprade Jaroslav Marušin.
  
Keďže časť programu sa uskutoční aj v Dome kultúry, obmedzenia sa dotknú aj prevádzky Základnej umeleckej školy, ktorá v týchto priestoroch sídli. „Vyučovanie v Dome kultúry sa z technických príčin prekladá z utorka 26. marca 2013 na utorok 2. apríla 2013. Vyučovanie v stredu 27. marca 2013 je zrušené, žiakom sa poskytuje riaditeľské voľno,“ uviedla riaditeľka ZUŠ v Poprade Katarína Kočišová. V stredu 27. marca 2013 bude uzatvorené aj Mestské informačné centrum Poprad sídliace v Dome kultúry.

Zdroj: Mesto Poprad

 


 
 

Mesto Poprad plánuje nový cyklochodník aj do Veľkej LomniceVytlačiť
 

(Poprad 13.03.2013) Dobrá správa pre cyklistov. K jestvujúcej sieti cyklochodníkov by okrem pripravovaného prepojenia Popradu s Tatrami mala pribudnúť aj ďalšia trasa. Tá by spojila Poprad s Veľkou Lomnicou.

Obec Veľká Lomnica sa koncom minulého roka začala intenzívnejšie zaoberať zámerom vybudovať cyklochodník cez kataster obce s napojením od katastrálneho územia Huncoviec     po katastrálne územie Popradu. „Pripájame sa k iniciatíve, ktorú už v minulosti riešili v meste Spišská Belá, Kežmarok respektíve v Huncovciach a chceme byť súčasťou cyklistického koridoru Vysoké Tatry – Sp. Belá – Kežmarok – Poprad – Svit. Vzhľadom na to, že Veľká Lomnica je v blízkosti priemyselnej zóny mesta Poprad a významných zamestnávateľov v meste, som presvedčený, že budúci cyklochodník bude využívaný hlavne na cyklodopravu do zamestnania v blízkych firmách,“ uviedol počas pracovného stretnutia k štúdii budúceho cyklochodníka starosta Veľkej Lomnice Peter Duda. Dĺžka navrhovaného chodníka v katastrálnom území Veľkej Lomnice bude dosahovať 3,5 km a mal by viesť popri rieke Poprad. Na pracovnom stretnutí vo Veľkej Lomnici sa zúčastnili aj prvý viceprimátor Popradu Adrián Kromka a zástupcovia odboru výstavby popradskej radnice. „Spolupracujeme na zámere spojiť novým cyklochodníkom mesto Poprad a obec Veľká Lomnica. Nová cyklotrasa rozšíri možnosti cykloturistiky smerom na Kežmarok a Spišskú Belú ale aj smerom na Vysoké Tatry cez Veľkú Lomnicu. Na realizáciu cyklotrasy hľadáme možnosti financovania aj z eurofondov a Ministerstva dopravy SR, keďže podľa zámerov ministerstva by do roku 2020 mohlo na Slovensku vzniknúť tisíc kilometrov nových cyklochodníkov. Ročne to predstavuje vybudovanie približne 125 kilometrov cyklotrás v mestách a obciach na celom Slovensku. Príslušná cyklostratégia Ministerstva dopravy SR sa práve nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní,“ dodal viceprimátor Kromka.“  O spoločných bodoch, v ktorých sa cyklochodník v katastrálnom území Veľkej Lomnice napojí na cyklotrasy v meste Poprad, sa bude ešte rokovať.              

Cyklistické chodníky sa v meste Poprad osvedčili a tešia sa veľkej obľube Popradčanov i ľudí z blízkeho okolia. Naposledy bola pred rokom odovzdaná do užívania cyklotrasa z Juhu VI  na Kvetnicu, vďaka ktorej majú cyklochodníky vybudované mestom Poprad dĺžku už takmer 12 km. V súčasnosti sa pracuje na cyklistickom spojení Popradu a Vysokých Tatier cez Gerlachov do Starého Smokovca v dĺžke 12,5 km.

Zdroj: Mesto Poprad


 
 

Útulok je plný, pomôžteVytlačiť
 

(Poprad 08.03.2013) Mesto Poprad sa spolu s prevádzkovateľom mestského útulku obracajú na širokú verejnosť  s prosbou o pomoc. V útulku je plno a s hľadaním nových domovov pre psíkov je to čoraz ťažšie.

V poslednom období rapídne narástol počet opustených psíkov, ktoré sa ocitli v Útulku pre túlavé psy v Poprade. Keďže situácia vzhľadom na kapacitné možnosti tohto zariadenia je naozaj vážna, obracia sa samospráva aj touto cestou na ľudí s dobrým srdcom a priestorovými možnosťami, aby sa prišli pozrieť a dať šancu na nový domov niektorému z aktuálnych obyvateľov útulku. „Momentálne tu máme 44 psíkov, väčšinou sú to krížence, stredne veľké a malé psíky. V poslednej dobe sa nám menej darilo umiestňovať psíkov do nových domov a naopak, viac ich pribudlo. Niektoré psíky sme odchytili, iné nám zas neznámi ľudia doslova prehodili cez plot,“ vysvetľuje plný stav prevádzkovateľka útulku Stanislava Vnenčáková.

„V snahe pomôcť  obyvateľom i návštevníkom útulku sme na piatok 15.3.2013 pripravili špeciálny Deň otvorených dverí. Od 10.00 do 17.30hod budú mať návštevníci dostatok času pozrieť si a prípadne aj vybrať psíka, ktorému darujú nový domov,“ uzatvára Kristína Horáková z popradskej radnice. Útulok je počas pracovných dní otvorený denne od  8.30 do 10.30hod, popoludní od 14.00 do 16.00hod.

Zdroj: Mesto Poprad


 
 
Položky 176-180 z 620

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Pondelok 21.4.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 22.4.
Diecézna lekáreň sv. Lukáša - pri Tatrakone
Alžbetina 32,
Poprad

052/772 23 07

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 23.4.
Cyprián - Juh 3 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 24.4.
Adus - Poliklinika Adus, pri železničnej stanici
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 25.4.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 26.4.
Limba - Západ
Podtatranská 5,
Poprad

052/772 26 57

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 27.4.
Limba - Západ
Podtatranská 5,
Poprad

052/772 26 57

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 28.4.
Dr.Max - Máj, Trhovisko
1.Mája 30,
058 01 Poprad

052/285 85 86

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

23758329

21.4.2014
Úvodná stránka