Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Prezident diskutoval s vedením mesta o budúcnosti PopraduVytlačiť
 

Primátor Popradu Jozef Švagerko privítal v piatok 19.decembra 2014 na pôde MsÚ v Poprade prezidenta SR Andreja Kisku. Prvé spoločné stretnutie, na ktorom primátor predstavil prezidentovi aj viceprimátorov Igora Wzoša a Pavla Gašpera, sa nieslo v znamení diskusie o budúcnosti mesta. „Rozoberali sme víziu. Diskutovali sme o meste a o jeho problémoch. Keďže som rodák a prežil som tu celý život, veľmi rád som sa do tejto diskusie zapojil – ako občan a aj ako prezident,“ uviedol prezident Andrej Kiska. „Debatovali sme o tom, kde chceme vidieť Poprad o 20 rokov. Sú rôzne idey – fakulta vysokej školy, čo s námestím, ako riešiť Dukelské kasárne, ako dostať ľudí z Aquacity do centra mesta aj do jednotlivých častí Popradu. Budem rád, keď pán prezident povie, čo robíme zle a čo by bolo lepšie. Myslím, že aj jeho nápady a vízie budeme vedieť dostať do konkrétnej podoby,“ dodal primátor Popradu Jozef Švagerko. Vo vzájomnej diskusii odznela aj téma zriadiť v Poprade kanceláriu prezidenta. Andrej Kiska túto možnosť nevylúčil. Primátor prisľúbil prezidentovi v prípade potreby pomoc pri hľadaní vhodných priestorov.


 
 

V roku 2014 sa narodilo menej detí, bolo menej sobášov i rozvodov Vytlačiť
 

Matričný úrad Poprad, do ktorého územného obvodu patria obce Poprad, Gánovce a Spišská Teplica, zaznamenal v roku 2014 narodenie 1236 detí, z toho 620 chlapcov a 616 dievčat. Zaujímavosťou je narodenie 12 párov dvojčiat. V porovnaní s rokom 2013 sa narodilo o 92 detí menej. Ďalšie zaujímavé informácie a čísla nájdete v nasledujúcom prehľade.

NARODENIA

V období 1.1.2014 - 31.12.2014 sa narodilo 1236 detí, z toho 620 chlapcov a 616 dievčat. Oproti roku 2013 sa narodilo o 92 detí menej.

Najpopulárnejšie chlapčenské mená podľa počtu:

30 - Sebastián, 27 - Adam, 26 - Filip, 24 - Jakub, Michal,Tomáš, 18 - Martin, 16 - Matúš, Tobias, Matej, 15 – Peter, 14 – Lukáš, Patrik, Alex, 13 – Samuel, 12 – Dávid, Oliver.


Najpopulárnejšie dievčenské mená podľa počtu:

27 - Ema, 24 - Sofia, 20 - Timea, 18 - Natália , 17 – Nela, 15 – Laura, Viktória, 14 - Kristína, 13 -
Katarína, Alexandra, Tamara, Simona, Nina, 12 - Michaela, Jasmína.

Zriedkavé chlapčenské mená: Alfréd, Justin, Loránt, Lionel, Nathan, Simeon, Zoran.

Zriedkavé dievčenské mená: Ashley, Augustína, Betsabe, Estefania, Eliana, Flavia, Hortenzia, Jasemin, Layla, Lola, Rosalinda, Sakura, Skarlet, Salome, Selina, Zara, Zoey...

Dve a viac mien sa vyskytlo 14 krát, u dievčat 8x, u chlapcov 6x.

Rodičia dali najviac mien so začiatočným písmenom A,L,M,S - dievčenské;

M,A,T - chlapčenské, nebolo žiadne meno na písmeno C, CH, U.
 

SOBÁŠE

V čase od 1.1.2014 do 31.12.2014 zaznamenala matrika tiež 240 sobášov, z toho 142 cirkevných a 98 civilných. Oproti roku 2013 bolo o 22 sobášov menej. V 13 prípadoch bol zaznamenaný sobáš s cudzími štátnymi príslušníkmi z týchto krajín - Česko, Poľsko, Maďarsko, Rusko, Litva, Nový Zéland, Veľká Británia, SRN, Grécko, Paraguaj, Portugalsko.

ROZVODY

V roku 2014 bolo zaznamenaných 108 rozvodov, čo je o 5 rozvodov menej ako v roku 2013.

ÚMRTIA

Matričný obvod Poprad zaznamenal v roku 2014 spolu 549 úmrtí, z toho 274 mužov a 268 žien. Oproti roku 2013 je to o 43 úmrtí viac.

V obci Gánovce zomreli 3 ( 2 muži a 1 žena ) a v Spišskej Teplici 4 ľudia ( 2 muži a 2 ženy).


 
 

Tatranský región zatraktívni Svetovú zimnú univerziádu 2015Vytlačiť
 

Na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa po rokoch 1987 a 1999 už tretíkrát v histórii uskutoční Svetová zimná univerziáda. Hlavnou hostiteľskou krajinou 27. Svetovej zimnej univerziády 2015 je Španielsko – Granada a Slovensko – Štrbské Pleso a Osrblie. Na území Slovenskej republiky budú organizované súťaže v bežeckom lyžovaní, severskej kombinácii a v skokoch na lyžiach na Štrbskom Plese a v biatlone v Osrblí. Hlavným mediálnym partnerom FISU a aj celého podujatia je Eurosport. Termín konania súťaží na Slovensku je 24. 1. 2015 – 1. 2. 2015. Predpokladá sa účasť takmer 800 športovcov s trénermi, servisnými pracovníkmi a ďalšími členmi výpravy. Svetová Zimná Univerziáda (SZU), ktorú organizuje Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU), je druhým najväčším športovým podujatím po zimných olympijských hrách. Organizuje sa v dvojročných intervaloch v rôznych krajinách sveta.

Tatranské a podtatranské mestá a obce a organizácie pôsobiace v cestovnom ruchu sa rozhodli zatraktívniť ponuku Tatranského regiónu, vytvorili Regionálny organizačný výbor pre sprievodné podujatia Zimnej Univerziády a pripravili v spolupráci so Slovenskou agentúrou cestovného ruchu spoločnú prezentáciu a sprievodné aktivity priamo na Štrbskom Plese i v širšom regióne. Na ceste pred areálom FIS, kde sa budú konať súťaže bude počas konania podujatia pre návštevníkov k dispozícii spoločný stánok s možnosťou získať aktuálne informácie o regióne.

Účasť na športových súťažiach spríjemnia podporné podujatia počas ktorých mestá a obce v Tatranskom regióne predstavia svoje tradície v oblasti remesiel, folklóru a umožnia návštevníkom Zimnej Univerziády sa dotknúť aj histórie, športu a kultúry v regióne formou rôznych sprievodných podujatí.

Počas Univerziády Prešovský samosprávny kraj a mestá a obce zorganizujú návštevy žiakov stredných a základných škôl, aby mali možnosť zažiť jedinečný zážitok významného športové medzinárodného podujatia a zároveň sa dozvedieť viacej o atraktivitách celého regiónu. Pre návštevníkov Štrbského plesa budú pripravené aj drobné športové súťaže ako Tatranský karling, Golf Disc a iné.

Propagáciu silnej kultúrnej identity a bohatstva regiónu umocní sprievodný program a vystúpenia telies tradičnej ľudovej kultúry pred oficiálnymi dennými medailovými ceremoniálmi, ktoré sa budú vysielať do celého sveta.

Aktuálne programové ponuky v regióne budú k dispozícii na stánku Tatranského regiónu, kde návštevníci získajú informácie o ponuke celého Tatranského regiónu s tipmi na výlety.

Priamo vo Vysokých Tatrách sa okrem ďalších podujatí uskutoční na Hrebienku aj mimoriadne atraktívne podujatie Tatry Ice Master.

Tatranský región pozýva všetkých obyvateľov Slovenska, aby prišli podporiť športovcov a zároveň si užili jedinečnú prírodu, kultúru a ďalšie atraktivity celého regiónu.

Podrobné informácie budú publikované na stránkach www.tatry.sk a www.regiontatry.sk

Oficiálna stránka Svetovej zimnej univerziády 2015 na štrbskom Plese a v Osbrlí je www.tatry2015.sk 

Program podujatia v prílohe.

zdroj info a foto: www.tatry2015.sk

Súbor na stiahnutie program SZU.jpg program SZU.jpg (127.1 kB)

 
 

Dobrovoľní hasiči dostali legendárnu TATRUVytlačiť
 

Dobrovoľný hasičský zbor v Spišskej Sobote sa môže pochváliť novým prírastkom v požiarnej zbrojnici. Stala sa ňou zrepasovaná hasičská TATRA 148 CAS 32 . Kľúče od nej si dobrovoľníci zo Spišskej Soboty prevzali v nedeľu 9.11.2014 priamo z rúk ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

„Nie je to dar, ale splátka úveru všetkým dobrovoľným hasičom, ktorí pomáhajú pri prírodných katastrofách alebo požiaroch v ich obci, a to bez ohľadu na odmenu, často cez víkendy, keď mohli tráviť čas s rodinou. Bol som primátorom Dankom požiadaný, aby sme opätovne zvýšili úroveň tradície dobrovoľného hasičstva v Poprade, osobitne v časti Spišská Sobota. Som veľmi rád, že dnes sme dodržali sľub, a máme možnosť dnes toto kompletne zrekonštruované auto odovzdať a bude nápomocné ľuďom vždy, keď budú v núdzi. “ uviedol minister Kaliňák.

Primátor Popradu Anton Danko poďakoval ministrovi za to, že dodržal slovo. „Toto auto je skutočnosťou, tak ako tomu bolo aj po minulé roky, keď išlo o profesionálnych hasičov, kedy tiež dodržal slovo a postaral sa o popradských profíkov. Zároveň ma ubezpečil, že v tomto trende budeme pokračovať. Máme ďalšie požiadavky na techniku pre dobrovoľných hasičov v Strážach, v Spišskej Sobote a tiež ešte pre dobrovoľníkov v Poprade,“ vysvetlil primátor.

Hasičská Tatra pôvodne slúžila u profesionálov v Poprade. Tí ju zo svojich rúk púšťali len veľmi neradi. „Mali sme dve takéto vozidlá – jedno šlo do Tatranskej Lomnice a druhé do Spišskej Soboty. Chcem poďakovať pánovi ministrovi, že neodišli mimo okres. Ďakujem tiež pánu primátorovi, pretože bez jeho pomoci by to auto dnes nebolo. Myslím si, že po repase bude slúžiť ešte ďalších 20 rokov, pretože to auto je neprekonateľné. Zasahovali sme s ním v Tatrách pri veternej kalamite i pri požiaroch. Boli sme smutní, že sme ho museli dať preč, lebo k nemu sme mali veľmi dobrý vzťah. Ale ostáva tu, tak sa to zmiernilo,“ uzavrel s trochou nostalgie okresný riaditeľ HAZZ Ondrej Šproch. Naopak radosť neskrýval predseda DHZ v Spišskej Sobote Ján Žabka:„Som rád a radosť by malo mať aj celé mesto, lebo to auto bude využívané nielen na požiare. Ale máme krásny futbalový štadión, budú protipožiarne hliadky. Niekedy tu bola striekačka,mali sme svoju vlastnú Aviu a teraz máme prvé zásahové vozidlo, ktoré dopravuje vodu na požiarovisko.“ DHZ v Spišskej Sobote sa môže pochváliť 135 ročnou históriou. V súčasnosti má tento DHZ 172 členov.

Foto: P.Pavlovský


 
 

Teplo v Poprade bude lacnejšieVytlačiť
 

Dodávateľ tepla v Poprade – spoločnosť Dalkia Poprad a.s., ktorej spoluakcionárom je mesto Poprad, zníži cenu tepla. "Predstavenstvo spoločnosti odobrilo cenový návrh, podľa ktorého budú Popradčania napojení na centrálne vykurovanie v roku 2015 platiť za teplo o 5,5 % menej ako v tomto roku," informoval regionálny riaditeľ spoločnosti Dalkia v Poprade Ľuboš Kertész. Definitívne cenu schváli Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v najbližších týždňoch. "Štandardný popradský byt by takto mohol ušetriť za vykurovanie 40 € ročne," doplnil Kertész. Cena za teplo v roku 2015 sa tak dostane na úroveň ceny z roku 2012. 

Zníženie nákladov na výrobu tepla priniesli najmä rozvoj a modernizácia tepelného hospodárstva, využívanie obnoviteľných zdrojov a profesionálny prístup. Počas pôsobenia Dalkie v Poprade bolo na rozvoj a modernizáciu tepelného hospodárstva preinvestovaných takmer 10 miliónov eur. Zásadný vplyv na udržanie ceny tepla pre konečných spotrebiteľov má aj účinnosť výroby tepla, ktorá sa zvýšila z 88 na 92 %. V súčasnosti sa na výrobu tepla využívajú aj obnoviteľné zdroje ako sú biomasa a teplo z bioplynovej stanice v Poprade-Matejovciach.

Všetky opatrenia na znižovanie nákladov na spotrebu zemného plynu by nebolo možné zrealizovať bez dobrej spolupráce so samotným mestom, ktoré je vlastníkom tepelného hospodárstva v Poprade. Poprad dnes patrí k mestám s najnižšou cenou tepla v regióne.

zdroj: Dalkia


 
 
Položky 186-190 z 917

Voľné pracovné miesta

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

ďalšie dni

Nedeľa 7.2.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Pondelok 8.2.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 9.2.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Streda 10.2.
Adus - Poliklinika Adus, pri železničnej stanici
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 11.2.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 12.2.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 13.2.
Dr.Max - Monaco (pri ZŠ Francisciho)
Francisciho 22,
Poprad

052/285 85 85

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 14.2.
Lekáreň CORRIB
Levočská 26A,
058 01 Poprad

0948 217 858

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Mobilné ľadové plochy

Prevádzkový čas ľadovej plochy na Námestí sv. Egídia a pri Aréne Poprad:

Na námestí od 24.12.2015:
pondelok - piatok od 15:00 - 19:00 hod
sobota od 10:00 - 19:00 hod
nedeľa od 10:00 - 19:00 hod
počas prázdnin od 10:00 do 19:00 hod
(vstup na ľadovú plochu je povolený deťom do výšky 140 cm)

Pri Aréne od 12.12.2015:
každý deň od 10:00 -20:00 hod.
Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň od utorka do štvrtku do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka