Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Už vo štvrtok príde MIKULÁŠ!Vytlačiť
 

Mesto Poprad pozýva malých i veľkých Popradčanov na Námestie sv. Egídia osláviť PRÍCHOD MIKULÁŠA. Program, ktorého súčasťou bude rozsvietenie vianočného stromčeka i celej vianočnej výzdoby, sa bude odohrávať na pódiu postavenom na novom mieste. „V snahe zabezpečiť, aby Mikuláša a celý sprievodný program bolo vidieť čo najlepšie, sme sa tento rok rozhodli postaviť pódium na opačnej strane ako zvyčajne. Pódium bude stáť pri ústí ulice J. Curie v smere od tržnice na námestie. Pódium bude mierne natočené smerom k fontáne tak, aby väčšia časť námestia mala na dianie na pódiu čo najlepší výhľad,“ uviedla Zuzana Švantnerová z MsÚ v Poprade.  Deti i rodičia sa môžu tešiť nielen na samotný príchod Mikuláša, ale tiež aj na mikulášske prekvapenia, stretnutie s rozprávkovými postavičkami, fotografovanie v ateliéroch a tradičný pyromuzikálny ohňostroj. „Príchod Mikuláša je už tradičnou akciou samosprávy, ktorá najväčšiu pozornosť pri organizovaní podujatí venuje práve rodinám s deťmi,“ doplnil popradský primátor Anton Danko. Mesto Poprad v snahe zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky ako aj eliminovať  individuálnu automobilovú dopravu v tento deň ponúka bezplatnú prepravu mestskou hromadnou dopravou. Na vybraných spojoch a určených zastávkach v čase od 15:45 hod do 19:30 hod na linkách smerujúcich pred akciou do centra a následne po ukončení akcie z centra do jednotlivých lokalít tak môžu návštevníci akcie cestovať zadarmo. Vybrané bezplatné spoje budú premávať v súlade s platnými cestovnými poriadkami. Pre zvýšenie prepravnej kapacity sú pripravené doplnkové spoje. Všetky autobusy vykonávajúce mikulášsku prepravu budú označené ako bezplatné.
V snahe zabezpečiť bezproblémový priebeh akcie bolo nevyhnutné prijať aj niekoľko preventívno-bezpečnostných opatrení. V čase od 17.20 hod do 18.15 hod je navrhnutá uzávierka časti Námestia sv. Egídia, Ulice Popradskej brigády a Levočskej ulice od napojenia na Štefánikovu ulicu po ulicu Francisciho. Dôvodom je príprava akcie a pyromuzikálny ohňostroj. „Z dôvodu uzávierky predmetných ulíc, bude doprava regulovaná príslušníkmi policajného zboru a príslušníkmi mestskej polície. Pre zaistenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, bude cestná svetelná signalizácia na križovatkách Štefánikova – Levočská a Štefánikova – Joliota Curie dočasne prepnutá v režime prerušovaného žltého výstražného svetla. Uzávierka bude vyznačená prenosným dopravným značením,“ uviedol náčelník Mestskej Polície v Poprade Jaroslav Marušin. Samospráva zároveň žiada verejnosť o pochopenie a trpezlivosť v čase obmedzení, ktoré budú sprevádzať tento predovšetkým deťom určený program.


 

Situačná mapa s umiestnením pódia:

 

 

Zoznam bezplatných spojov a ich cestovné poriadky Bezplatné spoje - Mikuláš 2013.xls Bezplatné spoje - Mikuláš 2013.xls (64.5 kB)

 
 

Mesto našlo riešenie s parkovaním počas výstavby OC FORUM Vytlačiť
 

Popradská radnica našla riešenie situácie s parkovaním obyvateľov bytov v polyfunkčných domoch Centrum počas výstavby nového obchodného centra FORUM i po jej ukončení. Keďže počas výstavby dôjde k zabratiu súčasných parkovacích plôch, mesto hľadalo a našlo také alternatívy, ktoré zabezpečia bezproblémové parkovanie obyvateľov.
„Našli sme riešenie v podobe bezplatného pozdĺžneho parkovania pre dotknutých obyvateľov na Francisciho ulici, rovnako nám  s istým počtom parkovacích miest vyšiel v ústrety aj riaditeľ priemyslovky, takže počet parkovacích miest pre obyvateľov bude presahovať kapacitu, ktorú využívajú dnes,“ uviedol po rokovaní primátor Popradu Anton Danko. Okrem dočasného parkovania samospráva našla riešenie aj po ukončení výstavby OC FORUM a obyvateľom ponúka možnosť výstavby nového parkoviska s detským ihriskom za budovou Domu služieb. Podľa pôvodnej dohody mali obyvatelia mať v novovybudovanom obchodnom centre k dispozícii 50 parkovacích miest v krytej garáži za ročný nájom. Mesto však našlo lepšiu alternatívu. „S investorom sme sa dohodli  na novom riešení, ktoré bude obyvateľom vyhovovať viac. Spolu s investorom im postavíme nové parkovisko aj s detským ihriskom, ktoré budú užívať bezplatne tak ako doteraz. Myslím si, že veľkú časť nákladov zaplatí práve investor,“ doplnil popradský primátor.
Po rokovaní odchádzali spokojné zástupcovia mesta i vlastníkov bytov. „Chcem poďakovať primátorovi, že sme našli spoločnú reč. My sme mali niekoľko pripomienok k výstavbe OC FORUM a tie sa týkali parkovania počas doby výstavby i po tom. Našli sme spoločné možnosti. To riešenie nového parkoviska by malo zahŕňať aj také menšie detské ihrisko, takže by tam mala ostať nejaká zeleň aj priestor pre deti. Nie je to ešte definitívne uzavreté, do konca mesiaca si urobíme prieskum záujmu u našich občanov a dáme informáciu primátorovi a podľa toho sa situácia po výstavbe bude riešiť,“ informoval jeden zo zástupcov dotknutých obyvateľov Dalibor Juraška. Bývalý obchodný dom by mal byť zbúraný do konca roka. Výstavba nového OC FORUM by mala byť podľa informácií investora ukončená v roku 2015.


 
 

Poprad lídrom v rozvoji infraštruktúry a verejných služieb na SlovenskuVytlačiť
 

Odborníci z Ekonomickej univerzity v Bratislave v spolupráci so spoločnosťou MasterCard predstavili výsledky 1. ročníka unikátnej štúdie MasterCard slovenské centrá rozvoja. Experti  hodnotili súčasnú úroveň rozvoja(index rozvoja) a zároveň pokrok v rozvoji počas posledných 5 rokov(index dynamiky) v troch rôznych dimenziách – ekonomickej, sociálnej a v infraštruktúre a verejných službách. V hodnotení indexu rozvoja skončila na prvom mieste Bratislava, najlepší index dynamiky dosiahol Prešov. Mesto Poprad skončilo z pohľadu indexu rozvoja miest na 15.mieste ako druhé z Prešovského kraja (Prešov 6.), index dynamiky prezradil, že Poprad je lídrom v rozvoji infraštruktúry a verejných služieb na Slovensku a celkovo skončil ako šieste najdynamickejšie sa rozvíjajúce mesto v SR.

V ekonomickej oblasti dosiahlo mesto Poprad pri hodnotení indexu rozvoja 13.miesto, čo spôsobil najmä veľmi nízky počet patentov. Rovnako na 13.mieste sa Poprad umiestnil aj v sociálnej oblasti, na čom má najväčšiu zásluhu nadpriemerná hodnota ukazovateľa kriminalita  a vysoký podiel dlhodobo nezamestnaných. Naopak druhé najlepšie hodnotenie získal Poprad v oblasti školstvo.

V indexe dynamiky, ktorý definuje pokrok v období 2007-2011, Poprad vyskočil na 6.miesto, čím predčil aj Bratislavu, Banskú Bystricu, Trnavu či Žilinu. Výsledok mohol byť ešte lepší, nebyť prepadu počtu podaných patentov. Naopak pozitívne bol hodnotený nízky nárast podielu dlhodobo nezamestnaných, nadpriemerný pokles miery kriminality. Poprad sa výrazne zlepšil pri ukazovateli školstvo  a pri ukazovateli zdravotníctvo dosiahol Poprad najvyššie umiestnenie spomedzi sledovaných miest.  „Sú veci, ktoré ovplyvniť nedokážeme, pretože sú dané dispozíciami regiónu, v ktorom sa nachádzame. Vo všetkých ostatných oblastiach sa snažíme urobiť maximum preto, aby sme pre Poprad a jeho obyvateľov urobili čo najviac,“uviedol na adresu výsledkov štúdie primátor Popradu Anton Danko. 

Štúdia „MasterCard - slovenské centrá rozvoja“ hodnotila okrem miest aj samosprávne kraje. Najrozvinutejším regiónom je Bratislavský kraj, v období 2007-2011 zaznamenal najvyšší pokrok Nitriansky kraj. Podľa tejto štúdie je najmenej rozvinutým regiónom Prešovský kraj, ktorý z pohľadu pokroku v období 2007-2011 zaznamenal predposlednú priečku.

Zdroj:
doc. Ing. Štefan Rehák, PhD.,Ing. Mgr. Tomáš Černěnko, PhD.,prof. Ing. Milan Buček, DrSc.
doc. Ing. Jozef Tvrdoň, PhD.: „2013 - slovenské centrá rozvoja; Ekonomická a sociálna dimenzia, infraštruktúra a verejné služby“


 
 

Priletel anjelVytlačiť
 

Mesto Poprad pokračuje v príprave a inštalácii vianočnej výzdoby. V strede veľkej kruhovej križovatky pri mestskom úrade v sobotu pribudol veľký dvanásťmetrový anjel. Tento objekt vážiaci približne 700 kilogramov poskladali pracovníci mestského úradu z jednotlivých dielov priamo na letisku. Viazači leteckej spoločnosti ju následne upevnili na špeciálnu krížovú konštrukciu pod vrtuľníkom MI-8T, ktorý ju prepravil do stredu kruhovej križovatky v centre mesta. Počas príletu vrtuľníka a inštalácie sochy bola doprava na križovatke uzavretá. Transport vianočného anjela je príspevkom spoločnosti ATE mestu Poprad a jeho obyvateľom k blížiacim sa najkrajším sviatkom roka.


 
 

Dni Dávida HuszaVytlačiť
 

Mesto Poprad si v dňoch 23.-28.11.2013 pripomenie 200.výročie narodenia jednej z najvýznamnejších historických osobností mesta – Dávida Husza. Tento hoteliér, staviteľ, člen mestskej rady a starosta veľkú časť života venoval aktivitám podporujúcim rozvoj svojho rodného mesta a aj preto ho ostatní Popradčania radi oslovovali „Otec Husz“. Medzi najvýznamnejšie počiny Dávida Husza patrí:
-v rokoch (1868-1880) vybudoval turisticko-kúpeľný komplex známy ako Huszov park
-zaslúžil sa o to, že Košicko-bohumínsku železničnú trať postavili cez Poprad
-v rokoch 1858-1859 rozšíril a zmodernizoval popradský pivovar
-daroval peniaze a pozemok na stavbu budovy Karpatského múzea /dnes Podtatranského múzea/ v Poprade
-spolu s manželkou založil a podporoval prvý sirotinec pre opustené deti v Poprade
-finančne podporil obnovu evanjelického kostola po požiari mesta v roku 1887.
„Dávid Husz zohral v histórii nášho mesta veľmi dôležitú úlohu. Jeho zásluhou si toto mesto vybudovalo svoju nezameniteľnú tvár i postavenie a pre nás všetkých je cťou pokračovať v jeho zveľaďovaní a rozvoji,“ uviedol primátor Poprad Anton Danko. Mesto Poprad pripravilo pri príležitosti 200.výročia narodenia Dávida Husza sériu kultúrno-spoločenských podujatí pod názvom DNI DÁVIDA HUSZA, ktoré otvorí program s dramatickým spracovaním významných životných etáp Dávida Husza na pozadí svetových dejín. Tento program si môžu Popradčania pozrieť v sobotu 23.11.2013 o 17:00 v Dome kultúry v Poprade. Vstup je voľný, avšak vzhľadom na limitovaný počet miest si záujemcovia môžu v Mestskom informačnom centre vyzdvihnúť bezplatné vstupenky na miesta. V ten istý deň bude v Dome kultúry zriadený príležitostný poštový priečinok s originálnou pečiatkou Dávida Husza, takže priamo z tohto miesta bude možné posielať listy či pohľadnice „s Huszom“. Okrem kultúrno-spoločenských podujatí chce popradská samospráva v priebehu budúceho týždňa predstaviť osobnosť Dávida Husza aj ďalšími zaujímavými formami, vďaka ktorým sa Husz vráti do ulíc Popradu i do škôl. Už v sobotu 23.11.2013 zároveň začína na webovom sídle mesta Poprad www.poprad.sk súťaž Dávid Husz -známy/neznámy, ktorá postupne až do 28.11.2013 prinesie každý deň jednu súťažnú otázku o Dávidovi Huszovi. Vyhodnotenie súťaže pre návštevníkov mestského webu bude v piatok 29.11.2013.

DNI DÁVIDA HUSZA
PRI PRÍLEŽITOSTI 200. VÝROČIA JEHO NARODENIA

23. - 28. november / www.poprad.sk /
DÁVID HUSZ - známy/neznámy
Vedomostná súťaž venovaná historickej osobnosti Dávida Husza.

23.11.2013   17:00h.
DÁVID HUSZ /Dom kultúry v Poprade

Podujatie pod záštitou mesta Poprad.
Program venovaný 200. výročiu narodenia „otca“ mesta Poprad.
Dramatické spracovanie významných životných etáp Dávida Husza. Vstup voľný / vstupenky na miesta si môžete vyzdvihnúť v MIC 052/ 7721394

23. november / sobota/ foyer Domu kultúry v Poprade
POŠLITE LIST S HUSZOM
Príležitostný poštový priečinok Slovenskej pošty s výnimočnou možnosťou odoslať list či pohľadnicu z Popradu s pečiatkou Dávida Husza.

24. november / 09.00 / nedeľa / Evanjelický kostol v Poprade, Námestie sv. Egídia
SLÁVNOSTNÉ SLUŽBY BOŽIE
Služby Božie realizované pri príležitosti 200. výročia narodenia Dávida Husza, počas ktorých bude odhalená pamätná tabuľa D. Huszovi. Kazateľom na slávnostných službách božích bude biskup Východného dištriktu ECAV Mgr. Slavomír Sabol.


28. november / 15.00 / štvrtok / pred budovou Podtatranského múzea v Poprade
ODHALENIE PAMÄTNEJ TABULE DÁVIDOVI HUSZOVI

28. november / 15.30 / štvrtok / vestibul Podtatranského múzea v Poprade
OTVORENIE VÝSTAVY „OTEC HUSZ“
Výstava potrvá od 28.11. 2013 do 31.1.2014.

28. november / 09.00 a 11.00 / štvrtok / divadelná sála Domu kultúry v Poprade
ŽIVOTNÉ ETAPY DÁVIDA HUSZA
Kombinovaný program o významných životných etapách Dávida Husza - program pre školy.
Vstup: voľný

 


 
 
Položky 186-190 z 755

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram

Darujte im nový domov

Mobilné ľadové plochy

Na námestí:
pondelok - piatok od 15:00 - 19:00 hod
sobota od 10:00 - 20:00 hod
nedeľa od 10:00 - 18:00 hod
počas prázdnin od 10:00 do 20:00 hod
(vstup na ľadovú plochu je povolený deťom do výšky 140 cm)

Pri Aréne:
každý deň od 10:00 -20:00 hod.

Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň od utorka do piatku do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

Dnes má službu:

Dr.Max - Máj, Trhovisko
1.Mája 30,
058 01 Poprad

052/285 85 86

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Štvrtok 5.3.
Dr.Max - Máj, Trhovisko
1.Mája 30,
058 01 Poprad

052/285 85 86

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 6.3.
Adus - Poliklinika Adus, pri železničnej stanici
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 7.3.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 8.3.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 9.3.
Altea - Námestie sv.Egídia - pri ul.J.Curie
Nám. sv. Egídia 25,
Poprad

052/772 42 22

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 10.3.
Altea - Námestie sv.Egídia - pri ul.J.Curie
Nám. sv. Egídia 25,
Poprad

052/772 42 22

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 11.3.
Dr.Max - Monaco (pri ZŠ Francisciho)
Francisciho 22,
Poprad

052/285 85 85

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 12.3.
Lekáreň CORRIB
Levočská 26A,
058 01 Poprad

0948 217 858

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

36195198

5.3.2015
Úvodná stránka