Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Dve stavby pre detiVytlačiť
 

Mesto Poprad odovzdalo do užívania dve stavby, z ktorých budú mať najväčšiu radosť deti a ich rodičia. Na sídlisku JUH sa najmenší môžu tešiť z nového detského ihriska, ktoré bolo vybudované ako súčasť 2.etapy výstavby parku pri Kostole sv. Cyrila a Metoda. „Som rád, že sme ukončili celkovú rekonštrukciu tohto priestoru. Na ihrisku sú štandardné prvky, ktoré budú dúfam dobre slúžiť deťom. Novinkou je povrch, uvidíme ako sa bude chovať a ak sa osvedčí, budeme s touto technológiou pokračovať aj na ďalších ihriskách,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko. Ihrisko je určené pre deti predškolského a školského veku. Jeho výstavba trvala dva mesiace. „Súčasťou ihriska je pieskovisko s domčekom, šmýkačka, hojdačka a niektoré ďalšie prvky. Keďže sa snažíme každým ihriskom niečo vylepšiť, kamienkový povrch zrealizovaný na ihriskách odovzdaných ešte v roku 2006 sme aj vzhľadom na údržbu a pripomienky niektorých rodičov v tomto prípade nahradili elastickým pryžovým  povrchom. Navyše máme tu niektoré prvky – lavičky s listami – ktoré nadväzujú na parčík pred kostolom. Celkový náklad na ihrisko vrátane sadových úprav a  spevnených plôch je 79100eur. Cena bola vysúťažená podľa Zákona o verejnom obstarávaní a je výsledkom elektronickej aukcie,“ uviedla Kristína Horáková z odboru výstavby MsÚ v Poprade. 
Samospráva v tomto roku zabezpečila projektovú dokumentáciu na ďalšie dve detské ihriská, na Tomášikovej ulici a na ulici Na letisko vo Veľkej. Od roku 2006 pribudli nové detské ihriská na sídlisku Juh 5, JUH3, na sídlisku Západ pri bytových domoch Luxor, Považie a Novohrad, v centre mesta pri bytovom dome Encián, detské ihriská boli vybudované aj v mestských častiach Spišská Sobota a Matejovce. 
Práve v Matejovciach bol odovzdaný do užívania nový chodník vedľa cesty pri Materskej škole na Lidickej ulici. „Tento chodník sme postavili preto, aby sme zvýšili bezpečnosť detí a rodičov dochádzajúcich do škôlky“, uviedol primátor Popradu Anton Danko. „Nový chodník v dĺžke cca 120m a široký 1,6m bol vybudovaný tak, aby ho v prípade akýchkoľvek opráv sietí bolo možné rozobrať a opäť uviesť do pôvodného stavu. Vzhľadom na to, že v trase chodníka sa nachádza existujúca kanalizácia, budeme rokovať s vlastníkom o výmene kanalizačných poklopov za také, ktoré budú vhodnejšie na bezpečné užívanie chodníka,“ uzavrela Horáková.


 
 

Deň otvorených dverí v psom útulkuVytlačiť
 

Zariadenie pre túlavé a odchytené psy v Poprade bude mať opäť deň otvorených dverí.  Akciu, ktorá by mala pomôcť nájsť nový domov pre štvornohých obyvateľov útulku, pripravuje samospráva v spolupráci s prevádzkovateľom útulku v piatok 18.10.2013 v čase od 12.00 do 17.30 hod. Dôvodom organizovania akcie je opätovný nárast počtu opustených psov v meste. Viac ako inokedy je potrebná pomoc milovníkov zvierat, ktorí majú možnosti a sú schopní poskytnúť opusteným psom nový domov . „Situácia s vyšším počtom psíkov umiestnených v útulku v súčasnej dobe prevyšuje kapacitné možnosti útulku,“ vysvetľuje Daniela Polaštíková z popradskej radnice.  "Psy ponúkané do náhradnej starostlivosti sú veterinárne ošetrené a začipované tak, ako si to vyžaduje v súčasnosti platná legislatíva", dopĺňa Polaštíková. V piatok 18.10. popoludní tak budú mať ľudia dostatok času pozrieť si desiatky psíkov a prípadne sa rozhodnúť, ktorému dajú šancu na nový domov. Útulok, ktorý sa nachádza v mestskej časti Veľká, je počas pracovných dní otvorený denne od 8.30 do 10.30 hod, popoludní od 14.00 do 16.00 hod.V útulku začína zároveň zber starých kobercov a diek, ktorými bude prevádzkovateľ zatepľovať búdy na zimu.


 
 

Mesto Poprad testuje elektrobus v MHDVytlačiť
 

Mesto Poprad nasadilo do mestskej hromadnej dopravy špičkový čínsky elektrobus. Jeho možnosti chce preveriť v dvojtýždňovej testovacej prevádzke. „Tento autobus je na elektrinu, má nulové emisie a je to autobus, ktorý si dovolím povedať, že vo svete je na tej najvyššej úrovni. Má dojazd 400km na prímestských linkách, 250km v MHD. Akumulátory majú životnosť 4000 nabití, záruku až 5 rokov, po 10 rokoch majú ešte stále možnosť nabitia na 80%, takže sa dajú zužitkovať napríklad vo fotovoltaike,“ vysvetlil akcionár SAD Poprad a majiteľ spoločnosti Troliga bus Marián Troliga. Elektrobus pochádza z Číny a jeho výrobca oslovil Troligu s ponukou spolupráce. „Fabrika zamestnáva v Číne 180tisíc zamestnancov, je to najväčší výrobca akumulátorov, ktorý na tomto základe postavil aj elektrobus. Navrhli nám spoluprácu a my by sme na základe nej dokázali v závode v Levoči vyrábať 100 až 200 takýchto elektrobusov. Ide o akumulátorový autobus, ktorý chceme vyskúšať tu v Poprade a ak sa osvedčí, tak prvý vyrobený elektrobus poputuje na základe korektnej spolupráce práve do tohto mesta,“ doplnil Marián Troliga. Autobus je dvojdverový,klimatizovaný, na zastávkach sa dokáže nakloniť smerom k nástupnému ostrovčeku, má plošinu pre imobilných, vodič má k dispozícii napríklad aj kamery na sledovanie priestoru dverí. „Ak sa osvedčí, Poprad si zaslúži, aby bol jedným z prvých miest, pretože kde inde ak nie v Poprade a v Tatrách by tá ekológia mala byť na prvom mieste.  Dôležité sú aj nízke prevádzkové náklady. Tieto autobusy podľa mojich informácií jazdia už v 5 štátoch únie a na Slovensku by sme boli prví, kto by ho v prípade úspešných testov mal natrvalo v MHD,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko.

 


 
 

Mesto Poprad rieši parkovanie obyvateľov počas výstavby OC FORUMVytlačiť
 

Popradská radnica pripravuje riešenie situácie s parkovaním obyvateľov bytov v polyfunkčných domoch Centrum počas výstavby nového obchodného centra FORUM. Keďže počas výstavby dôjde k zabratiu súčasných parkovacích plôch, mesto hľadá také alternatívy, ktoré na tento čas zabezpečia bezproblémové parkovanie obyvateľov.  Na pôde samosprávy už prebehlo prvé rokovanie vedenia mesta so zástupcami štátnej polície a Správy mestských komunikácií v Poprade. „Chcem ubezpečiť obyvateľov tejto lokality, že našim zámerom je nájsť čo najlepšie riešenie,“ informoval primátor mesta Anton Danko. Najneskôr do mesiaca by sa malo uskutočniť ďalšie pracovné stretnutie, na ktoré budú prizvaní už aj zástupcovia dotknutých obyvateľov.


 
 

Školy zlepšujú podmienkyVytlačiť
 

Prázdninové obdobie nie je v popradských školách obdobím zaháľania. Už tradične sa v nich práve v tomto období realizujú rôzne údržbárske práce a opravy, ktoré počas školského roka nie sú možné. A tak sa podľa potreby mení podlahová krytina, maľuje,  menia sa okná. „Od 1. júla 2013 sa z kapitálových výdavkov rekonštruuje strecha ZŠ s MŠ na Vagonárskej ulici v Poprade – Spišskej Sobote i prestavba služobného bytu na triedy a na sociálne zariadenia MŠ v tej istej škole v celkovej výške 130 000€. Z bežných výdavkov sa bude opravovať strecha na Materskej škole na Tranovského ulici v Poprade – Veľkej," informuje vedúca oddelenia školstva, mládeže a športu MsÚ Poprad Edita Pilárová.  Nie sú to však jediné investície. V uplynulom školskom roku sa v dvoch školách úspešne začali realizovať projekty Premena tradičnej školy na modernú. Z týchto projektov získali v uplynulom školskom roku finančné prostriedky Spojená škola na Letnej ulici a ZŠ s MŠ na Ulici Fraňa Kráľa v Poprade – Veľkej.  Projekty sú financované Európskym sociálnym fondom a štátnym rozpočtom do výšky 95% a 5% prostriedkov v rámci spolufinancovania poskytuje mesto . Spojená škola, Letná ulica získala zdroje vo výške 282 612,03€/ mesto prispieva sumou 14 874,32 €/ a ZŠ s MŠ, Ulica Fraňa Kráľa 184 960,81€ / spolufinancovanie 9734,78€/. Projekty sa začali realizovať v roku 2012 a ukončené budú v roku 2014. Hlavným cieľom týchto projektov je čerpanie prostriedkov na vzdelávanie učiteľov i materiálne vybavenie škôl novými technológiami i pomôckami.  Mesto Poprad ďalej získalo v projekte Detské dopravné ihriská 2013  na  zabezpečenie praktického výcviku, výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl v oblasti zvyšovania bezpečnosti v premávke na pozemných komunikáciách 5 003 eur. Tie budú využité  na skvalitnenie praktického výcviku žiakov zakúpením nového technického vybavenia bicyklov  a teoretickej prípravy aktualizáciou výukového programu PRÉMIUM, CD Autoškolák a učebnou pomôckou Dopravná výchova.   Počas uplynulého školského roka sa uskutočnili v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad aj významné opravy a rekonštrukcie v celkovej výške viac ako 600 000€. Po 30 000€ z rezervy prenesených kompetencií získali Spojená škola, Letná ulica a ZŠ s MŠ, Tajovského ulica  na opravy väčšieho rozsahu a  viac ako 550 000€ sa investovalo v rámci kapitálových výdavkov do rekonštrukcií striech, zateplenia, prístavby či modernizácie gastrozariadení v školských jedálňach.

 


 
 
Položky 236-240 z 781

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Styrax - Juh 3 (pri Slovanete)
Ul. L. Svobodu 3782,
Poprad

052/773 22 78

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Pondelok 27.4.
Styrax - Juh 3 (pri Slovanete)
Ul. L. Svobodu 3782,
Poprad

052/773 22 78

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 28.4.
Styrax - Juh 3 (pri Slovanete)
Ul. L. Svobodu 3782,
Poprad

052/773 22 78

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 29.4.
Sunpharma - Juh, Kaufland
Moyzesova ul. 3,
Poprad

0905 821 914

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 30.4.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

38932404

27.4.2015
Úvodná stránka