Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Primátor poďakoval popradským hokejovým legendámVytlačiť
 

spoločná fotografia

 

Primátor Popradu Jozef Švagerko prijal v sobotu 18.4.2015 v obradnej sieni MsÚ v Poprade hokejistov TJ Pozemné stavby Poprad, ktorí sa v sezónach 1980/81 a 1984/85 zaslúžili o víťazstvo Popradu v Slovenskej národnej hokejovej lige (SNHL) a následne v zápasoch kvalifikácií súťažili o postup do Československej federálnej hokejovej ligy. "Keďže si pripomíname okrúhle výročie týchto pamätných zápasov, chcem Vám touto cestou poďakovať za úspešnú reprezentáciu mesta Poprad počas spomínaných rokov. Mesto by malo myslieť na tých, ktorí sa zaslúžili o jeho úspechy v najrôznejších oblastiach. Vy ste to dokázali v ľadovom hokeji. Naša vďaka, obdiv i uznanie patria všetkým Vám, ktorí ste prijali moje pozvanie, ako aj tým, ktorí už žiaľ nie sú medzi nami. Ešte raz Vám v mene mesta Poprad ďakujem," uviedol J.Švagerko.  "Ja som v tom čase s hokejom začínal a títo hráči boli pre mňa vzormi,“ doplnil primátor, ktorý hráčom i členom realizačného tímu TJ PS Poprad odovzdal ďakovné listy a spolu s druhým viceprimátorom Pavlom Gašperom aj upomienkové predmety mesta. Z rúk riaditeľa HK Poprad všetci prítomní prevzali pamätnú klubovú mincu.

Pozvaných bolo dohromady 69 ľudí. Rôzne okolnosti však dovolili zúčastniť sa milej slávnosti len 27 z nich. „Veľmi si vážim, že nás vedenie mesta pozvalo. Vždy sme sa v Poprade snažili o to, aby sme hrali federálnu ligu. Boli sme k tomu veľmi blízko,“ spomínal legendárny tréner Július Šupler, ktorý v spomínanom čase stál na lavičke TJ PS Poprad ako asistent Rudolfa Šindelářa, či Jindřicha Lidického. „Vediem si štatistiky po celú svoju kariéru. Prišiel som na to, že od nášho snaženia v kvalifikácii o postup do federálnej ligy uplynulo presne 30 rokov. Som rád, že sme našli pochopenie u pána primátora a že sme sa mohli stretnúť,“ pokračoval Alexander Szücs, ktorý bol iniciátorom tohto stretnutia. Na pamätné roky si spomína s radosťou. „Toto však nie sú jediné úspechy, ktoré sme spolu dosiahli. Ešte v roku 1973 sme vybojovali ako dorastenci titul Majstra Československa, čo bol na tú dobu ojedinelý zjav,“ dodal.

Najlepším strelcom tímu v sezóne 1980/81 bol František Štolc. Paradoxne práve on mohol v rozhodujúcom siedmom zápase s Brnom rozhodnúť samostatným nájazdom o postupe Popradčanov, žiaľ, svoj pokus nepremenil. „Strelil som vtedy 37 gólov a zaznamenal asi 26 asistencií. Nepremenená penalta nás však zrejme stála postup. V druhej kvalifikácii sme Kladnu pomohli postúpiť, keďže sme zdolali Vítkovice. Vtedy som strieľal gól do prázdnej brány cez celé ihrisko na 6:5 a dosiahol som hetrik. Veľmi rád na to spomínam a toto stretnutie bolo pre mňa príjemným prekvapením,“ uzavrel F. Štolc.

   

odovzdávanie ďakovného listu

spoločná fotografia

TJ PS POPRAD v sezóne 1980/81

Tréner :Rudolf Šindelář, Asistent trénera: Július Šupler

Vedúci mužstva :Ján Smolko, Lekári :MUDr. Ján Potocký, MUDr. Karol Fried, Masér : Peter Fabián

Brankári: Pavol Svitana, Dušan Sidor, Ľubomír Babura

Obrancovia: Marián Kečka, Juraj Bondra, Ján Drefko, Jozef Benko, Peter Kobezda, Ján Tomo, Miroslav Danko, Ján Ilavský, Roman Šindelář ml., Milan Halahija

Útočníci: Alexander Szücs, František Štolc, Jozef Handzuš, Vladimír Mrukvia, Anton Lach st., Jozef Skokan, Miroslav Ihnačák, Ján Kostúr, Jozef Čapka, Peter Almáši, Anton Lach ml., Ján Božoň, Jozef Šeliga, Marián Hudák

 

TJ PS POPRAD v sezóne 1984/85

Tréner: Jindřich Lidický, Asistent trénera: Július Šupler, Vedúci mužstva: Vladimír Kubov

Lekári: MUDr. Ján Potocký, MUDr. Karol Fried, Masér: Stanislav Šimo

Brankári: Pavol Svitana, Dušan Sidor, Ľubomír Babura, Michal Orenič, Karol Skovajsa

Obrancovia: Peter Kobezda, Vladimír Lavko, Jozef Dzúra, Ján Ilavský, Ján Lojda, Ján Novák, Marián Repaský, Ján Tomo, Jozef Bendík, Dušan Boroš

Útočníci: Alexander Szücs, František Štolc, Jozef Šeliga, Jozef Handzuš, Anton Lach st., Jozef Skokan, Vladimír Szücs, Jozef Čapka, Rudolf Fedor, Habart Wittlinger, Jindřich Lidický ml., Jozef Regec, Miroslav Zavacký, Michal Vasilko, Oto Brtáň

text, foto: Noviny Poprad, Marek Vaščura


 
 

AUREL VILIAM SCHERFEL - osobnosť, na ktorú nemožno zabudnúťVytlačiť
 

Aurel Viliam Scherfel patrí medzi najvýznamnejšie historické osobnosti mesta Poprad. Pri príležitosti 180.výročia jeho narodenia a 120.výročia úmrtia pripravil Klub Veličanov v spolupráci s mestom Poprad, Podtatranským múzeom, Štátnym archívom v Spišskej Sobote a ZŠ s MŠ v Poprade -Veľkej sériu podujatí a aktivít. Jednou z nich bola aj vedomostná súťaž o Aurelovi V. Scherfelovi na webovom sídle mesta Poprad. Každý, kto na adresu sutaz@poprad.sk poslal do nedele 26.4.2015 správne odpovede na minimálne 8 z 9 otázok, bol zaradený do žrebovania o novú publikáciu „Aurel Viliam Scherfel – osobnosť na ktorú nemožno zabudnúť“. Z tých, ktorí túto podmienku splnili, sme vyžrebovali týchto výhercov: Stanislava Repková, Jarmila Koláriková, Mária Gáliková. Blahoželáme!  

Správne odpovede vo vedomostnej súťaži o A.V. Scherfelovi sú zvýraznené.

1.Aurel Viliam Scherfel prežil celý život – s výnimkou zahraničných štúdií - vo Veľkej. Svoju životnú lásku - Augustínu Lýdiu Krompecherovú - stretol neďaleko. Kde?

a) vo Veľkej

b) v Matejovciach

c) v Strážach

 

2.Aurel Viliam Scherfel sa po otcovej smrti musel postarať o otcovu lekáreň vo Veľkej. Ako sa volala?

a) Zlatý orol

b) Veličianka

c) Pelikán

 

3.Aurel Scherfel bol členom Spolku spišských lekárov a lekárnikov. Pri príležitosti 100-výročia založenia spolku mu na jeho rodnom dome odhalili pamätnú tabuľu, na ktorej však bol uvedený zlý dátum jeho narodenia. Aký je ten správny?

a) 23.4.1835

b) 23.5.1835

c) 23.3.1835

 

4.Aurel Viliam Scherfel bol starostom Veľkej. V ktorých rokoch?

a) 1848 -1850

b) 1868 – 1870

c) 1858 – 1860

 

5.V duchu pamiatky na svojho jediného syna daroval Aurel Villiam Scherfel na dobročinné účely svoj dom na Letnej ulici. Mala v ňom byť zriadená:

a) detská škôlka

b) obecná knižnica

c) obecná škola

 

6.Aurel Scherfel venoval veľkú časť svojho života výskumu flóry Vysokých Tatier a Spiša. Na túto tému napísal viacero kníh. Napríklad dielo Záznam rastlinných nálezísk (1884). Rukopis na 277 stranách ručného papiera vlastní dodnes:

a) Podtatranské múzeum v Poprade

b) Štátna vedecká knižnica v Košiciach

c) Galéria Scherfelov dom vo Veľkej

 

7.Scherfel sa venoval aj výskumu minerálnych vôd. Za svoje vedecké analýzy minerálnych vôd zo Spiša a Šariša získal uznanie doma i v zahraničí. Skúmal aj vody známeho Herlianskeho gejzíru?

a) áno

b) nie

 

8.Aurel Scherfel sa výraznou mieru zaslúžil o vznik Tatranskému múzea vo Veľkej, ktoré sústreďovalo historické, etnografické, archeologické i numizmatické exponáty. Na jeho zriadenie venoval sumu:

a) 3500 zlatých

b) 4450 zlatých

c) 10 000 zlatých

 

9.Život i dielo Aurela Viliama Scherfela nám dodnes pripomína stála expozícia v dome, v ktorom žil a pôsobil. Ako sa volá ulica, na ktorej sa nachádza?

a) Scherfelova

b) Velické námestie

c) Juraja Tranovského

 


 
 

Poslanci schválili prostriedky na asanáciu objektov azylového bývaniaVytlačiť
 

Poslanci popradského mestského zastupiteľstva schválili finančné prostriedky vo výške 110 000.-Eur na asanáciu objektov objektov bývalého azylového bývania. „Jedná sa o objekty na Levočskej ulici. Vlastne to je starý drevený barak a takisto v Spišskej Sobote pri tréningovom športovom ihrisku. Sú to dve poschodové unimobunky, kde bolo predtým azylové bývanie. Tieto objekty je nevyhnutné zbúrať, pretože začínajú sa tam zdržiavať rôzne indivíduá a ak by sa tam niečo stalo, mesto by muselo znášať následky," uviedol Emil Kostelničák, vedúci organizačného odboru MsÚ v Poprade.

Asanácia objektov bývalého azylového bývania v Spišskej Sobote je nevyhnutná pre pokračovanie výstavby Národného tréningového centra Slovenského futbalového zväzu. Bývalí nájomníci azylového bývania z oboch lokalít našli už koncom uplynulého roka strechu nad hlavou v novopostavených sociálnych bytoch nižšieho štandardu na Levočskej ulici. 


 
 

Stretnutie záchranných a bezpečnostných zložiek s vedením mesta PopradVytlačiť
 

Zástupcovia jednotlivých záchranných a bezpečnostných zložiek na území Popradu sa v stredu 29.4.2015 stretli s vedením mesta Poprad. Venovali sa témam bezpečnosti a ochrany životov, zdravia a majetku občanov. „Hľadáme spoločné cesty riešenia problémov z hľadiska bezpečnosti a ochrany našich obyvateľov tak, aby sa im kvalitnejšie a bezpečnejšie žilo v našom meste,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Okrem prejazdnosti sídlisk v prípade mimoriadnych situácií, zásahov v prípade záplav, ktoré na jar často vznikajú, sa zaoberali i spoluprácou všetkých policajných a záchranárskych zložiek. Viceprimátor Pavol Gašper podčiarkol, že bezpečnosť občanov je dôležitejšia než komfort pri parkovaní. Rýchle a jednoduché riešenie neexistuje. Dodal: „Nejakú minimálnu krátku dobu budeme musieť strpieť súčasný stav. V každom prípade sme požiadali všetky záchranné zložky, ktorých sa to týka, v prvom rade hasičov a takisto políciu, aby pri tvorbe súčasného územného plánu – jeho pripomienkovaní, vzniesli požiadavky, aké majú na bezpečnosť a dostupnosť bezpečnostných zložiek.“ Za najrizikovejší z hľadiska bezpečnosti považuje Juh 5 a 6 – od cesty na Ul. L. Svobodu na vzdialenejšie Juhy. V tejto lokalite odhadom býva viac ľudí než napr. vo Veľkej a z oboch spomínaných sídlisk sa dá dostať von jedinou cestou, čo je z hľadiska bezpečnosti veľmi rizikový bod. Riaditeľ OR HAZZ v Poprade Ondrej Šproch uviedol, že majú vytypované krízové miesta a v spolupráci s mestom, štátnou a mestskou políciou budú hľadať taký spôsob, ktorý bude prijateľný pre občanov a vyhovujúci aj pre ich bezpečnosť.

Ďalšie podrobnosti k tejto téme si môžete prečítať v aktuálnom vydaní týždenníka Noviny Poprad. 


 
 

Popradčania si pripomenuli 70.výročie ukončenia II.svetovej vojnyVytlačiť
 

Deň víťazstva nad fašizmom si pripomenulo aj mesto Poprad. Zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), predstavitelia okresu a mesta, ako aj politických strán a verejnosti položili 7. mája vence k obom pamätníkom v parku pri železničnej stanici. V piatok 8. mája sa primátor Jozef Švagerko s viceprimátorom Igorom Wzošom a mladými z popradského Mládežníckeho parlamentu pripojili k výzve prezidenta SR Andreja Kisku, aby ani jeden hrob padlého vojaka nezostal opustený. Zapálili sviečky na pomníkoch takmer 60 padlých na veľčianskom cintoríne. V rovnakom čase si prišli uctiť pamiatku vojnových obetí i členovia občianskeho združenia Kalinka z Popradu v sprievode pravoslávneho kňaza. Primátor J. Švagerko považoval za česť položiť kvety a zapáliť kahance na hroboch tých, ktorí zaplatili za naše oslobodenie najvyššou cenou – svojím životom. Povedal: „Stále hovorím, kto nepozná svoju minulosť, nezaslúži si budúcnosť. Som ročník, ktorý nezažil vojnu a som rád, že žijem v mieri. Treba sa z toho obdobia poučiť a nezabúdať, aby sa hrôzy vojny nikdy nezopakovali.“ Primátor doplnil, že najmä mladým je potrebné tragické historické udalosti 2. svetovej vojny, od konca ktorej uplynulo už 70 rokov, stále pripomínať. Predseda mládežníckeho parlamentu Jakub Dančo dodal: „Rozhodli sme sa aktívne si pripomenúť udalosti, aby ani mladí ľudia, ktorí vojnu nepoznali, nezabudli, že v nej zomrelo mnoho ľudí.“ 

Viac informácií o pietnych pomienkach prinesie aktuálne vydanie týždenníka Noviny Poprad

  

 

Foto: Noviny Poprad, M.Galajda


 
 
Položky 26-30 z 812

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram

Voľné pracovné miesta

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Nedeľa 5.7.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 6.7.
Altea - Námestie sv.Egídia - pri ul.J.Curie
Nám. sv. Egídia 25,
Poprad

052/772 42 22

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 7.7.
Dr. Max - obchodné centrum MAX
Dlhé hony 4587/1,
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 8.7.
Altea - Námestie sv.Egídia - pri ul.J.Curie
Nám. sv. Egídia 25,
Poprad

052/772 42 22

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 9.7.
Dr.Max - Monaco (pri ZŠ Francisciho)
Francisciho 22,
Poprad

052/285 85 85

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 10.7.
Lekáreň CORRIB
Levočská 26A,
058 01 Poprad

0948 217 858

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 11.7.
Lekáreň CORRIB
Levočská 26A,
058 01 Poprad

0948 217 858

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 12.7.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

41533960

5.7.2015
Úvodná stránka