Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

HK POPRAD odstraňuje symboly mesta z hokejaVytlačiť
 

Mesto Poprad s poľutovaním prijalo fakt, že vedenie hokejového klubu HK POPRAD v porovnaní s minulými sezónami odstránilo z dresov hokejistov seniorského A tímu a z ľadovej plochy erb ako jeden zo  symbolov mesta. Ak má tento krok znamenať „začiatok cesty poslednej možnosti, ako nastaviť korektnú spoluprácu s mestom Poprad“ tak, ako to avizovali predstavitelia HK POPRAD na tlačovej konferencii pred sezónou, je to jasný odkaz pre všetkých Popradčanov a fanúšikov ľadového hokeja o vzťahu súčasného vedenia HK k mestu, v ktorom hrá hokej.  Táto provokácia je zároveň aj veľavravným odkazom pre fanúšikov, ktorí sa pochodom cez mesto snažili o obnovenie korektného dialógu medzi radnicou a hokejovým klubom.
„Samospráva však aj napriek tomu pokračuje v riadne schválenej podpore popradského hokeja. Aj napriek prelepeniu nápisu Poprad na dresoch na tlačovej konferencii pred začiatkom sezóny, aj napriek provokácii v podobe chýbajúcich symbolov mesta na dresoch a ľade zimného štadióna, získajú mládežnícke tímy dotáciu na činnosť vo výške 45 000 eur , hokejový A tím má rozpočtovanú dotáciu na nájom a služby s tým spojené vo výške 69 590 eur,“uviedol primátor Popradu Anton Danko. Podpora mládeže a vytvorenie zázemia pre všetky tímy v podobe zabezpečenia prevádzky hokejového stánku je aj do budúcna naďalej prioritou samosprávy.
HK POPRAD, s.r.o., stále (do 16.9.2013) nevrátil Mestu Poprad časť poskytnutej dotácie na úhradu nákladov za nájom a služby spojené s nájmom vo výške 5 800,00 Eur (dotácia bola poskytnutá v I. polroku 2013 vo výške 34 795,00 Eur, vyúčtovaná len vo výške 28 895,00 Eur, ), k tomu istému dňu dlhuje 17 397,00 Eur za služby spojené s užívaním a prevádzkou nebytových priestorov podľa zmluvy o nájme nebytových priestorov.


 
 

Týždeň mobility v Poprade najmä v znamení trvalých opatreníVytlačiť
 

Mesto Poprad pokračuje aj v roku 2013 v systematickom zvyšovaní bezpečnosti a skvalitňovaní podmienok pre ľudí využívajúcich alternatívne a udržateľnejšie formy mobility. Prioritná snaha programu Európskeho týždňa mobility(ETM) znížiť znečistenie ovzdušia a zvýšiť kvalitu života obyvateľov bola v Poprade rozmenená opäť do konkrétnych opatrení, prostredníctvom ktorých sa popradská samospráva opäť zapája do ETM.
Mesto Poprad ako jedno z prvých miest na Slovensku začalo už v roku 2004 natierať viac ako 200 priechodov červeným reflexným náterom. V lete 2009 nasledovalo nasvietenie prvých 8 priechodov a v apríli 2013 bolo do užívania odovzdaných ďalších 41 osvetlených priechodov pre chodcov. Zvýšenie bezpečnosti chodcov na priechodoch počas večerných hodín bolo realizované nasvietením priechodu pre chodcov svietidlom s asymetrickou vyžarovacou charakteristikou, ktoré je integrované s presvetlenou dopravnou značkou priechod pre chodcov na nových stožiaroch. Päť najfrekventovanejších priechodov pre chodcov má výstražné blikavé LED svetlá zapustené priamo do vozovky pred priechodom pre chodcov. Výstražné blikavé LED body sú v činnosti súčasne s blikavým svetlom dopravnej značky a sú spúšťané chodeckým detektorom. Pri vstúpení chodca na vozovku diódy osvetľujú priechod aj zdola nahor, takže chodec je veľmi dobre viditeľný a neoslepuje to vodiča. Takéto špičkové riešenie prospeje nielen vodičom, ktorí uvidia chodca na priechode lepšie, ale zvýši aj bezpečnosť samotných chodcov. V dôsledku realizácie uvedeného projektu trvalých zmien mobility na uliciach predpokladá samospráva zvýšenie bezpečnosti, zníženie nehodovosti a tiež vytvorenie pocitu vyššej istoty chodcov na priechodoch. „Uvedeným opatrením sa samospráva snaží prispieť k vytvoreniu takých podmienok, ktoré prispejú k zmene dopravných návykov občanov, ale i návštevníkov mesta. Jedným z argumentov na používanie osobného motorového vozidla u občanov mesta je aj pocit bezpečia, rodičia kvôli strachu o bezpečnosť detí radšej využijú auto, ako by ich mali poslať samé do školy alebo na iné miesto v meste bez ohľadu na spôsob dopravy (peši, na bicykli, s využitím MHD). Realizácia nasvietenia priechodov pre chodcov by mala odbúrať práve uvedený stres obyvateľov, rodičov a vytvoriť tak podmienky pre bezpečnú alternatívu k osobnému motorovému vozidlu a zároveň urobiť mesto lepším miestom pre život,“ informovala Zuzana Švantnerová z oddelenia cestovného ruchu, prezentácie mesta a MIC. Už v roku 2012 získalo mesto Poprad Centu ETM v podobe sošky Lietajúceho Pegasa na kolesách za trvalé opatrenie v podobe cyklistického chodníka spájajúceho mestskú časť Kvetnica so sídliskom Juh VI. Okrem spomínaného projektu mesto vychádza v ústrety aj cyklistom v centre mesta. Na Námestí sv. Egídia bolo preto v mesiaci jún 2013 umiestnených 6 nových stojanov na bicykle. Sú to odolné stojany vyspelého moderného dizajnu so štyrmi drážkami pre bicykle. Stojany majú madlo pre pripútanie bicyklov a sú pevne ukotvené na dlažbu so skrytými skrutkami.
Zmena dopravných návykov je „beh na dlhé trate“ ale samospráva predpokladá, že aj realizácia takýchto projektov prispeje k dosiahnutiu tohto cieľa, keďže vyčistenie ovzdušia prostredníctvom voľby mobility závisí od samotných občanov. Tento cieľ chce samospráva z dlhodobého hľadiska podporiť aj organizáciou ďalšieho podujatia – cyklistických pretekov v cross-country pre dievčatá a chlapcov od materských po stredné školy dňa 21.9.2013. Sprievodným podujatím súťaží bude prezentácia Spoločnosti pre ochranu spotrebiteľov Poprad, v rámci prebiehajúceho Európskeho týždňa mobility zameraná na práva cestujúcich a vplyv dopravy na životné prostredie.                       Európsky týždeň mobility sa koná v dňoch od 16. do 22.septembra 2013. Cieľom kampane je povzbudiť samosprávy EÚ zaviesť a podporovať opatrenia udržateľnej mestskej mobility a pozvať svojich občanov vyskúšať alternatívy k užívaniu auta. Organizátori kampane vyzývajú občanov, aby podporili európsky týždeň mobility, nechali svoje auto v dňoch od 16. do 22. septembra „oddychovať“ a využili MHD či iný alternatívny spôsob dopravy, čím môžu ukázať, že im záleží na životnom prostredí, v ktorom žijú.


 
 

Okolie železničnej stanice bude pod väčším dohľadom polície Vytlačiť
 

Okolie železničnej stanice v Poprade sa v poslednom období stalo miestom 3 závažných trestných činov. Samospráva sa preto rozhodla pre okamžité opatrenia, ktoré by mali zvýšiť bezpečnosť tejto lokality.  „Tento problém prerástol do takej miery, že ho musíme riešiť spoločnými silami,“ uviedol prvý viceprimátor Popradu Adrián Kromka. „Oslovili sme štátnu i železničnú políciu a v súčinnosti aj s našou mestskou políciou ideme  urobiť všetko preto, aby sa Popradčania  i návštevníci mesta mohli na železničnej stanici i v jej okolí cítiť bezpečnejšie,“ komentoval pripravované kroky Kromka, ktorý zároveň vyzdvihol maximálnu ústretovosť vedenia štátnej polície pri príprave týchto opatrení.  
„Podľa našich operatívnych informácií sa na železničnej stanici a v jej bezprostrednom okolí v poslednej dobre vo večerných hodinách zhromažďovali rôzne skupiny osôb nepochádzajúcich z Popradu, ktorých zámerom bola aj trestná činnosť, pričom práve vlakové spoje im slúžili ako úniková cesta,“ informoval náčelník Mestskej polície v Poprade Jaroslav Marušin.
Opatrenia, ktoré už zainteresované zložky prijali, sú v troch rovinách. Prioritou bude predovšetkým intenzívna hliadkovacia činnosť štátnej, železničnej i mestskej polície. Železničná stanica a jej okolie budú zároveň aj miestom preventívno- bezpečnostných akcií. Samospráva chce zároveň rozšíriť kamerový systém aj dovnútra samotného podchodu do Spišskej Soboty. Zároveň bude okolie chodníka upravené tak, aby neponúkalo útočisko pre páchateľov trestnej činnosti. „Stále sa pritom nevzdávame ambície rozšíriť podchod pre osobnú dopravu, čím by sa úplne zmenil režim v tejto časti mesta. V tejto súvislosti sme sa v minulosti obrátili už aj na ministerstvo dopravy, no zatiaľ bez úspechu,“ uzavrel prvý viceprimátor Adrián Kromka.


 
 

Leto v Poprade 2013Vytlačiť
 

      Prvý septembrový piatok dal definitívnu bodku za festivalom LETO V POPRADE 2013. Popradčania a návštevníci mesta sa vďaka nemu mohli zúčastniť spolu 64 podujatí, v rámci ktorých  bolo zrealizovaných 71 vystúpení v dramaturgii oddelenia kultúry MsÚ v Poprade. Vystúpenia vyše 500 účinkujúcich, ktorí sa predviedli v sedemnástich žánroch, videlo spolu 17500 divákov. Väčšina podujatí sa odohrala v centre mesta, no samospráva nezabudla ani na jednotlivé mestské časti, v ktorých sa uskutočnilo 8 podujatí. „Veľmi sa nám osvedčila dramaturgia, podľa ktorej boli štvrtky na námestí filmové, piatky hudobné, soboty divadelné a nedele patrili folklóru a promenádnym koncertom. Bolo to prehľadné, návštevníci vedeli, čo môžu kedy čakať. S najväčším ohlasom stretol program Záver Leta 2013, v ktorom sa predstavila skupina Drišľak, bubenícka show Marimba z Prahy a domáca revivalová skupina Magic Seven. Toto podujatie bolo pripravené v spolupráci s OOCR Vysoké Tatry,“ skonštatoval vedúci oddelenia kultúry MsÚ v Poprade Rudolf Kubus. Kultúrne podujatia organizované mestom spolu s ďalšími akciami na námestí tak vytvorili v Poprade naozaj bohaté kultúrne leto, ktoré svojou žánrovou pestrosťou určite potešilo domácich i návštevníkov mesta.                                                                                                           Skončením festivalu LETO V POPRADE 2013 sa kultúrne dianie opäť sťahuje  predovšetkým do Domu kultúry. V divadelnej sále sa  10. septembra predstaví zábavný program SEDEM BEZ ZÁRUKY -  populárna talk show s Elenou Vacvalovou, Milanom Lasicom, Oľgou Feldekovou a Mariánom Leškom,  úvodný koncert  XXXI. ročníka Popradskej hudobnej jesene je pripravený na 24. septembra pod  názvom KRÁĽOVNÁ NOCI / VEĽKÁ NOČNÁ HUDBA, v ktorom sa predstaví časť orchestra VIRTUOSI  DI  PRAGA  s dirigentom a huslistom OLDŘICHOM VLČKOM a sopránovou speváčkou z Anglicka CHRISTINOU JOHNSTON. Pre detského diváka sú pripravené každú nedeľu o 10.00 hodine  dielne a rozprávkové predstavenia. Samospráva nezabúda ani seniorov, pre ktorých sú počas  celého októbra, ktorý si pripomíname aj ako mesiac úcty k starším,  pripravené programy rôznych žánrov. Z ďalších zaujímavých programov môžeme spomenúť koncert Richarda Müllera a skupiny FRAGILE, divadelné predstavenie ROZHODCOVIA so známymi hercami T. Maštalírom, V. Kobielskym a B. Bystrianskym. V novembri sú naplánované veľké koncerty – v Aréne Poprad sa predstaví Ewa Farna, v Dome kultúry Nela Pocisková a aj  Andrej Šeban.


 
 

LETO V POPRADE 2013 vyvrcholí v piatokVytlačiť
 

Festival LETO V POPRADE 2013 vrcholí. Popradčania a návštevníci mesta sa vďaka nemu mohli zúčastniť zatiaľ spolu 64 podujatí v dramaturgii oddelenia kultúry MsÚ v Poprade. Väčšina akcií sa odohrala v centre mesta, no samospráva nezabudla ani na jednotlivé mestské časti, v ktorých sa konalo 8 podujatí.
Na ukončení festivalu LETO V POPRADE 2013, ktoré sa uskutoční v piatok 6.9.2013 na Námestí sv.Egídia, sa rozozvučí námestie rytmami bicích nástrojov ako sú marimba, vibrafón, zvony a tympany v originálnej BUBENÍCKEJ SHOW v podaní mladých chlapcov z Prahy pod názvom MARIMBA.O veselosť a zábavu sa postará folkovo - folklórna satirická skupina DRIŠĽAK z Vranova nad Topľou a na svoje si prídu aj fanúšikovia rockovej klasiky, ktorú zahrá revivalová hudobná skupina MAGIC SEVEN z Popradu.


 
 
Položky 251-255 z 781

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Styrax - Juh 3 (pri Slovanete)
Ul. L. Svobodu 3782,
Poprad

052/773 22 78

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Utorok 28.4.
Styrax - Juh 3 (pri Slovanete)
Ul. L. Svobodu 3782,
Poprad

052/773 22 78

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 29.4.
Sunpharma - Juh, Kaufland
Moyzesova ul. 3,
Poprad

0905 821 914

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 30.4.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

38951768

28.4.2015
Úvodná stránka