Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

V Poprade zabojovali s ľadom na strecháchVytlačiť
 

(Poprad 14.02.2013) Po cestách a chodníkoch prišli na rad strechy. Topiaci sa sneh spolu s teplotnými výkyvmi spôsobili, že obyvateľov mesta na mnohých miestach začali ohrozovať hrozivo visiace ľadové cencúle.

Samovoľne padajúci sneh a ľad zo striech predstavujú pre chodcov obrovské nebezpečenstvo. V zmysle Všeobecne záväzného nariadenia č.2/2012 Mesta Poprad o dodržiavaní čistoty na verejných priestranstvách,verejnom poriadku, zabezpečení zjazdnosti a schodnosti miestnych komunikácií je povinnosťou každého vlastníka, správcu, nájomcu či užívateľa nehnuteľnosti hraničiacej s verejným priestranstvom odstraňovať zo striech nahromadený sneh prípadne ľadové kvaple, aby nedochádzalo k ohrozovaniu života a zdravia osôb. Na túto povinnosť upozornili majiteľov a prevádzkovateľov budov s nebezpečnou ľadovou výzdobou aj mestskí policajti. Tí potom následne v niektorých prípadoch aj asistovali pri zabezpečení priestoru počas zhadzovania ľadu zo striech.  Ľad na strechách sa však vďaka výkyvom teplôt tvorí aj naďalej. Na mieste je preto nepretržitá obozretnosť. “Budovy vo vlastníctve mesta pravidelne monitorujeme. V prípade potreby robíme všetky nevyhnutné opatrenia pre zaistenie bezpečnosti – budov i okoloidúcich,” uviedol Emil Kostelničák z Mestského úradu v Poprade. Samospráva takto musela zasiahnuť na streche Domu kultúry, z ktorej odstraňovala nebezpečnú ľadovú výzdobu a takisto aj na streche Obvodného úradu, z ktorej bolo nutné zhodiť zosúvajúci sa zľadovatelý sneh.  V akcii už boli aj hasiči, ktorí vďaka svojej technike pomohli pri odstraňovaní visiaceho ľadu ohrozujúceho verejné priestranstvo.

Zdroj: Mesto Poprad


 


 
 

Nadväzujú spoluprácu univerzít, samosprávy a výroby Vytlačiť
 

(Poprad 14.02.2013) Slovensko-talianska spolupráca v Poprade mieri k ďalšiemu dôležitému míľniku. Malo by sa ním stať vytvorenie vývojového a výskumného centra v spoločnosti Pasell v popradskom priemyselnom parku.

Prvý viceprimátor Popradu Adrián Kromka sa minulý štvrtok stretol s profesorom Paolom Piciocchim z univerzity v talianskom Salerne, majiteľom firmy Pasell v Poprade Francescom Amitranom a Zuzanou Roškovou, koordinátorkou za Taliansko-slovenskú obchodnú komoru. Spoločné rokovanie sa týkalo spolupráce talianskej univerzity s Inštitútom manažérskych systémov Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela, detašovaným pracoviskom v Poprade, Pasellu a mesta Poprad. P. Piciocchi zhrnul: „Ďakujeme mestu Poprad, že nám umožní túto spoluprácu a je veľmi otvorené pre podnikateľov z Talianska a takisto firme Pasell, ktorá vytvorí pracovné príležitosti všetkým, ktorí sa na projekte zúčastnia. Ide o nadviazanie spolupráce medzi lokálnymi univerzitami, samosprávou a výrobnou spoločnosťou s cieľom pomôcť zlepšovať produktivitu práce.“ Už v tomto roku by v Paselli mohli študenti univerzít počas pobytov a stáží pracovať na diplomových prácach. Najlepší študent – vysokoškolák má dokonca šancu získať polročnú pracovnú príležitosť v tejto firme. Tentoraz by sa k spolupráci pridružila aj talianska univerzita v Salerne, aby študenti nepracovali iba vo výrobe, ale získali i medzinárodné skúsenosti a skvalitnenie vzdelania.

Prvý viceprimátor A. Kromka zdôraznil: „Rozvíjame náš spoločný zámer vybudovať vývojové a výskumné centrum v spoločnosti Pasell tak, aby v tomto centre vznikali nové pracovné príležitosti pre našich vysokoškolákov i obyvateľov mesta. Zároveň rozvíjame myšlienku spolupráce medzi univerzitami v Taliansku, popradským Inštitútom manažérskych systémov EF UMB, ako aj vysokými školami v Košiciach a Žiline.“

Už na jeseň minulého roku prebiehali stretnutia k vytvoreniu združeného vedecko-výskumného centra v Priemyselnom parku v Poprade-Matejovciach. Zapojili sa Technická univerzita Košice, Žilinská univerzita a Slovenské centrum produktivity. Rokovania postupujú a tak je stále reálnejšie, že mladí ľudia s univerzitným vzdelaním budú môcť v budúcnosti pracovať vo výskumno-vývojových laboratóriách na úlohách, ktoré podniky potrebujú.

Zdroj: Noviny Poprad


 
 

Základná škola s materskou školou na Koperníkovej ulici má nového riaditeľa Vytlačiť
 

(Poprad 15.02.2013) Primátor Popradu vymenoval do funkcie riaditeľa Základnej školy s materskou školou na Koperníkovej ulici v Poprade Petra Husára. Urobil tak aj napriek tomu, že rada školy navrhla do funkcie v zmysle zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve kandidátku M. Dudzikovú.

Mesto Poprad ako zriaďovateľ vyhlásilo výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa Základnej školy s materskou školou na Koperníkovej ulici kvôli tomu, že 5. februára malo vypršať funkčné obdobie vtedajšej riaditeľky Márie Dudzikovej. Po vyhodnotení konania rada školy navrhla do funkcie v zmysle zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve kandidátku M. Dudzikovú, ktorá získala najväčší počet hlasov. Primátor Popradu Anton Danko sa však rozhodol do funkcie riaditeľa vymenovať v poradí druhého úspešného kandidáta - Petra Husára.

„Dôvody, ktoré viedli primátora mesta k nevymenovaniu v poradí prvého úspešného uchádzača do funkcie sú dlhodobé a nejde o žiadnu svojvôľu, ale rozhodnutie podporené opakovanými výsledkami následných kontrol. V súvislosti s nálezmi kontrol bolo riaditeľke znížené osobné ohodnotenie a rovnako aj riadiaci príplatok. Už pred rokom mesto zvažovalo odvolanie riaditeľky kvôli opakovanému nedodržiavaniu všeobecne záväzných predpisov v súvislosti s ekonomickou agendou školy, za čo zodpovedá práve riaditeľ. Vtedy to však samospráva riešila ešte dôrazným upozornením. Keďže povinnosťou samosprávy je chrániť a zveľaďovať majetok mesta, štatutár mesta nevidel inú možnosť ako v tomto prípade takto konať,“ uviedol komunikačný manažér mesta Marián Galajda. Pôvodné zdržanlivé stanovisko bez vysvetľovania detailných dôvodov kvôli očakávanému súdnemu sporu sa samospráva rozhodla zmeniť po negatívnej kampani, ktorú svojimi vyjadreniami rozpútal rodinný príslušník účastníčky výberového konania. Samospráva je pripravená svoj postup obhajovať aj súdnou cestou.

Zdroj: Mesto Poprad

 


 
 

Cesty budú po zime potrebovať rozsiahle investícieVytlačiť
 

(Poprad 18.02.2013) Zimné počasie a najmä veľké výkyvy teplôt sa tento rok intenzívne podpísali pod stav ciest aj v Poprade. Výtlky rôznej veľkosti a rôzne iné poruchy krytu vozovky spôsobujú veľké starosti vodičom i samotnej Správe mestských komunikácií(SMK).

„Zlý je stav obvodových komunikácií na sídlisku JUH III, kde sa na viacerých miestach dvíha celý asfaltový koberec a vytvárajú sa tam vlnolamy, praskliny sa vytvárajú aj na cestách, ktoré boli nedávno rekonštruované,“ informoval na mestskom zastupiteľstve poslanec Milan Baran. Popradskí cestári sa snažia najmä výtlky opravovať podľa toho, ako to umožňujú poveternostné podmienky. „Od januára sme na opravu výtlkov použili už 6 ton studenej obaľovanej drvi, na sklade máme ešte približne 3 tony, v prípade potreby zabezpečíme ďalšiu. Práve táto technológia je vhodná na menšie opravy v tomto ročnom období. Väčšie a systémové komplexné opravy poškodených úsekov budeme riešiť až na jar spolu s finančným krytím,“ uviedol Peter Fabian zo Správy mestských komunikácií v Poprade. „Musíme byť pripravení na to, že v apríli budeme musieť meniť rozpočet a naliať nejaké finančné prostriedky do SMK, aby sme dali cesty do poriadku,“ uviedol primátor Popradu Anton Danko. Na balík ciest, ktoré boli v Poprade rekonštruované naposledy, existuje 10 ročná záruka, v rámci ktorej odstráni poruchy zhotoviteľ stavby. S opravami ciest s teplou obaľovanou drvou začne SMK hneď, ako spustí jej výrobu najbližšia obaľovačka. „Prioritou budú komunikácie s trasami MHD a komunikácie na ktorých sa nachádza vodorovné dopravné značenie, ktoré sa každoročne kvôli bezpečnosti cestnej premávky na jar obnovuje,“ doplnil Peter Fabian. „Stav ciest monitorujú dispečeri, informácie nám posúvajú aj mestskí policajti, obracajú sa na nás aj obyvatelia, takže výtlky sme už lepili na rôznych miestach, vo viacerých mestských častiach,“ uzatvára riaditeľ SMK.

Reálny odhad stavu popradských ciest ako aj financií potrebných na ich opravy bude známy až po úplnom roztopení snehu a ustálení teplôt.

Zdroj: Mesto Poprad


 
 

Popradskí mestskí policajti chytili skupinu podozrivých z krádeží v centre mestaVytlačiť
 

(Poprad 06.02.2013) Bola to úspešná naháňačka. Popradským mestským policajtom sa podarilo zadržať skupinu 4 osôb, ktoré sú podozrivé z krádeží v obchodoch v centre Popradu.

Dňa 30.januára 2013 skupina 4 neznámych osôb ukradla z obchodu na námestí v Poprade oblečenie  v hodnote stoviek eur. V pondelok 4.2.2013 nasnímala podarenú partiu priemyselná kamera v potravinách, z ktorých si bez zaplatenia odniesli kávu v hodnote približne 70.-eur. Vo všetkých prípadoch poslúžili páchateľom špeciálne upravené tašky, ktoré boli zvnútra obložené alobalom tak, aby blokovali signál bezpečnostného čipu a umožnili nenápadný prechod cez bezpečnostnú zónu. Štvorica mala tú drzosť, že v stredu 6.2.2013 prišla do centra Popradu opäť. Stojac pred domom s odevami , v ktorom „nakupovali“ pred niekoľkými dňami, si ich ale vďaka veľkej taške všimla predavačka a tá zalarmovala popradskú mestskú políciu. „Hliadka vyrazila okamžite do centra mesta a bola cez kamerový systém navigovaná k podozrivej štvorici. Tá v tom čase nenápadne postávala na námestí, no po príchode policajtov sa štvorica dala na útek. Mestskí policajti však postupne pochytali celú partiu a predviedli ju za účelom zistenia totožnosti , keďže boli dôvodne podozriví z páchania trestnej činnosti na území mesta Poprad“, uviedol náčelník Mestskej polície v Poprade Jaroslav Marušin. Tri dievčatá a jeden chlapec vo veku od 13 do 15 rokov pochádzajú zo Smižian. Mestskí policajti po zistení totožnosti odovzdali podarenú štvoricu štátnej polícii.

Zdroj:Mesto Poprad


 
 
Položky 261-265 z 686

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram
Slovensko chce zriadiť logistickú základňu pre potreby NATO v Poprade. Súhlasíte s takouto formou podpory aliancie?
 
 
649

 
 
 
2814

 
 
 
27

 

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Štvrtok 23.10.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 24.10.
Diecézna lekáreň sv. Lukáša - pri Tatrakone
Alžbetina 32,
Poprad

052/772 23 07

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 25.10.
Corrib - na križovatke ulíc Francisciho a Levočská v obytnom komplexe CORRIB TOWER
Levočská 26A,
Poprad

0948 217 858

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 26.10.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 27.10.
Cyprián - Juh 3 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 28.10.
Adus - Poliklinika Adus, pri železničnej stanici
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 29.10.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 30.10.
Dr.Max - Máj, Trhovisko
1.Mája 30,
058 01 Poprad

052/285 85 86

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

29396442

23.10.2014
Úvodná stránka