Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Mesto Poprad získalo ocenenie v rámci Európskeho týždňa mobilityVytlačiť
 

„Ideme správnym smerom“ bolo motto tohtoročného Európskeho týždňa mobility, ktorý sa uskutočnil 16. až 22. septembra 2012. Projekt  sa v rámci životného prostredia zameriaval na podporu alternatívnych spôsobov dopravy a menej častého využívania automobilov.   Ďalej svoju pozornosť upriamil na podporu rozvoja peších zón, cyklistickej infraštruktúry a na skvalitnenie verejnej dopravy.   Jeho cieľom bolo prispieť k vyššej mobilite, ku kvalitnejšiemu ovzdušiu, k nižším emisiám, k menšiemu hluku ako aj k zdravšiemu mestskému prostrediu.

„Ideme správnym smerom“ si tento rok môže povedať aj Poprad, ktorý bol medzi 13 samosprávami, ktoré sa zapojili do tohtoročnej kampane zavedením a zavádzaním trvalých opatrení v rámci cieľov projektu Európskeho týždňa mobility. Výsledky prác samospráv boli ocenené na vyhodnotení  kampane, ktoré sa konalo 15. 10. 2012 v Košiciach a mesto Poprad bolo ocenené soškou Lietajúceho Pegasa na kolesách.  Ocenenia dostali mestá, ktorých kampane porota vyhodnotila ako najinovatívnejšie v oblasti kvality aktivít súvisiacich s tohtoročnou témou a rozsahom vykonaných opatrení trvalého charakteru.

Vďaka mnohým opatreniam aj mesto Poprad smeruje k udržateľnému a k efektívnemu systému dopravy, snaží sa čo najviac zlepšiť mobilitu svojich občanov a súčasne prihliada na zníženie znečistenia životného prostredia, a tak prispieva ku skvalitneniu života občanov.

Zdroj: Mesto Poprad


 
 

Veľvyslanec poďakoval za prijatie i za spoluprácuVytlačiť
 

Vedeniu nášho mesta bola v týchto dňoch doručená diplomatická korešpondencia od talianskeho veľvyslanca na Slovensku Roberta Martiniho, ktorý nedávno navštívil Poprad. V liste ďakuje za prijatie na mestskom úrade a za výbornú spoluprácu s talianskymi firmami. Roberto Martini uistil vedenie mesta, že veľvyslanectvo je pripravené  pomôcť nájsť v Taliansku partnerské mesto s Popradom. „Družba napomôže k ešte hlbšiemu prepojeniu medzi Talianskom a Slovenskom a taktiež k priblíženiu mesta Poprad Talianom – podnikateľom i ostatným. Talianske veľvyslanectvo by mohlo byť tiež  užitočné pri otvorení pobočky talianskeho alpského klubu C.A.I., kde by sa spojili naše skúsenosti v oblasti hôr a turistického ruchu“, uviedol v liste veľvyslanec. 

Podľa viceprimátora Adriána Kromku vedenie mesta bude pokračovať v spolupráci s pánom veľvyslancom a bude pracovať na predsavzatiach a zámeroch, ktoré si dalo pri jeho návšteve. Spolupráca s firmami s talianskou majetkovou účasťou, ktoré pôsobia v našom meste, bude smerovať jednak k udržaniu pracovných miest, ale tiež k vytváraniu nových pracovných príležitostí. Spolupracovať sa bude aj v oblasti cestovného ruchu, čo by mohlo byť tiež veľkým prínosom aj pre zamestnanosť.

„V nasledujúcich týždňoch ma čakajú rokovania a stretnutia so zástupcami talianskych spoločností v našom meste, ako je Immergas a Passel, kde témou budú aj pracovné príležitosti a konkrétne opatrenia a kroky. Vedenie mesta aktívne koná v tejto oblasti, aj keď táto kompetencia nepatrí mestu, ale štátu v oblasti politiky zamestnanosti. Mesto aktívne využíva všetky svoje možnosti a nástroje aj formou priemyselného parku, ktorý sme zriadili a v ktorom pôsobia aj talianske spoločnosti. V súčasnosti už evidujeme vyše 470 pracovných miest, čo je číslo, ktoré vysoko presiahlo predpokladaný počet pri zriaďovaní  priemyselného parku, keďže plánovaný počet na začiatku bol 166 pracovných pozícií. Naším zámerom je pokračovať v tomto trende a nielen ho udržiavať, ale naďalej  aj zvyšovať pracovné miesta. Treba pozitívne hodnotiť, že okrem spoločnosti Whirlpool i spoločnosť Passel robí aktívne kroky na posilnenie vývoja a výskumu v závode v Poprade, čo by tiež mohlo znamenať vznik ďalších pracovných miest,“ uviedol viceprimátor Adrián  Kromka.

Zdroj: Noviny Poprad


 
 

Oprava chodníkov v dĺžke vyše dva kilometreVytlačiť
 

Oprava chodníkov vždy poteší, najmä ak sú  v zlom stave. V týchto dňoch sa opravujú chodníky na viacerých miestach v Poprade. Riaditeľ Správy mestských komunikácií Peter Fabian uviedol: „Oprava chodníkov a mestských komunikácií sa pripravovala cez verejnú súťaž, v ktorej bol vybraný zhotoviteľ týchto stavieb. Na opravu sme vybrali dve cesty – časť Továrenskej ulice v mestskej časti Poprad Stráže a úsek cesty na sídlisku Juh zo Šrobárovej ulice k cyklistickému chodníku. Tieto dve cesty sú už urobené a teraz prebieha len oprava chodníkov. Celkovo sa v tomto roku opravia chodníky v Poprade v dĺžke vyše dva kilometre. Vybrali sa tie najhoršie chodníky  a tie sa zaraďujú do harmonogramu opráv, v ktorých by sme chceli pokračovať aj v nasledujúcom roku.“ V týchto dňoch prebiehajú alebo budú prebiehať práce na Baníckej ulici pri nemocnici, ďalej na Tomášikovej, Rázusovej, Moyzesovej, Murgašovej – park Obchodná akadémia a Záborského ulici a opraví sa aj časť chodníka na Uherovej ulici. Požiadaviek je omnoho viac. Súťaž prebiehala počas letných mesiacov a vyhodnotenie súťaže sa konalo v auguste. Vyhrala ju firma STRABAG. S opravami chodníkov a mestských komunikácií sa začalo v auguste a práce budú ukončené v mesiaci september. V roku 2012 si opravy dodávateľským spôsobom vyžiadajú celkové náklady v sume približne 72 tisíc eur. „Aj v budúcom roku SMK počíta s opravami mestských komunikácií a chodníkov, ale všetko bude závisieť od finančných prostriedkov. Mesto by rado vyhovelo svojim občanom a opravilo všetky chodníky ale bohužiaľ z finančných dôvodov to nie je možné. Preto sa vyberajú lokality, ktoré si opravy najviac vyžadujú. Krátke a úzke chodníky organizácia opravuje sama vlastnými pracovníkmi. Tak napr. plánujeme opraviť chodník na Zdravotníckej ulici od nemocnice po pešiu zónu. Na opravu širokých chodníkov sú však potrebné špeciálne stroje a preto sa na tieto opravy vypisuje súťaž pre stavebné firmy, ktoré s nimi disponujú,“ spresnil P. Fabian.

Zdroj: Noviny Poprad


 
 

Bambino oslavovalo 14. narodeninyVytlačiť
 

Divadelná sála  Domu kultúry v Poprade bola v nedeľu plná rozradostených detí a ich rodičov. Pri príležitosti osláv 14. narodenín  Materského centra Bambino sa uskutočnil jedinečný koncert plný hudby a zábavy pod názvom „Spievankovo“. „Sme radi, že sme mohli so Spievankou a Zahrajkom, ktorí prišli medzi nás, potešiť rodičov a najmä ich deti týmto predstavením. Boli úžasní, publikum žilo, bolo vidno, že deti sa tešia a že sa do toho zapájali.
Pre veľký záujem sa predstavenie konalo dopoludnia i popoludní a zúčastnilo sa ho osemsto divákov. Tešíme sa o to viac, že sme  mohli takto spolu osláviť narodeniny. Týmto predstavením sme sa chceli ešte viac zviditeľniť a pozvať medzi nás aj tie deti, ktoré u nás ešte neboli,“ prejavila spokojnosť štatutárna zástupkyňa Bambina Radoslava Slavkovská. Hlavní predstavitelia divadla „Spievankovo“ Mária Podhradská a Richard Čanaky  medzi deťmi doslova „frčia“. Deti poznajú ich pesničky z DVD- čiek a z televízie. Bez akýchkoľvek obáv prichádzali na pódium a zapájali sa do programu. Spievali, tancovali a zabávali sa. Program vyvrcholil popoludní narodeninovou tortou. Predtým viceprimátor mesta Adrián Kromka odovzdal kyticu štatutárnej zástupkyni R. Slavkovskej a v príhovore vyjadril poďakovanie zástupcom Bambina za ich prácu a prínos pre mesto Poprad.

Bambino pracuje na báze dobrovoľníctva a snaží sa pre mamičky a pre ich deti vytvárať priestor i program. Svoju činnosť vykonáva v priestoroch mesta Poprad.  „Sme otvorení pre všetkých a každý, kto  k nám vojde, je  srdečne  vítaný. Naším  cieľom je  zrealizovať v  tomto roku detské  ihrisko  pred Bambinom, “  doplnila  R. Slavkovská.
 

Zdroj: Noviny Poprad


 
 

Mesto bilancuje Popradské kultúrne letoVytlačiť
 

kultúrne vystúpenieBodku za takmer trojmesačným maratónom hudby, tanca, spevu, divadla dal lampiónový večer, ktorý sa konal v piatok 14. 9. 2012 na Námestí sv. Egídia v Poprade. Napriek chladnému podvečeru prišlo na rozlúčku s letom približne 1 000 ľudí. Takmer päť  hodinové pásmo bolo zostavené z rôznych hudobných žánrov – tanca, spevu, hudby a publikum sa tešilo z vypustených balónov s logom mesta i z rozsvietených lampiónov. Svojich priaznivcov si našla cimbalová hudba Popradčan, dychová hudba Popradčanka, viacero telies moderného a spoločenského tanca, revivalová  skupina Fest z Prešova. Zlatým klincom programu boli výborní džezoví muzikanti Marcel Buntaj, Martin Gašpar, Juraj Burian, Juraj Tatár, džezmen Peter Lipa, ku ktorým sa tentokrát pridal virtuóznymi husľovými variáciami v džezovom tóne Ján Berky Mrenica ml.. Džez sa pôsobivo skĺbil s folklórom, keď sa pridali členovia rusínskeho folklórneho súboru Makovica  zo Svidníka. Obecenstvo mohlo počuť symbiózu hudby rôznych zdanlivo nespojiteľných žánrov. Moderátori Dušan Kubáň a Michal Novák spolu s deťmi z publika  vypustili pestrofarebné balóny na rozlúčku s letom a rozsvietením lampiónov sa symbolicky skončilo jedno ročné obdobie a privítalo ďalšie ročné obdobie. Toto podujatie bolo finančne podporené Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, ktorej zakladajúcim členom je aj mesto Poprad.

„ Po ukončení Popradského kultúrneho leta mesto Poprad môže zbilancovať jeho priebeh, úspechy a záujem občanov,“  konštatovala vedúca odboru školstva, kultúry, mládeže a športu. Vyjadrila poďakovanie primátorovi a 1.viceprimátorovi mesta Poprad za aktívnu podporu zámeru oddelenia kultúry prezentovať domáce súbory a domácich  interpretov na námestí v Poprade počas leta, oživiť centrum mesta, obohatiť dni prázdnin a dovoleniek bohatým kultúrnym programom pre občanov mesta i zatraktívniť mesto Poprad pre turistov. Oddelenie kultúry pripravilo na leto pestrú paletu programov a vystúpení. Novinkou tohtoročného kultúrneho leta bola jeho pravidelnosť, oficiálne otvorenie i ukončenie. Prvýkrát sa uskutočnilo podujatie Dni svätého Egídia v Poprade, ktoré pripravilo mesto spolu s Rímsko - katolíckou cirkvou v Poprade ako oslavu patróna Popradu s ambíciou zaviesť tradíciu odpustových slávností v centre mesta Poprad.

Počas Popradského kultúrneho leta sa uskutočnilo 56 akcií, z toho 19 koncertov rockovej, folkovej, popovej, vážnej i gospelovej hudby, 15 filmov na plátne, 7 promenádnych koncertov, 7 folklórnych vystúpení, 2 divadelné predstavenia, 3 rozprávky, 2 vystúpenia brušných tanečníc, 1 keramická dielňa. Letné podujatia navštívilo  približne 11 500 návštevníkov. Mestu Poprad za organizáciu kultúrneho leta poďakoval aj Ján Berky Mrenica ml.: „Ďakujem mestu Poprad, ktoré sa aj v neľahkých podmienkach stará o to, aby tu vôbec nejaká kultúra bola. Na lampióny si pamätám, ako sme s nimi kedysi povinne pochodovali. Lampión symbolizuje súdržnosť a je to zvyk, ktorý funguje na celom svete“, ocenil myšlienku ukončenia kultúrneho leta v Poprade netradičným spôsobom.

Zdroj: Mesto Poprad


 
 
Položky 306-310 z 669

CityMonitor

Nájdete nás aj na

Twitter instagram

Darujte im nový domov

Dnes má službu:

Sunpharma-Tesco
Teplická cesta 3,
Poprad

0917 194 759

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Piatok 29.8.
Sunpharma-Tesco
Teplická cesta 3,
Poprad

0917 194 759

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 30.8.
Adus - Poliklinika Adus, pri železničnej stanici
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 31.8.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk

27665787

29.8.2014
Úvodná stránka