Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Stav popradských ciest je katastrofálnyVytlačiť
 

Oprava vozovky Poškodená vozovka Poškodená vozovka
Popradské cesty sa po dlhej a špecifickej zime inak ako katastrofou nazvať nedajú. Správa mestských komunikácií (SMK) začala opravovať poškodené vozovky všetkými dostupnými prostriedkami, čo je náročné rovnako na materiál ako aj na čas. Pomáhajú dodávateľské firmy i brigádnici.

„Chcem ubezpečiť všetkých Popradčanov, že k tomuto problému pristupujeme veľmi zodpovedne. Dal som pokyn riaditeľovi SMK, aby jednal o špeciálnych dodávkach asfaltu. Približne do jedného mesiaca by mali byť všetky mestské komunikácie v poriadku. Bol som v Bratislave a v Nitre, cesty sú katastrofálne všade. Poprad načrie tak hlboko do vrecka, ako bude potrebné. Pokiaľ riaditeľ SMK vyčerpá limit, ktorý má schválený MsZ na rekonštrukciu vozoviek, navrhneme novú sumu v májovom zastupiteľstve tak, aby ľudia boli spokojní,“ povedal primátor mesta Anton Danko.

Primátor hovoril o rozdelení prác do troch fáz. Prvá, kde sú najnutnejšie prípady, sa už realizuje. Tam, kde je potrebné frézovať, sa počká na teplo a sucho. V 3. fáze sú najhoršie úseky s najrozsiahlejším postihom. V tomto prípade sa počká na ťažké mechanizmy a úplne nový koberec. Za stav slovenských ciest môže predovšetkým špecifická zima, plná prudkých teplotných zmien.

„Môžeme smelo povedať, že cesty sú v najhoršom stave za posledné roky. Už sme začali s opravou výtlkov na všetkých komunikáciách. Postupujeme od centra až po okrajové časti mesta. Prvé opravy ciest by sme chceli uskutočniť čím skôr. Sme limitovaní vodorovným dopravným značením. Dovtedy musíme mať výtlky opravené. Tie sa nachádzajú na každej jednej ulici. V máji a v júni uvažujeme aj o súvislejších opravách ciest, kde budeme renovovať väčšie úseky,“ dodal riaditeľ SMK Peter Fabian.

(mas)
 


 
 

Mesto vráti akcie Letiska Poprad – Tatry, a.s. štátuVytlačiť
 


V súčasnosti sú akcionármi letiska Ministerstvo dopravy (34 %), Mesto Poprad (25 %), Prešovský samosprávny kraj (25 %) a Mesto Vysoké Tatry (16 %). Popradské mestské zastupiteľstvo v piatok odobrilo vrátenie akcií popradského letiska štátu za symbolické 1 €.

„My sme si nechali symbolických 1,5 % z akcií. A to len preto, aby sme podporili myšlienku štátu, ktorý chce do popradského letiska investovať veľa peňazí. Mesto si nemôže dovoliť investovať do pristávacej a vzletovej dráhy zhruba 30 mil. €,“ povedal primátor mesta Anton Danko.

Toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko, ale fakty neklamú. Samosprávy na potrebné investície do obnovy letiska nemajú peniaze.

„Akcionári nemajú z čoho investovať a dotovať popradské letisko. Som nesmierne rád, že poslanci MsZ v Poprade a pán primátor sa k tomu postavili pragmaticky, povedal by som priam chlapsky a pochopili, že jediná šanca je tá, keď štát bude hlavným „financmajstrom“ na popradskom letisku. Potrebujeme minimálne 50 mil. € na rekonštrukciu pristávacej dráhy, ktorá pomaly dosluhuje, plánovali sme aj výstavbu odletového terminálu a uvažujeme nad rozšírením kapacity parkoviska. To nezodpovedá štandardu a množstvu cestujúcich, ktorí cez popradské letisko odletia a priletia,“ dodal predseda predstavenstva Letiska Poprad – Tatry a.s. Peter Šuca.

Prevod akcií by sa mal uskutočniť v dohľadnej dobe. O vrátení akcií uvažovali aj ďalší samosprávni akcionári.

(mas)
 


 
 

Anton Danko odchádza z hokejaVytlačiť
 

Primátor mesta Poprad Anton Danko bol prezidentom hokejového klubu 4 roky. Po odohraní posledného barážového stretnutia, ktoré popradskí hokejisti vyhrali v Piešťanoch a sériu celkovo 4:0 na zápasy, sa oficiálne vzdáva všetkých funkcií v hokeji. Tu je vyjadrenie Antona Danka v plnom znení.

„Dnešným dňom, t.j. 31. marca 2009, sa oficiálne vzdávam funkcie prezidenta HK ŠKP Aquacity Poprad. Toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko a zrelo vo mne dlhodobo. Počas 4 rokov, v ktorých som bol prezidentom, sme zažili dobré aj menej úspešné obdobia. Od popradského hokeja odchádzam s čistým svedomím. K rozhodnutiu opustiť hokej ma viedla predovšetkým časová vyťaženosť. Mojím nástupcom prajem všetko dobré, nech extraligový hokej prináša Popradčanom len radosť, príjemné športové zážitky a pozitívne myslenie,“ uvádza oficiálne vyjadrenie Antona Danka.

(mas)
 


 
 

Napriek kríze sa staviaVytlačiť
 

Výstavba obchodného centra HORSE Výstavba obchodného centra Obchodné centrum HORSE
Finančná kríza sa vo svete aj na Slovensku podpísala pod spomalenie až zastavenie veľkých investičných stavebných projektov. V Poprade sa kríza realizácie plánovaných investičných projektov nedotkla. Najväčším je výstavba obchodného centra HORSE v širšom centre mesta, kde stavebníci v súčasnosti pracujú na hrubej stavbe. Mierny časový sklz nespôsobil nedostatok peňazí, ale nevyspytateľné podtatranské počasie.

„Práce v mesiacoch január a február boli zastavené kvôli počasiu a mrazom pod -15 º C. Technologické postupy betonáže nám nedovoľujú v takýchto podmienkach betónovať. Preto sme sa rozhodli práce čiastočne prerušiť,“ povedal Slavomír Fábry z kancelárie investora, ktorým je BZ Group.

Časové manko, spôsobené nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, chce investor spolu so stavebníkmi veľmi rýchlo dobehnúť. Napriek kríze investor finančné problémy nemá.

„Momentálne prebiehajú práce na betonáži a na výstavbe betónového skeletu stavby, ktorá bude následne opláštená a nastúpia ďalší odborníci,“ dodal Slavomír Fábry.

Stavba by mala byť dokončená najneskôr v jeseni 2010. Veľkým prínosom pre obdobné projekty je postoj samosprávy. Pod Tatrami sa výstavba nového obchodného komplexu stala najväčšou investičnou stavbou vôbec.

„Nejde len o rozsah finančných prostriedkov, ale hlavne o to, že stavba je umiestnená v širšom centre mesta. Preto mi veľmi záleží na tom, aby bola dokončená tak, ako hovorí projekt,“ skonštatoval primátor Popradu Anton Danko.

„Takáto stavba a jej rozsah prináša vždy nejaké zmeny, ktoré je potrebné znova posúdiť a dodatočne vydať rôzne rozhodnutia a povolenia. V tomto nám pracovníci magistrátu na čele s primátorom vychádzajú veľmi v ústrety, za čo im patrí veľká vďaka,“ doplnil Slavomír Fábry.

Hospodárska kríza priniesla veľa negatív, no nájde sa i niekoľko málo pozitív – nie bezvýznamných.

„Ceny stavebných materiálov klesajú a tí, ktorí nefinancujú všetko len z úverov, ale aj z vlastných peňazí, na tom získali. Nakoniec tie stavby budú o niečo lacnejšie ako pôvodne predpokladali,“ zhodnotil pozitíva popradský primátor.

„Kríza je trošku pre nás prínosom, lebo máme väčšiu možnosť výberu dodávateľských firiem, nakoľko sa tieto sily na trhu uvoľnili. Ceny niektorých vstupných komodít - železa alebo hliníka, klesli. To je pre nás momentálne výhodnejšie,“ povedal zástupca investora BZ Group.

Nie každý v Poprade však krízu zvláda. Aj keď zatiaľ obmedzenia vo výstavbe necítiť, príklady sa predsa len nájdu.

„Obchodný dom Prior nezastavil, ale zmrazil rekonštrukciu veľkého objektu na námestí. Zmenilo sa portfólio vlastníkov firmy, ktorá odkúpila podiel v Priore. Ale verím, že aj táto stavba bude vyriešená v budúcom roku,“ uzavrel hodnotenie krízy a jej vplyvu na investorov Anton Danko.

V dobe krízy prehodnotilo niekoľko investičných akcií aj samotné mesto Poprad. Súkromná sféra však zatiaľ nepanikári. Pod Tatrami sa pripravujú ďalšie súkromné investície, ktoré verejnosť pocíti vo výstavbe najmä obchodných a administratívnych komplexov.

(mas)
 


 
 

Poslanci troch miest rokovali v ZakopanomVytlačiť
 

V Zakopanom sa konalo v piatok 20. marca stretnutie poslancov mestských zastupiteľstiev troch miest – Popradu, Vysokých Tatier a Zakopaného. Zmluvu o spolupráci podpísali predstavitelia týchto miest z iniciatívy primátora nášho mesta Antona Danka 5. septembra 2003. Odvtedy sa poslanci stretávajú pravidelne, naposledy bolo spoločné zasadanie zastupiteľstiev v Poprade 31. novembra 2007.

Na rokovaní v Zakopanom vystúpili s príhovormi primátor Zakopaného Janusz Majcher, viceprimátor Popradu Gustáv Dobák a primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. Primátor Zakopaného poukázal, aké veľké zmeny sa udiali od podpísania deklarácie a vyzdvihol prácu troch spoločných komisií, ktoré rozvíjajú spoločné kontakty.

„Za hlavný prínos spolupráce našich miest pokladám hlavne odovzdávanie skúseností jednotlivých samospráv aj napriek rozdielnym podmienkam. V tomto smere chceme aj ďalej pokračovať. Odporúčame hľadať ďalšie nové formy činnosti, ktoré by mali motivovať a iniciovať mestské parlamenty, čím by sme prispeli k zefektívneniu a zlepšeniu našej doterajšej spolupráce,“ uviedol viceprimátor Popradu Gustáv Dobák. Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš v príhovore vyzdvihol dôležitosť spolupráce pri rozvoji regiónu a poukázal na dopady hospodárskej krízy a prechodu na euro, ktoré pocítili Vysoké Tatry v cestovnom ruchu už teraz.

Prácu troch komisií, v ktorých sú zástupcovia všetkých troch miest, zhodnotili ich predsedovia - Jan Karpiel za komisiu územného rozvoja a infraštruktúry, Jana Andrássyová za komisiu regionálneho rozvoja, miestnej demokracie a ľudských zdrojov a Marián Šturcel za komisiu životného prostredia.

Zdroj:  www.noviny-poprad.sk

 


 
 
Položky 1511-1515 z 1534

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka