Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Miestna občianska poriadková služba nahradila občianske hliadky Vytlačiť
 

mops.jpg

Do výkonu služby dnes v Poprade nastúpili členovia Miestnej občianskej poriadkovej služby. Mesto Poprad získalo prostriedky na jej zriadenie vďaka projektu „Miestna občianska poriadková služba v meste Poprad“, ktorý je financovaný v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Mesto na tento účel získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 143 647,69,- €, čo je 95 % nákladov na realizáciu projektu. Zvyšných 5 % t. j. 7 560,41,-€ bude použitých z vlastných zdrojov.

„Medzi hlavné úlohy miestnej občianskej poriadkovej služby bude patriť ochrana verejného poriadku, ochrana životného prostredia, ktorá bude spočívať hlavne v nahlasovaní čiernych skládok a pod. Ich činnosť však nebude iba pri ochrane verejného poriadku, ale chceme, aby boli nápomocní aj napr. pri nastoľovaní poriadku pri vyplácaní sociálnych dávok, pri výkone práce plynárov, elektrikárov, zdravotníckej služby, aby nedochádzalo počas vykonávania ich činnosti k ich napádaniu resp. ohrozeniu,“ uviedol náčelník Mestskej polície v Poprade Štefan Šipula.

V rámci projektu bolo zamestnaných 6 osôb na dobu 3 rokov, ktoré budú činnosť vykonávať v koordinácii a pod dohľadom mestských policajtov. Členov MOPS čaká trojmesačná skúšobná doba. Všetci pracovníci boli preškolení vo vymedzenom rozsahu hlavne z oblasti trestného práva, zákona o priestupkoch a o cestnej premávke, aby ju vedeli primerane riadiť, hlavne počas sprevádzania detí do školy.

„Vyhotovili sme im karty úsekov s presným rozpisom ich činností, kde a kedy sa budú zdržiavať a akú konkrétnu činnosť budú v danom úseku vykonávať. To pôsobenie sme dávali do takých miest, kde dochádza k najväčším problémom. Aj pri výbere adeptov sme sa snažili vyberať tak, aby sme mali zastúpenie z tých najproblémovejších zón. Takto môžu dbať na svoju zverenú časť aj mimo pracovnej činnosti,“ doplnil Šipula.  

Príslušníci MOPS sú vybavení reflexnou vestou s označením „Miestna občianska poriadková služba“, na ktorej budú mať pripnutý preukaz člena MOPS s fotografiou. Okrem toho sú vybavení baterkou a zastavovacím terčom pre riadenie cestnej premávky. Pracovať budú vo dvojiciach v čase od 06. do 14. hod. , od 12. do 20.hod a tretia dvojica od 14. do 22. hod., ale v prípade potreby budú k dispozícii aj pri zásahoch spojených s rušením nočného pokoja alebo narušením verejného poriadku aj po 22. hod.

Projekt MOPS nadväzuje na projekt občianskych hliadok, ktoré v Poprade pôsobili v rokoch 2016 a 2017. Kým projekt hliadok bol vždy na deväť mesiacov v roku a pre štyroch pracovníkov.


 
 

Voľné pracovné miesta

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka