Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Vysnívaný skatepark realitouVytlačiť
 

s1.jpg  s3.jpg

s2.jpg  s4.jpg

Skateboardovej a bajkerskej komunite v Poprade sa splnil dlhoročný sen - v lokalite blízko cyklistického chodníka a rozostavaných športovísk neďaleko cesty I/18 im mesto postavilo špičkový betónový skatepark. „Nový skatepark sme sa snažili postaviť tak, aby čo najviac zodpovedal požiadavkám jeho budúcich užívateľov. Komunikovali sme so skejtermi a aj na základe ich predstáv bola vypracovaná budúca podoba skateparku. Sme veľmi radi, že naše mesto má ďalšie špičkové športovisko, ktoré bude miestom aktívneho oddychu jeho obyvateľov. Keďže skateboarding je olympijským športom, dúfam, že nám tu vyrastú aj budúci reprezentanti,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

„Čo sa týka skateparkov na Slovensku, tak si dovolím tvrdiť, že momentálne je to najlepšie ihrisko na Slovensku. Skejtbordisti i bajkeri si ho pochvaľujú. Prekážky boli navrhnuté tak, aby boli pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Dajú sa tu robiť súťaže, takže na budúci rok by sme tu chceli robiť majstrovstvá Slovenska v skateboardingu,“ uviedol Dušan Jarošík z miestnej skateboardovej komunity.

Stavba má tri hlavné výškové úrovne a je doplnená betónovými prekážkami a kovovými railami. Skatepark sa skladá z jednotlivých na seba nadväzujúcich častí a je možné ho rozdeliť do štyroch základných sekcií - flow, street, bmx zóna, bowl. Skatepark je navrhnutý tak, aby zaisťoval plynulú jazdu všetkými jeho časťami.

Dominantnú časť parku tvorí východná strana obsahujúca „street“ prekážky (raily, lavice, schody, manual path, šikmé steny, zatrávnené gapy), navodzujúce pocit jazdy mestom.

Severozápadná časť parku je svojimi prekážkami (transfer, rádius,...) a ich veľkosťou určená prevažne pre jazdcov na bicykloch. Tieto dve línie parku symbolicky spája na juhu betónový bazén ako centrálna prekážka skateparku. Dispozičné riešenie bolo konzultované a upravené na prianie miestnych jazdcov tak, aby skateparku spĺňal všetky ich požiadavky.

Celobetónový park na voľnom priestranstve s celkovou plochou 1 842,82 m² dopĺňa drevený prístrešok s lavičkami ako aj záveterná stena nad betónovým bazénom. 

Stavebno-architektonickú časť projektu spracovalo štúdio UNICORN/UNICRON, realizátorom stavby bola spoločnosť Hydro Gas Manufacture. Cena diela predstavuje sumu 184 256.-Eur.

V minulosti stál skatepark pred obchodným centrom na sídlisku JUH. Po tom, čo musel  ustúpiť ďalšej výstavbe, prišla samospráva v roku 2014 so zámerom postaviť skatepark v areáli ZŠ, Tajovského ul., s čím však nesúhlasili obyvatelia okolitých bytových domov. Vedenie mesta tak napokon rozhodlo o umiestnení skateparku na mestskom pozemku v blízkosti cyklistického chodníka.


 
 

Uvítali by ste trasu cyklistického chodníka:

Voľné pracovné miesta

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka