Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Terakotová armáda obsadila Tatranskú Galériu v PopradeVytlačiť
 

4.jpg 9.jpg12.jpg5.jpg

Jedinečná expozícia, za ktorou cestujú tisíce ľudí do Číny prišla do Popradu.

Terakotová armáda sa po zastávkach v Českej republike presúva prvýkrát na Slovensko a to rovno do nášho mesta. Od soboty 25. mája až do 22. augusta 2019 bude sprístupnená návštevníkom v Tatranskej Galérii. Výstava sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského a primátora mesta Poprad Antona Danka.

Návštevníkom Tatranskej galérie sa naskytne unikátny pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára, ktorý dokázal zjednotiť Čínu a ukončil tak obdobie chaosu medzi všetkými čínskymi štátmi. Jeho armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov a patrí k desiatim najvýznamnejším archeologickým nálezom 20. storočia.

 „Je to skutočne kvalitná svetová výstava, ktorá je prvýkrát na Slovensku a preto som veľmi rada, že je to práve v našich priestoroch. Pre Poprad to znamená určite zvýšenie cestovného ruchu.  Táto výstava obohatí nie len samotné mesto, ale aj celý región,“ vyjadrila sa riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková.

Na výstavu do Popradu prišlo niekoľko desiatok certifikovaných kópii vojakov. Inštalácia výstavy bola náročná. Každá socha totiž váži zhruba 150-180 kg,  kone dokonca viac ako 600 kg.

Armáda dostala názov Terakotová podľa terakoty, teda pálenej hliny hnedočervenej farby, z ktorej sú aj všetky sochy vyrobené. Pôvodne boli sochy bojovníkov pomaľované žiarivými farbami, avšak postupne po ich odkrytí a vystavení, pôsobeniu vzduchu, tieto farby opadli. Jednotlivé sochy bojovníkov sa odlišujú pózou, oblečením, či výrazom tváre, v ktorom je vraj vpísané tajomstvo. Ich meče, luky či oštepy sú pritom skutočné  zbrane, ktoré aj po dvetisíc rokoch sú stále lesklé a ostré. Každá socha je odlišná a v armáde neexistujú dve rovnaké sochy. „Tatranská galéria urobila všetko pre to, aby táto výstava vyznela esteticky, ale samozrejme aj edukatívne a zážitkovo. Myslím si, že je zaujímavá pre akúkoľvek vekovú generáciu,“ dodala opäť Anna Ondrušeková.

Návštevníci sa môžu prísť na výstavu pozrieť každý deň, podľa otváracích hodín Tatranskej
galérie a to v utorok až piatok od 9.00 – 18.00 hod. a cez víkend od 11.00 – 18.00hod. Cena základného vstupného je 6 EUR, študenti, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 3 EUR, deti od 6 do 15 rokov 2 EUR a rodinné vstupné je za 12 EUR (2 dospelí a 3 deti, max. do 15 rokov). Na pokladni si záujemcovia môžu zakúpiť suveníry s čínskou tematikou terakotových vojakov.

 

 

 

 


 
 

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka