Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

V Poprade odštartoval bikesharing Vytlačiť
 

67771402_2520115838032546_4319613862748880896_n.jpg2.jpg

 

Od dnes je Popradčanom ako i návštevníkom mesta k dispozícií očakávaný systém zdieľaných bicyklov – bikesharing. Nový systém na Nábreží Jána Pavla II. pri Mestskom úrade spustil slávnostne do prevádzky primátor mesta Poprad Anton Danko spolu s Peterom Blaasom zo spoločnosti Antik Telecom.

Bikesharing v Poprade zahŕňa 65 smart bicyklov s GPS bezpečnostným systémom, ktoré si bude možné vypožičať a vrátiť prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na území Popradu je zároveň vybudovaných 12 informačných staníc so stojanmi, ktoré sú zároveň aj odporúčaným miestom pre uloženie a vyzdvihnutie bicyklov. Informačné staničky sa nachádzajú v každej mestskej časti, na sídliskách, pri nemocnici, pri vlakovej stanici, v centre mesta aj pri akvaparku i pri mestskom úrade . Ide o miesta, kde je najväčšia koncentrácia ľudí.

„Poprad je štvrtým mestom, druhým najväčším po Košiciach, kde sa spúšťa bikesharing. Uvidíme, či sa to uchytí, ak bude veľký záujem, tak na budúcu jar by sme výrazne zvýšili počet takýchto bicyklov, do konca októbra by sme tie bicykle nechali vonku“, uviedol primátor mesta Poprad Anton Danko.

„Chcem poďakovať samospráve a primátorovi mesta Poprad, že sme dospeli k zaujímavej spolupráci a spustili sme túto službu v Poprade, pretože tento systém predstavuje iný spôsob dopravy v meste“, doplnil Peter Blaas zo spoločnosti Antik Telecom.

Systém používania smart bicykla je jednoduchý, stačí si stiahnuť aplikáciu a po registrácii si nájsť voľný bicykel kdekoľvek na území nášho mesta a odomknete načítaním QR kódu. „S bicyklom sa môžete presunúť kam potrebuje a následne ho nechať na voľne prístupnom mieste, tak aby nezavadzal, kde ho vďaka aplikácii nájde ďalší človek. Toto je systém tzv. bezstanoviskový a nevyžaduje hľadať miesto s voľným bicyklom,“ vysvetlil opäť Peter Blaas. Bicykle tak budú viac rozptýlené v rámci celého mesta a tým pádom ľahšie dostupné. Jazdiť môžu obyvatelia i návštevníci kdekoľvek a to aj mimo mesta. Podmienkou je bicykel po skončení jazdy odparkovať na vhodnom viditeľnom mieste, aby nezavadzal na chodníku alebo neblokoval cestu.

1.jpg

Na úvod treba zaplatiť 30 eur depozit a kredit vo výške desať eur. „Ľudia, ktorí si obľúbia verejný bicykel, si môžu zakúpiť mesačný paušál alebo sezónny lístok,“ dodal Blaas. Poškodené alebo pokazené bicykle môžu používatelia nahlasovať prostredníctvom aplikácie alebo call centra. „Mesto má povinnosť zbierať pokazené bicykle a odviesť ich do servisného strediska, kde ich bude firma opravovať“ ozrejmil primátor mesta Poprad Anton Danko. Každý bicykel je vybavený GPS zariadením. Takže je možné vidieť aj tie bicykle, ktoré sa hýbu bez toho, aby boli požičané. „Prax ukázala, že počet krádeží je naozaj minimálny, dokonca aj vandalizmus sa objavuje veľmi málo. Mali sme bicykel vo vode, na streche, ale takéto prípady sú naozaj zriedkavé,“ skonštatoval Blaas. V súvislosti s bikesharingom je podľa neho nutné vytvárať aj cestnú infraštruktúru, aby mohli cyklisti jazdiť bezpečne. Mesto Poprad je v budovaní cyklotrás aktívne . „Aktuálne pripravujeme projektovú dokumentáciu cyklotrasy smerom na Veľkú Lomnicu,“ dodala vedúca odboru výstavby na MsÚ Poprad Kristína Horáková.

Mesto Poprad plánuje v spolupráci s firmou Antik Telecom od septembra ďalšiu novinku. „Do skúšobnej prevádzky zavedieme prvú elektrickú motorku pre mestskú políciu a pokiaľ sa osvedčí, tak na budúci rok našich mestských policajtov vybavíme viacerými motorkami“, skonštatoval primátor mesta Anton Danko.

V takomto prípade bude Poprad prvá samospráva na Slovensku, v ktorej budú jazdiť elektronické motorky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka