Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

POPRAD SA OPÄŤ ZAPOJÍ DO EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITYVytlačiť
 

 

etm_2019_baner_150x50cm_rgb.jpg

Mesto Poprad sa aj tento rok zapojí do Európskeho týždňa mobility, ktorý bude prebiehať v dňoch od 16.9. do 22.9. 2019. Ide o najväčšie a najrozšírenejšie podujatie, ktorého cieľom je ovplyvniť mobilitu, mestskú dopravu a zlepšiť zdravie a kvalitu života občanov. Európsky týždeň mobility umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, pešia chôdza či cyklistika. Práve takýmito spôsobmi dopravy sa totiž môžu znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalita ovzdušia a mestské časti tak môžu byť príjemnejšími miestami pre život a prácu.

Popradská samospráva sa  rozhodla pripraviť viacero zaujímavých akcií. Prvou bude možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou a to v pondelok 16.9. 2019. Jeden autobus totiž môže na ceste nahradiť až desiatky áut.

8dxljjpQ.jpeg

 

Nechať svoje automobily „oddychovať“ a zvoliť inú alternatívu môžu obyvatelia ako i návštevníci mesta aj v stredu 18.9 2019, pre všetkých je totiž pripravená 5 hodinová jazda zadarmo na nových verejných bicykloch ANTIK a to prostredníctvom zadania akciového kupónu 2DH8Y7.

cAiirXOg.jpeg

 

 „Prejdime sa spolu“ je hlavným sloganom tohtoročného  Európskeho týždňa mobility. Mesto Poprad si preto pre školákov pripravilo celotýždňovú aktivitu s názvom Popradský pešivláčik. Je to ekologický, bezpečný, rýchly spôsob dopravy do škôl. Cieľom aktivity je motivácia žiakov základných škôl a zároveň ich rodičov, aby počas jedného týždňa nahradili cestovanie do školy autom príjemnou rannou prechádzkou s ostatnými kamarátmi zo školy. Aktivita podporuje zdravý životný štýl detí, posilňuje priateľské vzťahy medzi spolužiakmi a vzájomnú komunikáciu, podporuje vedomosť detí o dopravných predpisoch pre chodcov. Žiaci a ich rodičia takto zároveň predchádzajú zápcham a znečisťovaniu ovzdušia v našom meste. Aktivita je určená pre žiakov (1. – 4. ročníka) základných škôl v meste Poprad, ktorí budú takto zároveň súťažiť za svoju školu. Každé školské ráno v rámci trvania aktivity odprevadí rodič alebo poverená osoba žiakov do školy v skupine. Rodičia sa môžu medzi sebou dohodnúť na harmonograme a zastávkach, ktoré sa vytvoria na ceste do školy podľa miesta bydliska žiakov. Žiaci na týchto zastávkach počkajú na rodiča alebo poverenú osobu, ktorá ich vyzdvihne a odprevadí k budove školy. Po príchode do školy rodič (poverená osoba) oboznámi koordinátora aktivity z danej školy o počte žiakov v skupine, ktorú v ten deň do školy sprevádzal. Koordinátor zaznamená mená žiakov. Víťazom je každý, kto sa do aktivity zapojí, nakoľko tým podporí svoje zdravie a prispeje k ochrane životného prostredia a zníženiu znečisťovania ovzdušia uhlíkovými emisiami z áut.

etm_2019_poster_sk-final-page-001.jpg

Mestá, ktoré podporujú pešiu chôdzu či jazdu na bicykli sú vnímané ako atraktívnejšie, s nižšími emisiami, menším preťažením a vyššou kvalitou života pre svojich obyvateľov. Preto samospráva pravidelne realizuje trvalé opatrenia, ktoré zvyšujú bezpečnosť a skvalitňujú podmienky pre obyvateľov využívajúcich alternatívne a udržateľnejšie formy mobility. Medzi tieto opatrenia patrí budovanie nových cyklistických chodníkov, sprístupnenie systému zdieľaných bicyklov – bikesharing, pravidelné natieranie priechodov pre chodcov reflexnými nátermi, či nasvietenie priechodov.

Vyzývame občanov mesta, žiakov základných a stredných škôl a cestujúcu verejnosť, aby sa  zapojili do ETM a podporili ekologickejší spôsob dopravy. Do európskeho týždňa mobility je možné  zapojiť sa okrem jazdou na bicykli či chôdzou aj tak, že zverejníte vhodnú, tematicky ladenú fotografiu na instagram s hashtagom #europskytyzdenmobility a inšpirujte tak aj ostatných.

 

 

 


 
 

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka