Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

V Poprade sa stretli prednostovia obvodných úradov Vytlačiť
 

Porada prednostov obvodných úradov Porada prednostov obvodných úradov
Celoslovenská porada prednostov obvodných úradov bola aj o hodnotení minuloročného zoštíhľovania štátnej správy. Stretnutie viedol štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vladimír Čečot, ktorý tento krok pokladá za jeden z kľúčových v r. 2008.

„Fyzický stav štátnej správy sme znížili o 20%, ale neodrazilo sa to na kvalite, “ uviedol Vladimír Čečot.

V Poprade sa znižovanie stavov dotklo obvodného úradu minimálne.

„Kvality a kvantity práce v prospech občanov nášho obvodu sa to nedotklo. Minulý rok sme upravili stav zamestnancov zo 64 na 57,“ povedal prednosta Obvodného úradu v Poprade Peter Šuca.

Prednostovia obvodných úradov sa venovali aj finančnej kríze. Jedna z úvah hovorí o ďalšom prepúšťaní, ďalšia o otvorení otázky územnosprávneho členenia.

„Slovensko sa nevyhlo hospodárskej kríze, preto je potrebné riešiť veci efektívne a predovšetkým racionálne, aby mohli byť plnené sociálne programy, ale nie na úkor služieb občanovi,“ dodal štátny tajomník.

Prednostovia obvodných úradov prejednávali aj nadchádzajúce voľby. Rok 2009 totiž bude volebný rok. Voliči pristúpia k volebným urnám v prezidentských voľbách, vo voľbách do Európskeho parlamentu a do samosprávnych krajov.

„Pre Územný obvod Poprad, ktorý sa skladá z dvoch okresov, je v zmysle zákona 134 volebných okrskov. 90 je v okrese Poprad a 44 v okrese Levoča,“ vysvetlil prednosta popradského obvodného úradu.

Voľby zastrešujú práve obvodné úrady. Tie majú na starosti komunikáciu s Ústrednou volebnou komisiou, distribúciu materiálov, volebných a hlasovacích lístkov do obcí.

(mas)

 


 
 

Chrípkové prázdniny zatiaľ v Poprade nebudúVytlačiť
 

Trieda ZŠ Matejovce Trieda ZŠ Matejovce
Odbor školstva popradského MsÚ už 3 týždne monitoruje situáciu v základných školách. Zatiaľ ani v jednom prípade nebol dôvod na ich uzavretie.

„Nezaznamenali sme zatiaľ 30 %-nú absenciu žiakov na vyučovaní, vďaka ktorej by hrozilo zatvorenie základnej školy. Absencia žiakov sa v školách pohybuje od 11 % do 27,5 %. Najhoršie je na tom ZŠ s MŠ v Matejovciach, “ povedala vedúca odboru školstva Edita Pilárová.

Do 17. februára nedal pokyn k uzatvoreniu niektorej z popradských základných škôl ani Úrad verejného zdravotníctva v Poprade. Situácia sa však môže zmeniť. Kompetentní dúfajú, že ustálené zimné počasie boju s chrípkou pomôže. Navyše od pondelka 23. februára deťom základných a stredných škôl začnú jarné prázdniny.

„Deti budú mať vďaka jarným prázdninám dostatok času na zotavenie a preliečenie. Hneď po prázdninách budeme opäť sledovať situáciu,“ dodala Alena Prohácková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ s MŠ v Matejovciach.

(mas)

 


 
 

Zmena ceny parkovného v centre mesta Vytlačiť
 

Parkovací automat  Závorové parkovisko

Týždňové skúsenosti s novým parkovacím systémom priniesli zmeny, ktoré sa dotknú hlavne ceny za parkovanie v centre mesta Poprad.

„Zaznamenali sme veľa ohlasov a podnetov k parkovaniu v centre mesta. Na základe toho som sa stretol s primátorom mesta, ktorý rozhodol o zmene ceny parkovného v meste Poprad,“ povedal riaditeľ Správy mestských komunikácií (SMK) v Poprade Peter Fabian.

Prvou zmenou je 15-minútové parkovanie v centre mesta zadarmo. Na závorových parkoviskách to je prvých 15 minút, na nezávorových motoristom 15 minút zadarmo pripočíta automat k cene parkovného. Mení sa aj tarifikácia na niektorých parkoviskách, a to nasledovne:

  • námestie – 1,50 € (45,-Sk) / hod., tarifikácia 0,50 € (15,- Sk) / 20 min.,
  • kaskády (pri nemocnici) – 0,50 € (15,-Sk) / hod., tarifikácia 0,10 € (3,- Sk) / 12 min.,
  • ostatné závorové parkoviská – 1 € (30,- Sk) / hod., tarifikácia - 1. polhodina 0,50 € (15,- Sk), potom každých 6 minút 0,10 € (3,- Sk).

Nové spoplatňovanie bude platné čo najskôr.

„Zmeny v parkovaní by sme chceli technicky zvládnuť do stredy (11.02.2009),“ dodal riaditeľ SMK.
Mesto Poprad chce v spoplatňovaní parkovania v centre pokračovať.
„Ak nám to legislatíva dovolí, tak sa chceme vrátiť k stavu parkovania, ktorý tu bol pred rokom 2007, keď boli spoplatnené všetky parkovacie miesta v centre Popradu,“ konštatoval Peter Fabian.
 


 
 

Mestská polícia sa zamerala na psičkárovVytlačiť
 

Značka zákazu vodenia psov Pes na vôdzke

Popradskí mestskí policajti sa od začiatku roka zamerali na psičkárov. Zvýšený počet kontrol priniesol aj nárast v kolónke vybraných pokút. Hriešnici ich už platia v eurách.

„Sankcie zostali v rámci blokových pokút nezmenené, len ich už vyberáme v eurách,“ potvrdil náčelník mestskej polície Jaroslav Marušin.

Ak máte psa, okrem jeho registračnej známky musíte spĺňať niekoľko ďalších ustanovení, o ktorých hovorí Všeobecne záväzné nariadenie mesta Poprad č. 8/2007 o podmienkach vodenia psov na území mesta Poprad.

„Kto vychádza so psíkom von, mal by ho mať na vôdzke, nemal by chodiť na miesta, kde je to našimi tabuľkami zakázané a samozrejme mal by mať so sebou niečo také, čím by mohol psie výkaly z priestranstva odstrániť,“ dodal Jaroslav Marušin.

Odporúčame mať so sebou igelitové vrecko a lopatku. Poprad si so psími výkalmi stále nevie poradiť. V Poprade je prihlásených viac ako 2000 psov, skutočný počet je však oveľa vyšší.

„Psíkov je oveľa viac, lebo pri kontrolách sa opätovne stretávame s novými plemenami a neprihlásenými psami. Navyše sa v Poprade zdržujú aj psy, ktoré sú prihlásené v iných mestách a okolitých obciach,“ povedal náčelník mestskej polície.

Počet policajných kontrol sa bude v mestských častiach stupňovať. Hliadkovať sa opätovne začalo na sídlisku Juh, pokračovať sa má aj na Západe a postupne i vo Veľkej, v Spišskej Sobote, v Matejovciach a v Strážach.

(mas)


 
 

POS terminál uľahčí platenie daní a poplatkov Vytlačiť
 

POS terminál
Od začiatku februára môžu občania v pokladni popradského mestského úradu využívať POS terminál. Vďaka POS terminálu už pri platení mestských daní a poplatkov obyvatelia Popradu nemusia manipulovať hotovosťou.

„Ak občan povie, že chce platiť platobnou kartou, naše pracovníčky mu tento bezhotovostný spôsob zaplatenia umožnia. Samozrejme, každý dostane doklad o tom, že istú čiastku na príslušný účet zaplatil,“ oznámil vedúci ekonomického odboru MsÚ v Poprade Pavel Miškovský.

POS terminál sa nachádza priamo v pokladni MsÚ a v prevádzke je od začiatku februára. Mesto sa rozhodlo k tomuto kroku najmä po prechode na euro, keď v peňaženkách a vreckách pribúda počet drobných mincí. Magistrát uvažuje o možnosti pokračovať s inštaláciou POS terminálov aj v organizáciách s majetkovou účasťou mesta.

„Po vyhodnotení skúseností s pokladničným POS terminálom sa pustíme aj do ďalších POS terminálov. Uvidíme, kde to je reálne a kde to prinesie hlavne obyvateľom prospech, aby nemuseli platiť v hotovosti,“ dodal Pavel Miškovský.

Novinku získalo mesto Poprad bezplatne od partnerských bánk.

 


 
 
Položky 1526-1530 z 1533

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka