Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Športovcami roka 2008 Peter Hámor a Mária HerichováVytlačiť
 

Mária Herichová Peter Hámor
Divadelná sála Domu kultúry bola vo štvrtok (25. februára 2009) dejiskom slávnostného bilancovania a vyhlásenia najlepšieho športovca roka pre rok 2008. Organizátori tradičnej ankety rozdelili športovcov do dvoch vekových kategórií – do 18 a nad 18 rokov.

Na 5. mieste v kategórii mládež do 18 rokov sa umiestnila Dominika Baburová, členka Ženského basketbalového klubu Whirlpool Poprad, ktorá pôsobí pod vedením trénerov Gabriely Husárovej a Igora Skočovského. Talentovaná basketbalistka je hráčkou extraligového tímu, juniorskou reprezentantkou Slovenska.

Na 5. mieste v kategórii dospelých „zakotvil“ člen Klubu plávania AquaCity Poprad, Radoslav Žemba. Zverenec trénera Maroša Kaňuka je majstrom Slovenska v plávaní mužov na 50 m voľný spôsob v 50 m bazéne. Okrem ďalších pódiových umiestnení na republikových majstrovstvách je aj držiteľom slovenského juniorského rekordu v kráľovskej disciplíne 50 m voľný spôsob.

4. priečka v kategórii mládeže pripadla členovi TJ Mladosť Poprad za účasť na ME dorastencov v Sarajeve, slovenskom majstrovskom dorasteneckom titule v džude. Erik Franický, trénujúci pod vedením Miroslava Franického získal v roku 2008 aj niekoľko popredných umiestnení na medzinárodných turnajoch.

4. miesto zo seniorských športovcov patrí členke Hokejového klubu AquaCity ŠKP Poprad, pôsobiacej aj v Slovane Bratislava. Nikola Gápová sa zúčastnila Majstrovstiev sveta divízie I. v Lotyšsku, kde Slovensko obsadilo 2. priečku a na Majstrovstvách sveta divízie II. v Nemecku, kde si tretím miestom Slovenky vybojovali miestenku na ZOH 2010 vo Vancouveri.

3. miesto ankety v kategórii mládež dosiahol Tomáš Sátor, člen Jazdeckého klubu Freestyle Poprad. Juniorský voltižér je úradujúcim mládežníckym majstrom Európy a zároveň obhájil aj 1. miesto vo Svetovom rebríčku juniorov vo voltíži za rok 2008.

3. najúspešnejším športovcom mesta je podľa ankety člen klubu OPERA Sport Team Bratislava, zároveň jediný popradský člen Národného športového centra – Pavel Šimko. Ten je reprezentantom SR a člen absolútnej svetovej triatlonovej špičky, čo dokázal 6. miestom na ME a 2. miestom v konečnom hodnotení Európskeho pohára v triatlone. Je dvojnásobným majstrom SR v duatlone a účastníkom ostatným LOH 2008 v Pekingu.

Striebornou juniorskou športovkyňou roka sa stala plavkyňa Karolína Jurčíková, členka Klubu plávania AquaCity Poprad. Pod trénerskou taktovkou Maroša Kaňuka sa stala majsterkou SR v disciplíne 200 m prsia a na Majstrovstvách SR získala aj 2. miesto na 100 m prsia.

2. miesto v ankete v kategórii dospelých pripadlo kulturistke. Jana Purdjaková je členkou Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica a v 16-ročnej histórii vyhlasovania najúspešnejších športovcov mesta Poprad je najčastejšou držiteľkou popredných umiestnení. Popradčanka je majsterkou sveta v kulturistike zo španielskej Santa Suzany a majsterkou sveta v tlaku na lavičke z amerického Las Vegas.

Víťazmi ankety sa nakoniec stali športovci obľubujúci zimu. Najúspešnejším juniorským športovcom pre rok 2008 je hokejistka HK AquaCity ŠKP Poprad Mária Herichová, spoluhráčka Nikoly Gápovej. Mária Herichová sa taktiež zúčastnila MS divízie I a II. Predstaví sa aj na ZOH 2010 v kanadskom Vancouveri.

„Make-up pred zápasom netreba. Bolo by zaujímavé, keby bol ženský hokej viac farebný. Napríklad ružové alebo oranžové dresy, aby bolo vidieť, že sme ženy,“ vyjadrila svoje túžby s veľkou dávkou humoru Mária Herichová.

Najúspešnejším športovcom roku 2008 sa stal horolezec a extrémny športovec Peter Hámor, člen klubu Krokus Extrem Sport Team. Slovenský horolezecký líder v r. 2008 vystúpil na himalájsku horu Ama Dablam (6 859 m), zaznamenal prvé alpské prelezenie severozápadnej steny Annapurny (8 091m), výstup na pakistanský Gasherbrum I (8 068 m) a výstup na Gasherbrum II (8 035 m) rakúskou cestou, ľahkým štýlom, bez budovania postupových táborov. Jeho sparingpartnerom pri horolezeckých dobrodružstvách je Poliak Piotr Morawski.

„Som horolezec, takže z toho mám úprimnú radosť, pretože lezenie nie je celkom šport ako každý iný. Pri tréningu som v prírode a robím to, čo mám rád. Keď ešte budem mať menej ako 300 rokov, vrátim sa domov a budem sa snažiť vyliezť na všetky kopce a zliezť všetky cesty, ktoré som nestihol, keďže som cestoval,“ povedal s úsmevom Peter Hámor bezprostredne po skončení vyhlásenia ankety.

Okrem športovcov organizátori vyhlásili aj titul Tréner roku 2008. Stal sa ním zakladateľ ženského hokejového družstva HK AquaCity ŠKP Poprad a niekdajší vynikajúci hokejista – Peter Gápa, ktorý okrem trénovania extraligového ženského tímu pôsobí aj ako asistent trénera pri slovenskej ženskej hokejovej reprezentácii. Na vybojovaní si účasti na ZOH vo Vancouveri má veľký podiel práve silná popradská enkláva. Slovenský dres si obliekli Brémová, Celárová, Čulíková, Čupková, Gápová, Herichová a Danková.

Mimoriadnu cenu za ojedinelý výkon a prístup k športu získal Miroslav Jambor, člen Športového klubu Veterán Poprad. Miroslav Jambor získal na Paralympijských hrách v Pekingu striebornú medailu v súťaži družstiev a bronzovú medailu v kategórii stojacich stolných tenistov.

(mas)
 


 
 

Platy primátora a viceprimátorov sú zmrazenéVytlačiť
 

Mestský úrad Poprad Viceprimátori Ing. Gustáv Dobák a JUDr. Adrián Kromka
Januárové prognózy sa naplnili. Štát samosprávam priškrtil podielové dane. Poprad dostane menej o 1,238 mil. €, čo je asi 37,5 mil. korún. Z rozpočtu pre rok 2009, ktorý schválili poslanci MsZ, to je 8 % z plánovaných výdavkov. Vedenie magistrátu rozhodlo – bude sa šetriť.

„Zásadne začneme šetriť na správe mesta. Zrušil som kultúrne exteriérové podujatia pre rok 2009. To znamená, že prerušujeme tradíciu Retro show vo Veľkej, Spišskosobotskej noci ako aj podujatí v mestských častiach Stráže a Matejovce. Ušetríme tak vyše 30 tisíc € (asi 1 milión korún),“ povedal primátor mesta Anton Danko.

Popradský magistrát rozhodne nepôjde cestou prepúšťania a zatiaľ nebude rušiť ani naplánované investičné akcie.

„Nebudeme nikoho prepúšťať, či už z mestského úradu alebo mestských príspevkových organizácií, pretože si nemyslím, že je to dobrá cesta v dnešnej dobe prepúšťať ľudí. Ale zmrazujem zvyšovanie osobných príplatkov. To znamená, že všetci zamestnanci ostanú platovo na súčasnej úrovni, keďže nebudeme zvyšovať ani osobné ohodnotenia. Budeme samozrejme šetriť na dopravnom, zmrazujeme aj všetky kontakty s partnerskými mestami a zrušil som zahraničné cesty,“ vysvetlil popradský primátor.

Anton Danko už zastavil nákup nových áut pre mestský úrad. Investičné akcie zatiaľ pôjdu podľa schváleného plánu, rovnako ako napríklad aj školy.

„My rozhodne nebudeme šetriť na oblasti sociálnych vecí a školstva. Nechceme ani pozastaviť investičné akcie, aby ľudia neprišli o prácu. Rozhodol som sa, že každé euro, ktoré odíde z MsÚ, musí prejsť cez môj podpis,“ dodal Anton Danko.

Vedenie mesta sa rozhodlo od 1. marca 2009 šetriť aj na sebe. Prvý muž Popradu zmrazil plat sebe, dvom viceprimátorom a hlavnému kontrolórovi.

„My sme závislí od priemerného platu v národnom hospodárstve. Ten keď stúpa, tak stúpa aj náš základ. Toto si od 1. marca zmrazujeme, aj keď v národnom hospodárstve plat bude stúpať,“ vysvetlil primátor.

Popradský magistrát nemá v úmysle kompenzovať krátený príjem zo štátu na občanoch. Zvyšovanie mestských daní a poplatkov v dnešnej situácii a v ťažkom období pre radných nepripadá do úvahy.

„Chcem zdôrazniť, že samotných občanov sa naše opatrenie nedotknú. V Poprade nepôjdeme cestou zvyšovania daní. Aj keď kríza už má jasné dopady na mesto, my sa k takémuto kroku neuchýlime. Nami vykonané opatrenia by zatiaľ mali stačiť na stabilizáciu. Ak nie a kríza sa rozvinie do absurdných čísiel, tak prikročíme k zásadnej zmene organizačnej štruktúry MsÚ. Uvediem extrém – nebude 5 odborov, ale bude jeden alebo dva. Čiže budeme šetriť ako sa len bude dať. Ale to je krajný prípad,“ povedal Anton Danko.

Pozitívom je, že Poprad má vytvorený silný rezervný fond. Rok 2009 by mesto v základoch jeho fungovania ohroziť nemal.

„V priebehu šiestich rokov, odkedy som primátor, sme si vytvárali rezervný fond. Niektoré mestá na Slovensku sú na tom veľmi zle, nemajú ušetrené už žiadne peniaze. Ja chcem upokojiť všetkých Popradčanov – my máme v rezervnom fonde toľko prostriedkov, že o rok 2009 sa nemusíme báť, čo sa týka klasickej správy mesta. Myslím smeti, čistotu, atď.,“ uzavrel scenár krokov mesta jeho primátor.

V akej fáze krízy sa momentálne Slovensko a teda aj Poprad nachádza nevie nikto. Prognózy sú rôzne, otázky rovnaké. Ekonomická kríza už vrcholí alebo ešte nie? Odpoveď dajú už najbližšie mesiace.

(mas)
 


 
 

V Poprade opäť parkovanie lacnejšie Vytlačiť
 

Parkovací automat Závorové parkovisko Bezplatné parkovisko pred Pivovarom
Parkovanie v centre Popradu bude od pondelka (23. februára 2009) opäť lacnejšie. Cena parkovného klesne na všetkých platených parkoviskách okrem kaskád pri nemocnici.

„Je to ústretový krok pre všetkých Popradčanov, ktorí chcú využívať tieto parkoviská. Kríza je tu a zasiahla aj peňaženky vodičov. My sme prehodnotili výšku parkovacieho poplatku a pokiaľ bude potrebné po nejakom čase opäť hýbať s cenou parkovného, sme na to pripravení,“ povedal primátor mesta Anton Danko.

Na všetkých platených parkoviskách v Poprade sa ponovom bude platiť za hodinu 0,60 €, na parkovisku pri kaskádach 0,50 €.

„Počítať sa bude každých 10 minút, za ktoré vodič zaplatí 10 centov. Pri nemocnici ostáva cena nezmenená, teda 50 centov. Vodič zaplatí 10 centov za každých 12 minút,“ skonštatoval riaditeľ Správy mestských komunikácií v Poprade Peter Fabian.

S novým parkovacím systémom je vidieť aj nový úkaz - závorové parkoviská sú poloprázdne, parkoviská bez závor sú plné. Správca parkovísk si to vysvetľuje po svojom.

„Nového parkovacieho systému, kde sú bezobslužné parkovacie automaty, sa vodiči boja,“ dodal Peter Fabian.

Filozofia slovenských miest vedie k úplnému spoplatneniu parkovania tak, ako tomu bolo ešte v roku 2007. Ak to legislatíva dovolí, Poprad nebude výnimkou.

„Skoro rok bolo nielen v Poprade, ale aj na celom Slovensku parkovanie bezplatné. Aj v iných mestách majú tie isté problémy ako my. Ľudia si budú musieť zvyknúť, že po prijatí zákona bude parkovanie všade opäť spoplatnené,“ potvrdil Anton Danko.

(mas)
 


 
 

Dopravné kontroly na dennom poriadkuVytlačiť
 

Laserový merač rýchlosti Svetelná signalizácia Dopravná kontrola
Situácia v popradskej doprave nie je ružová. Popradčania jazdia rýchlo a niektoré semafory vnímajú „jedným okom“. Aj preto do ulíc pravidelne vyrážajú dopravní policajti, ktorí sa okrem merania rýchlosti „pretekárov“ sústreďujú aj na hriešnikov, nerešpektujúcich svetelné dopravné značenie.

„Na základe jazdy na červenú vznikali závažné dopravné nehody, ktoré bolo veľmi ťažko objasniť,“ vysvetlil riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Poprade (ODI) Rastislav Polakovič.

V zahraničí sú frekventované miesta snímané kamerami, v Poprade sa takejto novinky motoristi v blízkej budúcnosti nedočkajú.

„Priestupkov je v Poprade veľmi veľa. Každý z nás sa dennodenne stretáva s jazdou na červenú. Tieto priestupky sú riešené policajtmi ODI veľmi razantne,“ dodal šéf popradských dopravných policajtov.

Podľa „starého“ zákona dopravní policajti za prejazd na červenú vodičovi nemohli udeliť zákaz činnosti. Podľa nového cestného zákona to už možné je. Hrozivý je sadzobník pokút. Dopravný policajt môže za nerešpektovanie svetelnej signalizácie udeliť pokutu na mieste od 60 až do 150 €. V správnom konaní dokonca až do výšky 300 € !

„V Poprade sú ľudia ochotní zaplatiť. Ak nemajú hneď hotovosť na zaplatenie blokovej pokuty, dostanú od polície namiesto vodičského preukazu potvrdenie, s ktorým môžu jazdiť 15 dní. Dovtedy sú totiž povinní zaplatiť pokutu, a to buď poštovou poukážkou alebo bankovým prevodom. Ak tak neurobia, ODI môže vydať rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu,“ informoval Rastislav Polakovič.

Navyše okrem semaforov sa niektorí vodiči stále nevedia „vyrovnať“ s rýchlosťou 50 km/h v obci.

„Je veľa vodičov, ktorí prekročujú dovolenú rýchlosť. Zmerali sme aj vodiča, ktorý išiel cez obec vyše stovkou. Takí vodiči sú tvrdo sankcionovaní,“ povedal riaditeľ ODI.

Aj preto sú policajné kontroly v podtatranskej metropole takmer každodennou realitou. Situácia sa pomaly mení k lepšiemu, nie však takým tempom, ako by si nielen dopravní policajti želali.

(mas)
 


 
 

Predstaničný park dostane novú tvárVytlačiť
 

Predstaničný park Predstaničný park Predstaničný park
Park pri železničnej stanici by sa mal zmeniť na nepoznanie. Rekultivácia územia, ktoré je veľmi frekventované vďaka blízkemu dopravnému uzlu, sa začala v jeseni 2008. Stavebníci už stihli vybúrať existujúce komunikácie, verejné osvetlenie, osadili obrubníky nových peších ťahov. Pribudlo nové verejné osvetlenie a spodné vrstvy chodníkov.

„V súčasnosti je preinvestovaných 230 000 €. Do konca mája by sme mali ukončiť 1. etapu rekonštrukcie parku. Ide o kompletné spevnenie plochy peších ťahov, ukončenie terénnych a sadových úprav. Najdôležitejšie bude osadenie novej konštrukcie prestrešenia hlavného pešieho ťahu,“ doplnila vedúca výstavby popradského magistrátu Kristína Horáková.

Od dokončenia 1. etapy bude priamo závislá 2. časť rekultivácie územia. Otáznikov je veľa, odpoveď dá verejnosť.

„Chcem vidieť, ako bude vyzerať zastrešenie hlavného ťahu od polikliniky po železničnú stanicu. Uvidím hlavne, ako verejnosť príjme toto zastrešenie a zasklenie. Všetci vedia, z akého dôvodu to robíme. Je to preto, aby sme z tohto priestoru nemuseli vyháňať havrany a hlavne, aby sme nemuseli rúbať veľké a staré stromy,“ povedal primátor Anton Danko.

Po skončení 1. etapy sa bude pripravovať projektová dokumentácia k 2. etape, vybavenie potrebných povolení a výber dodávateľa. Na stavebníkov čaká ešte osadenie nového zastrešenia a ďalšie terénne úpravy. Dominovať v parku má zeleň.

„Nedovolím, aby sme odstraňovali staré stromy. Tie, ktoré nemali hodnotu ako dreviny, sme dali preč. Boli aj také názory, aby sme vyrúbali všetky stromy a nasadili nejaké nižšie. Bol som zásadne proti tomu. Preto takýto kompromis. Celý tento park budeme môcť po rekultivácii nazvať kolonádovým. Hlavný ťah nebude len presklený, ale budú v ňom aj lavičky. Pri pamätníku, ktorý všetci poznajú vďaka delám z 2. svetovej vojny, bude rozšírené sedenie. To bude taktiež zastrešené. Myslím si, že to bude pekný nový prvok,“ dodal popradský primátor.

Náklady na 2. etapu rekonštrukcie predstaničného parku vyčíslené zatiaľ nie sú.

„Rekonštrukcia v 1. etape bude stáť 730 000 €. Vyčísliť finančné nároky 2. etapy bude možné až po ukončení projektovej dokumentácie,“ konštatovala vedúca výstavby.

Rekultiváciu celého parku chce magistrát zvládnuť do konca roka 2009.

(mas)
 


 
 
Položky 1526-1530 z 1539

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka