Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Výsledky volieb primátora mesta Poprad a poslancov Mestského zastupiteľstva mesta PopradVytlačiť
 

0001.jpg

02.jpg

Odpis Zápisnice mestskej volebnej komisie s výsledkami volieb a počtami získaných platných hlasov.

Odpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_1.pngOdpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_2.pngOdpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_3.pngOdpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_4.pngOdpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_5.pngOdpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_6.pngOdpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_7.pngOdpis_Zapisnice_Volby_2018_Strana_8.png

Viac informácií o Voľbách do orgánov samosprávy mesta 2018 nájdete na samostatnej podstránke TU.


 
 

Vysnívaný skatepark realitouVytlačiť
 

s1.jpg  s3.jpg

s2.jpg  s4.jpg

Skateboardovej a bajkerskej komunite v Poprade sa splnil dlhoročný sen - v lokalite blízko cyklistického chodníka a rozostavaných športovísk neďaleko cesty I/18 im mesto postavilo špičkový betónový skatepark. „Nový skatepark sme sa snažili postaviť tak, aby čo najviac zodpovedal požiadavkám jeho budúcich užívateľov. Komunikovali sme so skejtermi a aj na základe ich predstáv bola vypracovaná budúca podoba skateparku. Sme veľmi radi, že naše mesto má ďalšie špičkové športovisko, ktoré bude miestom aktívneho oddychu jeho obyvateľov. Keďže skateboarding je olympijským športom, dúfam, že nám tu vyrastú aj budúci reprezentanti,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

„Čo sa týka skateparkov na Slovensku, tak si dovolím tvrdiť, že momentálne je to najlepšie ihrisko na Slovensku. Skejtbordisti i bajkeri si ho pochvaľujú. Prekážky boli navrhnuté tak, aby boli pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Dajú sa tu robiť súťaže, takže na budúci rok by sme tu chceli robiť majstrovstvá Slovenska v skateboardingu,“ uviedol Dušan Jarošík z miestnej skateboardovej komunity.

Stavba má tri hlavné výškové úrovne a je doplnená betónovými prekážkami a kovovými railami. Skatepark sa skladá z jednotlivých na seba nadväzujúcich častí a je možné ho rozdeliť do štyroch základných sekcií - flow, street, bmx zóna, bowl. Skatepark je navrhnutý tak, aby zaisťoval plynulú jazdu všetkými jeho časťami.

Dominantnú časť parku tvorí východná strana obsahujúca „street“ prekážky (raily, lavice, schody, manual path, šikmé steny, zatrávnené gapy), navodzujúce pocit jazdy mestom.

Severozápadná časť parku je svojimi prekážkami (transfer, rádius,...) a ich veľkosťou určená prevažne pre jazdcov na bicykloch. Tieto dve línie parku symbolicky spája na juhu betónový bazén ako centrálna prekážka skateparku. Dispozičné riešenie bolo konzultované a upravené na prianie miestnych jazdcov tak, aby skateparku spĺňal všetky ich požiadavky.

Celobetónový park na voľnom priestranstve s celkovou plochou 1 842,82 m² dopĺňa drevený prístrešok s lavičkami ako aj záveterná stena nad betónovým bazénom. 

Stavebno-architektonickú časť projektu spracovalo štúdio UNICORN/UNICRON, realizátorom stavby bola spoločnosť Hydro Gas Manufacture. Cena diela predstavuje sumu 184 256.-Eur.

V minulosti stál skatepark pred obchodným centrom na sídlisku JUH. Po tom, čo musel  ustúpiť ďalšej výstavbe, prišla samospráva v roku 2014 so zámerom postaviť skatepark v areáli ZŠ, Tajovského ul., s čím však nesúhlasili obyvatelia okolitých bytových domov. Vedenie mesta tak napokon rozhodlo o umiestnení skateparku na mestskom pozemku v blízkosti cyklistického chodníka.


 
 

Ľudia bez domova nájdu útočisko v nocľahárni a vo vojenskom staneVytlačiť
 

stan.jpg

Vojenský stan postavený v areáli Zariadenia sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici v Poprade slúžil bezdomovcom premiérovo aj počas leta. Stan, ktorý pôvodne samospráva pripravovala ako formu nízkoprahového bývania na zimné mesiace, tak slúži svojmu účelu po celý rok. V letných mesiacoch využili túto možnosť ubytovania v priemere 3 bezdomovci denne. 

Nocľah vo vojenskom stane  môže nájsť 10-12 ľudí, v prípade potreby dokáže samospráva ďalších umiestniť v samotnom zariadení. „Nikto nemusí zostať na ulici. Mesto Poprad zabezpečuje nízkoprahové ubytovanie pre všetky kategórie ľudí bez vlastnej strechy nad hlavou a poskytuje krízovú intervenciu všetkým bezdomovcom, ktorí o túto pomoc požiadajú,“ uviedla Petra Závacká z oddelenia rodiny a marginalizovaných skupín sociálneho odboru Mestského úradu v Poprade.

Ľuďom bez domova v zariadení pomáhajú aj darovaným šatstvom, môžu využiť služby strediska osobnej hygieny, práčovne, môžu dostať zdarma teplú polievku, ktorú každý deň vrátane sobôt a nedieľ zabezpečuje Územný spolok Slovenského Červeného kríža v Poprade. Sociálny odbor im poskytuje aj sociálne poradenstvo, vie im pomôcť tiež pri vybavovaní dokladov, finančného zabezpečenia, či už dôchodku alebo pomoci v hmotnej núdzi. Takisto im prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov ponúka pomoc zameranú na uplatňovanie práv a právom chránených záujmov (sprievod pri vybavovaní v inštitúciách ako úrad práce, sociálna poisťovňa, lekári, sociálne zariadenie a pod.)

„Napriek tomu sú aj takí bezdomovci, ktorí si tento spôsob života vybrali, nechcú na ňom nič meniť, ani prijať našu pomoc. Zvykli si na tento životný štýl,“ dodala P. Závacká.


 
 

Mesto Poprad vyhlasuje architektonickú súťaž na novú podobu Námestia sv. Egídia a širšieho centraVytlačiť
 

centrum.jpg

Mesto Poprad vyhlasuje verejnú anonymnú urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov „Širšie centrum a Nám. sv. Egídia“.

Predmetom súťaže je vypracovanie konceptu urbanistického riešenia časti centrálnej mestskej zóny (urbanistický okrsok A) vymedzenej plochou pre Územný plán zóny Centrum (ÚPN-Z Centrum) a prípadných priľahlých priestorov a priemet koncepcie do podrobnejšieho riešenia priestoru Námestia sv. Egídia a priľahlých priestorov. Účelom súťaže je nájsť optimálne riešenie, ktoré bude slúžiť ako podklad pre spracovanie Územného plánu zóny Centrum (ÚPN-Z Centrum) podľa ÚPN mesta Poprad so stanovením podrobných regulatívov pre rozvoj územia a rekonštrukciu námestia.

„Uvedená súťaž patrí medzi najlukratívnejšie a najzaujímavejšie súťaže tohto typu, teda urbanisticko-architektonických súťaží, pretože k riešeniu centra 50 tisícového mesta sa nepristupuje každý rok. Myslím si, že pôjde o zaujímavú súťaž a veríme, že sa do nej zapojí čo najviac kolegov nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Architektom a ich kreativite sme ponechali dostatočný priestor na to, aby priniesli niečo výnimočné pre riešenie centra mesta tak, aby Poprad bol opäť niečím zaujímavý,“ uviedol predseda Rady pre priestorové plánovanie mesta Poprad Martin Baloga.

„Verím, že rozbehnutý proces prinesie dôležité impulzy  pre ďalší rozvoj a využitie nášho námestia. Dúfam, že sa do súťaže zapojí čo najviac uchádzačov a získané návrhy architektonického riešenia budú čo najlepšie,“ doplnil primátor Popradu Jozef Švagerko.

O výsledku súťaže rozhodne súťažná porota, zložená zo zástupcov Slovenskej komory architektov, České komory architektů, Slovenskej technickej univerzity Bratislava a Mesta Poprad.

Termín na odovzdanie súťažných návrhov je 01.10.2018 do 14:00 hod.

Na stiahnutie:

Súťažné podmienky

Súťažné pomôcky

 

Mesto Poprad v zmysle súťažných podmienok vyhlásenej súťaže „Širšie centrum a Nám. sv. Egídia“ zverejňuje odpovede na otázky k vysvetleniu súťažných podmienok, doručené v lehote na komunikáciu s účastníkmi do 03.08.2018 do 14.00 hod.

                              

Otázky a odpovede, príloha A - tu

Príloha B - tu


 
 

V hodnotení transparentnosti samospráv Poprad najlepší v regióneVytlačiť
 

tran.jpg

Transparency International Slovensko po piatykrát zostavila rebríček transparentnosti miest.  Transparentnosť  bola mapovaná prostredníctvom 105 indikátorov v 11 oblastiach. Autori vychádzali z piatich rôznych zdrojov od webových stránok miest, cez dotazník zaslaný radniciam až po údaje o súťažiach z Elektronického kontraktačného systému. Za dva roky sa stovka najväčších miest dokázala v priemere zlepšiť o 6 percentuálnych bodov. Priemerné skóre 57 % je dosiaľ najvyššie v histórii meraní.

Mesto Poprad získalo v aktuálnom hodnotení 65% a známku B+ ( r.2016 51% C+), čo znamená zlepšenie pozície o 29 miest na aktuálne 20.miesto. Ide o najlepšie umiestnenie mesta Poprad od začiatku hodnotenia transparentnosti samospráv.   

„Tak ako v ostatných oblastiach,  v ktorých nás hodnotia nezávislé organizácie, veľmi si vážim aj tieto relevantné výsledky hodnotenia transparentnosti, v ktorom sme sa posunuli o 29 miest. Je to vynikajúci výsledok aj v rámci regiónu, v ktorom sme v tejto oblasti lídrom. Ukazuje sa, že tá štvorročná práca má zmysel, aby sme boli vďaka otvorenosti občanom bližšie,“ informoval primátor Popradu Jozef Švagerko.   

V rámci regiónu sa stal Poprad najotvorenejšou samosprávou spomedzi hodnotených miest – na ďalších priečkach sa umiestnili Spišská Nová Ves (30.), Levoča (39.), Stará Ľubovňa(45.) a Kežmarok (63.). 

Podrobnosti hodnotenia na stránke http://samosprava.transparency.sk/profile/M060/2018

grafika: samosprava.transparency.sk


 
 
Položky 31-35 z 1513

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka