V uplynulých dňoch a týždňoch rezonuje v meste Poprad téma ochrany detí a mládeže pred násilnými skutkami zo strany mladistvých tak vo forme šikany na školách, ako aj prostredníctvom vytvárania detských skupín násilnej povahy. Začiatkom januára došlo za železničným podchodom k napadnutiu 17-ročného mladíka z Popradu. O pár dní neskôr napadli výtržníci aj 13-ročného chlapca v blízkosti Základnej školy na Dostojevského ulici.
V oboch prípadoch už polícia páchateľov stotožnila a minulý týždeň ich poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru (OO PZ) Poprad obvinil z prečinu výtržníctva.
S cieľom komplexne riešiť tento problém zvolal na stredajšie popoludnie primátor mesta Anton Danko pracovné rokovanie.
Zúčastnili sa na ňom poslanci MsZ so zástupcami štátnej a mestskej polície, riaditelia stredných škôl, gymnázií a stredných odborných učilíšť, riaditelia ZŠ s MŠ v pôsobnosti mesta, zástupca vedúceho odboru školstva Prešovského samosprávneho kraja, zástupcovia Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny – oddelenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, ako aj rodičia dotknutých obetí násilných skutkov.
„Je potrebné si uvedomiť, že ide o celospoločenský problém, ktorý sa netýka výhradne nášho mesta. Šikana je vážnou témou a venujeme sa jej dlhodobo v súčinnosti s riaditeľmi škôl i Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Tejto oblasti sa intenzívne venujeme aj na pôde Únie miest Slovenska, ktorej som bol doposiaľ viceprezidentom, čoho výsledkom je naplánované rokovanie dňa 30.1.2024 za účasti štátnej tajomníčky Lucie Kurilovskej a zástupcu odboru kriminality PZ SR k pripravovaným projektom pre zabezpečenie bezpečnosti nielen na školách, ale aj v mestách a koordinácii postupu pri reforme v štátnej polícii,“ povedal popradský primátor.
Poprad má v porovnaní s inými mestami pomerne dosť kamier, avšak je to stále málo a zabezpečenie ďalšieho kamerového systému je finančne veľmi náročné. Samospráva preto plánuje získať na tento účel finančné prostriedky z európskych fondov a následne rozšíriť kamerový systém v meste. Okrem ďalších opatrení a zvýšení výkonu hliadkovej služby mestskí policajti zároveň apelujú na občanov, aby ich pri spozorovaní násilnej kriminality neodkladne kontaktovali.
„V prípade, ak sú občania svedkami protiprávneho konania, treba okamžite volať linky 158 alebo 159 a my vieme následne prijať efektívne riešenia. Neodporúčam občanom, aby sa priamo do konfliktu zapájali. Radšej treba privolať políciu. V priebehu minulého roku sme vykonali na miestach, kde sa stretáva mládež 82 kontrol a 192 dychových skúšok na zistenie alkoholu a iných látok,“ uviedol náčelník mestskej polície Marián Gardoš.
Diskusia k tejto téme bola rozsiahla, no hlavne konštruktívna. Diskutujúci sa zhodli, že je nutné spojiť sily na všetkých frontoch (štát, polícia, mesto, školy, špeciálne zariadenia a poradne a hlavne rodina) pre dosiahnutie cieľa eliminovať takéto javy okolo nás.
„Mrzí ma, že ľudia si nevšímajú dianie okolo seba, alebo nekonajú, keď by mohli byť nápomocní. Kamery odhalili, že napr. počas bitky v podchode vedúcom do Spišskej Soboty išlo okolo viac ľudí, no nik z nich nezavolal políciu. To je naozaj škoda, pretože polícia mohla tento incident vyriešiť okamžite, priamo na mieste,“ dodal primátor Anton Danko.
Za obdobie ostatných dvoch mesiacov štátna či mestská polícia prijala iba dve hlásenia týkajúce sa fyzického napadnutia mladistvých. Preto nemožno považovať vyjadrenia niektorých médií o Poprade ako nebezpečnom meste za objektívnu skutočnosť. Nie je dôvod na šírenie strachu. Napriek tomu vyzývame občanov, aby neboli k dianiu okolo seba ľahostajní a čo len pri náznaku akéhokoľvek incidentu okamžite kontaktovali policajné tiesňové linky.