Poprad

Oficiálne stránky mesta Poprad

Copyright © 2021 Mesto Poprad. Všetky práva vyhradené.
Web realizovala spoločnosť Lomtec.com

Mesto Poprad si pripomenulo 102. výročie smrti Milana Rastislava Štefánika

07.05.2021

"Spomienka na M.R.Štefánika "

Mesto Poprad si pripomenulo 102. výročie smrti Milana Rastislava Štefánika

V Poprade sme si dnes pripomenuli 102. výročie tragického úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností novodobých dejín a osobnosť svetového formátu – Milana Rastislava Štefánika.

Uznávaný astronóm, vedec, politik, diplomat, generál francúzskej armády a spoluzakladateľ československého štátu tragicky zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919 pri návrate do vlasti. V ten deň nastúpil na letisku Campoformido pri Udine do lietadla typu Caproni 450, sprevádzaný dvoma talianskymi letcami. Cieľom jeho cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo, pretože keď sa už blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. M. R. Štefánik a všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle, vrcholnom diele architekta Dušana Jurkoviča. Jeho pamiatku si dnes k pamätníku pred okresným súdom prišli uctiť primátor mesta Poprad Anton Danko, viceprimátori, poslanci MsZ, členovia Matice slovenskej i obyvatelia mesta Poprad.

„Chcem sa poďakovať Matici slovenskej v zastúpení pánom Zacherom, s ktorým sme sa dohodli, že sa každoročne budeme stretávať pri pamätníku a buste dvakrát do roka a pripomínať si nielen jeho úmrtie, ale aj narodenie. Naše mesto si hlboko váži a uctieva tohto najvýznamnejšieho Slováka v histórii Slovenska“, uviedol primátor Anton Danko.

„Som veľ mi rád, že Matica slovenská v spolupráci s mestom Poprad sa bude podieľať na týchto pamätných aktoch. Matica slovenská v plnej miere podporovala a bude podporovať politiku moderného patriotizmu a zdravého vlastenectva. Ďakujem primátorovi Antonovi Dankovi ako i Tatiane Husárovej za zorganizovanie tejto slávnosti“, uviedol riaditeľ Domu Matice slovenskej v Spišskej Novej Vsi Rastislav Zacher.

Štefánika v meste pripomína nielen pamätník a busta v nadživotnej veľkosti ale i ulica. Viac ako tri metre vysoký pamätník na Štefánikovej ulici pred Okresným súdom bol odhalený minulý rok pri príležitosti jeho 140. výročia narodenia. Mesto Poprad toto umelecké dielo venovalo jeho vznešenej a večnej pamiatke.

Podľa slov primátora Antona Danka by M.R. Štefánikovi mal patriť v našich dejinách väčší význam a dôležitosť. „Pamätník nám má pripomínať veľkú osobnosť našich dejín. Určite by sme sa o Štefánikovi mali viac rozprávať a zaujímať sa o jeho život a odkaz, ktorý nám zanechal. Je veľkým vzorom a Slováci sa majú z jeho života čo učiť“, uzavrel primátor.

Galéria

Mestský úrad v Poprade

Nábrežie Jána Pavla II. 2802/3
058 42 Poprad
Tel.: + 421 52 7167 111
E-mail: podatelna@msupoprad.sk
IČO: 00326470
DIČ: 2021031144

Sociálne siete

Aj my ideme s dobou a preto sme aj my na sociálnych sieťach, kde s nami môžete komunikovať.