Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Aktuality - archív

Aktuality

Na Podtatranskom polmaratóne sme spoznali bežeckého kráľa i kráľovnú TatierVytlačiť
 

Nádherné slnečné počasie privítalo počas prvého septembrového dňa viac ako 700 nadšencov na športových súťažiach v rámci 2. ročníka Podtatranského polmaratónu.

Na trate hlavných bežeckých a nordic walking disciplín sa postavilo 595 štartujúcich, ďalšie desiatky detí a dospelých súťažili v športovom rodinnom súboji MAMA, TATO ŠPORTUJTE S NAMI, v behu budúcich prváčikov či v tatranskej chôdzi pre seniorov. Podujatie bolo súčasťou kalendára Tatry v pohybe a každý účastník dlhších tratí získal účastnícku medailu zo série Tatry v pohybe Prestige Tour 2016.

Na polmaratónskej trati, ktorá viedla z Popradu do Svitu a späť cez Spišskú Teplicu, bol najrýchlejší Marián Zimmermann, ktorý 21,1 km zdolal v čase 1:14:48. Druhé miesto obsadil Tomáš Michalec, tretí skončil Peter Gallik. Medzi ženami bola s časom 1:29:11 najrýchlejšia Zuzana Gejdošová pred Ivanou Liškovou a Danicou Božovou. Na rovnakej trati prebiehali aj preteky v Nordic Walking, v ktorých zvíťazil Tomáš Fianta s časom 2:27:06 a Zuzana Šucová s časom 2:34:28.

Trať Primátorskej desiatky spojila mesto Poprad so Spišskou Teplicou a medzi mužmi bol najrýchlejší Jozef Dubašák s časom 34:22. Druhý skončil Pavol Orolín a tretí najrýchlejší čas dosiahol Tomáš Kamas. V ženskej kategórii zvíťazila Timea Mihoková s časom 42:20. Druhá skončila Alena Stevens a Monika Chovanová.

Primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, mesta Svit Miroslav Škvarek a starosta Spišskej Teplice Radoslav Šeliga ocenili víťazov jednotlivých vekových kategórii a udelili ocenenie najrýchlejším bežcom z ich obce, ktoré získali Jozef Dubašák (Poprad), Tomáš Kačmarčík (Svit) a Tomáš Švagerko (Spišská Teplica).

Podtatranský polmaratón a Primátorská desiatka boli finálovým podujatím bežeckej série Tatry v pohybe Prestige Tour 2016, ktorým predchádzali preteky City Trail Vysoké Tatry, Tatry Running Tour, Malý štrbský maratón a Memoriál Jána Stilla v Novej Lesnej. Titul Bežecký kráľ Tatier získal Marián Zimmermann a Bežeckou kráľovnou Tatier sa stala Zuzana Gejdošová.

Spolu s hlavným štartom v Poprade vyštartovalo zo Svitu 57 pretekárov na 10 km dlhú trať, ktorá bola zároveň 4. kolom Slovak Nordic Walking Tour. Medzi mužmi sa najlepšie darilo Jozefovi Šoltésovi, ktorý absolvoval trať v čase 1:07:03. Druhý najrýchlejší muž bol Martin Polák pred Vladimírom Vlčkom. Prvá žena Simona Šimová dorazila do cieľa v čase 1:10:02. Druhá prišla Hana Gallová a tretia Mária Oberhauserová.

Medzi štartom a dobehnutím prvého bežca z Primátorskej desiatky sa v Poprade odohrávali súboje na mini polmaratónskej trati, ktorá bola situovaná medzi rodinnými domami v blízkosti rieky Poprad. Zároveň v priestoroch štartu a cieľa bežali budúci prváci 300 metrový úsek počas FORUM Behu prvákov.


Počas športového dňa v Poprade aj vo Svite prebiehalo množstvo sprievodných podujatí. Rodiny s deťmi sa v Poprade zapojili do súťaže MAMA, TATO, ŠPORTUJTE S NAMI, pred štartom pretekárov v spoločnej rozcvičke zahriali hokejisti HK Poprad a hudobnú produkciu vytváral DJ Spectra. Vo Svite prebehla súťaž seniorov v Nordic Walking, do ktorej sa zapojilo 40 skôr narodených walkerov. Predškoláci a žiaci súťažili v behu na 60-400 metrov, na ihrisku prebiehala Svitská futbalová jedenástka, Vodný hod na cieľ a Crazy volejbal.

Okrem samotných účastníkov sa do podujatia zapojilo množstvo organizácii a dobrovoľníkov z blízkeho okolia. Aj tu sa ukázalo, že vynaložená práca a výborná spolupráca mestských pracovníkov, pracovníkov obecných služieb, Mestskej polície v Poprade i Svite, štátnej polície a organizátorov s podporou sponzorov môže vyústiť do nádherného podujatia, ktoré priláka stovky aktívnych športovcov a obrovské množstvo divákov. Organizátori už teraz pozývajú všetkých športovcov na tretí ročník Podtatranského polmaratónu a Primátorskej desiatky, ktorý sa uskutoční 1. septembra 2017.

Kompletné výsledky:

polmaraton.tatryvpohybe.sk/vysledky/


 
 

Archeologický prieskum na Zámčisku prináša ovocieVytlačiť
 

Počas archeologického prieskumu v lokalite Zámčisko bolo nájdených viacero zaujímavých predmetov dokazujúcich čulý život na tomto mieste.

Našlo sa: 
1) z 15. storočia:
jeden pár železných ostrôh - kompletne zachovaných, 
gotický pohár hlinený zdobený vkolkovaným ornamentom,
železné lyžice, brániky, podkovy, nožíky,
2 ks zubadiel z konského postroja, úlomok z kosáku
veľké množstvo klincov, ráfy z kolies vozov, závlačky, ...

2) obsidiánový čepeľový nožík - z mladšej alebo neskorej doby kamennej,
3) početná keramika a hlinený praslen zo staršej doby železnej,
4) kruhová bronzová náušnica - z mladšej až neskorej doby bronzovej, resp. zo staršej doby železnej.

   

   

„Archeologický výskum tu predpísal krajský pamiatkový úrad. Skúmame plochu 13 x 13 metrov. Sondu sme rozdelili do štyroch sektorov, pričom v strede sme nechali krížový kontrolný blok, aby sme prípadné nájdené objekty videli pekne z profilu, ako sa správajú. Terén sme si na úvod prešli detektormi kovov a hneď sme narazili na rôzne kovové predmety, ktoré svedčia o tom, že tu evidentne žili aj poľnohospodári, nielen baníci a remeselníci,“ objasňoval archeológ Marián Soják.

Samospráva plánuje toto miesto zatraktívniť pre verejnosť a poodhaliť jeho históriu aj ďalším generáciám.

„Máme v pláne postaviť na tomto mieste vyhliadkovú vežu, ktorá tu už v dávnej minulosti stála. Návštevníci tak budú môcť obdivovať krásu celého okolia, nakoľko je odtiaľ výhľad na celý Spiš,“ prezradil plány mesta riaditeľ Mestských lesov Poprad Róbert Dula, ktorý dodal, že práce boli naplánované na desať dní.

„Výskum robíme preto, aby bol tento úsek dôkladne zmapovaný a archeologicky preskúmaný. Snažíme sa historicky objasniť celý priestor a sprístupniť ho verejnosti. Históriu treba preskúmať a poučiť sa z nej, pretože sa hovorí, že kto nepozná minulosť, nemôže riešiť budúcnosť. My sa radi poučíme, aby aj budúce generácie vedeli o tejto lokalite čo najviac,“ uviedol primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.

Projekt realizuje Mesto Poprad v spolupráci s Mestskými lesmi, s.r.o. za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne prostredníctvom získaného grantu v rámci výzvy „Obce bližšie k Vám 2016“, ktorý zabezpečuje Oddelenie strategického rozvojového manažmentu MsÚ.


 


 
 

Do školských lavíc v Poprade zasadlo viac prvákovVytlačiť
 

      

V Poprade zasadlo v novom školskom roku do školských lavíc 607 prvákov, z toho 541 v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad. Za posledných 5 rokov ide o najvyšší počet prvákov. Pre porovnanie - v minulom školskom roku nastúpilo do škôl v pôsobnosti mesta 493 prvákov. V školskom roku 2016/17 nastúpilo po odklade 67 detí, odklad pri zápise dostalo 54 detí.

V meste Poprad pôsobí 9 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, jedna základná škola v pôsobnosti OÚ Prešov, jedna cirkevná a jedna súkromná základná škola. Celkovo by do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad malo nastúpiť približne 4300 žiakov. V uplynulom roku ich bolo 4250.

Úplné štatistiky budú k dispozícii až po 15.septembri po získaní presných údajov o počte žiakov prijatých na bilingválne a osemročné gymnáziá.

Počas letných prázdnin samospráva v školách preinvestovala takmer 800 000 eur. Tieto prostriedky boli vyčlenené na výmenu gastrotechniky v ŠJ (ZŠ s MŠ Dostojevského, ZŠ s MŠ Francisciho, ZŠ s MŠ Koperníkova), rekonštrukciu školských jedální MŠ (Mládeže,5 a Záborského ul. ), rekonštrukciu niektorých striech na materských školách (MŠ Podtatranská ul., MŠ Záborského ul. a MŠ Ulica mládeže 5) a hydroizoláciu v ZŠ s MŠ na Vagonárskej ul.  Mesto uspelo tiež v 2 projektoch na rekonštrukciu telocviční v ZŠ Jarná a ZŠ Komenského.

„Budeme sa snažiť vytvoriť v školách pre deti i pedagógov čo najlepšie podmienky a postupne takto chceme zrekonštruovať všetky naše školy,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko, ktorý sa zúčastnil otvorenia školského roka v ZŠ na Koperníkovej ulici v Matejovciach. „Prvákom prajem, aby do nového školského roka vstúpili tou správnou nohou a aby ich učenie bavilo. Všetkým ostatným žiakom prajem, aby ich škola inšpirovala a formovala v tom správnom smere. Rodičom i učiteľom samozrejme veľa trpezlivosti, aby sme naše deti vychovali do života čo najlepšie,“ poprial deťom, rodičom i pedagógom popradský primátor.

foto:Noviny Poprad


 
 

Vyvrcholilo Popradské kultúrne leto, prichádzajú MATEJOVSKÉ SCHOLTZOVE DNIVytlačiť
 

V meste Poprad vyvrcholil počas uplynulého víkendu tradičný festival podujatí pod názvom POPRADSKÉ KULTÚRNE LETO 2016, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 9.6. do 4.9.2016. 

V období od 9.6. do 4.9.2016  mesto Poprad zrealizovalo 84 podujatí s návštevnosťou viac ako 20 000 divákov, v programoch vystúpilo viac ako 100 kolektívov a jednotlivcov - / okrem festivalov Viva Italia a Made in Slovakia, pri ktorých organizovaní bolo mesto partnerom OZ Pre mesto /.

Sériu kultúrnych podujatí otvorilo mesto Poprad v Spišskej Sobote programom venovaným významným výročiam mesta. V rámci tohto programu bol zrealizovaný "Dobový jarmok - Ako žili a bývali naši predkovia", ktorý sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom u verejnosti práve svojim netradičným charakterom - ukázať život pred mnohými desiatkami rokov v podobe tradícií a ľudových zvykov. Novinkou festivalu boli Dni humoru na Spiši - trojdňový zábavno - hudobný program, ktorý sa konal v závere júna 2016 a v rámci ktorého sa divákom predstavili - hudobná skupina Šcamba, Klaun Adyno s rodinnou klauniádou pre deti a rodičov, Jožo Pročko a Andrea Profantová v divadelnej komédii - Darček a záver patril známemu spevákovi repete piesní -Ľubovi Virágovi. Počas festivalu popradské námestie ožívalo od štvrtka do nedele, kedy sa prezentovali divadelné súbory, hudobné skupiny, ľudové  súbory, divadelné rozprávky, promenádne koncerty, tanečné vystúpenia a filmy na plátne.

Už tento víkend novinka v Matejovciach – MATEJOVSKÉ SCHOLTZOVE DNI!

Mesto Poprad a Klub Matejovčanov pripravili pre verejnosť nultý ročník kultúrno – športovej a spoločenskej udalosti venovanej významnej osobnosti Matejoviec – K. A. Scholtzovi, zakladateľovi strojárskej dielne, z ktorej sa postupne stala známa továreň zamestnávajúca stovky Matejovčanov.

S históriou Matejoviec a vplyvom rodiny K.A. Scholtza na ich rozvoj sa verejnosť bude mať možnosť dozvedieť z prednášky Boženy Malovcovej z popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove. Chýbať nebudú športové súťaže a bohatý kultúrny program. Predstaví sa v ňom DH Tatramat – Matejovce, DFS Letnička, žiaci a deti zo ZŠ s MŠ v Matejovciach, O. Weiter a A. Fisherová, E. Presley Revival a programom bude sprevádzať Michal Varga. Nebudú chýbať stánky s dobrým občerstvením, pre deti stánky so sladkosťami a šmýkačkou. Kostol sv. Štefana bude v nedeľu miestom slávnostnej sv. omše, po ktorej skončení bude nasledovať kladenie vencov k hrobu rodiny Scholtz. V popoludňajších hodinách sa predstaví Divadlo Commedia so známou komédiou – Kapustnica. V prípade nepriaznivého počasia sa program uskutoční v priestore športovej haly Zámoček Poprad – Matejovce.

 


 
 

Popradské školy sa medzi najlepšími na Slovensku nestratili!Vytlačiť
 

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zhodnotil podľa verejne dostupných dát základné a stredné školy na Slovensku. Popradské školy neboli výnimkou. Medzi desiatku najlepších na Slovensku sa vo svojich kategóriách dostali dve školy - Spojená škola – Gymnázium Dominika Tatarku (9.miesto) a Súkromná stredná odborná škola na Ul.29.augusta (5.miesto v kategórii SOŠ s najvyššou pridanou hodnotou).

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii gymnáziá:
1. Spojená škola – Gymnázium, Ul.Dominika Tatarku, Poprad

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii stredné školy:
4. Obchodná akadémia Poprad
6. Stredná zdravotnícka škola Poprad
7. Súkromná stredná odborná škola, Ul.29.augusta, Poprad

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii základné školy: 
3. ZŠ s MŠ Dostojevského
10.Spojená škola, ZŠ s MŠ Letná
15.ZŠ s MŠ Komenského
20.ZŠ s MŠ Vagonárska
29.ZŠ s MŠ Francisciho

Podrobnosti a detaily hodnotenia nájdete tu: skoly.ineko.sk 
alebo tu: https://dennikn.sk/…/nove-rebricky-prvy-raz-ukazuju-niele…/…


 
 
Položky 61-65 z 1096

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Utorok 24.1.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 25.1.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Štvrtok 26.1.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 27.1.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 28.1.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 29.1.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Pondelok 30.1.
Primula - pri obch.stredisku Výkrik, sídlisko Juh 1
Dostojevského 21,
Poprad

052/773 23 47

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 31.1.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Mobilné ľadové plochy

Prevádzkový čas ľadovej plochy na Námestí sv. Egídia a pri Aréne Poprad:
Pri Aréne od 6.12.2016:
každý deň od 10:00 -20:00 hod.
Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň v utorok, stredu a piatok do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka