Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Aktuality - archív

Aktuality

Obrovská tragédia! Havaroval vrtuľník popradskej posádky VZZS!Vytlačiť
 

Česť ich pamiatke!

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie bude v utorok 20.9.2016 miestom poslednej rozlúčky s posádkou záchranárskeho vrtuľníka, ktorý havaroval dňa 7.9.2016 pri záchrane ľudského života. 

Vrtuľník Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu letel do obce Strelníky (okres Banská Bystrica) s cieľom záchrany pacienta po páde z výšky. Po dosiahnutí miesta nehody a naloženia pacienta na palubu vzlietol vrtuľník smerom do banskobystrickej nemocnice. Po odlete z miesta udalosti sa dispečingu ATE nepodarilo nadviazať žiaden ďalší kontakt s posádkou. Následne boli aktivované príslušné záchranárske zložky, ktoré po nezvestnom vrtuľníku pátrali v ťažko dostupnom teréne niekoľko hodín. V skorých ranných hodinách boli nájdené prvé trosky vrtuľníka a následne štyri telá bez známok života.
Na palube vrtuľníka Bell 429 s poznávacou značkou OM-ATR sa nachádzali traja členovia posádky a 38-ročný pacient. Posádka na palube bola v zložení: pilot Ing. Ján Rušin, lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková, záchranár: František Bartoš. Pilot vrtuľníka Ing. Ján Rušin, mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995. Lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014. Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár.

„Životy našich kolegov, žiaľ, vyhasli práve pri plnení svojho náročného poslania, akým bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. Za ich nasadenie a oddanú prácu, ktorú vykonávali s najvyššou profesionalitou im patrí naša nesmierna vďaka a uznanie,“ informovala spoločnosť ATE.

"Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým dotknutým rodinám i spoločnosti k tomu, čo sa stalo. Vo vestibule sme vystavili kondolenčnú knihu, na znak úcty sme vyvesili čiernu zástavu, sme pripravení pomôcť pri organizovaní poslednej rozlúčky" uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. 

foto:ATE

 


 
 

Mediácia ukončená bez podpísania dohody, dohodnuté opatrenia sa budú realizovaťVytlačiť
 

Mediácia v prípade obyvateľov časti mesta Veľká poukazujúcich na negatívne vplyvy na životné prostredie zo strany prevádzky Schüle Slovakia bola ukončená bez podpísania záverečnej dohody. Informovala o tom Dagmar Tragalová z Mediačného centra Poprad. „Celá mediácia bola iniciovaná mestom Poprad. Došlo k vytvoreniu záverečnej dohody, účastníci sa dohodli na jednotlivých opatreniach, no k podpísaniu nedošlo. OZ Popradčania za čistejšie životné prostredie využilo svoju zákonnú možnosť a ukončilo mediáciu bez podpísania dohody,“ informovala Dagmar Tragalová z Mediačného centra Poprad.

Občianske združenie Popradčania za čistejšie životné prostredie vysvetlilo stanovisko k dohode týmito slovami. „Mediačná dohoda – hovorili sme o nej na niekoľkých stretnutiach, kreovali sme ju, avšak nám prekážala požiadavka, ktorá tam bola vznesená, že naše tvrdenia voči médiám musia byť založené na etike a bez dôkazov nemôžeme poškodzovať meno spoločnosti. Neviem si predstaviť, ako môže naše OZ, ktoré má rozpočet z 2% rádovo 1500 – 2000 eur ročne, financovať na svoje náklady drahé merania ovzdušia a hluku a možno kvalitných odborníkov, ktorí sa k tomu vyjadria. Proste, je to nereálne,“ uviedol Ján Vaľko z OZ Popradčania za čistejšie životné prostredie. Podľa zástupcu OZ si situácia obyvateľov na Širokej ulici stále vyžaduje pozornosť.„Napriek tomu, že niektoré opatrenia sa urobili, občania hlavne Širokej ulice hodnotia životné podmienky ako neuspokojivé. Stále nás trápi zvýšená hladina hluku a aj napriek opatreniam v podobe filtrov aj sivý prášok,“ doplnil Vaľko.

Vedenie spoločnosti SCHULE Slovakia aj napriek chýbajúcemu podpisu na dohode mediáciu privítalo ako komunikačnú platformu vytvárajúcu možnosť pre hľadanie riešení, ktoré by napomohli vzájomnému spolunažívaniu spoločnosti a obyvateľov v tejto oblasti. „Ľudsky chápem týchto ľudí, viem pochopiť ich postoje a jedným z výsledkov práve týchto mediačných stretnutí bola dohoda na vytvorenie odborných posudkov(zdravotných, emisno - prenosových), teda toho, ako vplýva naša výroba na susedov a zamestnancov. Z týchto štúdií je jednoznačné, že výroba má minimálny vplyv na zamestnancov i obyvateľov susednej oblasti,“ informoval Vladimír Omasta, konateľ spoločnosti SCHULE Slovakia. „Ten chýbajúci podpis na dohode nepovažujem za dôležitý, v realizácii dohodnutých opatrení budeme pokračovať,“ doplnil Omasta. Medzi dohodnuté opatrenia by malo patriť vytvorenie zeleného pásu na hranici medzi firmou a susedmi, postavenie protihlukovej steny na existujúcej hale, ktorá odhluční jestvujúce zdroje, vytvorenie horúcej linky na nahlasovanie akútnych problémov, ktoré tak bude možné okamžite riešiť.

Vedenie mesta Poprad, ktoré mediáciu ako formu riešenia problémov medzi občanmi a výrobnou firmou iniciovalo, zvažuje ďalšie kroky na zlepšenie situácie v dotknutej lokalite.

„Firma Schule je tu 17 rokov, je to stabilný zamestnávateľ. Vítam jej postoj, že aj napriek tomu, že sa dohoda nepodpíše, bude pokračovať v realizácii navrhnutých opatrení, ktoré sú potrebné. Na druhej strane vítam aktivitu OZ, ktoré poukázalo na problémy. Zvážime aj nezávislé merania a vyhodnotíme všetko s odborníkmi. Nechcem, aby tu boli porušované zákony SR. Chceme podporovať podnikateľské subjekty a rozvoj našej lokality, ale nie na úkor životného prostredia,“ uzavrel primátor Popradu Jozef Švagerko.

Najvýraznejší prínos mediácie definovala mediátorka v rovine vzájomnej konštruktívnej komunikácie. „Obe sporové strany dokázali vytvárať riešenia na zlepšenie susedského spolužitia. Mediácia bola veľkým prínosom hlavne z dôvodu úpravy budúcich vzťahov a úpravy toho, že tieto dve strany dokážu konštruktívne komunikovať a sedieť za jedným stolom, čo predtým 15 rokov nebolo možné,“ doplnila Tragalová.


 
 

POPRADSKÉ TENISOVÉ PRÁZDNINYVytlačiť
 

Mesto Poprad po úspechu minuloročnej akcie POPRADSKÉ TENISOVÉ PRÁZDNINY prichádza aj tento rok so zvýhodnenou ponukou pre popradskú mládež. Mestské tenisové kurty, ktoré sa nachádzajú na Ulici Boženy Nemcovej, budú od pondelka 25.júla až do 4.septembra 2016 k dispozícii za výrazne zvýhodnených podmienok – s 50% zľavou z pôvodnej ceny. Deti do 15 rokov zaplatia 1.- €/os/hod, študenti SŠ a VŠ 2.- €/os/hod.

„Popradské deti a študenti majú opäť príležitosť využiť mestské kurty počas prázdnin na naozaj aktívny oddych. Turnaj ATP POPRAD TATRY CHALLENGER TOUR, ktorý sme tento rok už po druhý krát na týchto kurtoch zorganizovali, bol aj vďaka účasti slovenskej tenisovej špičky výbornou reklamou na tenis a preto verím, že táto naša ponuka sa stretne opäť s dobrou odozvou,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

POPRADSKÉ TENISOVÉ PRÁZDNINY budú trvať denne od 9:00 do 15:00 až do 4.9.2016. Priamo v areáli je možnosť zapožičať si všetko nevyhnutné, čo tenista potrebuje – rakety a loptičky.


 
 

Dobráci od kosti budú mať zastávku v Poprade Vytlačiť
 

Nadácia Kvapka nádeje s podporou Nadácie Televízie Markíza pripravila charitatívny projekt s názvom „1000 km s Dobrákmi od kosti“, ktorý je súčasťou celoslovenskej kampane “Dobrák od kosti“. Jedinečný kolobežkový maratón na trase Košice - Praha odštartuje na Slovensku 5. septembra práve v Košiciach a skončí v Trenčíne 11. septembra 2016. Odtiaľ bude pokračovať smerom do Českej republiky, kde je plánovaný príchod do cieľa v Prahe 17. septembra 2016.

Ambasádormi kolobežkovej jazdy k projektu „Dobrák od kosti” je extrémny športovec Vojtech Špišák a jeho kolega z Českej republiky Petr Filipčák, ktorý v minulosti úspešne podstúpil transplantáciu kostnej drene, ktorá mu zachránila život.

Podujatie a jednotlivé etapy budú mediálne podporené vstupmi TV Markíza a podpornými kultúrno-športovými aktivitami v etapových mestách, medzi ktorými nechýba ani Poprad. V utorok 6.septembra 2016 od 16:30 bude účastníkov jazdy vítať na Námestí sv. Egídia FS Venček, Tomáš Bezdeda, skupina Massriot a ďalšie osobnosti. Pri príchode účastníkov jazdy do Popradu ako aj pri odchode o deň o 7:15 od Arény Poprad ich budú sprevádzať cyklisti z Cyklistického klubu mládeže Poprad a bežci z Atletického klubu Steeple Poprad. Ak by sa chceli k tomuto charitatívnemu podujatiu pridať aj iní popradskí športovci, môžu sa prihlásiť na emailovej adrese sport@msupoprad.sk .

Cieľom celého projektu je podpora Národného registra darcov kostnej drene. Súčasťou projektu je verejná zbierka, ktorej výnos bude použitý na zakúpenie zdravotníckeho prístroja na diagnostiku a monitorovanie detských hematologických a onkologických malignít.

Záštitu nad podujatím v Poprade prevzal primátor mesta Jozef Švagerko.


 
 

Archeológovia odhaľujú tajomstvá ZámčiskaVytlačiť
 


Vo štvrtok 18. 08. 2016 sa naplno rozbehol plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica. Samospráva plánuje toto miesto zatraktívniť pre verejnosť a poodhaliť jeho históriu aj ďalším generáciám.

„Máme v pláne postaviť na tomto mieste vyhliadkovú vežu, ktorá tu už v dávnej minulosti stála. Návštevníci tak budú môcť obdivovať krásu celého okolia, nakoľko je odtiaľ výhľad na celý Spiš,“ prezradil plány mesta riaditeľ Mestských lesov Poprad Róbert Dula, ktorý dodal, že práce boli naplánované na desať dní.

Archeológia je veda, ktorá dokáže prekvapiť a preto sa výskum na Zámčisku môže aj predĺžiť. „Archeologický výskum tu predpísal krajský pamiatkový úrad. Skúmame plochu 13 x 13 metrov. Sondu sme rozdelili do štyroch sektorov, pričom v strede sme nechali krížový kontrolný blok, aby sme prípadné nájdené objekty videli pekne z profilu, ako sa správajú. Terén sme si na úvod prešli detektormi kovov a hneď sme narazili na rôzne kovové predmety, ktoré svedčia o tom, že tu evidentne žili aj poľnohospodári, nielen baníci a remeselníci. Oblasť bola osídľovaná od mladšej doby kamennej a preto sme zvedaví, čo všetko tu nájdeme. Nikdy nevieme, na čo narazíme a preto, ak sa objaví niečo významné, tak výskum bude trvať dlhšie. Dominancia nálezov v tejto lokalite je zo 14., ale najmä 15. storočia,“ objasňoval archeológ Marián Soják.

Popradská radnica plní sľuby a snaží sa Kvetnici vdýchnuť nový život. „Výskum robíme preto, aby bol tento úsek dôkladne zmapovaný a archeologicky preskúmaný. Snažíme sa historicky objasniť celý priestor a sprístupniť ho verejnosti. Históriu treba preskúmať a poučiť sa z nej, pretože sa hovorí, že kto nepozná minulosť, nemôže riešiť budúcnosť. My sa radi poučíme, aby aj budúce generácie vedeli o tejto lokalite čo najviac,“ uviedol primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.

Projekt realizuje Mesto Poprad v spolupráci s Mestskými lesmi, s.r.o. za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne prostredníctvom získaného grantu v rámci výzvy „Obce bližšie k Vám 2016“, ktorý zabezpečuje Oddelenie strategického rozvojového manažmentu MsÚ.
 
Zdroj: Noviny Poprad
FOTO – Marek Vaščura


 
 
Položky 66-70 z 1096

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Utorok 24.1.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 25.1.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Štvrtok 26.1.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 27.1.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 28.1.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 29.1.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Pondelok 30.1.
Primula - pri obch.stredisku Výkrik, sídlisko Juh 1
Dostojevského 21,
Poprad

052/773 23 47

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 31.1.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Mobilné ľadové plochy

Prevádzkový čas ľadovej plochy na Námestí sv. Egídia a pri Aréne Poprad:
Pri Aréne od 6.12.2016:
každý deň od 10:00 -20:00 hod.
Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň v utorok, stredu a piatok do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka