Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Archeologický prieskum na Zámčisku prináša ovocieVytlačiť
 

Počas archeologického prieskumu v lokalite Zámčisko bolo nájdených viacero zaujímavých predmetov dokazujúcich čulý život na tomto mieste.

Našlo sa: 
1) z 15. storočia:
jeden pár železných ostrôh - kompletne zachovaných, 
gotický pohár hlinený zdobený vkolkovaným ornamentom,
železné lyžice, brániky, podkovy, nožíky,
2 ks zubadiel z konského postroja, úlomok z kosáku
veľké množstvo klincov, ráfy z kolies vozov, závlačky, ...

2) obsidiánový čepeľový nožík - z mladšej alebo neskorej doby kamennej,
3) početná keramika a hlinený praslen zo staršej doby železnej,
4) kruhová bronzová náušnica - z mladšej až neskorej doby bronzovej, resp. zo staršej doby železnej.

   

   

„Archeologický výskum tu predpísal krajský pamiatkový úrad. Skúmame plochu 13 x 13 metrov. Sondu sme rozdelili do štyroch sektorov, pričom v strede sme nechali krížový kontrolný blok, aby sme prípadné nájdené objekty videli pekne z profilu, ako sa správajú. Terén sme si na úvod prešli detektormi kovov a hneď sme narazili na rôzne kovové predmety, ktoré svedčia o tom, že tu evidentne žili aj poľnohospodári, nielen baníci a remeselníci,“ objasňoval archeológ Marián Soják.

Samospráva plánuje toto miesto zatraktívniť pre verejnosť a poodhaliť jeho históriu aj ďalším generáciám.

„Máme v pláne postaviť na tomto mieste vyhliadkovú vežu, ktorá tu už v dávnej minulosti stála. Návštevníci tak budú môcť obdivovať krásu celého okolia, nakoľko je odtiaľ výhľad na celý Spiš,“ prezradil plány mesta riaditeľ Mestských lesov Poprad Róbert Dula, ktorý dodal, že práce boli naplánované na desať dní.

„Výskum robíme preto, aby bol tento úsek dôkladne zmapovaný a archeologicky preskúmaný. Snažíme sa historicky objasniť celý priestor a sprístupniť ho verejnosti. Históriu treba preskúmať a poučiť sa z nej, pretože sa hovorí, že kto nepozná minulosť, nemôže riešiť budúcnosť. My sa radi poučíme, aby aj budúce generácie vedeli o tejto lokalite čo najviac,“ uviedol primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.

Projekt realizuje Mesto Poprad v spolupráci s Mestskými lesmi, s.r.o. za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne prostredníctvom získaného grantu v rámci výzvy „Obce bližšie k Vám 2016“, ktorý zabezpečuje Oddelenie strategického rozvojového manažmentu MsÚ.


 


 
 

Do školských lavíc v Poprade zasadlo viac prvákovVytlačiť
 

      

V Poprade zasadlo v novom školskom roku do školských lavíc 607 prvákov, z toho 541 v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad. Za posledných 5 rokov ide o najvyšší počet prvákov. Pre porovnanie - v minulom školskom roku nastúpilo do škôl v pôsobnosti mesta 493 prvákov. V školskom roku 2016/17 nastúpilo po odklade 67 detí, odklad pri zápise dostalo 54 detí.

V meste Poprad pôsobí 9 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, jedna základná škola v pôsobnosti OÚ Prešov, jedna cirkevná a jedna súkromná základná škola. Celkovo by do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad malo nastúpiť približne 4300 žiakov. V uplynulom roku ich bolo 4250.

Úplné štatistiky budú k dispozícii až po 15.septembri po získaní presných údajov o počte žiakov prijatých na bilingválne a osemročné gymnáziá.

Počas letných prázdnin samospráva v školách preinvestovala takmer 800 000 eur. Tieto prostriedky boli vyčlenené na výmenu gastrotechniky v ŠJ (ZŠ s MŠ Dostojevského, ZŠ s MŠ Francisciho, ZŠ s MŠ Koperníkova), rekonštrukciu školských jedální MŠ (Mládeže,5 a Záborského ul. ), rekonštrukciu niektorých striech na materských školách (MŠ Podtatranská ul., MŠ Záborského ul. a MŠ Ulica mládeže 5) a hydroizoláciu v ZŠ s MŠ na Vagonárskej ul.  Mesto uspelo tiež v 2 projektoch na rekonštrukciu telocviční v ZŠ Jarná a ZŠ Komenského.

„Budeme sa snažiť vytvoriť v školách pre deti i pedagógov čo najlepšie podmienky a postupne takto chceme zrekonštruovať všetky naše školy,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko, ktorý sa zúčastnil otvorenia školského roka v ZŠ na Koperníkovej ulici v Matejovciach. „Prvákom prajem, aby do nového školského roka vstúpili tou správnou nohou a aby ich učenie bavilo. Všetkým ostatným žiakom prajem, aby ich škola inšpirovala a formovala v tom správnom smere. Rodičom i učiteľom samozrejme veľa trpezlivosti, aby sme naše deti vychovali do života čo najlepšie,“ poprial deťom, rodičom i pedagógom popradský primátor.

foto:Noviny Poprad


 
 

Vyvrcholilo Popradské kultúrne leto, prichádzajú MATEJOVSKÉ SCHOLTZOVE DNIVytlačiť
 

V meste Poprad vyvrcholil počas uplynulého víkendu tradičný festival podujatí pod názvom POPRADSKÉ KULTÚRNE LETO 2016, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 9.6. do 4.9.2016. 

V období od 9.6. do 4.9.2016  mesto Poprad zrealizovalo 84 podujatí s návštevnosťou viac ako 20 000 divákov, v programoch vystúpilo viac ako 100 kolektívov a jednotlivcov - / okrem festivalov Viva Italia a Made in Slovakia, pri ktorých organizovaní bolo mesto partnerom OZ Pre mesto /.

Sériu kultúrnych podujatí otvorilo mesto Poprad v Spišskej Sobote programom venovaným významným výročiam mesta. V rámci tohto programu bol zrealizovaný "Dobový jarmok - Ako žili a bývali naši predkovia", ktorý sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom u verejnosti práve svojim netradičným charakterom - ukázať život pred mnohými desiatkami rokov v podobe tradícií a ľudových zvykov. Novinkou festivalu boli Dni humoru na Spiši - trojdňový zábavno - hudobný program, ktorý sa konal v závere júna 2016 a v rámci ktorého sa divákom predstavili - hudobná skupina Šcamba, Klaun Adyno s rodinnou klauniádou pre deti a rodičov, Jožo Pročko a Andrea Profantová v divadelnej komédii - Darček a záver patril známemu spevákovi repete piesní -Ľubovi Virágovi. Počas festivalu popradské námestie ožívalo od štvrtka do nedele, kedy sa prezentovali divadelné súbory, hudobné skupiny, ľudové  súbory, divadelné rozprávky, promenádne koncerty, tanečné vystúpenia a filmy na plátne.

Už tento víkend novinka v Matejovciach – MATEJOVSKÉ SCHOLTZOVE DNI!

Mesto Poprad a Klub Matejovčanov pripravili pre verejnosť nultý ročník kultúrno – športovej a spoločenskej udalosti venovanej významnej osobnosti Matejoviec – K. A. Scholtzovi, zakladateľovi strojárskej dielne, z ktorej sa postupne stala známa továreň zamestnávajúca stovky Matejovčanov.

S históriou Matejoviec a vplyvom rodiny K.A. Scholtza na ich rozvoj sa verejnosť bude mať možnosť dozvedieť z prednášky Boženy Malovcovej z popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove. Chýbať nebudú športové súťaže a bohatý kultúrny program. Predstaví sa v ňom DH Tatramat – Matejovce, DFS Letnička, žiaci a deti zo ZŠ s MŠ v Matejovciach, O. Weiter a A. Fisherová, E. Presley Revival a programom bude sprevádzať Michal Varga. Nebudú chýbať stánky s dobrým občerstvením, pre deti stánky so sladkosťami a šmýkačkou. Kostol sv. Štefana bude v nedeľu miestom slávnostnej sv. omše, po ktorej skončení bude nasledovať kladenie vencov k hrobu rodiny Scholtz. V popoludňajších hodinách sa predstaví Divadlo Commedia so známou komédiou – Kapustnica. V prípade nepriaznivého počasia sa program uskutoční v priestore športovej haly Zámoček Poprad – Matejovce.

 


 
 

Popradské školy sa medzi najlepšími na Slovensku nestratili!Vytlačiť
 

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zhodnotil podľa verejne dostupných dát základné a stredné školy na Slovensku. Popradské školy neboli výnimkou. Medzi desiatku najlepších na Slovensku sa vo svojich kategóriách dostali dve školy - Spojená škola – Gymnázium Dominika Tatarku (9.miesto) a Súkromná stredná odborná škola na Ul.29.augusta (5.miesto v kategórii SOŠ s najvyššou pridanou hodnotou).

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii gymnáziá:
1. Spojená škola – Gymnázium, Ul.Dominika Tatarku, Poprad

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii stredné školy:
4. Obchodná akadémia Poprad
6. Stredná zdravotnícka škola Poprad
7. Súkromná stredná odborná škola, Ul.29.augusta, Poprad

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii základné školy: 
3. ZŠ s MŠ Dostojevského
10.Spojená škola, ZŠ s MŠ Letná
15.ZŠ s MŠ Komenského
20.ZŠ s MŠ Vagonárska
29.ZŠ s MŠ Francisciho

Podrobnosti a detaily hodnotenia nájdete tu: skoly.ineko.sk 
alebo tu: https://dennikn.sk/…/nove-rebricky-prvy-raz-ukazuju-niele…/…


 
 

Obrovská tragédia! Havaroval vrtuľník popradskej posádky VZZS!Vytlačiť
 

Česť ich pamiatke!

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie bude v utorok 20.9.2016 miestom poslednej rozlúčky s posádkou záchranárskeho vrtuľníka, ktorý havaroval dňa 7.9.2016 pri záchrane ľudského života. 

Vrtuľník Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu letel do obce Strelníky (okres Banská Bystrica) s cieľom záchrany pacienta po páde z výšky. Po dosiahnutí miesta nehody a naloženia pacienta na palubu vzlietol vrtuľník smerom do banskobystrickej nemocnice. Po odlete z miesta udalosti sa dispečingu ATE nepodarilo nadviazať žiaden ďalší kontakt s posádkou. Následne boli aktivované príslušné záchranárske zložky, ktoré po nezvestnom vrtuľníku pátrali v ťažko dostupnom teréne niekoľko hodín. V skorých ranných hodinách boli nájdené prvé trosky vrtuľníka a následne štyri telá bez známok života.
Na palube vrtuľníka Bell 429 s poznávacou značkou OM-ATR sa nachádzali traja členovia posádky a 38-ročný pacient. Posádka na palube bola v zložení: pilot Ing. Ján Rušin, lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková, záchranár: František Bartoš. Pilot vrtuľníka Ing. Ján Rušin, mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995. Lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014. Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár.

„Životy našich kolegov, žiaľ, vyhasli práve pri plnení svojho náročného poslania, akým bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. Za ich nasadenie a oddanú prácu, ktorú vykonávali s najvyššou profesionalitou im patrí naša nesmierna vďaka a uznanie,“ informovala spoločnosť ATE.

"Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým dotknutým rodinám i spoločnosti k tomu, čo sa stalo. Vo vestibule sme vystavili kondolenčnú knihu, na znak úcty sme vyvesili čiernu zástavu, sme pripravení pomôcť pri organizovaní poslednej rozlúčky" uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. 

foto:ATE

 


 
 
Položky 11-15 z 1045

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Nedeľa 25.9.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 26.9.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 27.9.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 28.9.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Štvrtok 29.9.
Cyprián - Juh 3 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 30.9.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka