Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Tlačové správy - archív

Aktuality

Whirlpool Slovakia podpísal dohodu s popradskými školamiVytlačiť
 

Spoločnosť Whirlpool Slovakia podpísala Dohodu o spolupráci a partnerstve s dvomi popradskými školami – Strednou odbornou školou elektrotechnickou v Poprade – Matejovciach a so Strednou odbornou školou technickou na Kukučínovej ulici. „Znamená to náš záväzok podporovať tieto školy tak, aby sme dokázali vytvoriť absolventov, ktorí sa uplatnia či už v našej alebo v iných fabrikách. Školy by nemali produkovať absolventov pre úrad práce ale absolventov pre firmy, ktoré ich potrebujú,“ informoval Michal Major, konateľ spoločnosti Whirlpool Slovakia. „Minulý rok sme darovali jednej zo škôl 3D meracie centrum, ktoré je veľmi drahé. Ak sa na ňom ale naučia absolventi robiť, to znamená naprogramovať ho a porozumieť spôsobu, akým sa dajú merať jednotlivé komponenty, tak majú dvere otvorené do akýchkoľvek meracích laboratórií – či už automobiliek alebo dodávateľov v automobilovom alebo v akomkoľvek inom segmente,“ doplnil M. Major.

Intenzívnejšiu spoluprácu s veľkým výrobným závodom renomovanej spoločnosti obe školy privítali. „Tá spolupráca by mala dostať vzdelávanie na vyššiu úroveň, aby žiaci našli uplatnenie na trhu práce, aby sme učili to, čo je potrebné. Jednoducho aby sme šli s dobou,“ uviedla Anna Lorencovičová, riaditeľka SOŠ elektrotechnickej v Poprade - Matejovciach. „My už túto dohodu napĺňame. Veľa našich absolventov pracuje vo Whirlpoole, sú to väčšinou programátori obrábacích a zváracích zariadení. Naozaj to uplatnenie tu je a malo by byť tým pádom ešte väčšie,“ doplnila Beáta Bodišová, riaditeľka SOŠT na Kukučínovej ulici, podľa ktorej v poslednej dobe zaznamenali nárast počtu žiakov hlásiacich sa práve na strojárske a IT odbory.

K podpisu memoranda došlo na pôde Mestského úradu v Poprade a jeho garantom sa stal primátor Popradu Jozef Švagerko. „Som veľmi rád, že táto veľká firma komunikuje so školami a dáva slovám o duálnom vzdelávaní konkrétny rozmer. Práve toto je spôsob, ako si dokážu firmy a školy pomôcť nielen vzájomne ale v konečnom dôsledku pomáhajú aj celému mestu,“ uviedol Švagerko.

Ako doplnil Michal Major, podpisom memoranda je návratom k tomu, čo tu už raz bolo. „Úprimne povedané, jedna z najlepších vecí, ktoré sme v histórii mali, bolo učňovské školstvo alebo školstvo previazané s veľkými výrobnými závodmi, ktoré tu boli pred rokom 1989. Bohužiaľ, v 90-tych rokoch veľa týchto vecí zaniklo a čuduj sa svete, vymysleli sme teplú vodu a vraciame sa k tomu istému, pretože to ozaj fungovalo,“ uzavrel M. Major.


 
 

Pietna spomienka na pamiatku obetí prvého transportu židovských dievčatVytlačiť
 

 

Pietna spomienka na pamiatku obetí prvého transportu tisícky židovských dievčat, ktorý odišiel z popradskej železničnej stanice do koncentračného tábora v Auschwitzi 25. marca 1942, sa uskutočnila v pondelok 21.3.2016 v Poprade.

Pavol Mešťan, riaditeľ SNM – Múzea židovskej kultúry zdôraznil: „Je dôležité pripomínať si holokaust a je povinnosťou Židov túto skúsenosť, ktorou prešli, odovzdávať ďalej. Som hrdý na obyvateľov Popradu, že každý rok na tomto mieste zaznieva, aby sa takéto hrôzy neopakovali.“ Osobne ako dieťa rodičov, ktorí prežili holokaust, zvlášť bolestne preciťuje túto tragickú historickú udalosť. Dodal, že sa dlhé roky zaoberá problémami antisemitizmu a žiaľ, vidí, že spolu s extrémizmom opäť narastá. Považuje to za veľmi smutné, a preto apeluje na učiteľov i rodičov, aby mladých pravdivo oboznamovali s minulosťou. Odporúča, aby mládež navštevovala miesta dosvedčujúce zverstvá páchané počas holokaustu.

Viceprimátor Pavol Gašper za mesto Poprad osobitne vyzdvihol, aby sa ľudstvo poučilo. Veď zahynula nielen väčšina dievčat transportovaných z Popradu, ale podobný osud postihol počas 2. svetovej vojny i ďalších ľudí. Bolo vyvraždených približne 6 miliónov Židov a ďalšie milióny príslušníkov iných národov a skupín. Na tieto obete sa nedá nikdy zabudnúť.

Súčasťou podujatia na pamiatku obetí prvého transportu bola i vernisáž výstavy Prach si a v prach sa obrátiš autorky Anny Hausovej, ktorú otvorili v Tatranskej galérii v Poprade.

Ďalšie detaily pietnej spomienky i výpovede osôb, ktoré prežili holokaust, nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka NOVINY POPRAD.

(mar) FOTO – Marta Marová


 
 

Zamestnávatelia chcú pomôcť ľuďom a regiónuVytlačiť
 

Na pôde mesta Poprad sa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie zamestnávateľov z celého regiónu s pracovným názvom HR TATRY. Cieľom podujatia, ktoré sa konalo pod záštitou primátora mesta Jozefa Švagerka, bolo vytvoriť platformu, ktorá dokáže zabezpečiť lepšiu výmenu informácií medzi zamestnávateľmi a pomôcť regiónu.

Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia 12 spoločností, nechýbali zástupcovia štátnej správy a škôl. „Ten počet prítomných firiem potvrdzuje potrebu zamestnávateľov stretnúť sa, pomáhať si navzájom, zdieľať svoje dobré príklady v praxi a takisto problémy, ktoré dokážeme spoločne vyriešiť. Cieľom je vytvoriť platformu, ktorá by nás mala združovať a vytvárať priestor na vzájomnú spoluprácu. Zámerom tejto iniciatívy je, aby sme boli ako jeden jednoliaty subjekt a mali sme určitú protiváhu proti niektorým legislatívnym záležitostiam a zároveň vystupovali ako jedna platforma voči rôznym projektom,“ informoval Jaroslav Grygar zo spoločnosti Whirlpool Slovakia, ktorá s nápadom zorganizovať stretnutie prišla.

Samosprávu, ktorá stretnutie zorganizovala na pôde mestského úradu, zastupoval na rokovaní primátor Jozef Švagerko. „Stretli sme sa, aby sme spoločnými silami hľadali vzájomne prospešné riešenia. Myšlienky, ktoré dnes odzneli, by o 3 mesiace na ďalšom stretnutí mali dostať konkrétne črty. Príkladom by mohli byť spoločné požiadavky na školstvo a ďalšie zámery, pri ktorých by sme dokázali maximálne využiť vzájomnú synergiu. Očakávam podnety a požiadavky aj na mesto - čo sa týka verejnej dopravy, cyklistického prepojenia, verejného osvetlenia, bezpečnosti zamestnancov a ďalších oblastí, v ktorých dokážeme pomôcť,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

Na stretnutí sa otvorili aj témy dobrovoľníctva, spoločenskej zodpovednosti, fluktuácie pracovnej sily, jej vzdelávania a výchovy. Spoločná platforma zamestnávateľov a samosprávy by tak mala byť prospešná nielen pre samotné firmy. „Je to veľmi dobrá príležitosť ako pomôcť regiónu a ľuďom,“uzavrel J. Grygar.


 
 

Daniela Hantuchová v PopradeVytlačiť
 

Primátor Popradu Jozef Švagerko privítal na pôde MsÚ úspešnú slovenskú tenistku a rodáčku z nášho mesta - Danielu Hantuchovú. Spolu s organizátorom tenisového turnaja Poprad – Tatry ATP Challenger Tour Branislavom Stankovičom hovorili o ďalšom ročníku tohto podujatia, jeho charitatívnom rozmere ako aj o možnosti podpory popradských tenisových talentov. Daniela Hantuchová následne navštívila aj detské oddelenie Nemocnice Poprad a.s., ktoré už v minulosti prostredníctvom rôznych charitatívnych projektov podporila.

 

 


 
 

TATRA-EXPO v PopradeVytlačiť
 


 
 
Položky 101-105 z 1045

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Nedeľa 25.9.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 26.9.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 27.9.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 28.9.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Štvrtok 29.9.
Cyprián - Juh 3 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 30.9.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

webygroup

Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka