Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Radnica pôjde v separovaní odpadu príkladom Vytlačiť
 

Mestský úrad v Poprade sa rozhodol, že pôjde svojim občanom príkladom a ukáže im, že triediť odpad sa naozaj oplatí. Organizácia zodpovednosti výrobcov, spoločnosť ENVI – PAK, ktorá financuje triedený zber v meste, odovzdala mestskému úradu v Poprade spolu deväť sád nerezových triediacich košov na sklo, papier, plasty a kovy. Spolu 36 nádob na triedený zber. „Veríme, že to bude nový impulz pre separáciu odpadu v našom meste. Radnica by v tomto smere mala byť vzorom aj pre samotných obyvateľov mesta,“ povedal primátor mesta Poprad Jozef Švagerko. Nerezové nádoby na triedenie budú rozmiestnené po chodbách mestského úradu a budú tak slúžiť aj obyvateľom mesta, ak si prídu na úrad vybaviť potrebné veci.

„Mestu Poprad sme navrhli celý projekt vzdelávania obyvateľov v oblasti triedeného zberu. Začali sme od detí - vyškolili sme pedagógov základných a materských škôl a odovzdali im stovky vzdelávacích pomôcok, pravítok, triediacich koliesok, prezentácií, manuál, maľovanky, či video,“ informovala o vzdelávaní v Poprade Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK. Tá mestu vyrobila a odovzdala aj nálepky na kontajnery s informáciou, čo kam triediť. Ak si občan nie je istý, aký odpad kam vyhodiť, nálepka mu to napovie. Nerezové kontajnery proces vzdelávania iba dopĺňajú. „Ďalšie aktivity plánujeme aj na budúci rok a to pre všetky vekové kategórie. Vieme, že naučiť ľudí triediť je dlhodobý proces,“ doplnila Silvia Nosálová.

Správnym triedením pomôžu Popradčania nielen životnému prostrediu, ale aj peňaženke. Náklady za triedený odpad totiž od júla prebrala spoločnosť ENVI – PAK. Mesto Poprad by tak malo ušetriť. Platí iba za komunálny odpad.


 
 

Výstava súťažných návrhov vyhliadkovej veža KvetnicaVytlačiť
 

Vo vestibule MsÚ v Poprade bola otvorená výstava všetkých 42 návrhov, ktoré autori prihlásili do verejnej anonymnej architektonicko-konštrukčnej “Vyhliadková veža Kvetnica”. Súťaž, ktorú vyhlásilo mesto Poprad 26.októbra 2016, bola vyhodnotená koncom uplynulého roka. Výsledky a víťazné návrhy nájdete TU. Výstava v priestoroch MsÚ potrvá dva týždne.

Návrhy, ktoré porota neocenila, si môžete pozrieť aj tu:

 

 


 
 

Mesto Poprad stálo pri vzniku originálnej nahrávky popradských organovVytlačiť
 

Popradské píšťaly – pod týmto názvom uzrela svetlo sveta originálna audionahrávka organov z dvoch popradských kostolov. Organy  v Kostole sv. Egídia v Poprade a v Kostole sv. Jána Evanjelistu v Poprade - Veľkej pochádzajú z organárskej dielne popradských rodákov bratov Biesovcov. Práve organárske dielňa BIES v spolupráci s produkčnosu spoločnosťou FILMA a mestom Poprad zrealizovali hudobný nosič, ktorý bude spolu informáciami v booklete originálnym spôsobom propagovať mesto, jeho sakrálne pamiatky a samotné organy.  Pozvanie na  nahrávanie prijal známy český organista a organológ - profesor Václav Uhlíř. Na spoluprácu pozval aj svojho syna Václava Metoděja, študenta Janáčkovej akadémie múzických umení v  Brne. Otec so synom hrali sólovo, štvorručne, ale aj na dvoch organoch súčasne. Do kostola v Poprade – Veľkej  dielňa Bies priniesla aj svoj prenosný organ - pozitív, a tak je na CD zaznamenané aj zriedkavé organové duo. Na CD sa nachádza 9 skladieb, ktoré mapujú organovú tvorbu od klasických diel Händla, Haydna a Bacha, cez domácich autorov Vaňhal, Strejc a Pololáník až po modernejšie poňatie organovej tvorby v diele Denisa Bédarda, či známu Hommage à J.S.Bach od Mariána Vargu, ktorú do organovej podoby s láskavým zvolením autora upravil prof. Václav Uhlíř. CD sa tak môže stať kvalitným sprievodcom svetom organovej hudby pre zainteresovaného poslucháča.

Organárska dielňa Bies má v súčasnosti na svojom konte 19 vlastných nástrojov inštalovaných v rôznych chrámoch Slovenska. Výnimočne, ale aj symbolicky, sú dva z nich v rovnakom meste. V Kostole sv. Egídia na popradskom námestí a v Kostole sv. Jána Evanjelistu v Poprade - Veľkej. V oboch prípadoch ide o úplne nový nástroj situovaný do historickej organovej skrine. 


 
 

Defibrilátor dostupný 24 hodín denne má aj Poprad!Vytlačiť
 

Zástupcovia OZ Záchrana odovzdali primátorovi Popradu Jozefovi Švagerkovi defibrilátor, ktorý OZ zakúpilo prostredníctvom finančnej zbierky zorganizovanej počas tradičného futsalového turnaja záchranárov. Defibrilátor bol inštalovaný pri vstupe do Mestskej informačnej kancelárie Poprad a je dostupný 24 hodín denne. Po Spišskej Novej Vsi tak má nonstop dostupné zariadenie tohto druhu aj Poprad. Zbierkou a darovaním oboch defibrilátorov si OZ uctilo pamiatku svojich kolegov záchranárov, ktorí prišli o život pri haváriách dvoch záchranárskych vrtuľníkov v rokoch 2015 a 2016.

„Defibrilátor dokáže na základe zvukových pokynov obsluhovať aj osemročné dieťa, preto môže zachrániť život ešte pred príchodom zdravotníkov v krátkom čase,“ informoval František Majerský z OZ Záchrana a dodal: „Tak, ako v Spišskej Novej Vsi, aj v Poprade budeme školiť všetkých zamestnancov MIK, ako aj mestských policajtov, aby boli na použitie prístroja pripravení najmä tí, ktorí sú k nemu najbližšie. Prístroj bude monitorovaný mestskou políciou, aby sa nestal obeťou vandalizmu,“doplnil Majerský.

Mesto Poprad už v minulosti zabezpečilo defibrilátory, ktoré sú pripravené pomôcť v priestoroch MsÚ, v dome kultúry, na zimnom štadióne či v Aréne Poprad.

foto: M.Vaščura


 
 

Mestská informačná kancelária vybavila v roku 2016 viac ako 51-tisíc návštevníkovVytlačiť
 

Mestská informačná kancelária Poprad vybavila v uplynulom roku na všetkých svojich pracoviskách spolu 51 372 návštevníkov. Najviac – 37 293 ich bolo v kancelárii na Námestí sv. Egídia, nasledovalo 12 868 návštevníkov pracoviska(infopointu) na železničnej stanici a 1211 hostí sezónneho pracoviska v Spišskej Sobote. Už tradične najviac klientov bolo zo Slovenska(60%), nasledovali Česi(13%) a Poliaci(8%). Naopak medzi exotických návštevníkov informačnej kancelárie patrili turisti z Hongkongu, Taiwanu, Japonska, Kanady, ale aj z Brazílie či Thajska. V informačnej kancelárií zaznamenali výrazný nárast turistov zo Slovenska, ktorí podtatranský región navštívili po prvýkrát.

„Z pohľadu návštevnosti rekordným mesiacom bol júl, kedy sme zaznamenali vrchol sezóny. Treba však podotknúť, že letná sezóna pokračovala aj silným augustom a výnimočne úspešným septembrom.Najväčší rozdiel v počte návštevníkov v porovnaní s rokom 2015 bol práve mesiac september, kedy sme zaznamenali nárast o viac ako 1100 návštevníkov. Vďaka priaznivému počasiu v našom regióne, obzvlášť pre turistiku, turisti v hojnom počte navštevovali naše mesto aj v októbri,“ informovala riaditeľka MIK Poprad Lucia Pitoňáková.

Najvýznamnejším krokom MIK v uplynulom roku bolo zriadenie 1 trvalého a 2 dočasných vysunutých pracovísk – tzv. infopointov. Celoročne 7 dní v týždni je v prevádzke infopoint na železničnej stanici, v lete bol k dispozícii infopoint v Spišskej Sobote a na prelome rokov informačný stánok v adventnom mestečku. Medzi službami pribudla ponuka sprevádzania do Spišskej Soboty. Od začiatku roka 2016 sa činnosť rozšírila o prevádzku kina Tatran.

Zo služieb poskytovaných MIK Poprad sa čoraz väčšej obľube teší predaj pohľadníc, poštových známok a odoslanie pošty. V roku 2016 sa v MIK predalo viac ako 2600 známok do celého sveta a viac ako 3000 pohľadníc, čo signalizuje stúpajúci záujem o klasické poštové služby u turistov, ktorí boli z tejto služby častokrát veľmi milo prekvapení, niektorí sa s ňou doposiaľ dokonca ani nestretli.

Počas celého roka mohli domáci, ale aj turisti objavovať krásu kostolov na Námestí sv. Egídia. Platené prehliadky absolvovalo viac ako 250 osôb. Klenot Popradu, Spišskú Sobotu navštevovali turisti zväčša individuálne, resp. využívali možnosť odviesť sa do Mestskej pamiatkovej rezervácie turistickým vláčikom. Okrem tradičných turistov MIK Poprad zabezpečovala prehliadky aj pre rôzne zahraničné delegácie, návštevy mesta Poprad, novinárov či tvorcov turistických bedekrov z rôznych kútov sveta.

Medzi služby obľúbené medzi najmenšími návštevníkmi centra mesta bolo požičiavanie tradičných šliapacích retro autíčok. Autíčka, ktoré veľmi často slúžili aj ako originálne kulisy pre štýlovú fotografiu z Popradu, si požičalo 183 návštevníkov Popradu.

Mestská informačná kancelária Poprad sa podľa hlasovania verejnosti stala NAJ informačnou kanceláriou Prešovského samosprávneho kraja. Stalo sa tak v rámci ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja, ktorú už po tretí raz pripravila KOCR Severovýchod Slovenska.
"Oblasť CR je pre nás jednou z prirorít, sme preto radi, že služby, ktoré v tejto oblasti poskytujeme, patria podľa verejnosti medzi najlepšie v regióne. Znamená to tiež, že v nastavenom trende musíme pokračovať a naďalej zvyšovať ich kvalitu," uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.


 
 
Položky 176-180 z 1323

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Dr.Max - Francisciho
Francisciho 4977/22,
058 01 Poprad

ďalšie dni

Štvrtok 26.4.
Dr.Max - Francisciho
Francisciho 4977/22,
058 01 Poprad
Piatok 27.4.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Sobota 28.4. - 29.4.
Dr.Max - Jiřího Wolkera
Jiřího Wolkera (OC Kaufland),
058 01 Poprad
Pondelok 30.4.
Schneider - Suchoňova
Suchoňova 3527/4,
05801 Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka