Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Aktuality - archív

Aktuality

Zápisy prvákov v zmenenom termíneVytlačiť
 

V minulých rokoch prebiehal zápis detí na plnenie povinnej školskej dochádzky od 15. januára do 15. februára. Stanovoval tak školský zákon a mesto ako zriaďovateľ základných škôl vo svojej pôsobnosti určovalo miesto a čas zápisu všeobecne záväzným nariadením, a to v prvom februárovom týždni.
Od septembra 2015 nadobudol účinnosť nový školský zákon, podľa ktorého sa upravuje čas zápisu na termín od 1. do 30. apríla. Preto mestskí poslanci schválili nové VZN, v ktorom určili v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad čas zápisu dieťaťa do prvého ročníka ZŠ na prvý plný aprílový týždeň od utorka do štvrtka v čase od 12. do 17. hod. Vedúca oddelenia školstva, mládeže a športu MsÚ Edita Pilárová uviedla: „Pôvodne bol navrhovaný čas od 13. do 17.30 hod., ale vychádza sa v ústrety rodičom, ktorí pracujú v popoludňajšej zmene, aby zápis s dieťaťom stihli bez časového stresu. Navrhované zmeny termínu a času sme prerokovali na pracovnej porade s riaditeľmi ZŠ, ktorí sa na nich jednohlasne zhodli.“ Dodala, že zákon ukladá povinnosť uskutočniť zápis v apríli, ktorý je špecifický tým, že v tomto mesiaci môžu byť veľkonočné sviatky. Pripadajú vždy na piatok a pondelok, preto bude zápis od utorka do štvrtka. Tohto roku to bude od utorka 5. do štvrtka 7. apríla 2016.
Vedúca tiež doplnila, že vo výnimočných a odôvodnených prípadoch, po dohode s riaditeľom školy, môže prísť dieťa na zápis aj v inom termíne.

zdroj: Noviny Poprad


 
 

Kino Tatran má za sebou veľkolepé znovuotvorenieVytlačiť
 

 Kino Tatran má za sebou svoju úspešnú obnovenú premiéru. Vo štvrtok 28. januára 2016 sa po štvorročnej odmlke opäť zaplnila kinosála a diváci si v digitalizovanom kine mohli pozrieť slovenský film režiséra Marka Škopa EVA NOVÁ. Vzácnymi hosťami slávnostného znovuotvorenia kina bol nielen samotný režisér Marko Škop, ale aj hlavná protagonistka príbehu – Emília Vášáryová. „To je naozajstné kino. Môžete sa tešiť a blahoželám, že tu taký priestor vznikol. Kino si určite, určite nájde svojho diváka,“ povedala prvá dáma slovenského divadla Emília Vášáryová.

„Kino Tatran sa vracia po 4 rokoch. Som šťastný, že sa nám podarilo oživiť ho práve v roku, v ktorom si pripomíname 70. výročie spojenia Popradu, Veľkej a Spišskej Soboty do veľkého Popradu,“ konštatoval primátor Popradu Jozef Švagerko.

Počas slávnostného úvodu vedenie mesta symbolicky poďakovalo bývalým dlhoročný vedúcim kina – Júliusovi Olejovi a Eve Javorskej za všetko, čo pre kino v minulosti urobili. Verejnosti sa zároveň predstavila aj nová vedúca kina - Ľuba Olejárová.

Kino Tatran absolvovalo v uplynulých mesiacoch komplexnú digitalizáciu, vďaka čomu je tak pripravené na projekciu filmov v zmysle súčasných štandardov. Digitalizáciu finančne sumou 33-tisíc eur podporil Audiovizuálny fond.

„Som šťastný muž. Trvalo to rok a to, čo sme sľúbili, je dnes realitou. Kino Tatran je digitalizované, máme špičkovú techniku, kvalitný zvuk a Popradčania sa môžu tešiť na to, že legenda ožíva. Mestské kino má svoju jedinečnú neopakovateľnú atmosféru, ktorá môže kultúrnemu životu v meste priniesť skutočne veľmi veľa. Dúfam, že tak ako na striebornom plátne, tak aj v hľadisku sa budú opäť odohrávať príbehy, na ktoré budú Popradčania spomínať tak, ako my starší spomíname na to, čo sme v tomto kine zažili v minulosti,“ uviedol 1.viceprimátor Igor Wzoš.

„Kino Tatran by sa malo stať životaschopným centrom kultúry priamo na Námestí sv. Egídia. Verím, že neostane len pri premietaní, ale manažment kina vytvorí veľa projektov, tvorivých dielní, filmových prehliadok a workshopov, vďaka ktorým bude filmové umenie Popradčanom bližšie ako kedykoľvek predtým,“ doplnil 2.viceprimátor Pavol Gašper.

Po skončení projekcie filmu EVA NOVÁ nasledovala beseda, počas ktorej Marko Škop a Emília Vášáryová odpovedali divákom na ich otázky. Zaujímavým spestrením znovuotvorenia kina bolo stretnutie E. Vášáryovej s jej dlhoročným priateľom Františkom Odložilíkom. Tomu priamo na pódiu odovzdal Cenu za celoživotný prínos cestovnému ruchu udelenú Krajskou organizáciou cestovného ruchu Severovýchod Slovenska primátor Popradu Jozef Švagerko.

 

  

foto: R.Gerenyi, P.Stas


 
 

Vianočná výzdoba svietila do konca januáraVytlačiť
 

Vianočná výzdoba mesta Poprad svietila v roku 2016 až do konca januára. Výzdoba zhasla 31.1. o 23.-tej hodine.

Mesto Poprad ako jedno z centier cestovného ruchu pod Vysokými Tatrami využilo možnosť prezentácie mesta prostredníctvom atraktívnej svetelnej výzdoby pre domácich i návštevníkov prichádzajúcich v rôznych obdobiach – z výzdoby sa potešili nielen slovenskí návštevníci, ale aj rusky hovoriaca klientela, ktorá pod Tatrami oslavovala príchod Nového roka, dôležitá bola poľská klientela, ktorá v podtatranskom regióne prázdninovala prakticky už od polovice januára. Dôležitým faktom, kvôli ktorému bola výzdoba ponechaná v prevádzke presne do konca januára, bolo zároveň zistenie presnej mesačnej spotreby elektrickej energie pre potreby budúceho efektívnejšieho nastavenia výzdoby.

Verejné osvetlenie vrátane vianočnej výzdoby sa zapína v závislosti od východu a západu slnka. Vo večerných hodinách svietila výzdoba s výnimkou Vianoc a Nového roka vždy len do 23:00, následne sa zapínala ráno o 5:00 a svietila do východu Slnka. Verejné osvetlenie na Námestí sv. Egídia svietilo v čase trvania vianočnej výzdoby vo výluke, to jest v najúspornejšom funkčnom režime, kedy svietil len jeden z troch osvetľovacích bodov.

Podľa niekdajších tradícií sa vianočná výzdoba v domácnostiach nechávala až do Hromníc, teda do 2.februára.  


 
 

Kino Tatran sa vracia Vytlačiť
 

Kino Tatran v Poprade bude opäť premietať. Prvým filmom premietnutým na novom striebornom plátne bude vo štvrtok 28.januára 2016 film EVA NOVÁ. Otvárací ceremoniál sa uskutoční za účasti tvorcov filmu, ktorí budú po projekcii besedovať s divákmi.

Znovuoživenie pôvodného popradského kina prichádza po 4 rokoch, počas ktorých sa v kine nepremietalo. Už v marci 2014 Mestské zastupiteľstvo mesta Poprad vyčlenilo sumu 110 tisíc eur na digitalizáciu kinu, ktorá bola úspešne zavŕšená. Kino Tatran absolvovalo komplexnú digitalizáciu podľa štandardov Digital Cinema Initiatives, získalo projektor pre D-cinema so základnou technológiou 2D a 3D, server pre D-cinema a základné príslušenstvo, vrátane kompletného priestorového zvuku. Vďaka digitalizácii je tak kino pripravené na projekciu filmov v zmysle súčasných štandardov - okrem možností projekcie 3D je zaujímavosťou aj použitá zvuková technológia so systémom viackanálového zvuku, ktorá je podľa dodávateľa európskym unikátom a je použitá zatiaľ len v Poprade. Digitalizáciu Kina Tatran v Poprade finančne sumou 33-tisíc eur podporil Audiovizuálny fond.

„V týchto dňoch prebiehajú posledné dokončovacie práce v interiéri. Okrem príprav na samotné otvorenie už pracujeme aj na programovaní filmov. Kino by mal byť živý organizmus, preto okrem premietania filmov plánujeme viacero sprievodných aktivít, ktoré naše kino etablujú ako životaschopnú kultúrnu inštitúciu v centre mesta,“ uviedla vedúca kina Ľuba Olejárová.

Predpredaj vstupeniek na filmové predstavenia bude zabezpečovať Mestská informačná kancelária mesta Poprad, ktorá kino prevzala do svojej organizačnej štruktúry. Vstupenky na film EVA NOVÁ budú v predpredaji už v stredu 20.1.2016.

Kino Tatran na Námestí sv. Egídia v Poprade prestalo premietať v roku 2011 po tom, čo poslanci MsZ kvôli stratovosti prevádzky odsúhlasili ukončenie premietania filmov.

VEDOMOSTNÝ KVÍZ

Pri príležitosti otvorenia digitalizovaného KINA TATRAN v Poprade sme pre Vás pripravili vedomostný kvíz. Každý účastník, ktorý správne odpovedal na minimálne 4 otázky, bol zaradený do žrebovania o vstupenky na slávnostné otvorenie KINA TATRAN a projekciu filmu EVA NOVÁ.

Otázky:

1. Z ktorého roku pochádzajú prvé zmienky o premietaní nemých filmov v Poprade?

Odpoveď: 1911

2.) Ako sa volal pôvodný hotel pri železničnej stanici, v ktorom sa po prvýkrát v Poprade premietali filmy na základe kinolicencie?

Odpoveď: Hotel Tatra

3.) Ako sa volal známy slovenský architekt, ktorý vypracoval projekt prestavby Reduty, kina Tatran a Okresného úradu v Poprade v roku 1931?

Odpoveď: Michal Milan Harminc

4.) Ako sa volala dvojica filmov natáčaných vo Vysokých Tatrách a v Spišskej Sobote s tatranskou tematikou - natočené boli v rokoch 1970 a 1971:

Odpoveď: Medená veža, Orlie pierko

5.) Vyrastal v Poprade a napísal knihu, podľa ktorej bol nakrútený film Diablova dielňa. Tento film získal v roku 2008 prestížneho Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film. Ako sa volal autor knihy?

Odpoveď: Adolf Burger

Zo správnych odpovedí sme vyžrebovali 3 výhercov, ktorí získali po dve vstupenky.

1.S.Marušinová

2. V.Pullmann

3. B.Šabľová

Blahoželáme!


 
 

V popradskom útulku pribudlo veľké množstvo šteniatokVytlačiť
 

Začiatok roka v Mestskom útulku pre túlavé a odchytené psy v Poprade je v znamení nárastu počtu jeho obyvateľov. V období po Vianociach ide o tradičný jav a v kotercoch pribúdajú nechcení chlpáči, ktorých sa z rôznych dôvodov ich predošlí majitelia zbavili.

„Ešte 23. decembra k nám priniesli dve šteniatka a na Štedrý deň sme jedno našli priviazané pred útulkom. Takto nám počas sviatkov pribudlo desať šteniat, ale aj dospelé psy, ktoré boli priviazané o bránu alebo vyhodené v meste. Postupne pribúdali ďalší, a tak máme momentálne 40 psíkov, z toho je 13 v dočasnej opatere. Veľkú časť z tohto počtu tvoria šteniatka, ktoré čakajú na adopciu a nový domov ,“ informovala Viktória Paperáková z popradského útulku. Adopciu psíkov od šteniatka pritom pracovníčky útulku vrelo odporúčajú. „So šteniatkom prežijete to najkrajšie obdobie plné prekvapení a krásnych chvíľ. Veľkou výhodou je aj to, že si ho môžete už od útleho veku vychovať podľa svojich predstáv a psík sa na vás citovo naviaže,“ doplnila Páperáková.

Je veľkým šťastím, že okrem ľudí, ktorí psíkov vyhadzujú na ulicu, je ešte stále dosť tých, ktorým osud opustených psíkov nie je ľahostajný. „Od septembra, odkedy mesto prebralo útulok, sme zaznamenali omnoho vyšší záujem o adopciu psíkov a od tohto obdobia sme ich adoptovali už vyše 50. Sú v rodinách v Poprade, v rôznych častiach Slovenska, ale aj v Čechách a dokonca v Škótsku či iných krajinách. Stačí prísť do útulku a vybrať si. Veľmi radi poradíme,“ zdôraznila V. Paperáková a doplnila: „Pri adopcii sa podpisuje adopčný protokol so základnými podmienkami, aby psík nebol držaný na reťazi alebo celoročne zavretý v koterci. Uhrádza sa adopčný poplatok vo výške 30 eur, ktorý pokrýva základné veterinárne ošetrenia.“

Psy v útulku majú zabezpečenú komplexnú starostlivosť, ktorej súčasťou je dokonca aj výcvik. „Mesto Poprad zabezpečilo cvičenie psíkov pravidelne raz do týždňa. Máme tu samičku vlčiaka, ktorá štyri roky strážila firmu a bola dosť agresívna, ale teraz je z nej domáci maznáčik. Snažíme sa pripraviť psíkov tak, aby ovládali základné povely. Takto ľudia vidia, že sa im venujeme a skôr si ich dokážu osvojiť,“ doplnila Stanislava Hyrošová z Mestského útulku pre túlavé psy v Poprade.

Galériu aktuálnych obyvateľov útulku nájdete TU.

foto: Martina Tóthová


 
 
Položky 186-190 z 1124

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

PRIMA Lekáreň
Huszova 4994/6,
Poprad

052/789 56 60

Pondelok - Nedeľa
7:00 - 19:00

ďalšie dni

Piatok 24.2.
PRIMA Lekáreň
Huszova 4994/6,
Poprad

052/789 56 60

Pondelok - Nedeľa
7:00 - 19:00

Sobota 25.2. - 28.2.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 1.3.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 2.3.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 3.3.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Mobilné ľadové plochy

Prevádzkový čas ľadovej plochy na Námestí sv. Egídia a pri Aréne Poprad:
Pri Aréne od 6.12.2016:
každý deň od 10:00 -20:00 hod.
Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň v utorok, stredu a piatok do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka