Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Mediácia ukončená bez podpísania dohody, dohodnuté opatrenia sa budú realizovaťVytlačiť
 

Mediácia v prípade obyvateľov časti mesta Veľká poukazujúcich na negatívne vplyvy na životné prostredie zo strany prevádzky Schüle Slovakia bola ukončená bez podpísania záverečnej dohody. Informovala o tom Dagmar Tragalová z Mediačného centra Poprad. „Celá mediácia bola iniciovaná mestom Poprad. Došlo k vytvoreniu záverečnej dohody, účastníci sa dohodli na jednotlivých opatreniach, no k podpísaniu nedošlo. OZ Popradčania za čistejšie životné prostredie využilo svoju zákonnú možnosť a ukončilo mediáciu bez podpísania dohody,“ informovala Dagmar Tragalová z Mediačného centra Poprad.

Občianske združenie Popradčania za čistejšie životné prostredie vysvetlilo stanovisko k dohode týmito slovami. „Mediačná dohoda – hovorili sme o nej na niekoľkých stretnutiach, kreovali sme ju, avšak nám prekážala požiadavka, ktorá tam bola vznesená, že naše tvrdenia voči médiám musia byť založené na etike a bez dôkazov nemôžeme poškodzovať meno spoločnosti. Neviem si predstaviť, ako môže naše OZ, ktoré má rozpočet z 2% rádovo 1500 – 2000 eur ročne, financovať na svoje náklady drahé merania ovzdušia a hluku a možno kvalitných odborníkov, ktorí sa k tomu vyjadria. Proste, je to nereálne,“ uviedol Ján Vaľko z OZ Popradčania za čistejšie životné prostredie. Podľa zástupcu OZ si situácia obyvateľov na Širokej ulici stále vyžaduje pozornosť.„Napriek tomu, že niektoré opatrenia sa urobili, občania hlavne Širokej ulice hodnotia životné podmienky ako neuspokojivé. Stále nás trápi zvýšená hladina hluku a aj napriek opatreniam v podobe filtrov aj sivý prášok,“ doplnil Vaľko.

Vedenie spoločnosti SCHULE Slovakia aj napriek chýbajúcemu podpisu na dohode mediáciu privítalo ako komunikačnú platformu vytvárajúcu možnosť pre hľadanie riešení, ktoré by napomohli vzájomnému spolunažívaniu spoločnosti a obyvateľov v tejto oblasti. „Ľudsky chápem týchto ľudí, viem pochopiť ich postoje a jedným z výsledkov práve týchto mediačných stretnutí bola dohoda na vytvorenie odborných posudkov(zdravotných, emisno - prenosových), teda toho, ako vplýva naša výroba na susedov a zamestnancov. Z týchto štúdií je jednoznačné, že výroba má minimálny vplyv na zamestnancov i obyvateľov susednej oblasti,“ informoval Vladimír Omasta, konateľ spoločnosti SCHULE Slovakia. „Ten chýbajúci podpis na dohode nepovažujem za dôležitý, v realizácii dohodnutých opatrení budeme pokračovať,“ doplnil Omasta. Medzi dohodnuté opatrenia by malo patriť vytvorenie zeleného pásu na hranici medzi firmou a susedmi, postavenie protihlukovej steny na existujúcej hale, ktorá odhluční jestvujúce zdroje, vytvorenie horúcej linky na nahlasovanie akútnych problémov, ktoré tak bude možné okamžite riešiť.

Vedenie mesta Poprad, ktoré mediáciu ako formu riešenia problémov medzi občanmi a výrobnou firmou iniciovalo, zvažuje ďalšie kroky na zlepšenie situácie v dotknutej lokalite.

„Firma Schule je tu 17 rokov, je to stabilný zamestnávateľ. Vítam jej postoj, že aj napriek tomu, že sa dohoda nepodpíše, bude pokračovať v realizácii navrhnutých opatrení, ktoré sú potrebné. Na druhej strane vítam aktivitu OZ, ktoré poukázalo na problémy. Zvážime aj nezávislé merania a vyhodnotíme všetko s odborníkmi. Nechcem, aby tu boli porušované zákony SR. Chceme podporovať podnikateľské subjekty a rozvoj našej lokality, ale nie na úkor životného prostredia,“ uzavrel primátor Popradu Jozef Švagerko.

Najvýraznejší prínos mediácie definovala mediátorka v rovine vzájomnej konštruktívnej komunikácie. „Obe sporové strany dokázali vytvárať riešenia na zlepšenie susedského spolužitia. Mediácia bola veľkým prínosom hlavne z dôvodu úpravy budúcich vzťahov a úpravy toho, že tieto dve strany dokážu konštruktívne komunikovať a sedieť za jedným stolom, čo predtým 15 rokov nebolo možné,“ doplnila Tragalová.


 
 

POPRADSKÉ TENISOVÉ PRÁZDNINYVytlačiť
 

Mesto Poprad po úspechu minuloročnej akcie POPRADSKÉ TENISOVÉ PRÁZDNINY prichádza aj tento rok so zvýhodnenou ponukou pre popradskú mládež. Mestské tenisové kurty, ktoré sa nachádzajú na Ulici Boženy Nemcovej, budú od pondelka 25.júla až do 4.septembra 2016 k dispozícii za výrazne zvýhodnených podmienok – s 50% zľavou z pôvodnej ceny. Deti do 15 rokov zaplatia 1.- €/os/hod, študenti SŠ a VŠ 2.- €/os/hod.

„Popradské deti a študenti majú opäť príležitosť využiť mestské kurty počas prázdnin na naozaj aktívny oddych. Turnaj ATP POPRAD TATRY CHALLENGER TOUR, ktorý sme tento rok už po druhý krát na týchto kurtoch zorganizovali, bol aj vďaka účasti slovenskej tenisovej špičky výbornou reklamou na tenis a preto verím, že táto naša ponuka sa stretne opäť s dobrou odozvou,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

POPRADSKÉ TENISOVÉ PRÁZDNINY budú trvať denne od 9:00 do 15:00 až do 4.9.2016. Priamo v areáli je možnosť zapožičať si všetko nevyhnutné, čo tenista potrebuje – rakety a loptičky.


 
 

Dobráci od kosti budú mať zastávku v Poprade Vytlačiť
 

Nadácia Kvapka nádeje s podporou Nadácie Televízie Markíza pripravila charitatívny projekt s názvom „1000 km s Dobrákmi od kosti“, ktorý je súčasťou celoslovenskej kampane “Dobrák od kosti“. Jedinečný kolobežkový maratón na trase Košice - Praha odštartuje na Slovensku 5. septembra práve v Košiciach a skončí v Trenčíne 11. septembra 2016. Odtiaľ bude pokračovať smerom do Českej republiky, kde je plánovaný príchod do cieľa v Prahe 17. septembra 2016.

Ambasádormi kolobežkovej jazdy k projektu „Dobrák od kosti” je extrémny športovec Vojtech Špišák a jeho kolega z Českej republiky Petr Filipčák, ktorý v minulosti úspešne podstúpil transplantáciu kostnej drene, ktorá mu zachránila život.

Podujatie a jednotlivé etapy budú mediálne podporené vstupmi TV Markíza a podpornými kultúrno-športovými aktivitami v etapových mestách, medzi ktorými nechýba ani Poprad. V utorok 6.septembra 2016 od 16:30 bude účastníkov jazdy vítať na Námestí sv. Egídia FS Venček, Tomáš Bezdeda, skupina Massriot a ďalšie osobnosti. Pri príchode účastníkov jazdy do Popradu ako aj pri odchode o deň o 7:15 od Arény Poprad ich budú sprevádzať cyklisti z Cyklistického klubu mládeže Poprad a bežci z Atletického klubu Steeple Poprad. Ak by sa chceli k tomuto charitatívnemu podujatiu pridať aj iní popradskí športovci, môžu sa prihlásiť na emailovej adrese sport@msupoprad.sk .

Cieľom celého projektu je podpora Národného registra darcov kostnej drene. Súčasťou projektu je verejná zbierka, ktorej výnos bude použitý na zakúpenie zdravotníckeho prístroja na diagnostiku a monitorovanie detských hematologických a onkologických malignít.

Záštitu nad podujatím v Poprade prevzal primátor mesta Jozef Švagerko.


 
 

Archeológovia odhaľujú tajomstvá ZámčiskaVytlačiť
 


Vo štvrtok 18. 08. 2016 sa naplno rozbehol plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica. Samospráva plánuje toto miesto zatraktívniť pre verejnosť a poodhaliť jeho históriu aj ďalším generáciám.

„Máme v pláne postaviť na tomto mieste vyhliadkovú vežu, ktorá tu už v dávnej minulosti stála. Návštevníci tak budú môcť obdivovať krásu celého okolia, nakoľko je odtiaľ výhľad na celý Spiš,“ prezradil plány mesta riaditeľ Mestských lesov Poprad Róbert Dula, ktorý dodal, že práce boli naplánované na desať dní.

Archeológia je veda, ktorá dokáže prekvapiť a preto sa výskum na Zámčisku môže aj predĺžiť. „Archeologický výskum tu predpísal krajský pamiatkový úrad. Skúmame plochu 13 x 13 metrov. Sondu sme rozdelili do štyroch sektorov, pričom v strede sme nechali krížový kontrolný blok, aby sme prípadné nájdené objekty videli pekne z profilu, ako sa správajú. Terén sme si na úvod prešli detektormi kovov a hneď sme narazili na rôzne kovové predmety, ktoré svedčia o tom, že tu evidentne žili aj poľnohospodári, nielen baníci a remeselníci. Oblasť bola osídľovaná od mladšej doby kamennej a preto sme zvedaví, čo všetko tu nájdeme. Nikdy nevieme, na čo narazíme a preto, ak sa objaví niečo významné, tak výskum bude trvať dlhšie. Dominancia nálezov v tejto lokalite je zo 14., ale najmä 15. storočia,“ objasňoval archeológ Marián Soják.

Popradská radnica plní sľuby a snaží sa Kvetnici vdýchnuť nový život. „Výskum robíme preto, aby bol tento úsek dôkladne zmapovaný a archeologicky preskúmaný. Snažíme sa historicky objasniť celý priestor a sprístupniť ho verejnosti. Históriu treba preskúmať a poučiť sa z nej, pretože sa hovorí, že kto nepozná minulosť, nemôže riešiť budúcnosť. My sa radi poučíme, aby aj budúce generácie vedeli o tejto lokalite čo najviac,“ uviedol primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.

Projekt realizuje Mesto Poprad v spolupráci s Mestskými lesmi, s.r.o. za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne prostredníctvom získaného grantu v rámci výzvy „Obce bližšie k Vám 2016“, ktorý zabezpečuje Oddelenie strategického rozvojového manažmentu MsÚ.
 
Zdroj: Noviny Poprad
FOTO – Marek Vaščura


 
 

Dni svätého Egídia Vytlačiť
 

Mesto Poprad a Rímskokatolícka cirkev v Poprade aj v tomto roku v dňoch 31. augusta a  1. septembra spoločne pripravujú Dni svätého Egídia. Tieto duchovné slávnosti sa budú konať na Námestí svätého Egídia a v  Kostole svätého Egídia v Poprade. Kultúrny a duchovný program sa začne v Kostole sv. Egídia v stredu 31.augusta o 11:45 organovým recitálom, na ktorom sa predstaví organista a pedagóg zo Základnej umeleckej školy Janka Silana v Poprade Mgr. Peter Čapó. Po koncerte príde na rad svätá omša. Vo štvrtok 1.septembra o 9:00 budú môcť Popradčania v medzikostolí na Námestí sv. Egídia zažiť koncert Moniky Kandráčovej s doprovodom, po ktorom bude nasledovať slávnostná svätá omša za účasti špirituála kňazského seminára Jána Kuboša. Slávnosti sa konajú pod záštitou Mesta Poprad s podporou primátora Ing. Jozefa Švagerka.


 

K slávnostnej atmosfére týchto dní prispejú vo štvrtok 1.9. 2016 aj bežci Podtatranského polmaratónu a Primátorskej desiatky, ktorí budú štartovať z námestia o 11.00 hod.. Na tom istom mieste sa uskutoční aj rodinná súťaž MAMA, TATO ŠPORTUJTE S NAMI so začiatkom o 12.30 hod.

Na záver športového podujatia budú v Poprade od 16:00 znieť svetové hity známej skupiny ABBA v podaní revivalovej slovenskej skupiny ABBORN z Košíc.


 
 
Položky 196-200 z 1225

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Dr.Max - 1. Mája
1.Mája 30,
058 01 Poprad

052/285 85 86

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Piatok 20.10.
Dr.Max - 1. Mája
1.Mája 30,
058 01 Poprad

052/285 85 86

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 21.10.
Adus-centrum, Námestie sv.Egídia
Nám. sv. Egídia 49,
Poprad

052/772 28 74

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 22.10.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 23.10.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 24.10.
Dr.Max - Francisciho
Francisciho 4977/22,
058 01 Poprad
Streda 25.10.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 26.10.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 27.10.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka