Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Peter Hámor s Korunou mesta PopradVytlačiť
 

ph1.jpg

   ph2.jpg   ph3.jpg

Horolezca Petra Hámora pri príležitosti výnimočného športového úspechu - dosiahnutia Koruny Himalájí (výstup na všetky vrcholy nad 8 tisíc metrov) - slávnostne prijal primátor Popradu Jozef Švagerko. V mene mesta Poprad a jeho obyvateľov mu zablahoželal k dosiahnutému úspechu, poďakoval za reprezentáciu mesta a poprial ešte veľa síl, zdravia, vytrvalosti a pekných zážitkov v horách. Na záver prijatia odovzdal primátor Petrovi Hámorovi ako výraz vďaky symbolickú Korunu mesta Poprad, ktorú vytvoril výtvarník Peter Smik.


 


 
 

Podchod dostal novú tvárVytlačiť
 

pod2.jpg pod1.jpg

pod4.jpg 002.jpg

Mesto Poprad  v spolupráci s výtvarníkmi a dobrovoľníkmi zveľadilo podchod popod cestu 1/18 spájajúci centrum mesta so sídliskom JUH. Stalo sa tak v rámci projektu Umenie v podchode. „Chceli sme dať podchodu nový krajší vzhľad a tiež docieliť, aby k nemu Popradčania získali bližší vzťah. Preto sme sa rozhodli zapojiť dobrovoľníkov aj výtvarníkov. Mladí ľudia sú kreatívni a toto je štýl, akým chceme pokračovať pri zveľaďovaní ďalších verejných miest“ informoval primátor Popradu Jozef Švagerko.

Dvojica umelcov Samuel Velebný a Viktor Fehér začala spolu s dobrovoľníkmi, ktorí sa na výzvu samosprávy prihlásili, pracovať na príprave diela už v utorok 27.júna. Po príprave stien prišlo na rad kreslenie základnej skice celého návrhu. „Poprad ponúka toľko dominánt, že sa s tým dalo ideálne pracovať a rozložiť to na týchto 2x14metrov,“ uviedol Samuel Velebný. Farebná podoba návrhu využíva viacero odtieňov. „Zvolili sme pastelovejšie farby, škála ružovo-fialových, zelených a sivých farieb, spolu 20 až 30 odtieňov,“ doplnil Viktor Fehér.

"Na realizácii sme pracovali šesť dní, v prvý deň nám asistovali dobrovoľníci, ktorí nám pomohli so základným náterom. Odvtedy sme potom pracovali už vo dvojici," objasnil Velebný. Mladých umelcov potešil aj záujem okoloidúcich. "Verejnosť bola potešená. ľudia nám ďakovali, viacerí aj asistovali s rôznymi jednoduchšími úkonmi. Mnohí však vyslovili obavu, či to vydrží, či to niekto nezničí. Myslím si, že je rozdiel medzi rešpektom voči holej stene, ktorá pôsobí ako lákadlo na posprejovanie a voči niečomu, čo je evidentným umeleckým dielom, ktoré nedáva dôvody na sprejovanie," doplnil umelec.  

„Je tu veľa prvkov typických pre Poprad, má to taký humorný podtext a snáď to každému, kto vojde do tohto podchodu, trošku vylepší náladu,“ uviedla Anna Ondrušeková, riaditeľka Tatranskej galérie a členka poroty, ktorá vyberala z piatich prihlásených návrhov.

Samospráva začala s úpravami podchodu už koncom mája, kedy začala odstraňovať zvyšky nápisov a starých plagátov zo stien podchodu. Vymenené boli aj plastové podhľady, staré poškodené držadlá po oboch stranách schodov, nové sú aj nájazdy pre kočiare.  Doplnené bolo aj osvetlenie podchodu. V časti s mramorovým obkladom bol zároveň nanesený preventívny antigrafity náter.

S projektom UMENIE V PODCHODE popradská samospráva uspela v rámci grantovej schémy Komunitné granty vypísanej Nadáciou VÚB. Projekt bol po prvom kole hodnotiaceho procesu vybraný odbornou komisiou do druhého kola, kde bol zaradený do verejného hlasovania. Aj v tom popradský projekt uspel, keď vďaka 945 hlasom patril medzi tri najlepšie v celom kraji a od Nadácie VÚB získal grant vo výške tritisíc eur na realizáciu.

S umením vo verejnom priestore chce samospráva pracovať aj v prípade zveľadenia železničného podchodu na Kukučínovej ulici. „Ten podchod je roky problematický, bude si zrejme vyžadovať viac finančných prostriedkov, no sme odhodlaní ísť do toho a som presvedčený, že aj tento projekt bude úspešný,“ uzavrel viceprimátor Igor Wzoš.

001.jpg 003.jpg


 


 


 
 

Mesto Poprad pripravilo opäť letný tábor pre deti zo sociálne slabších rodínVytlačiť
 

Mesto Poprad už po 17. krát pripravilo pre 40 detí zo sociálne slabších rodín 8 – dňový prázdninový tábor.  Deti prežili týždeň nezabudnuteľných chvíľ v Súkromnej škole v prírode v Tatranskej Lomnici. „Do tohto tábora sa snažíme vybrať vždy deti, ktorých rodičia by si zaplatiť tábor pre svoje ratolesti nemohli dovoliť. Pre mnohé deti je tak tento mestský tábor jediný, ktorý sa im podarí navštíviť. Radosť z pobytu v tábore je potom pre tieto deti naozaj neopísateľná,“ uviedla Petra Závacká zo sociálneho odboru MsÚ v Poprade.

Odborní lektori tábora pripravili pestrý zaujímavý program plný hier, súťaží a športových aktivít – nechýbal táborový slávik, funny olympiáda, Lomnický jarmok, hľadanie pokladu, výroba vlastných tričiek a mnoho ďalších zaujímavých kreatívnych a zábavných činností. Pod dohľadom skúsených lektorov ÚS SČK v Poprade si deti vyskúšali techniky poskytovania prvej pomoci, a zároveň boli obdarované darčekmi v podobe kníh a hračiek. Aj tento rok spoznávali krásy okolia. Pozemnou lanovkou boli na výlete zo Smokovca na Hrebienok a potom ako riadni turisti navštívili Rainerovu chatu, kde ich privítal so svojím zaujímavým rozprávaním chatár Peter Petras.

V rámci pobytu v Tatranskej Lomnici deti navštívili aj tamojšiu Expozíciu tatranskej prírody. Veľkým prekvapením pre deti boli vizuálne ilúzie v zábavnom parku Tricklandia, do ktorého sa vybrali historickou električkou Kométa. Finančné náklady spojené s pobytom nezaťažili ani jednu rodinu. Mesto Poprad vyčlenilo pre realizáciu letného tábora 10 000 EUR. Pre myšlienku realizácie letného tábora sa podarilo získať aj sponzorov, ktorí pomohli finančne alebo materiálne: SINTRA s r. o. Poprad, Baliarne obchodu a.s. Poprad, Lekáreň Viktória Poprad, Tatry Mountain resorts a. s., Tatrafiler Poprad, TOL s. r. o., Poprad, UNIQA poisťovňa a.s., ÚS Slovenský Červený kríž Poprad, Hotel Sorea Titris, Kométa – historický vlak, Botanická záhrada, Relax Park, Tricklandia, Peter Petras – „VEĽKÉ ĎAKUJEME“.

 


 
 

Bedeker novinkou letnej turistickej sezóny v PopradeVytlačiť
 

bedeker.jpgNávštevníci Popradu majú počas letnej turistickej sezóny k dispozícii premiérovo Bedeker mesta Poprad. Podrobný 68 stranový sprievodca mestom, ktorý vydala Mestská informačná kancelária (MIK) Poprad, ponúka návštevníkom nielen tie najdôležitejšie údaje o Poprade, kalendár najzaujímavejších podujatí, ale aj tipy na výlety či dôležité kontakty. „Bedeker sme vydali v náklade 20 tisíc kusov. Sprievodca má na úvod dve jazykové mutácie – v slovenskom a v anglickom jazyku, postupne budeme chcieť pridávať aj ďalšie jazyky,“ uviedla riaditeľka MIK Lucia Pitoňáková.

Zaujímavou novinkou z dielne MIK sú aj špeciálne zľavové kupóny. „Návštevníci ich môžu získať v informačných centrách a od zmluvných partnerov projektu. Dvanásť kupónov ponúka zľavy na rôzne služby v rámci oddychu a objavovania nášho mesta,“ doplnila riaditeľka.

Ďalšou novinkou, ktorá poteší najmä milovníkov prírody, je podrobná mapa Kvetnice. Tá prehľadným spôsobom približuje jednotlivé náučné chodníky a zaujímavosti tejto nádhernej časti mesta. Mapu vydala MIK v spolupráci s Mestskými lesmi Poprad pri príležitosti 20.výročia založenia tejto organizácie.

„Každý rok sa snažíme pre návštevníkov mesta pripraviť rôzne novinky. Veríme, že aj vďaka nim bude tohtoročná letná turistická sezóna úspešná,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

MIK Poprad už tradične ponúka turistom okrem poskytovania informácií aj predaj doplnkového tovaru v podobe suvenírov – vrátane vlastnej produktovej rady Made in Poprad. Medzi obľúbené a vyhľadávané služby patria tiež prehliadky popradských kostolov so sprievodcom, požičiavanie šliapacích autíčok či najnovšie aj detských odrážadiel pre najmenších.

Mestská informačná kancelária(MIK) mesta Poprad , ktorá má svoje sídlo na Námestí sv. Egídia, aj tento rok predlžuje v letnej turistickej sezóne otváracie hodiny. V pondelok – piatok bude otvorená od 8:00 do 20:00 a cez víkendy od 15:00 do 19:30. Vysunuté pracovisko MIK – tzv. infopoint- je otvorené v priestoroch zákazníckeho centra na železničnej stanici Poprad- Tatry, kde pred touto sezónou pribudol nový elektronický informačný panel ponúkajúci prehľadný sumár informácií o meste, jeho zaujímavostiach i podujatiach. Ďalšie sezónne vysunuté pracovisko je zriadené priamo v Spišskej Sobote v pokladni Podtatranského múzea.  Oba infopointy sú otvorené 7 dní v týždni.

Osvedčený turistický vláčik bude premávať počas letnej turistickej sezóny na trase Námestie sv. Egídia > Aquacity > Spišská Sobota a späť. Novinkou je, že vláčik bude zachádzať k Tatranskej galérii. Vláčik bude premávať v hodinových intervaloch denne okrem stredy v čase od 10:00 do 13:00 a od 15:00 do 18:00. Vláčik nebude premávať 7.- 9.júla a 28.augusta.

Turisti budú môcť spoznávať Poprad nielen z vláčika ale aj z poschodového autobusu - doubledeckera - na linke č.8 OBJAV/DISCOVER POPRAD premávajúceho medzi autobusovou stanicou, Veľkou, Spišskou Sobotu a centrom mesta. S pomocou audiosprievodcu v slovenskom a anglickom jazyku budú môcť cestujúci lepšie spoznať minulosť i súčasnosť Popradu. Autobus, premáva počas sezóny (do 31.8.) v pondelok, v stredu a v piatok o 10:00 a o 16:00, v sobotu a v nedeľu o 14:00.


 
 

Detská univerzita Poprad premiérovo otvorila svoje brány Vytlačiť
 

dup1.jpg

Po prvýkrát dnes (v pondelok 10.júla 2017) v Poprade otvorila svoje brány Detská univerzita Poprad. Ide o spoločný projekt mesta Poprad, OZ Apolon, Univerzity Mateja Bela, základných škôl mesta Poprad a súkromnej školy Life Academy. Do prvého turnusu nastúpilo spolu 53 detí. „ Deti dostali univerzitné tričká, indexy, naučili sa hymnu. Prvá naša spoločná cesta povedie do Štátneho archívu v Spišskej Sobote, kde sa deti dozvedia veľa zaujímavého o histórii nášho mesta. Vedomosti budú môcť deti zúročiť už popoludní, kedy si budú zakladať cestovnú kanceláriu a vďaka nej predstavovať naše mesto. Súčasťou dnešného programu budú aj prednášky Keby som bol primátorom, v ktorých bude reč najmä o tom, čo by deti vo svojom meste chceli,“ uviedla vedúca univerzity Ingrid Lindemanová z OZ Apolon.

Program univerzity bude pokračovať až do piatka. Na deti čaká veľa zaujímavých stretnutí a výletov. Chýbať nebude nočná hra, zaujímavosťou budú aj ankety v uliciach mesta, príprava reportáží, stretnutia so zaujímavými osobnosťami. 

Viac o programe TU.  


 
 
Položky 21-25 z 1322

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Utorok 20.3.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 21.3.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Štvrtok 22.3.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 23.3.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 24.3.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 25.3.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 26.3.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Utorok 27.3.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka