Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Aktuality - archív

Aktuality

Popradčanov je menejVytlačiť
 

Počet obyvateľov mesta Poprad k 31.12.2015 dosiahol číslo 50 968.Oproti roku 2014 ide o pokles o 315 obyvateľov.

„Celkovo sa k trvalému pobytu v Poprade prihlásilo 621 ľudí, narodilo sa 497 detí, čo spolu predstavuje prírastok 1118. Odhlásilo sa 1014 obyvateľov, z toho 123 do cudziny, zomrelo 419 občanov Popradu, čo je spolu úbytok 1433 ľudí,“ informovala vedúca referátu evidencie obyvateľstva MsÚ Eva Ihnačáková. Už v prvých januárových dňoch sa však k trvalému pobytu v Poprade začalo prihlasovať viac občanov a počet obyvateľov mesta sa k 12.1.2016 zvýšil na 51 022.

„Ten pokles je o čosi menší ako v minulom roku, ale napriek tomu to nie je dobrý stav. Tento trend je však celoslovenský a v Poprade už trvá viac ako 12 rokov. Dôležité je, že sa o tejto vážnej téme začína konečne hovoriť a hľadajú sa riešenia. Základným predpokladom na to, aby mesto rástlo, je dostatok bytov a dostatok práce. V prípade práce sme na tom v Poprade na slovenské pomery ešte relatívne dobre, v prípade bývania však nemáme dostatok voľných nájomných bytov, nie je dostatok území pre potreby individuálnej bytovej výstavby. Keďže trend, kedy sa ľudia sťahovali z miest na vidiek sa aj v západnej Európe už obracia a ľudia sa vracajú za komfortom a službami, ktoré im ponúkajú mestá, musíme byť na to pripravení. Našou úlohou je nájsť územia, kde sa bude dať stavať a zabezpečiť dostatok nájomných bytov,“ uviedol 1.viceprimátor Igor Wzoš.

Z pohľadu vekovej štruktúry majú najväčší podiel občania v produktívnom veku od 18 do dôchodkového veku, ktorých je takmer 32 tisíc. Občanov nad 65 rokov bolo ku koncu minulého roka takmer 7 tisíc a počet starších obyvateľov stúpa. V roku 2016 by sa mala v Poprade dožiť jedna občianky stovky, traja sú nad sto rokov a 15 bude mať 95 rokov. Detí do 6 rokov je spolu takmer 3 tisíc, od 6 do 15 rokov vyše 4 tisíc a od 15 do 18 rokov takmer 1500. Celkovo prevažujú ženy, ktorých je o 2012 viac.

Najviac občanov býva v centre mesta a na sídliskách – vyše 38 tisíc, nasleduje Veľká so 4633 občanmi, Matejovce 2862, Spišská Sobota 2833, Stráže 592 a Kvetnica 201. Počet ľudí bez domova evidovaných v meste Poprad dosiahol 1842 osôb. 


 
 

Návštevnosť mestskej informačnej kancelárie stúpaVytlačiť
 

Mestská informačná kancelária(MIK) mesta Poprad vybavila v roku 2015 spolu 33 331 osôb. Okrem osobného vybavenia (27897) pomáhali pracovníci MIK aj mailovou (1872) a telefonickou komunikáciou (3582). Najviac emailov bolo zaznamenaných pred letnou turistickou sezónou, kedy si návštevníci plánujú dovolenku - konkrétne v mesiaci apríl (231). Telefonická komunikácia zaznamenala svoj vrchol podobne ako mailová v mesiaci apríl (407).

„Návštevnosť MIK Poprad v roku 2015 bola v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyššia. Dominantné mesiace boli júl (5007 návštevníkov) a august (5111 návštevníkov), kde sme zaznamenali nárast o viac ako 100 %. Aj tento údaj svedčí o tom, že návštevníci mesta, ale aj domáci klienti si zvykli na nové umiestnenie kancelárie na Námestí sv. Egídia a jej služby využívajú vo veľkej miere,“ uviedla riaditeľka MIK Poprad Lucia Pitoňáková.

Klientelu MIK tvorili najmä Slováci (60%), Česi (13%), Poliaci (7%), Nemci (5%) a Angličania(4%). Medzi exotických návštevníkov informačnej kancelárie môžeme určite zaradiť turistov z Japonska, Nového Zélandu, Mexika, Indie, Singapuru ale aj z Južnej Kórei či Hongkongu. Počet týchto návštevníkov bol väčšinou do 20 osôb za rok, avšak medzi veľké prekvapenie patria hostia z Austrálie, ktorých prišlo viac ako 140. Veľmi zaujímavý je aj počet turistov zo Saudskej Arábie (30).

V roku 2015 zaviedla MIK Poprad viacero noviniek, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom. Od 1.júla 2015 začala požičiavať šliapacie retro autíčka, ktoré boli využité 184 krát a tešia sa veľkému záujmu turistov i domácich obyvateľov. Od leta ponúka MIK aj poštovú službu a do konca roka sa predalo viac ako 1600 poštových známok. Od začiatku novembra môžu návštevníci absolvovať tiež prehliadku kostolov na Námestí sv. Egídia s výkladom - túto možnosť využilo 150 klientov. S veľkým záujmom sa stretli aj suveníry s motívmi z mesta Poprad, ktoré autorsky pripravili žiaci základných umeleckých škôl v Poprade. MIK Poprad ponúka aj úschovňu batožiny, ktorá bola v roku 2015 využitá 91 krát.

MIK Poprad bola v nových priestoroch na Námestí sv. Egídia otvorená 13.6.2014 – do konca roka 2014 využilo jej služby spolu 13 076 návštevníkov. 

text a foto: Noviny Poprad  


 
 

Popradským letiskom prešlo najviac cestujúcich za posledných 15 rokovVytlačiť
 

Letisko Poprad - Tatry sa rozlúčilo s minulým rokom veľmi úspešne. Podľa údajov tejto akciovej spoločnosti, popradským letiskom prešlo v roku 2015 najviac cestujúcich za posledných 15 rokov. Služby letiska pod Tatrami využilo v uplynulom roku viac ako 85 tisíc cestujúcich, čo je približne o 54 tisíc viac ako v roku 2014 a takmer o 60 tisíc viac ako v roku 2013.

Letecké spoločnosti lietajúce z popradského letiska v minulom roku prevádzkovali celoročnú pravidelnú linku Londýn-Poprad-Londýn, sezónne pravidelné linky Riga-Poprad-Riga a Riga-Varšava-Poprad-Varšava-Riga a charterové lety Moskva, Kyjev, Dnepropetrovsk a Burgas a Antalya.

"Zimná sezóna 2015/16 má na popradskom letisku úplne iný charakter ako v minulosti. Charterové lety z Ukrajiny a Ruska, ktoré v minulých rokoch ako jediné zabezpečovali leteckú dopravu turistov do nášho regiónu počas krátkeho obdobia tzv. zlatého týždňa nahradili v minulom roku čiastočne a v tomto už úplne pravidelné lety počas celej zimnej sezóny. Ako odpoveď na trvalý pokles počtu charterových letov z Ruska a Ukrajiny v minulých rokoch, ktorý je zrejme spôsobený ekonomickou a politickou situáciou v týchto krajinách, pripravilo popradské letisko spolu so svojimi partnermi sezónnu pravidelnú linku Riga-Poprad-Riga. Na rozdiel od minulého roku, keď bola prevádzkovaná raz týždenne v sobotu, pribudol k sobotnému letu ďalší let v utorok, ktorý má medzipristátie vo Varšave. Vďaka tomu má Poprad dvakrát týždenne spojenie s Rigou a raz s Varšavou. Letový poriadok je prispôsobený potrebám turistov smerujúcim do nášho regiónu nielen z Rigy a Varšavy ale, vzhľadom na nadväzujúce lety z Rigy, aj z ďalších miest ako sú Talin, Helsinky, Moskva, Petrohrad a iné," zhrnula riaditeľka akciovej spoločnosti Letisko Poprad - Tatry Ivana Herkeľová.

Ďalšie informácie k tejto téme nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Noviny Poprad.

Letový poriadok letiska Poprad - Tatry

 

zdroj: Noviny Poprad

 


 
 

Najčastejšími menami boli u dievčat Nina, u chlapcov FilipVytlačiť
 

Podľa údajov Matričného úradu v Poprade sa v popradskej nemocnici v minulom roku narodilo 1239 detí, z toho 654 dievčat a 585 chlapcov. Je to o tri deti viac ako v roku 2014. Z novorodeniatok bolo 13 párov dvojičiek, z nich párov chlapec-dievča bolo 6, chlapci 4 a dievčatá 3. Trvalý pobyt v Poprade mali 3 páry dvojčiat. Trojčatá sa nenarodili žiadne. 

V pôsobnosti matričného obvodu Poprad, ktorý tvoria mesto Poprad a obce Gánovce a Spišská Teplica, rodičia dávali bábätkám rozmanité mená, ale predsa len niektoré boli častejšie. Kým v roku 2014 obsadzovali prvé tri miesta Ema, Sofia a Timea, tohto roku sa úplne vymenili. Matrikárka Silvia Hurajtová uviedla: „Najčastejším dievčenským menom za rok 2015 bola Nina. Takto pomenovali 24 dievčatiek. Nasledovala Laura – 19, Sofia a Kristína 18 a ďalej Alexandra, Ema, Timea, Viktória a Karolína.“ Aj u chlapcov sa desaťmiestna tabuľka najobľúbenejších mien premiešala. V roku 2014 ju viedol Sebastián, Adam a Filip. V roku 2015 sa na prvé miesto prebojoval Filip. Toto meno dali rodičia 25 chlapcom. Za ním nasledoval Matúš – 22, Jakub 21, potom Peter, s rovnakým počtom novorodeniatok Lukáš a Samuel, Tomáš, Martin a Tobias, Adam a Ján. Matrikárka dodala: „Zaznamenali sme aj netradičné mená ako boli u dievčat Cynthia, Cataleya, Jadranka, Nensi, Kylie, Kayla či Megan a u chlapcov Áron, Eneko Peru, Nathan, Noel, Wilson, Wieslaw...“. V rámci Slovenska si posledné roky držia prvé priečky najobľúbenejších mien stále Ema, Sofia, Nina a u chlapcov Jakub, Adam a Michal. Rodičia neraz popustia uzdu fantázii a dajú svojim ratolestiam exotické mená, ktoré nie sú na Slovensku bežné. Tak dostali niektoré dievčatká mená ako Boglárka, Virág, Chimamanda alebo Anouk a chlapci Bendegúz, Rock, Bálint a dokonca Rolex.

Mohlo by sa zdať, že rodičia si nezvyčajné mená vymyslia, ale nie je to tak. Matrikárky si meno musia overiť prinajmenšom na internete, aby mohlo byť pravopisne správne zapísané. Ak neobvyklé meno v zozname alebo na internete nenájdu, musia rodičia hodnoverne dokázať, že existuje a má pôvod v nejakej inej krajine. „Napríklad pri mene Eneko Peru doniesli rodičia potvrdenie zo španielskeho zastupiteľského úradu,“ podotkla S. Hurajtová.

zdroj: Noviny Poprad


 
 

Vyhrajte vstupenky do KINA TATRANVytlačiť
 

Vážení milovníci kinematografie,

pripravili sme pre Vás kvíz pri príležitosti otvorenia digitalizovaného KINA TATRAN v Poprade. Každý účastník kvízu, ktorý správne odpovie na minimálne 4 otázky, bude zaradený do žrebovania o vstupenky na slávnostné otvorenie KINA TATRAN a projekciu filmu EVA NOVÁ spojenú s besedou s tvorcami vo štvrtok 28.1.2016 o 18:00.

Správne odpovede posielajte emailom na adresu kino@poprad.sk 

Pomôcka: publikácia „Poprad na starých pohľadniciach“, Poprad, 2006.

Uzávierka kvízu je v utorok 26.1.2016 o 12:00. Zo správnych odpovedí vyžrebujeme 3 výhercov, ktorí získajú po dve vstupenky.

 

1. Z ktorého roku pochádzajú prvé zmienky o premietaní nemých filmov v Poprade?

Možnosti a: 1901 b: 1911 c: 1921

2.) Ako sa volal pôvodný hotel pri železničnej stanici, kde sa po prvýkrát v Poprade premietali filmy na základe kinolicencie?

3.) Ako sa volal známy slovenský architekt, ktorý vypracoval projekt prestavby Reduty, kina Tatran a Okresného úradu v Poprade v roku 1931?

4.) Ako sa volala dvojica filmov natáčaných vo Vysokých Tatrách a v Spišskej Sobote s tatranskou tematikou natočených v rokoch 1970 a 1971:

5.) Vyrastal v Poprade a napísal knihu, podľa ktorej bol nakrútený film Diablova dielňa. Tento film získal v roku 2008 prestížneho Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film. Ako sa volal autor knihy?

 


 
 
Položky 211-215 z 1124

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

PRIMA Lekáreň
Huszova 4994/6,
Poprad

052/789 56 60

Pondelok - Nedeľa
7:00 - 19:00

ďalšie dni

Piatok 24.2.
PRIMA Lekáreň
Huszova 4994/6,
Poprad

052/789 56 60

Pondelok - Nedeľa
7:00 - 19:00

Sobota 25.2. - 28.2.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 1.3.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 2.3.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 3.3.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Mobilné ľadové plochy

Prevádzkový čas ľadovej plochy na Námestí sv. Egídia a pri Aréne Poprad:
Pri Aréne od 6.12.2016:
každý deň od 10:00 -20:00 hod.
Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň v utorok, stredu a piatok do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka