Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Aktuality - archív

Aktuality

Premiérová PRIMÁTORSKÁ VIANOČNÁ KVAPKA KRVI sa vydarilaVytlačiť
 

Spolu 50 darcov prišlo darovať krv na premiérovú PRIMÁTORSKÚ VIANOČNÚ KVAPKU KRVI. Podujatie pripravilo mesto Poprad v spolupráci so Slovenským Červeným krížom, územným spolkom Poprad a Národnou transfúznou službou(NTS) SR. „Primátorská kvapka bola tradíciou na Svetový deň darcov krvi, teraz sme sa po prvýkrát dohodli s pánom primátorom, že to vyskúšame aj pred Vianocami,“ informoval Pavel Repovský, vedúci lekár NTS Poprad. „Darovanie krvi je humánny čin a keďže vianočný čas je obdobím, kedy myslíme viac na iných, tak sme sa rozhodli takýmto spôsobom pomôcť ľuďom, ktorý to potrebujú,“ vysvetlil primátor Popradu Jozef Švagerko. Účasť darcov na tejto predvianočnej akcii príjemne prekvapila. „Som veľmi spokojný. Ľudia cítia, že treba pomáhať aj v tomto predvianočnom čase, nielen kupovať darčeky po hypermarketoch,“ doplnil Pavel Repovský. Medzi tými, ktorí dnes prišli urobiť dobrý skutok, nechýbali prvodarcovia ani viacnásobní darcovia krvi, výnimkou neboli ani zástupcovia mesta. „Krv darujem pravidelne niekoľko rokov, začal som už počas základnej vojenskej služby. Dnes je to môj 19-odber,“ povedal 1.viceprimátor Igor Wzoš. „Za každým darovaním krvi sa dá vidieť ľudský život alebo pomoc. Navyše je to veľmi motivujúce, keď transfúzna stanica príde priamo za Vami,“ uzavrel ďalší darca, 2.viceprimátor Pavol Gašper. Výjazdové odbery predstavujú tretinu všetkých odberov, ktoré NTS Poprad v priebehu roka realizuje.  


 
 

PRÍCHOD MIKULÁŠA sledovali tisícky malých i veľkýchVytlačiť
 

V piarok 4.12:2015 sa tisícky malých i veľkých Popradčanov a návštevníkov nášho mesta dočkali PRÍCHODU MIKULÁŠA. Čarovnú atmosféru na popradskom námestí pomohlo vyčarovať spolu 49 účinkujúcich v programe, ktorý pripravilo oddelenie kultúry MsÚ v Poprade. Po programe plnom rozprávkových postavičiek, ktorého súčasťou bolo aj rozsvietenie vianočnej výzdoby a pyromuzikálny ohňpostroj, čakali na deti už tradične sladké prekvapenia. 

foto:M.Galajda


 
 

Inštalácia vianočného anjelaVytlačiť
 

Dominantu vianočnej výzdoby mesta Poprad - 12 metrového anjela vážiaceho 700 kg inštaloval do stredu veľkej kruhovej križovatky vrtuľník.

foto: M.Galajda, R.Gerenyi


 
 

Bezplatné prehliadky kostolov v centre mestaVytlačiť
 

Mestská informačná kancelária mesta (MIK) Poprad pripravila na december bezplatné vianočné prehliadky gotického rímskokatolíckeho Kostola sv. Egídia a Kostola Svätej Trojice evanjelickej cirkvi a. v. Bezplatné prehliadky sa budú konať od 7.decembra 2015 až do 6.januára 2016 vždy počas otváracích hodín MIK od pondelka do piatku v časoch o 14:00 hod a 16:00 hod. Zraz záujemcov o prehliadku bude vždy v Mestskej informačnej kancelárii Poprad. V prípade záujmu o individuálnu prehliadku kostola v iných časoch je potrebné kontaktovať MIK vopred, podmienkou je minimálny počet 5 osôb. Prehliadka kostola nie je možná v čase konania bohoslužieb.

MIK bude počas vianočných sviatkov otvorená v nasledujúcom režime:

 

Sobota / Saturday (12.12.2015) 9:00 – 17:00 hod

Nedeľa / Sunday (13.12.2015) 13:00 – 17:00 hod

Štvrtok / Thursday (24.12.2015) 9:00 – 12:00 hod

Piatok / Friday (25.12.2015) zatvorené/ closed

Sobota / Saturday (26.12.2015) zatvorené/ closed

Štvrtok / Thursday (31.12.2015) 9:00 – 12:00 hod

Piatok / Friday (1.1.2016) zatvorené/ closed

Utorok / Tuesday (6.1.2016) zatvorené/ closed

 

Kostol sv. Egídia je najcennejšou historickou pamiatkou, ktorá sa nachádza v strede mesta. Podľa legendy stála kedysi na jeho mieste, uprostred obrovských lesov, pútnická Kaplnka svätého Egídia. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že k severnej stene lode kostola bola kedysi pristavaná Kaplnka svätého Valentína, patróna všetkých zamilovaných. Žiaľ, dnes už neexistuje. Vznik kostola je datovaný do 2. polovice 13. storočia. V dávnej minulosti bol kostol konsekrovaný, o čom svedčia znaky posvätného pomazania stola hlavného oltára a dreva kríža na stenách kostola. V rokoch 1994 – 1998 bola reštaurovaná loď chrámu a ranogotický portál pri južnom vstupe do kostola. V roku 2008 bol do zrekonštruovanej barokovej skrine z 18. storočia vstavaný organ. Reštaurovanie kostola pomohlo odkryť súbor nádherných stredovekých nástenných malieb, ktoré stojí za to vidieť. Od roku 1998 sa v kostole opäť konajú bohoslužby – aktuálne vždy v pondelok až piatok o 12:00 a každú nedeľu o 6:00 a 17:00.  


 
 

Prvý rok nového vedenia mesta v znamení viacerých noviniekVytlačiť
 

Vedenie mesta Poprad, ktoré nastúpilo do úradu po voľbách v novembri 2014, hodnotilo prvý rok vo funkcii. Primátor Popradu Jozef Švagerko konštatoval, že to bol veľmi náročný a podnetný rok a hodnotí ho ako úspešný. Povedal: „Veľa vecí, ktoré sme si naplánovali urobiť, sa nám podarilo a na ďalších pracujeme. Z investičných akcií spomeniem rekonštrukciu Hviezdoslavovej ulice, obnovu interiéru a výťahov v Xenóne, rekonštrukcie škôl a pod. K ostatným zámerom, ktoré považujem za úspešné, patrí turistický vláčik, Podtatranský polmaratón, medzinárodný tenisový turnaj Tatry Challenger tour a ďalšie.“ Vyskytli sa však aj niektoré záležitosti, ktoré primátora zaskočili. Súviseli najmä so zdĺhavým procesom verejného obstarávania. Tento fakt potvrdil aj 1. viceprimátor Igor Wzoš, najnovšie čo sa týka obnovy verejného osvetlenia, pri ktorom sa mesto uchádza o prostriedky z eurofondov. Dodal: „Podali sme projekt, je kvalitne vypracovaný, bol úspešný, ale procesy verejného obstarávania sú neskutočne pomalé.“ Za mimoriadne dôležitú považuje prípravu a spracovanie nového Plánu rozvoja mesta Poprad. Tento dokument je už tesne pred finále. I. Wzoš ozrejmil: „Je to dlhodobý plán, kam sa má mesto uberať. Myslím si, že ideme dobrou cestou, ide o vizionársky plán, ktorý posunie mesto dopredu. Ako jedno z mála miest v ňom budeme mať aj kapitolu energetická bezpečnosť a energetický manažment. Musíme tomuto mestu vpečatiť dlhodobú stratégiu, aby sa rozvíjalo a dostať tu vysokú pridanú hodnotu rozvojom cestovného ruchu, vysokého školstva, sektoru informačných technológií atď.“ V budúcnosti by rád videl Poprad ako inovačné centrum a ako Smart City, čo vo voľnom preklade znamená inteligentné mesto.

Mesto v tomto roku pracovalo na mnohých projektových zámeroch a má ich pripravených približne 70, ktoré chce v budúcnosti realizovať z vlastných zdrojov a aj cez eurofondy. Pôjde medziiným o renováciu vnútroblokov v celom meste, zlepšenie technického stavu mestských budov, hlavne škôl, riešenie cintorína vo Veľkej a ďalšie. Jednou z hlavných úloh v budúcom roku bude vypísanie medzinárodnej architektonickej súťaže na rekonštrukciu Námestia sv. Egídia. Vedenie mesta si tiež osobitne cení, že občania sa viac zapojili do chodu mesta. Uskutočnili sa stretnutia s obyvateľmi Popradu Hovor s mestom, z ktorých vzišlo obrovské množstvo podnetov a mesto ich postupne rieši. Občania sa podieľali i na tvorbe nového územného plánu a podávali svoje námety a pripomienky.

NAJROZSIAHLEJŠIE INVESTIČNÉ AKCIE ZREALIZOVANÉ V ROKU 2015

- Futbalový štadión mesta Poprad – vybudovanie tréningového ihriska s umelou trávou a osvetlením,

- rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice,

- doplnenie hydroizolácie budovy základnej školy a vybudovanie dažďovej kanalizácie objektu Základnej školy na Komenského ulici,

- prestavba plochej strechy na sedlovú objektu Materskej školy na Okružnej ul.,

- rekonštrukcia bytového domu Xenón, 2. etapa – interiér + výťahy.

 

KOMUNIKUJÚCE MESTO

NOVINKA - HOVOR S MESTOM - séria 6 stretnutí s občanmi v jednotlivých častiach mesta,

NOVINKA - KÁVA S PRIMÁTOROM – viac ako 200 občanov využilo možnosť stretnúť sa a riešiť problémy s primátorom osobne,

NOVINKA - PODPORA MLADÝCH ĽUĎÍ – intenzívna komunikácia s Popradským mládežníckym parlamentom, podpora pri organizovaní kultúrno – spoločenských podujatí.

 

SLUŽBY PRE OBČANOV

NOVINKA - sprístupnenie digitalizovaného územného plánu mesta,

NOVINKA - zriadenie BEZPLATNEJ MEDIAČNEJ PORADNE - každý prvý štvrtok v mesiaci v čase od 14:00 do 16:00 hod.,

NOVINKA - modernizácia a rozšírenie pracoviska pokladníc MsÚ v Poprade - zvýšenie rýchlosti vybavovania stránok a zabezpečenie zodpovedajúceho komfortu pre klientov.

 

ŽIVOT V MESTE

NOVINKA - PODPORA DARCOV KRVI - zavedenie nových benefitov pre darcov krvi – bezplatné parkovanie, bezplatné vstupy na kultúrne podujatia organizované mestom,

NOVINKA - CENA PRE POPRADČANOV – zavedenie zľavy pre Popradčanov v Aquacity,

NOVINKA - vytvorenie novej KONCEPCIE CHOVU PSOV V MESTE NOVINKA - prevzatie psieho útulku do správy mesta,

NOVINKA - zriadenie odchytovej služby pod záštitou mestskej polície,

NOVINKA – zrealizované výchovno-vzdelávacie kynologické programy pre deti v školách,

NOVINKA - testovanie kynologických noviniek,

NOVINKA - príprava bezvôdzkových psích parkov,

NOVINKA - premiéra programu JOJ V MESTE – priamy prenos zo Spišskej Soboty,

NOVINKA - ADVENTNÉ MESTEČKO - novinka POPRADSKÝCH VIANOC ponúkajúca vianočné občerstvenie a suveníry - otvorené od 4.12. 2015 do 6.1.2016, 

- vypracovanie nového Komunitného plánu mesta Poprad na roky 2015 – 2020,

NOVINKA - rozšírenie možností starostlivosti o seniorov – doplnenie programov kúpeľnej starostlivosti v Aquacity Poprad,

NOVINKA - zabezpečenie vchodu do starej banskej štôlne v Kvetnici, oživenie banských tradícií,

NOVINKA – hľadanie vízií a návrhov architektonického stvárnenia obytných zón mesta v spolupráci s Fakultou architektúry STU Bratislava,

NOVINKA – zavedenie GPS monitoringu vozidiel a strojov pre efektívnejší a adresnejší výkon zimnej údržby,

- zbúranie azylového bývania na Ul. B Němcovej - príprava ďalšej etapy výstavby Národného tréningového centra SFZ.

 

PODPORA ŠPORTU V MESTE

NOVINKA - organizácia Podtatranského polmaratónu a Primátorskej desiatky - bežeckého podujatia s účasťou takmer 500 bežcov,

NOVINKA - príprava a účasť v štafetovom behu DUKLA – LIDICE,

NOVINKA - spoluorganizácia medzinárodného tenisového turnaja kategórie ATP - POPRAD -TATRY CHALLENGER TOUR.

 

PODPORA ŠKOLSTVA

NOVINKA - zriadenie ankety NAJ PEDAGÓG, v ktorej oceňovala pedagógov odborná verejnosť a návštevníci webového sídla mesta,

NOVINKA - otvorenie prvej technickej škôlky v meste,

NOVINKA - otvorenie enviromentálnej učebne.

 

PREZENTÁCIA MESTA A CESTOVNÝ RUCH

NOVINKA - zavedenie turistického vyhliadkového vláčika, ktorý len v júli a auguste previezol takmer 6682 cestujúcich, 

NOVINKA - podpora novozriadenej leteckej linky POPRAD - VARŠAVA

NOVINKA -zriadenie informačných bodov na železničnej stanici a na letisku Poprad – Tatry,

NOVINKA -prvá billboardová kampaň mesta na letisku Poprad – Tatry ,

NOVINKA - sprístupnenie najcennejšej historickej pamiatky v centre Popradu - Kostol sv. Egídia dostupný aj počas organizovaných prehliadok

NOVINKA - vytvorenie edície originálnych suvenírov MADE IN POPRAD,

NOVINKA – Deň Popradu – prezentácia mesta na Svetovej zimnej univerziáde,

- obnovenie cezhraničnej spolupráce s mestom ZAKOPANE.

 

PARTNERSTVO A SPOLUPRÁCA

NOVINKA - MEMORANDUM o vzniku iniciatívy TATRY – SPIŠ 2020 – spolupráca Popradu s Levočou, Kežmarkom, Sp. Novou Vsou a Starou Ľubovňou,

- Národné stretnutie mládeže P – 15 – spoluorganizácia podujatia, na ktoré zavítalo viac ako 3 tisíc účastníkov z celého Slovenska.


 
 
Položky 226-230 z 1124

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

PRIMA Lekáreň
Huszova 4994/6,
Poprad

052/789 56 60

Pondelok - Nedeľa
7:00 - 19:00

ďalšie dni

Piatok 24.2.
PRIMA Lekáreň
Huszova 4994/6,
Poprad

052/789 56 60

Pondelok - Nedeľa
7:00 - 19:00

Sobota 25.2. - 28.2.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 1.3.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 2.3.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 3.3.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Mobilné ľadové plochy

Prevádzkový čas ľadovej plochy na Námestí sv. Egídia a pri Aréne Poprad:
Pri Aréne od 6.12.2016:
každý deň od 10:00 -20:00 hod.
Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň v utorok, stredu a piatok do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka