Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Najobľúbenejšími menami medzi rodičmi boli Sofia a JakubVytlačiť
 

Minulý rok zapísali do knihy narodení v pôsobnosti Matričného úradu v Poprade 1311 detí, čo je o 72 viac ako v roku 2015. Z toho bolo 666 dievčat a 645 chlapcov. Pokračuje teda trend zvyšujúceho sa počtu novorodeniatok. Hoci v roku 2015 sa narodili len o tri deti viac ako v roku 2014, rok 2016 zato svojou štatistikou predčil očakávania.

V uplynulom roku sa narodilo dvanásť párov dvojičiek, z toho 7 párov boli chlapci, 3 páry dievčatá a jeden pár boli chlapec a dievča. Trojčatá ani štvorčatá sa vlani v popradskej nemocnici nenarodili.

Kým u našich predkov prevládala najmä u mužských potomkov tradícia a chlapci dostávali meno po svojom otcovi, dedovi alebo klasické slovenské mená, dnes panuje oveľa väčšia rôznorodosť. Rodičia neraz dlho pred pôrodom listujú v kalendári, hľadajú na internete, sledujú, aké mená dávajú svojim ratolestiam celebrity, ba podaktorí sú ovplyvnení aj obľúbenými seriálmi. Dnes už nie je ničím nezvyčajným, ak dajú svojim deťom nie iba jedno, ale aj dve či tri mená. Najmä, ak sa nevedia dohodnúť alebo v prípade rodičov zo zahraničia, kde je takáto prax bežnejšia. Na Slovensku môžu dať rodičia svojmu dieťatku 2 až 3 mená bez poplatku.

Podľa údajov Matričného úradu v Poprade dve mená dostalo v minulom roku 25 dievčat a 7 chlapcov, jednému dievčatku zapísali až tri mená.

Mená hýrili rozmanitosťou. Je zaujímavosťou, že väčšej obľube sa v poslednom čase začalo tešiť meno Anna, Hana, ale aj Ela, Ella alebo Simon, Šimon. V rebríčku najčastejších mien, ktoré dávali rodičia svojim novonarodeným deťom v matričnom obvode Poprad vlani patrili u dievčat Sofia (28-krát), Ema (27), Viktória (21), Karolína (19) a Kristína (16). Rebríček sa dosť premiešal – v roku predtým mu kraľovala Nina, za ňou Laura, zhodne Sofia a Kristína, Alexandra a Ema. U chlapcov zvíťazil v obľúbenosti za rok 2016 Jakub (33), za ním Samuel (25), Adam (19), rovnako Matej a Oliver (18) a Dávid (17). V roku 2015 viedol tabuľku najčastejších chlapčenských mien Filip, za ním bol Matúš, Jakub, Peter, Lukáš a Samuel.

O tom, aké exotické mená dávali rodičia deťom pod Tatrami v uplynulom roku, sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka NOVINY POPRAD.

(mar) 


 
 

MIK Poprad najlepšia v Prešovskom kraji!Vytlačiť
 

Mestská informačná kancelária Poprad sa podľa hlasovania verejnosti stala NAJ informačnou kanceláriou Prešovského samosprávneho kraja. Stalo sa tak v rámci ankety Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja, ktorú už po tretí raz pripravila KOCR Severovýchod Slovenska.
"Oblasť CR je pre nás jednou z prirorít, sme preto radi, že služby, ktoré v tejto oblasti poskytujeme, patria medzi najlepšie v regióne. Znamená to tiež, že v nastavenom trende musíme pokračovať a naďalej zvyšovať ich kvalitu," uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. 
Verejnosť v online hlasovaní vybrala najlepšie zariadenia, zamestnanca a produkt cestovného ruchu Prešovského kraja. Víťazi ankety sa tak pripoja k oceneným osobnostiam a dvojici produktov, o ktorých rozhodla odborná porota.

Porota rozhodla o ocenených osobnostiach a dvoch produktoch. Verejnosť si v online hlasovaní zvolila NAJ zariadenia, NAJ zamestnanca a tiež NAJ produkt roku 2016. Hlasovanie prebiehalo od 12. decembra 2016 do 12. januára 2017 na stránke organizácie www.severovychod.sk. Nominácie zasielala organizátorom široká verejnosť do konca novembra uplynulého roka.

Ocenenie má poukázať na kvality, motivovať a oceniť tých, ktorí rozvíjajú cestovný ruch kraja vo všetkých jeho oblastiach.

Spolu bolo v ankete odovzdaných vyše 135 252 hlasov, hlasovať sa dalo raz denne z jednej mailovej adresy. „Všetci nominovaní prispievajú svojimi službami, aktivitami a kvalitou k rozvoju cestovného ruchu v kraji. Kultúrne i zábavné a športové zariadenia, informačné miesta, ubytovanie a gastronómia – to sú veľmi dôležité súčasti cestovného ruchu. Hlasovaním mohla verejnosť vyjadriť sympatie a podporu svojim obľúbencom,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Prehľad víťazov online hlasovania:

NAJ kultúrne zariadenie: Kultúrno-turistické centrum Bardejov (Poľsko-slovenský dom)

NAJ zábavné/relaxačné zariadenie: Lanové centrum Outdoorpark, Prešov

NAJ informačné zariadenie: Mestská informačná kancelária Poprad

NAJ ubytovacie zariadenie: Hotel Zelená Lagúna****, Domaša

NAJ reštaurácia: reštaurácia Poézia, Hotel Hviezdoslav****, Kežmarok

NAJ kaviareň/bar/čajovňa: Nestville Chocolate, Hniezdne

NAJ zamestnanec: Matúš Baláž, čašník – reštaurácia Poézia, Hotel Hviezdoslav****, Kežmarok

NAJ produkt (hlasovanie): videopozvánka Oddych duše (autormi sú žiaci SOŠ Stará Ľubovňa, Jarmočná ul.)


Prehľad ocenených odbornou porotou:

Celoživotný prínos v CR: Peter Chudý

Vzdelávanie v CR: Peter Slančo

Podnikanie v CR: Dana Korčáková a Ján Korčák

Rozvoj cestovného ruchu: Michaela Rafajová

NAJ produkt cestovného ruchu 2016: Medvedie dni 2016, Made in Slovakia 2016

NAJ kultúrnym zariadením sa stalo Kultúrno-turistické centrum Bardejov známe aj ako Poľsko-slovenský dom. Za desať rokov svojej pôsobnosti zorganizovalo zariadenie vyše 560 rôznych podujatí, koncertov, divadelných predstavení, výstav, športových súťaží, tvorivých dielní a seminárov. Zároveň slúži ako miesto nadväzovania kontaktov a výmeny skúseností medzi slovenskými a poľskými partnermi, ale aj s partnermi z iných krajín. V ocenení strieda Ľubovnianske múzeum (víťaz 2015) a Múzeum a hrad v Kežmarku (víťaz 2014).

NAJ zábavné/relaxačné zariadenie majú v Prešove – Lanové centrum Outdoorpark. Areál s lanovými atrakciami dopĺňa od roku 2016 boulderová stena, ktorá už stihla hostiť významné nadnárodné súťaže. Areál je tiež miestom rôznych podujatí.

NAJ informačná kancelária je podľa hlasovania verejnosti Mestská informačná kancelária Poprad. Poskytuje informácie o ponuke cestovného ruchu, podujatiach a atrakciách. Ponúka tiež sprievodcovské služby.

NAJ ubytovacím zariadením sa stal Hotel Zelená Lagúna**** na brehu Domaše. NAJ reštauráciou je reštaurácia Poézia v Hoteli Hviezdoslav v Kežmarku. Titul NAJ kaviareň/bar/čajovňa si vyslúžila kaviareň Nestville Chocolate v Hniezdnom. NAJ zamestnancom je Matúš Baláž, ktorý pôsobí ako čašník vo víťaznej reštaurácii Poézia.

Verejnosť tiež rozhodla o produkte cestovného ruchu, ktorým sa stal projekt videopozvánky Oddych duše do destinácie Kúpeľov Vyšné Ružbachy z dielne žiakov SOŠ Stará Ľubovňa. Najlepšími produktmi podľa výberu odbornej poroty sú festivaly, ktoré do regiónov lákajú tisíce ľudí – festival Made in Slovakia 2016 v Poprade a Medvedie dni 2016 na Hrebienku. „Konkurencia v kategórii bola veľmi veľká. Priestor na hlasovanie dostala verejnosť práve kvôli popularizácií inšpiratívnych produktov,“ doplnil Janoško.

Za celoživotný prínos bol porotou ocenený Peter Chudý, ktorý celý svoj pracovný život zasvätil práci na rozvoji turizmu a športu vo Vysokých Tatrách a ich propagácii doma i v zahraničí. Za podnikanie získali ocenenie manželia Dana a Ján Korčákovci, ktorí stoja za obnovením kúpeľnej tradície v Červenom Kláštore. V oblasti vzdelávania bol ocenený Peter Slančo, riaditeľ SOŠ Horný Smokovec, ktorá desiatky rokov vzdeláva budúcich pracovníkov v cestovnom ruchu s dôrazom na praktické zručnosti. Za rozvoj cestovného ruchu ocenia Michaelu Rafajovú, ktorá sa rozvoju turizmu a propagácii kraja venovala ako pracovníčka SACR ako aj početnými aktivitami v rôznych oblastiach verejného života.

Odovzdávanie ocenení sa uskutoční 26. 1. o 11.30 hod. na medzinárodnej výstave cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave v expozícii Prešovského kraja.


 
 

Zápas hviezd hokejovej Tipsport ligyVytlačiť
 


 
 

SCANDI - prehliadka škandinávskeho filmu v PopradeVytlačiť
 

Na filmovom plátne KINA TATRAN sa v dňoch 26.- 29.januára 2017 budú premietať špičkové filmy z produkcie škandinávskej kinematografie s názvom- SCANDI. Prehliadka SCANDI prinesie výdatnú, kvalitnú a intenzívnu severskú filmovú lekciu v podobe  šiestich snímok.

PROGRAM:

26.01.2017- dráma CHLAPCI (19.00 h),

27.01.2017- triler IDEALISTA (19.00 h),

28.01.2017- komédia PRDIPRÁŠOK DOKTORA PROKTORA (16.00 h) a akčná komédia BOJ ŠNEŽNÉHO PLUHU S MAFIOU (19.00 h),

29.01.2017- rodinný, fantasy film- MAGICKÉ STRIEBRO (16.00 h) a komédia TAKMER DOKONALÝ (19.00 h).

Podrobnosti TU.

VSTUPNÉ:

4,00 €/ film,

2,00 €/ s preukazom Filmového klubu.

Vstupenky a preukaz FK si zakúpite v Mestskej informačnej kancelárii Poprad.


 
 

Bezplatné parkovanie v PopradeVytlačiť
 

Parkovanie v centre Popradu bude viac ako 3 týždne bez parkovacích poplatkov. Samospráva opäť vychádza v ústrety návštevníkom centra mesta a od 15.decembra 2016 ruší výber parkovacích poplatkov na mestských parkoviskách. Tento krok je pozvánkou na prechádzku námestím, predvianočné nákupy alebo návštevu niektorého z podujatí POPRADSKÝCH VIANOC 2016. Námestie sv. Egídia bude miestom konania viacerých zaujímavých podujatí, pripravuje sa mobilná ľadová plocha, tradičným lákadlom pre domácich a návštevníkov mesta je aj bohatá vianočná výzdoba. „Verejnosť bude mať k dispozícii takmer 800 parkovacích miest. Rampy na parkoviskách s bezobslužným rampovým systémom budú vypnuté, rovnako tak aj parkovacie automaty,“ uviedol Peter Fabian zo Správy mestských komunikácií(SMK) v Poprade. O špeciálnom režime na parkoviskách v správe SMK informujú nálepky na parkovacích automatoch vyhotovené v 3 jazykoch – ENG, PL a SVK. Parkoviská budú opäť spoplatnené v štandardnom režime od 9.1.2017. 


 
 
Položky 231-235 z 1329

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Corrib
Levočská 26/A,
058 01 Poprad

ďalšie dni

Štvrtok 24.5.
Corrib
Levočská 26/A,
058 01 Poprad
Piatok 25.5.
Dr.Max - Jiřího Wolkera
Jiřího Wolkera (OC Kaufland),
058 01 Poprad
Sobota 26.5.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 27.5.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 28.5.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 29.5.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 30.5.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 31.5.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka