Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Mestskí policajti a sociálni pracovníci vyrazili za bezdomovcamiVytlačiť
 

V stredu 5.októbra 2016 v skorých ranných hodinách sa na teritóriu mesta Poprad uskutočnila preventívno – bezpečnostná akcia zameraná na kontrolu a monitorovanie občanov bez domova. Akcie sa zúčastnili pracovníčky sociálneho odboru MsÚ v Poprade v úzkej súčinnosti s príslušníkmi mestskej polície. „Kontrolu sme vykonali na viacerých miestach v meste Poprad s dôrazom na stanice ŽSR a SAD, okolie Tatranského námestia a priestory pod viaduktom na sídlisku Západ,“ informoval náčelník Mestskej polície Poprad Štefan Šipula. „Zámerom bolo zmonitorovať miesta, kde sa zdržiavajú a prespávajú tieto osoby a zároveň im ponúknuť možnosť využiť Zariadenie sociálnych služieb pre osoby bez prístrešia na Levočskej ulici ako aj vojenský stan postavený v areáli zariadenia,“ doplnila Petra Zavacká zo sociálneho odboru MsÚ. Aj napriek výraznému ochladeniu bolo počas akcie nájdených viacero bezdomovcov prespávajúcich v improvizovaných príbytkoch. „Možnosť prespať v stane na Levočskej ulici viacerí privítali, sú však medzi nimi stále aj takí, ktorí uprednostňujú život na ulici. A presvedčiť ich na zmenu nedokážu neraz ani ich najbližší,“ vysvetlila Zavacká. V súčasnosti eviduje samospráva na území mesta 125 osôb bez domova, z toho približne 40% tvoria ľudia z celého Slovenska.

Preventívno bezpečnostnej akcie sa zúčastnilo 10 mestských policajtov a 2 pracovníčky sociálneho odboru Mestského úradu Poprad.

Zariadenie sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici má kapacitu 35 osôb, vojenský stan postavený v areáli zariadenia ďalších 10-12 lôžok. Vo vojenskom stane sa počas minulej zimy vystriedalo 54 bezdomovcov.


 
 

Na zimnom štadióne bola A.Babonymu odhalená pamätná tabuľaVytlačiť
 

Na budove Zimného štadióna mesta Poprad v piatok 7.10.2016 slávnostne odhalili pamätnú tabuľu Popradčanovi Antonovi Babonymu, hokejistovi, účastníkovi boja za národné oslobodenie a politickému väzňovi. Pietna spomienka sa uskutočnila za prítomnosti rodinných príslušníkov A. Babonyho a za účasti mnohých hostí, medzi nimi zástupcov Svetového združenia bývalých politických väzňov (SZBPV) v Poprade, veľvyslanectva Ruskej federácie, predstaviteľov mesta Poprad, HK Poprad, Motorkárov Slovenska a ďalších. Dcéra A. Babonyho Aurélia Čarnoká sa roky usilovala, aby sa jej otec dočkal uznania aspoň po smrti. Povedala: „Keďže môj otec bol politickým väzňom, zámeru osadenia tabule na jeho pamiatku sa ujal František Bednár zo SZBPV. Vďaka nemu vznikol tento projekt a verejnosť sa mohla dozvedieť, aký úžasný človek bol môj otec. Bol pokojný, mal rozvahu, odvahu, bol plný lásky k športu, radosti, oddanosti, bol to Slovan srdcom i činmi.“

A. Babony sa narodil 20. decembra 1917 v Poprade – Strážach, zomrel v roku 1972. V roku 1941 bol odvelený na východný front priamo do bojov o Kyjev, ako vojak Slovenskej armády zachránil pred popravou študentku Lýdiu Šarajevskú a pomohol viacerým ľuďom. Ako príslušník 1. československej armády na Slovensku bojoval v SNP, bol zajatý a väznený v nemeckých koncentračných táboroch ako politický väzeň. Oslobodila ho americká armáda, čo mu bolo neskôr na príťaž. Po vojne pracoval ako policajt v Poprade, ale v roku 1949 v čase nástupu komunizmu sa rozhodol z tohto postu odísť. Pracoval v popradskom pivovare, Inštalatéri Poprad a nakoniec popradskej Vagónke. Známy je jeho mimoriadny vzťah k hokeju. V rokoch 1939 – 1959 bol popradským hokejovým reprezentantom, rozhodcom a trénerom. Pôsobil ako brankár v majstrovskom hokejovom klube H. C. Tatry. Podieľal sa na výstavbe prvej umelej ľadovej plochy v Poprade.

Viac informácií o A.Babonym čítajte v aktuálnom vydaní týždenníka NOVINY POPRAD!


 
 

Od 28.októbra obmedzenie parkovania dodávok a nákladných áut na sídliskách JUH I-VIVytlačiť
 

V piatok 28. októbra 2016 vstúpia do platnosti dopravné obmedzenia týkajúce sa parkovania dodávkových a nákladných automobilov na sídliskách JUH I-VI v Poprade. Samospráva sa k tomuto kroku odhodlala predovšetkým na základe požiadaviek záchranných zložiek na zlepšenie prístupnosti a prejazdnosti týchto sídlisk pri záchranných akciách ako aj pribúdajúcich sťažností obyvateľov poukazujúcich na fakt, že niektoré parkoviská v obytných zónach sa vo večerných hodinách menia na parkoviská firemných dodávkových automobilov. „Po opakovanom monitoringu bolo zistené, že na uvedených sídliskách parkuje každý večer 250 – 300 dodávkových a nákladných automobilov. Vďaka svojim parametrom, ktoré neraz presahujú rozmery štandardizovaných parkovacích miest, tak zaberajú viac ako jedno parkovacie miesto, čo v konečnom súčte predstavuje výrazný úbytok parkovacích miest pre osobné motorové vozidlá,“ uviedol náčelník Mestskej polície Poprad Štefan Šipula.

Z tohto dôvodu sa samospráva rozhodla pre obmedzenie parkovania nákladných áut a dodávok na sídliskách JUH I – VI. Obmedzenie bude platiť od 28. októbra a v praxi bude znamenať ZÁKAZ STÁTIA pre vozidlá s dĺžkou nad 5,0 m v čase od 16:00 do 6:00. Toto obmedzenie sa nebude vzťahovať na vozidlá kategórie M.

Dopravné obmedzenia budú vytýčené dopravnými značkami osadenými na mestských a štátnych komunikáciách na vjazdoch do sídlisk. Dopravné značenie bolo schválené všetkými príslušnými orgánmi. Samospráva zároveň monitoruje situáciu aj v ostatných obytných zónach mesta, do ktorých by sa toto obmedzenie v prípade osvedčenia malo rovnako rozšíriť.

„Musíme si uvedomiť, že každoročne pribudnú v Poprade stovky nových áut. Situácia najmä na sídliskách, ktoré boli projektované v úplne iných časoch a najmä s inými požiadavkami na statickú dopravu, sa tak stáva stále zložitejšou a musíme ju riešiť, pretože v prípade komplikácií pri prejazdnosti záchranných zložiek na týchto sídliskách môže ísť doslova o život,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

„Budovanie parkovacích miest na úkor zelene nie je riešením. Tým je budovanie parkovacích domov. Mesto Poprad navyše disponuje víťazným projektom parkovacieho domu z vlastnej verejnej architektonickej súťaže, ktorý by mal byť základom pre rozšírenie tohto druhu infraštruktúry v našom meste,“ doplnil Ľuboslav Mlynarčík, vedúci odboru urbanizmu a priestorového plánovania MsÚ v Poprade.

V súvislosti s pripravovanými dopravnými obmedzeniami pripravuje mesto Poprad informačnú kampaň prostredníctvom printových i elektronických médií a sociálnych sietí orientovanú na všetkých obyvateľov sídlisk JUH I -VI. „Mestská polícia bude v súvislosti so zmenou dopravného značenia na začiatku zhovievavá a bude upozorňovať vodičov na uskutočnené zmeny a vyžadovať ich dôsledné plnenie vodičmi motorových vozidiel, ktorých sa zmena dopravného značenia týka. „Veríme, že majitelia budú dodržiavať platné dopravné značenie a nebudeme musieť pristúpiť k ukladaniu blokových pokút. Tým, ktorí nebudú rešpektovať dopravné značenie, môže byť príslušníkmi mestskej polície uložená bloková pokuta do výšky 50,-Eur,“informoval náčelník Mestskej polície v Poprade Štefan Šipula.

 


 
 

Odzvonia hazardu v Poprade?!Vytlačiť
 

Poprad sa chce zaradiť medzi mestá, ktoré mienia riešiť problém s hazardnými hrami. „Teší ma, že sa chce hazard riešiť celoslovensky, lebo jeho rušenie v jednotlivých mestách je skôr dielčím riešením. Ak by sa zakázal v jednom meste, pôjdu hráči do druhého. Chcem byť iniciátorom toho, aby sa začalo hovoriť o hazarde i v Poprade. Viem, aký je príjem z hazardných hier v meste, ale nechceme stavať na tragédii ľudí. Verím, že dokážeme zabezpečiť fungovanie mesta bez toho, aby sa tu hazard prevádzkoval,“ zdôraznil primátor Jozef Švagerko a dodal, že mesto malo vlani príjem z hazardných hier 486 tisíc eur. Primátor má však zároveň obavu, aby sa hazard nepreniesol do iných sfér – na internet a do stávkových kancelárií.

Petíciu za zrušenie hazardu musí podpísať najmenej tridsať percent oprávnených voličov. Viceprimátor Popradu Pavol Gašper konštatoval: „Chcel by som ísť cestou zdravého rozumu a ten hovorí, že hazard nie je dobrý. Som zástancom toho, aby hazard nebol a všetky argumenty, ako napríklad finančné, z môjho pohľadu neobstoja. Nemyslím si, že organizátorom petície bude mesto, ale rozprával som sa s viacerými poslancami, ktorí zdieľajú rovnaký názor ako ja. Treba určite urobiť dobrú právnu analýzu, právny podklad a urobiť dobrú organizáciu samotnej petičnej akcie, aby sa nestalo to, čo so stratou petičných hárkov v inom prípade.“

zdroj: Noviny Poprad


 
 

Zdravo a chutne v školských jedálňachVytlačiť
 

O kvalite školského stravovania sa veľa hovorí a ani popradské školy to neberú na ľahkú váhu. V ZŠ s MŠ Francisciho pripravili pre deti už tradičný týždeň zdravej výživy, aby dokázali, že aj v školskej jedálni sa to dá zdravo a chutne.

Každý rok prichádza vedenie školskej jedálne v ZŠ s MŠ Francisciho s novou témou. Tentokrát si pani kuchárky posvietili na zeleninu. „Pridali sme sa tiež k týždňu pod názvom Hovorme o jedle, ktorý súvisí so Svetovým dňom zdravej výživy pripadajúci na 16. október. Ku každej téme sme mali vstup do školského rozhlasu, pričom sme propagovali zdravý životný štýl,“ uviedla vedúca školskej jedálne v ZŠ s MŠ Francisciho Zuzana Laburdová. „Chceme vytvoriť také podmienky, aby strava pre deti bola čo najlepšia. Dovážame len potraviny slovenského pôvodu a rovnako ako aj 423 slovenských škôl, sme sa aj my zapojili do projektu Ži zdravo. Je to celotýždňová aktivita, ktorá zahŕňa rozprávanie o zdravom jedle, výtvarnú i literárnu súťaž a tiež aj recyklovanie odpadu. Snažíme sa presvedčiť najmä rodičov, že strava u nás je zdravá a vyhovuje všetkým normám,“ doplnil riaditeľ ZŠ s MŠ Francisciho Miroslav Jagáč, ktorý na záver výnimočného týždňa pozval do kuchyne profesionálneho kuchára. Ten sa spoločne s kuchárkami podieľal na príprave piatkového menu. Podávala sa benátska polievka, bravčové plátky so zeleninou a orechami, ako príloha dusená ryža a zákuskom boli brokolicové muffiny. „Musím povedať, že tu je naozaj snaha variť zdravo a chutne. Držať sa normy je však pre mňa zaujímavé i zvláštne. Kreativita kuchárok by sa mala posunúť inde a norma ich k tomu nepustí,“ prezradil tajomník Tatranského klubu Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov a zároveň šéfkuchár Dušan Bidleň.

Hodnotiť kvalitu školského stravovania mal možnosť aj predseda rodičovského združenia školy Róbert Hiľovský. „Stravovanie v tejto školskej jedálni hodnotím pozitívne. Ohlasy rodičov sú tiež dobré. Školská jedáleň je dobre vybavená a deti sú spokojné,“ vyhlásil.

Mesto Poprad má so školským stravovaním veľké plány. Cieľom je zvýšiť jeho kvalitu. „Plánujeme v budúcom kalendárnom roku vytvoriť jednotný jedálny lístok. Cieľom je to, aby sme vedeli v reálnom čase porovnať kvalitu a učiť sa na tom. Chceme vzdelávať aj personál kuchyne. Školskú jedáleň navštevuje väčšina žiakov každej školy. Častokrát je to ich jediné teplé jedlo počas dňa a výživa je pre nich kľúčová, aby sa mohli zdravo vyvíjať a aj lepšie učiť,“ povedal prvý viceprimátor Popradu Igor Wzoš a na margo dodávateľov potravín do školských jedální dodal: „Mesto pomohlo nastaviť podmienky súťaže pre dodávateľov. Predmet zákaziek je veľmi prísny a dodávať dnes potraviny nemôže hocijaká garážová firma. Nastavili sme kritéria veľmi vysoko a ja očakávam, že kvalita potravín bude rásť.“

NOVINY POPRAD


 
 
Položky 251-255 z 1323

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Dr.Max - Francisciho
Francisciho 4977/22,
058 01 Poprad

ďalšie dni

Štvrtok 26.4.
Dr.Max - Francisciho
Francisciho 4977/22,
058 01 Poprad
Piatok 27.4.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Sobota 28.4. - 29.4.
Dr.Max - Jiřího Wolkera
Jiřího Wolkera (OC Kaufland),
058 01 Poprad
Pondelok 30.4.
Schneider - Suchoňova
Suchoňova 3527/4,
05801 Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka