Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Vianočná výzdoba svietila do konca januáraVytlačiť
 

Vianočná výzdoba mesta Poprad svietila v roku 2016 až do konca januára. Výzdoba zhasla 31.1. o 23.-tej hodine.

Mesto Poprad ako jedno z centier cestovného ruchu pod Vysokými Tatrami využilo možnosť prezentácie mesta prostredníctvom atraktívnej svetelnej výzdoby pre domácich i návštevníkov prichádzajúcich v rôznych obdobiach – z výzdoby sa potešili nielen slovenskí návštevníci, ale aj rusky hovoriaca klientela, ktorá pod Tatrami oslavovala príchod Nového roka, dôležitá bola poľská klientela, ktorá v podtatranskom regióne prázdninovala prakticky už od polovice januára. Dôležitým faktom, kvôli ktorému bola výzdoba ponechaná v prevádzke presne do konca januára, bolo zároveň zistenie presnej mesačnej spotreby elektrickej energie pre potreby budúceho efektívnejšieho nastavenia výzdoby.

Verejné osvetlenie vrátane vianočnej výzdoby sa zapína v závislosti od východu a západu slnka. Vo večerných hodinách svietila výzdoba s výnimkou Vianoc a Nového roka vždy len do 23:00, následne sa zapínala ráno o 5:00 a svietila do východu Slnka. Verejné osvetlenie na Námestí sv. Egídia svietilo v čase trvania vianočnej výzdoby vo výluke, to jest v najúspornejšom funkčnom režime, kedy svietil len jeden z troch osvetľovacích bodov.

Podľa niekdajších tradícií sa vianočná výzdoba v domácnostiach nechávala až do Hromníc, teda do 2.februára.  


 
 

Kino Tatran sa vracia Vytlačiť
 

Kino Tatran v Poprade bude opäť premietať. Prvým filmom premietnutým na novom striebornom plátne bude vo štvrtok 28.januára 2016 film EVA NOVÁ. Otvárací ceremoniál sa uskutoční za účasti tvorcov filmu, ktorí budú po projekcii besedovať s divákmi.

Znovuoživenie pôvodného popradského kina prichádza po 4 rokoch, počas ktorých sa v kine nepremietalo. Už v marci 2014 Mestské zastupiteľstvo mesta Poprad vyčlenilo sumu 110 tisíc eur na digitalizáciu kinu, ktorá bola úspešne zavŕšená. Kino Tatran absolvovalo komplexnú digitalizáciu podľa štandardov Digital Cinema Initiatives, získalo projektor pre D-cinema so základnou technológiou 2D a 3D, server pre D-cinema a základné príslušenstvo, vrátane kompletného priestorového zvuku. Vďaka digitalizácii je tak kino pripravené na projekciu filmov v zmysle súčasných štandardov - okrem možností projekcie 3D je zaujímavosťou aj použitá zvuková technológia so systémom viackanálového zvuku, ktorá je podľa dodávateľa európskym unikátom a je použitá zatiaľ len v Poprade. Digitalizáciu Kina Tatran v Poprade finančne sumou 33-tisíc eur podporil Audiovizuálny fond.

„V týchto dňoch prebiehajú posledné dokončovacie práce v interiéri. Okrem príprav na samotné otvorenie už pracujeme aj na programovaní filmov. Kino by mal byť živý organizmus, preto okrem premietania filmov plánujeme viacero sprievodných aktivít, ktoré naše kino etablujú ako životaschopnú kultúrnu inštitúciu v centre mesta,“ uviedla vedúca kina Ľuba Olejárová.

Predpredaj vstupeniek na filmové predstavenia bude zabezpečovať Mestská informačná kancelária mesta Poprad, ktorá kino prevzala do svojej organizačnej štruktúry. Vstupenky na film EVA NOVÁ budú v predpredaji už v stredu 20.1.2016.

Kino Tatran na Námestí sv. Egídia v Poprade prestalo premietať v roku 2011 po tom, čo poslanci MsZ kvôli stratovosti prevádzky odsúhlasili ukončenie premietania filmov.

VEDOMOSTNÝ KVÍZ

Pri príležitosti otvorenia digitalizovaného KINA TATRAN v Poprade sme pre Vás pripravili vedomostný kvíz. Každý účastník, ktorý správne odpovedal na minimálne 4 otázky, bol zaradený do žrebovania o vstupenky na slávnostné otvorenie KINA TATRAN a projekciu filmu EVA NOVÁ.

Otázky:

1. Z ktorého roku pochádzajú prvé zmienky o premietaní nemých filmov v Poprade?

Odpoveď: 1911

2.) Ako sa volal pôvodný hotel pri železničnej stanici, v ktorom sa po prvýkrát v Poprade premietali filmy na základe kinolicencie?

Odpoveď: Hotel Tatra

3.) Ako sa volal známy slovenský architekt, ktorý vypracoval projekt prestavby Reduty, kina Tatran a Okresného úradu v Poprade v roku 1931?

Odpoveď: Michal Milan Harminc

4.) Ako sa volala dvojica filmov natáčaných vo Vysokých Tatrách a v Spišskej Sobote s tatranskou tematikou - natočené boli v rokoch 1970 a 1971:

Odpoveď: Medená veža, Orlie pierko

5.) Vyrastal v Poprade a napísal knihu, podľa ktorej bol nakrútený film Diablova dielňa. Tento film získal v roku 2008 prestížneho Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film. Ako sa volal autor knihy?

Odpoveď: Adolf Burger

Zo správnych odpovedí sme vyžrebovali 3 výhercov, ktorí získali po dve vstupenky.

1.S.Marušinová

2. V.Pullmann

3. B.Šabľová

Blahoželáme!


 
 

V popradskom útulku pribudlo veľké množstvo šteniatokVytlačiť
 

Začiatok roka v Mestskom útulku pre túlavé a odchytené psy v Poprade je v znamení nárastu počtu jeho obyvateľov. V období po Vianociach ide o tradičný jav a v kotercoch pribúdajú nechcení chlpáči, ktorých sa z rôznych dôvodov ich predošlí majitelia zbavili.

„Ešte 23. decembra k nám priniesli dve šteniatka a na Štedrý deň sme jedno našli priviazané pred útulkom. Takto nám počas sviatkov pribudlo desať šteniat, ale aj dospelé psy, ktoré boli priviazané o bránu alebo vyhodené v meste. Postupne pribúdali ďalší, a tak máme momentálne 40 psíkov, z toho je 13 v dočasnej opatere. Veľkú časť z tohto počtu tvoria šteniatka, ktoré čakajú na adopciu a nový domov ,“ informovala Viktória Paperáková z popradského útulku. Adopciu psíkov od šteniatka pritom pracovníčky útulku vrelo odporúčajú. „So šteniatkom prežijete to najkrajšie obdobie plné prekvapení a krásnych chvíľ. Veľkou výhodou je aj to, že si ho môžete už od útleho veku vychovať podľa svojich predstáv a psík sa na vás citovo naviaže,“ doplnila Páperáková.

Je veľkým šťastím, že okrem ľudí, ktorí psíkov vyhadzujú na ulicu, je ešte stále dosť tých, ktorým osud opustených psíkov nie je ľahostajný. „Od septembra, odkedy mesto prebralo útulok, sme zaznamenali omnoho vyšší záujem o adopciu psíkov a od tohto obdobia sme ich adoptovali už vyše 50. Sú v rodinách v Poprade, v rôznych častiach Slovenska, ale aj v Čechách a dokonca v Škótsku či iných krajinách. Stačí prísť do útulku a vybrať si. Veľmi radi poradíme,“ zdôraznila V. Paperáková a doplnila: „Pri adopcii sa podpisuje adopčný protokol so základnými podmienkami, aby psík nebol držaný na reťazi alebo celoročne zavretý v koterci. Uhrádza sa adopčný poplatok vo výške 30 eur, ktorý pokrýva základné veterinárne ošetrenia.“

Psy v útulku majú zabezpečenú komplexnú starostlivosť, ktorej súčasťou je dokonca aj výcvik. „Mesto Poprad zabezpečilo cvičenie psíkov pravidelne raz do týždňa. Máme tu samičku vlčiaka, ktorá štyri roky strážila firmu a bola dosť agresívna, ale teraz je z nej domáci maznáčik. Snažíme sa pripraviť psíkov tak, aby ovládali základné povely. Takto ľudia vidia, že sa im venujeme a skôr si ich dokážu osvojiť,“ doplnila Stanislava Hyrošová z Mestského útulku pre túlavé psy v Poprade.

Galériu aktuálnych obyvateľov útulku nájdete TU.

foto: Martina Tóthová


 
 

Mestská polícia v Poprade oslavuje 25 rokovVytlačiť
 

Mestská polícia(MsP) v Poprade si 1.februára pripomenula 25.výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti vedenie mesta a MsP odmenilo 12 príslušníkov, ktorí sú v radoch MsP už rovnako 25 rokov.

   

Mestské zastupiteľstvo mesta Poprad zriadilo Mestskú políciu Poprad uznesením č. 1/1991 k 01.02.1991. Za prvého náčelníka bol vymenovaný Ing. Štefan Kolcún, ktorého úlohou bolo rozbehnúť činnosť mestskej polície v súlade s § 19 zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, ktorý umožnil obciam a mestám zriadiť si na zabezpečovanie obecných vecí verejného poriadku a ochrany životného prostredia svoj poriadkový útvar, obecnú políciu. Prvotný plánovaný počet 20 príslušníkov sa postupne napĺňal. Sídlom Mestskej polície Poprad v čase jej zriadenia bola budova bývalého Mestského úradu v Poprade na ulici Mnoheľovej. Spočiatku svoju činnosť vykonávali príslušníci mestskej polície v jednosmennej prevádzke počas dennej služby, neskôr sa prešlo na dvojsmennú prevádzku.

Mestská polícia fungovala na základe štatútu schváleného Mestským zastupiteľstvom v Poprade bez toho, aby bola prijatá ďalšia legislatíva. Základy fungovania, úlohy, oprávnenia a kompetencie ako aj technické prostriedky stanovil zákon SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii. Oporu na priame pôsobenie mala mestská polícia aj v zákone SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch.
V roku 1992 sa zrealizovala nepretržitá 24 hodinová prevádzka, čo si vyžadovalo pôsobenie pri zabezpečovaní verejného poriadku, ako aj činnosť novo zriadeného pultu centrálnej ochrany. Tieto zmeny vyústili do sprevádzkovania stálej služby, kde mohla verejnosť službukonajúcim policajtom oznamovať svoje podnety telefonicky na čísle 159. V tom istom roku sa mestská polícia presťahovala do budovy mestského úradu na Nábreží Jána Pavla II. 2802/3 v Poprade, kde sídli aj v súčasnosti. Postupne sa zvyšoval počet pracovných miest mestskej polície na 30.
V roku 2001 bol zriadený kamerový systém, kde bolo nainštalovaných v meste Poprad na kontrolu dodržiavania verejného poriadku prvých 6 kamier. V roku 2003 sa počet kamier rozšíril o ďalšie 3 kamery. V roku 2009 sa počet kamier v mestskom kamerovom systéme zvýšil o ďalších 11 kamier (8 statických a 3 pohyblivé), čím sa celkový počet kamier zaokrúhlil na 26. V roku 2013  a 2014 sa kamerový systém ďalej rozširoval a modernizoval a celkový počet kamier vzrástol na 40.

V súčasnosti má Mestská polícia Poprad schválený a naplnený počet pracovných miest 42, pričom z celkového počtu sú dve civilné zamestnankyne zabezpečujúce administratívnu činnosť mestskej polície a dvaja operátori zabezpečujúci obsluhu Mestského kamerového systému v rámci projektu chránenej dielne. Pôsobnosť mestských policajtov v Poprade je rozdelená do 4 okrskov.
Od roku 2003 do 31.08.2015 bol náčelníkom Mestskej polície Poprad Ing. Jaroslav Marušin. Od 01.09.2015 sa zástupcom náčelníka MsP Poprad stal Ing. Milan Slota, ktorý bol poverený riadením MsP Poprad do 31.12.2015. Od 01.01.2016 sa náčelníkom MsP Poprad stal Mgr. Štefan Šipula.
„ V nasledujúcom období jednou z hlavných priorít činnosti Mestskej polície v Poprade bude zabezpečenie bezpečnosti občanov a dodržiavanie zákonov a všeobecne záväzných nariadení. V mesiaci február predkladáme na zasadnutie mestského zastupiteľstva novú organizačnú štruktúru mestskej polície, ktorou chceme upraviť kompetencie jednotlivých policajtov. Širšiu pozornosť, chceme venovať preventívnym projektom ako je napríklad základný kurz sebaobrany pre ženy, ktorý chceme realizovať v období mesiacov apríl, máj, začíname venovať pozornosť prednáškam o chove a výcviku psov, kde chceme postupne osloviť deti a vysvetľovať im túto problematiku podrobne a to aj s prihliadnutím na možnosti útulku pre psov v meste Poprad a prípadnej starostlivosti o tam umiestnených psíkov a pod., kde zároveň dôjde aj k posilneniu na úseku prevencie,“ informoval náčelník Štefan Šipula.
„Spoločnými silami sa budeme aj naďalej usilovať robiť všetko pre to, aby bol občan spokojný a aby sa nám spoločným úsilím v ďalšom období podarilo prácu Mestskej polície v Poprade skvalitňovať, a tým zvýšiť jej spoľahlivosť a dôveryhodnosť v povedomí občanov a návštevníkov mesta Poprad a to zvlášť v súčasnej dobe, keď sa otázka bezpečnosti vzhľadom na vývoj vo svete rieši stále častejšie,“ uzavrel primátor Popradu Jozef Švagerko.  


 
 

Hviezdoslavovu ulica otvorená pre automobily v obmedzenom režimeVytlačiť
 

Hviezdoslavova ulica, ktorej komplexná rekonštrukcia začala v polovici júla, je od soboty po položení prvej asfaltovej vrstvy - sprístupnená pre automobily – avšak v obmedzenom režime. K tejto forme sprístupnenia pristúpila napokon samospráva po konzultácii s dopravnou políciou v snahe zachovať bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky. V praxi to znamená, že automobilmi sa bude možné dostať k všetkým zásadným bodom na Hviezdoslavovej ulici – k poliklinike, hotelu, obytným domom a obchodným prevádzkam v zmysle dopravného značenia – nebude však prejazdná v celej svojej dĺžke. Dostavba chodníkov bude priebežne pokračovať ďalej. Cestu uzatvorí firma STRABAG realizujúca rekonštrukciu následne už iba krátkodobo kvôli položeniu vrchnej asfaltovej vrstvy. „Chceme zároveň upozorniť vodičov, aby do doby položenia poslednej asfaltovej vrstvy jazdili po komunikácii s maximálnou pozornosťou kvôli jestvujúcim sieťovým uzáverom, ktoré budú zatiaľ mierne nad úrovňou vozovky,“ doplnil Rusnák.

Samotná rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice zahŕňa tiež rekonštrukciu priľahlých chodníkov, ktoré budú oproti pôvodným širšie, a tým bezpečnejšie a komfortnejšie. Pribudne nový úsek chodníka pred hotelom Gerlach,dobudované budú tiež zastávky pre autobusovú dopravu a odvodnenie.

Pôvodne avizovaný termín odovzdania celej stavby – 14.október 2015 sa nepodarilo dodržať kvôli neočakávaným komplikáciám. Tie majú na svedomí dva zásadné faktory: nekvalitné podložie, ktoré bolo nevyhnutné spevniť a podzemné rozvody rôznych subjektov uložené v nesúlade s platnými normami. Kvôli vyriešeniu týchto problémov muselo mesto urobiť rokovacie konanie, aby sa dodržal zákon o verejnom obstarávaní. Pôvodné náklady vo výške 318 tisíc eur museli byť z uvedených dôvodov navýšené o viac ako 60 tisíc eur.

Aj keď podľa upravených plánov by mala byť stavba dokončená najneskôr 21.novembra, zhotoviteľ avizuje zámer odovzdať stavbu v prípade priaznivého počasia do konca októbra. 

Súbor na stiahnutie h1.jpg h1.jpg (419.7 kB)
Súbor na stiahnutie h2.jpg h2.jpg (365.4 kB)
Súbor na stiahnutie h3.jpg h3.jpg (387.7 kB)

 
 
Položky 296-300 z 1232

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Zlatý had
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Štvrtok 14.12.
Zlatý had
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 15.12.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Sobota 16.12.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Nedeľa 17.12.
Corrib
Levočská 26/A,
058 01 Poprad
Pondelok 18.12.
Schneider - Suchoňova
Suchoňova 3527/4,
05801 Poprad
Utorok 19.12.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Streda 20.12.
Benu - Teplická cesta
Teplická cesta 4359/3 (Tesco),
Poprad

0917 194 759

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 21.12. - 22.12.
Limba - Západ
Podtatranská 5,
Poprad

052/772 26 57

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka