Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Popradským letiskom prešlo najviac cestujúcich za posledných 15 rokovVytlačiť
 

Letisko Poprad - Tatry sa rozlúčilo s minulým rokom veľmi úspešne. Podľa údajov tejto akciovej spoločnosti, popradským letiskom prešlo v roku 2015 najviac cestujúcich za posledných 15 rokov. Služby letiska pod Tatrami využilo v uplynulom roku viac ako 85 tisíc cestujúcich, čo je približne o 54 tisíc viac ako v roku 2014 a takmer o 60 tisíc viac ako v roku 2013.

Letecké spoločnosti lietajúce z popradského letiska v minulom roku prevádzkovali celoročnú pravidelnú linku Londýn-Poprad-Londýn, sezónne pravidelné linky Riga-Poprad-Riga a Riga-Varšava-Poprad-Varšava-Riga a charterové lety Moskva, Kyjev, Dnepropetrovsk a Burgas a Antalya.

"Zimná sezóna 2015/16 má na popradskom letisku úplne iný charakter ako v minulosti. Charterové lety z Ukrajiny a Ruska, ktoré v minulých rokoch ako jediné zabezpečovali leteckú dopravu turistov do nášho regiónu počas krátkeho obdobia tzv. zlatého týždňa nahradili v minulom roku čiastočne a v tomto už úplne pravidelné lety počas celej zimnej sezóny. Ako odpoveď na trvalý pokles počtu charterových letov z Ruska a Ukrajiny v minulých rokoch, ktorý je zrejme spôsobený ekonomickou a politickou situáciou v týchto krajinách, pripravilo popradské letisko spolu so svojimi partnermi sezónnu pravidelnú linku Riga-Poprad-Riga. Na rozdiel od minulého roku, keď bola prevádzkovaná raz týždenne v sobotu, pribudol k sobotnému letu ďalší let v utorok, ktorý má medzipristátie vo Varšave. Vďaka tomu má Poprad dvakrát týždenne spojenie s Rigou a raz s Varšavou. Letový poriadok je prispôsobený potrebám turistov smerujúcim do nášho regiónu nielen z Rigy a Varšavy ale, vzhľadom na nadväzujúce lety z Rigy, aj z ďalších miest ako sú Talin, Helsinky, Moskva, Petrohrad a iné," zhrnula riaditeľka akciovej spoločnosti Letisko Poprad - Tatry Ivana Herkeľová.

Ďalšie informácie k tejto téme nájdete v aktuálnom vydaní týždenníka Noviny Poprad.

Letový poriadok letiska Poprad - Tatry

 

zdroj: Noviny Poprad

 


 
 

Najčastejšími menami boli u dievčat Nina, u chlapcov FilipVytlačiť
 

Podľa údajov Matričného úradu v Poprade sa v popradskej nemocnici v minulom roku narodilo 1239 detí, z toho 654 dievčat a 585 chlapcov. Je to o tri deti viac ako v roku 2014. Z novorodeniatok bolo 13 párov dvojičiek, z nich párov chlapec-dievča bolo 6, chlapci 4 a dievčatá 3. Trvalý pobyt v Poprade mali 3 páry dvojčiat. Trojčatá sa nenarodili žiadne. 

V pôsobnosti matričného obvodu Poprad, ktorý tvoria mesto Poprad a obce Gánovce a Spišská Teplica, rodičia dávali bábätkám rozmanité mená, ale predsa len niektoré boli častejšie. Kým v roku 2014 obsadzovali prvé tri miesta Ema, Sofia a Timea, tohto roku sa úplne vymenili. Matrikárka Silvia Hurajtová uviedla: „Najčastejším dievčenským menom za rok 2015 bola Nina. Takto pomenovali 24 dievčatiek. Nasledovala Laura – 19, Sofia a Kristína 18 a ďalej Alexandra, Ema, Timea, Viktória a Karolína.“ Aj u chlapcov sa desaťmiestna tabuľka najobľúbenejších mien premiešala. V roku 2014 ju viedol Sebastián, Adam a Filip. V roku 2015 sa na prvé miesto prebojoval Filip. Toto meno dali rodičia 25 chlapcom. Za ním nasledoval Matúš – 22, Jakub 21, potom Peter, s rovnakým počtom novorodeniatok Lukáš a Samuel, Tomáš, Martin a Tobias, Adam a Ján. Matrikárka dodala: „Zaznamenali sme aj netradičné mená ako boli u dievčat Cynthia, Cataleya, Jadranka, Nensi, Kylie, Kayla či Megan a u chlapcov Áron, Eneko Peru, Nathan, Noel, Wilson, Wieslaw...“. V rámci Slovenska si posledné roky držia prvé priečky najobľúbenejších mien stále Ema, Sofia, Nina a u chlapcov Jakub, Adam a Michal. Rodičia neraz popustia uzdu fantázii a dajú svojim ratolestiam exotické mená, ktoré nie sú na Slovensku bežné. Tak dostali niektoré dievčatká mená ako Boglárka, Virág, Chimamanda alebo Anouk a chlapci Bendegúz, Rock, Bálint a dokonca Rolex.

Mohlo by sa zdať, že rodičia si nezvyčajné mená vymyslia, ale nie je to tak. Matrikárky si meno musia overiť prinajmenšom na internete, aby mohlo byť pravopisne správne zapísané. Ak neobvyklé meno v zozname alebo na internete nenájdu, musia rodičia hodnoverne dokázať, že existuje a má pôvod v nejakej inej krajine. „Napríklad pri mene Eneko Peru doniesli rodičia potvrdenie zo španielskeho zastupiteľského úradu,“ podotkla S. Hurajtová.

zdroj: Noviny Poprad


 
 

Vyhrajte vstupenky do KINA TATRANVytlačiť
 

Vážení milovníci kinematografie,

pripravili sme pre Vás kvíz pri príležitosti otvorenia digitalizovaného KINA TATRAN v Poprade. Každý účastník kvízu, ktorý správne odpovie na minimálne 4 otázky, bude zaradený do žrebovania o vstupenky na slávnostné otvorenie KINA TATRAN a projekciu filmu EVA NOVÁ spojenú s besedou s tvorcami vo štvrtok 28.1.2016 o 18:00.

Správne odpovede posielajte emailom na adresu kino@poprad.sk 

Pomôcka: publikácia „Poprad na starých pohľadniciach“, Poprad, 2006.

Uzávierka kvízu je v utorok 26.1.2016 o 12:00. Zo správnych odpovedí vyžrebujeme 3 výhercov, ktorí získajú po dve vstupenky.

 

1. Z ktorého roku pochádzajú prvé zmienky o premietaní nemých filmov v Poprade?

Možnosti a: 1901 b: 1911 c: 1921

2.) Ako sa volal pôvodný hotel pri železničnej stanici, kde sa po prvýkrát v Poprade premietali filmy na základe kinolicencie?

3.) Ako sa volal známy slovenský architekt, ktorý vypracoval projekt prestavby Reduty, kina Tatran a Okresného úradu v Poprade v roku 1931?

4.) Ako sa volala dvojica filmov natáčaných vo Vysokých Tatrách a v Spišskej Sobote s tatranskou tematikou natočených v rokoch 1970 a 1971:

5.) Vyrastal v Poprade a napísal knihu, podľa ktorej bol nakrútený film Diablova dielňa. Tento film získal v roku 2008 prestížneho Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film. Ako sa volal autor knihy?

 


 
 

Primátor nepodpísal zvýšenie svojho platuVytlačiť
 

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade na svojom decembrovom rokovaní rozhodli o zvýšení platu primátora Popradu Jozefa Švagerka o 70 percent, čo je maximálne možné zvýšenie. Primátor však s tým súvisiace uznesenie nepodpísal, pretože s ním nie je stotožnený. Uviedol: „Teší ma, že väčšina poslancov moju prácu takto vysoko ohodnocuje a vyjadrila sa, že si maximum zaslúžim. Snažím sa robiť čo najlepšie, ale myslím si, že moja doterajšia práca počas jedného roka ešte nie je dôvodom na maximálnu odmenu 70 percent a cítim, že mám vo fungovaní mesta čo vylepšovať. Zrejme však budem prvým primátorom, ktorý nepodpísal zvýšenie svojho platu.“ Primátor na najbližšom zastupiteľstve, ktoré by malo byť v januári, požiada poslancov, aby netrvali na maximálnom zvýšení. Zastupiteľstvo však môže toto uznesenie trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov potvrdiť. Ak ho nepotvrdí do dvoch mesiacov od schválenia, uznesenie stráca platnosť


 
 

Vianoce v psom útulku prekonali všetky očakávaniaVytlačiť
 

Tradičná akcia venovaná podpore Mestského útulku pre psy v Poprade prekonala všetky očakávania. Podujatie VIANOCE A OPUSTENÉ PSÍKY navštívilo v priebehu troch hodín podľa viacerých odhadov takmer 300 malých i veľkých návštevníkov, ktorí pod vianočným stromčekom nechali pre obyvateľov útulku obrovské množstvo darčekov. „Od dobrých ľudí sme dostali 150 kg kvalitných granúl, takmer 100 psích konzerv, deky, koberce, hračky, piškóty, nechýbalo dokonca ani oblečenie pre psíkov. Boli sme prekvapení a dojatí množstvom ľudí, ktorí si našli cestu k nám a urobili psíkom pekné Vianoce. Jedného psíka si počas akcie dokonca vzali domov noví majitelia, ďalší odcestoval do dočasnej opatery. Niektorí psíkovia sú zas rezervovaní a do nových domovov by mali vycestovať už v najbližších dňoch,“informovala Viktória Páperaková z mestského útulku.

Okrem možnosti vyvenčiť psíkov z útulku potešili návštevníkov podujatia zaujímavými ukážkami poslušnosti a agility partneri, ktorí pomáhajú s výcvikom psov v útulku - Športový a kynologický klub Canislog v Poprade a AK Kamzik. Pre účastníkov podujatia bol po prvý krát zabezpečený stan s teplým čajom a vianočným občerstvením, na príjazdovej komunikácii zabezpečovala organizáciu dopravy mestská polícia.

Celkovo je v útulku a v zabezpečených dočasných opaterách umiestnených 39 psíkov hľadajúcich nový domov. Bližšie podrobnosti o jednotlivých obyvateľoch útulku ako aj detaily možností ich adopcie nájdu záujemcovia na webových stránkach mesta Poprad a na facebookovom profile útulku.

Mestský útulok pre psy v Poprade prevzalo do svojej správy mesto Poprad ako súčasť komplexnej koncepcie chovu psov v meste od 1.9.2015. Samospráva zároveň vyhlásila dobrovoľnú finančnú zbierku na spolufinancovanie nákladov spojených s prevádzkovaním útulku. Prostredníctvom vyškolených pracovníkov mestskej polície mesto tiež zriadilo aj odchytovú službu.  

fotogaléria: 

  

   

ĎAKUJEME!


 
 
Položky 296-300 z 1207

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

ďalšie dni

Utorok 27.6.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Streda 28.6.
Cyprián - L. Svobodu 2589/74 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 29.6.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 30.6.
Benu - Moyzesova
Moyzesova ul. 3 (Juh,
Kaufland),
Poprad

0905 821 914

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka