Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Do školských lavíc v Poprade zasadlo viac prvákovVytlačiť
 

      

V Poprade zasadlo v novom školskom roku do školských lavíc 607 prvákov, z toho 541 v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad. Za posledných 5 rokov ide o najvyšší počet prvákov. Pre porovnanie - v minulom školskom roku nastúpilo do škôl v pôsobnosti mesta 493 prvákov. V školskom roku 2016/17 nastúpilo po odklade 67 detí, odklad pri zápise dostalo 54 detí.

V meste Poprad pôsobí 9 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, jedna základná škola v pôsobnosti OÚ Prešov, jedna cirkevná a jedna súkromná základná škola. Celkovo by do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad malo nastúpiť približne 4300 žiakov. V uplynulom roku ich bolo 4250.

Úplné štatistiky budú k dispozícii až po 15.septembri po získaní presných údajov o počte žiakov prijatých na bilingválne a osemročné gymnáziá.

Počas letných prázdnin samospráva v školách preinvestovala takmer 800 000 eur. Tieto prostriedky boli vyčlenené na výmenu gastrotechniky v ŠJ (ZŠ s MŠ Dostojevského, ZŠ s MŠ Francisciho, ZŠ s MŠ Koperníkova), rekonštrukciu školských jedální MŠ (Mládeže,5 a Záborského ul. ), rekonštrukciu niektorých striech na materských školách (MŠ Podtatranská ul., MŠ Záborského ul. a MŠ Ulica mládeže 5) a hydroizoláciu v ZŠ s MŠ na Vagonárskej ul.  Mesto uspelo tiež v 2 projektoch na rekonštrukciu telocviční v ZŠ Jarná a ZŠ Komenského.

„Budeme sa snažiť vytvoriť v školách pre deti i pedagógov čo najlepšie podmienky a postupne takto chceme zrekonštruovať všetky naše školy,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko, ktorý sa zúčastnil otvorenia školského roka v ZŠ na Koperníkovej ulici v Matejovciach. „Prvákom prajem, aby do nového školského roka vstúpili tou správnou nohou a aby ich učenie bavilo. Všetkým ostatným žiakom prajem, aby ich škola inšpirovala a formovala v tom správnom smere. Rodičom i učiteľom samozrejme veľa trpezlivosti, aby sme naše deti vychovali do života čo najlepšie,“ poprial deťom, rodičom i pedagógom popradský primátor.

foto:Noviny Poprad


 
 

Vyvrcholilo Popradské kultúrne leto, prichádzajú MATEJOVSKÉ SCHOLTZOVE DNIVytlačiť
 

V meste Poprad vyvrcholil počas uplynulého víkendu tradičný festival podujatí pod názvom POPRADSKÉ KULTÚRNE LETO 2016, ktorý sa uskutočnil v dňoch od 9.6. do 4.9.2016. 

V období od 9.6. do 4.9.2016  mesto Poprad zrealizovalo 84 podujatí s návštevnosťou viac ako 20 000 divákov, v programoch vystúpilo viac ako 100 kolektívov a jednotlivcov - / okrem festivalov Viva Italia a Made in Slovakia, pri ktorých organizovaní bolo mesto partnerom OZ Pre mesto /.

Sériu kultúrnych podujatí otvorilo mesto Poprad v Spišskej Sobote programom venovaným významným výročiam mesta. V rámci tohto programu bol zrealizovaný "Dobový jarmok - Ako žili a bývali naši predkovia", ktorý sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom u verejnosti práve svojim netradičným charakterom - ukázať život pred mnohými desiatkami rokov v podobe tradícií a ľudových zvykov. Novinkou festivalu boli Dni humoru na Spiši - trojdňový zábavno - hudobný program, ktorý sa konal v závere júna 2016 a v rámci ktorého sa divákom predstavili - hudobná skupina Šcamba, Klaun Adyno s rodinnou klauniádou pre deti a rodičov, Jožo Pročko a Andrea Profantová v divadelnej komédii - Darček a záver patril známemu spevákovi repete piesní -Ľubovi Virágovi. Počas festivalu popradské námestie ožívalo od štvrtka do nedele, kedy sa prezentovali divadelné súbory, hudobné skupiny, ľudové  súbory, divadelné rozprávky, promenádne koncerty, tanečné vystúpenia a filmy na plátne.

Už tento víkend novinka v Matejovciach – MATEJOVSKÉ SCHOLTZOVE DNI!

Mesto Poprad a Klub Matejovčanov pripravili pre verejnosť nultý ročník kultúrno – športovej a spoločenskej udalosti venovanej významnej osobnosti Matejoviec – K. A. Scholtzovi, zakladateľovi strojárskej dielne, z ktorej sa postupne stala známa továreň zamestnávajúca stovky Matejovčanov.

S históriou Matejoviec a vplyvom rodiny K.A. Scholtza na ich rozvoj sa verejnosť bude mať možnosť dozvedieť z prednášky Boženy Malovcovej z popradského pracoviska Štátneho archívu v Prešove. Chýbať nebudú športové súťaže a bohatý kultúrny program. Predstaví sa v ňom DH Tatramat – Matejovce, DFS Letnička, žiaci a deti zo ZŠ s MŠ v Matejovciach, O. Weiter a A. Fisherová, E. Presley Revival a programom bude sprevádzať Michal Varga. Nebudú chýbať stánky s dobrým občerstvením, pre deti stánky so sladkosťami a šmýkačkou. Kostol sv. Štefana bude v nedeľu miestom slávnostnej sv. omše, po ktorej skončení bude nasledovať kladenie vencov k hrobu rodiny Scholtz. V popoludňajších hodinách sa predstaví Divadlo Commedia so známou komédiou – Kapustnica. V prípade nepriaznivého počasia sa program uskutoční v priestore športovej haly Zámoček Poprad – Matejovce.

 


 
 

Popradské školy sa medzi najlepšími na Slovensku nestratili!Vytlačiť
 

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zhodnotil podľa verejne dostupných dát základné a stredné školy na Slovensku. Popradské školy neboli výnimkou. Medzi desiatku najlepších na Slovensku sa vo svojich kategóriách dostali dve školy - Spojená škola – Gymnázium Dominika Tatarku (9.miesto) a Súkromná stredná odborná škola na Ul.29.augusta (5.miesto v kategórii SOŠ s najvyššou pridanou hodnotou).

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii gymnáziá:
1. Spojená škola – Gymnázium, Ul.Dominika Tatarku, Poprad

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii stredné školy:
4. Obchodná akadémia Poprad
6. Stredná zdravotnícka škola Poprad
7. Súkromná stredná odborná škola, Ul.29.augusta, Poprad

HODNOTENIE v rámci Prešovského kraja v kategórii základné školy: 
3. ZŠ s MŠ Dostojevského
10.Spojená škola, ZŠ s MŠ Letná
15.ZŠ s MŠ Komenského
20.ZŠ s MŠ Vagonárska
29.ZŠ s MŠ Francisciho

Podrobnosti a detaily hodnotenia nájdete tu: skoly.ineko.sk 
alebo tu: https://dennikn.sk/…/nove-rebricky-prvy-raz-ukazuju-niele…/…


 
 

Obrovská tragédia! Havaroval vrtuľník popradskej posádky VZZS!Vytlačiť
 

Česť ich pamiatke!

Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie bude v utorok 20.9.2016 miestom poslednej rozlúčky s posádkou záchranárskeho vrtuľníka, ktorý havaroval dňa 7.9.2016 pri záchrane ľudského života. 

Vrtuľník Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu letel do obce Strelníky (okres Banská Bystrica) s cieľom záchrany pacienta po páde z výšky. Po dosiahnutí miesta nehody a naloženia pacienta na palubu vzlietol vrtuľník smerom do banskobystrickej nemocnice. Po odlete z miesta udalosti sa dispečingu ATE nepodarilo nadviazať žiaden ďalší kontakt s posádkou. Následne boli aktivované príslušné záchranárske zložky, ktoré po nezvestnom vrtuľníku pátrali v ťažko dostupnom teréne niekoľko hodín. V skorých ranných hodinách boli nájdené prvé trosky vrtuľníka a následne štyri telá bez známok života.
Na palube vrtuľníka Bell 429 s poznávacou značkou OM-ATR sa nachádzali traja členovia posádky a 38-ročný pacient. Posádka na palube bola v zložení: pilot Ing. Ján Rušin, lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková, záchranár: František Bartoš. Pilot vrtuľníka Ing. Ján Rušin, mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995. Lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014. Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár.

„Životy našich kolegov, žiaľ, vyhasli práve pri plnení svojho náročného poslania, akým bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. Za ich nasadenie a oddanú prácu, ktorú vykonávali s najvyššou profesionalitou im patrí naša nesmierna vďaka a uznanie,“ informovala spoločnosť ATE.

"Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť všetkým dotknutým rodinám i spoločnosti k tomu, čo sa stalo. Vo vestibule sme vystavili kondolenčnú knihu, na znak úcty sme vyvesili čiernu zástavu, sme pripravení pomôcť pri organizovaní poslednej rozlúčky" uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. 

foto:ATE

 


 
 

Mediácia ukončená bez podpísania dohody, dohodnuté opatrenia sa budú realizovaťVytlačiť
 

Mediácia v prípade obyvateľov časti mesta Veľká poukazujúcich na negatívne vplyvy na životné prostredie zo strany prevádzky Schüle Slovakia bola ukončená bez podpísania záverečnej dohody. Informovala o tom Dagmar Tragalová z Mediačného centra Poprad. „Celá mediácia bola iniciovaná mestom Poprad. Došlo k vytvoreniu záverečnej dohody, účastníci sa dohodli na jednotlivých opatreniach, no k podpísaniu nedošlo. OZ Popradčania za čistejšie životné prostredie využilo svoju zákonnú možnosť a ukončilo mediáciu bez podpísania dohody,“ informovala Dagmar Tragalová z Mediačného centra Poprad.

Občianske združenie Popradčania za čistejšie životné prostredie vysvetlilo stanovisko k dohode týmito slovami. „Mediačná dohoda – hovorili sme o nej na niekoľkých stretnutiach, kreovali sme ju, avšak nám prekážala požiadavka, ktorá tam bola vznesená, že naše tvrdenia voči médiám musia byť založené na etike a bez dôkazov nemôžeme poškodzovať meno spoločnosti. Neviem si predstaviť, ako môže naše OZ, ktoré má rozpočet z 2% rádovo 1500 – 2000 eur ročne, financovať na svoje náklady drahé merania ovzdušia a hluku a možno kvalitných odborníkov, ktorí sa k tomu vyjadria. Proste, je to nereálne,“ uviedol Ján Vaľko z OZ Popradčania za čistejšie životné prostredie. Podľa zástupcu OZ si situácia obyvateľov na Širokej ulici stále vyžaduje pozornosť.„Napriek tomu, že niektoré opatrenia sa urobili, občania hlavne Širokej ulice hodnotia životné podmienky ako neuspokojivé. Stále nás trápi zvýšená hladina hluku a aj napriek opatreniam v podobe filtrov aj sivý prášok,“ doplnil Vaľko.

Vedenie spoločnosti SCHULE Slovakia aj napriek chýbajúcemu podpisu na dohode mediáciu privítalo ako komunikačnú platformu vytvárajúcu možnosť pre hľadanie riešení, ktoré by napomohli vzájomnému spolunažívaniu spoločnosti a obyvateľov v tejto oblasti. „Ľudsky chápem týchto ľudí, viem pochopiť ich postoje a jedným z výsledkov práve týchto mediačných stretnutí bola dohoda na vytvorenie odborných posudkov(zdravotných, emisno - prenosových), teda toho, ako vplýva naša výroba na susedov a zamestnancov. Z týchto štúdií je jednoznačné, že výroba má minimálny vplyv na zamestnancov i obyvateľov susednej oblasti,“ informoval Vladimír Omasta, konateľ spoločnosti SCHULE Slovakia. „Ten chýbajúci podpis na dohode nepovažujem za dôležitý, v realizácii dohodnutých opatrení budeme pokračovať,“ doplnil Omasta. Medzi dohodnuté opatrenia by malo patriť vytvorenie zeleného pásu na hranici medzi firmou a susedmi, postavenie protihlukovej steny na existujúcej hale, ktorá odhluční jestvujúce zdroje, vytvorenie horúcej linky na nahlasovanie akútnych problémov, ktoré tak bude možné okamžite riešiť.

Vedenie mesta Poprad, ktoré mediáciu ako formu riešenia problémov medzi občanmi a výrobnou firmou iniciovalo, zvažuje ďalšie kroky na zlepšenie situácie v dotknutej lokalite.

„Firma Schule je tu 17 rokov, je to stabilný zamestnávateľ. Vítam jej postoj, že aj napriek tomu, že sa dohoda nepodpíše, bude pokračovať v realizácii navrhnutých opatrení, ktoré sú potrebné. Na druhej strane vítam aktivitu OZ, ktoré poukázalo na problémy. Zvážime aj nezávislé merania a vyhodnotíme všetko s odborníkmi. Nechcem, aby tu boli porušované zákony SR. Chceme podporovať podnikateľské subjekty a rozvoj našej lokality, ale nie na úkor životného prostredia,“ uzavrel primátor Popradu Jozef Švagerko.

Najvýraznejší prínos mediácie definovala mediátorka v rovine vzájomnej konštruktívnej komunikácie. „Obe sporové strany dokázali vytvárať riešenia na zlepšenie susedského spolužitia. Mediácia bola veľkým prínosom hlavne z dôvodu úpravy budúcich vzťahov a úpravy toho, že tieto dve strany dokážu konštruktívne komunikovať a sedieť za jedným stolom, čo predtým 15 rokov nebolo možné,“ doplnila Tragalová.


 
 
Položky 296-300 z 1329

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Corrib
Levočská 26/A,
058 01 Poprad

ďalšie dni

Štvrtok 24.5.
Corrib
Levočská 26/A,
058 01 Poprad
Piatok 25.5.
Dr.Max - Jiřího Wolkera
Jiřího Wolkera (OC Kaufland),
058 01 Poprad
Sobota 26.5.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 27.5.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 28.5.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 29.5.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 30.5.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 31.5.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka