Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Archeológovia odhaľujú tajomstvá ZámčiskaVytlačiť
 


Vo štvrtok 18. 08. 2016 sa naplno rozbehol plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica. Samospráva plánuje toto miesto zatraktívniť pre verejnosť a poodhaliť jeho históriu aj ďalším generáciám.

„Máme v pláne postaviť na tomto mieste vyhliadkovú vežu, ktorá tu už v dávnej minulosti stála. Návštevníci tak budú môcť obdivovať krásu celého okolia, nakoľko je odtiaľ výhľad na celý Spiš,“ prezradil plány mesta riaditeľ Mestských lesov Poprad Róbert Dula, ktorý dodal, že práce boli naplánované na desať dní.

Archeológia je veda, ktorá dokáže prekvapiť a preto sa výskum na Zámčisku môže aj predĺžiť. „Archeologický výskum tu predpísal krajský pamiatkový úrad. Skúmame plochu 13 x 13 metrov. Sondu sme rozdelili do štyroch sektorov, pričom v strede sme nechali krížový kontrolný blok, aby sme prípadné nájdené objekty videli pekne z profilu, ako sa správajú. Terén sme si na úvod prešli detektormi kovov a hneď sme narazili na rôzne kovové predmety, ktoré svedčia o tom, že tu evidentne žili aj poľnohospodári, nielen baníci a remeselníci. Oblasť bola osídľovaná od mladšej doby kamennej a preto sme zvedaví, čo všetko tu nájdeme. Nikdy nevieme, na čo narazíme a preto, ak sa objaví niečo významné, tak výskum bude trvať dlhšie. Dominancia nálezov v tejto lokalite je zo 14., ale najmä 15. storočia,“ objasňoval archeológ Marián Soják.

Popradská radnica plní sľuby a snaží sa Kvetnici vdýchnuť nový život. „Výskum robíme preto, aby bol tento úsek dôkladne zmapovaný a archeologicky preskúmaný. Snažíme sa historicky objasniť celý priestor a sprístupniť ho verejnosti. Históriu treba preskúmať a poučiť sa z nej, pretože sa hovorí, že kto nepozná minulosť, nemôže riešiť budúcnosť. My sa radi poučíme, aby aj budúce generácie vedeli o tejto lokalite čo najviac,“ uviedol primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.

Projekt realizuje Mesto Poprad v spolupráci s Mestskými lesmi, s.r.o. za podpory Nadácie Slovenskej sporiteľne prostredníctvom získaného grantu v rámci výzvy „Obce bližšie k Vám 2016“, ktorý zabezpečuje Oddelenie strategického rozvojového manažmentu MsÚ.
 
Zdroj: Noviny Poprad
FOTO – Marek Vaščura


 
 

Dni svätého Egídia Vytlačiť
 

Mesto Poprad a Rímskokatolícka cirkev v Poprade aj v tomto roku v dňoch 31. augusta a  1. septembra spoločne pripravujú Dni svätého Egídia. Tieto duchovné slávnosti sa budú konať na Námestí svätého Egídia a v  Kostole svätého Egídia v Poprade. Kultúrny a duchovný program sa začne v Kostole sv. Egídia v stredu 31.augusta o 11:45 organovým recitálom, na ktorom sa predstaví organista a pedagóg zo Základnej umeleckej školy Janka Silana v Poprade Mgr. Peter Čapó. Po koncerte príde na rad svätá omša. Vo štvrtok 1.septembra o 9:00 budú môcť Popradčania v medzikostolí na Námestí sv. Egídia zažiť koncert Moniky Kandráčovej s doprovodom, po ktorom bude nasledovať slávnostná svätá omša za účasti špirituála kňazského seminára Jána Kuboša. Slávnosti sa konajú pod záštitou Mesta Poprad s podporou primátora Ing. Jozefa Švagerka.


 

K slávnostnej atmosfére týchto dní prispejú vo štvrtok 1.9. 2016 aj bežci Podtatranského polmaratónu a Primátorskej desiatky, ktorí budú štartovať z námestia o 11.00 hod.. Na tom istom mieste sa uskutoční aj rodinná súťaž MAMA, TATO ŠPORTUJTE S NAMI so začiatkom o 12.30 hod.

Na záver športového podujatia budú v Poprade od 16:00 znieť svetové hity známej skupiny ABBA v podaní revivalovej slovenskej skupiny ABBORN z Košíc.


 
 

Stovky bežcov mieria do PopraduVytlačiť
 

Vo štvrtok 1.septembra odštartuje v Poprade 2.ročník Podtatranského polmaratónu. Týmto podujatím vyvrcholí bodovaná séria pretekov Tatry v pohybe Prestige tour 2016, ktorá rozhodne o novom bežeckom kráľovi a bežeckej kráľovnej Tatier. "Prihlásilo sa nám viac ako 600 účastníkov," informoval Peter Hritz z organizačného výboru pretekov.  

„Sme veľmi radi, že Podtatranský polmaratón si rýchlo našiel svoje miesto v bežeckom kalendári, čo potvrdzuje aj obrovský záujem účastníkov. Program podujatia je nastavený tak, aby si mohli zašportovať naozaj všetci – už od tých najmenších. Chceme, aby to bol pekný športový sviatok v našom meste,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

O 11:00 vyštartujú z centra Popradu stovky bežcov na trasu Podtatranského polmaratónu s obrátkou vo Svite a na Primátorskú desiatku, ktorá tento rok povedie cez Spišskú Teplicu.

Tohoročnou novinkou je okrem zmeny trate cez Spišskú Teplicu aj minipolmaratón v dĺžke 2,1km pre deti do 15 rokov a špeciálna 300m trasa pre budúcich prváčikov, na ktorých pri registrácii čaká množstvo darčekov.

Zo Svitu do Popradu sa vydajú na 10km trať priaznivci Nordic walkingu.

Do súťaženia sa opäť zapoja známi športovci. Primátorskú desiatku si v rámci tréningu odbehne aj Alena Stevens, držiteľka slovenského rekordu v dlhom triatlone (3,8km plávanie, 180km bicykel a 42,2km beh za 9h30m9s). Na desiatke a polmaratóne sa predstavi aj popradský hokejista Arne Kroták so svojim tímom AR 13, hokejisti Hokejového klubu Poprad, basketbalisti BK Iskra Svit a ďalší.

Sprievodný program v mestách Poprad a Svit

Pre rodiny pripravilo mesto Poprad ďalší ročník podujatia MAMA, TATO, ŠPORTUJTE S NAMI, v ktorom sa budú rodinné tímy zložené minimálne z dvoch generácií snažiť uspieť v rôznych zábavných športových disciplínach.

O dobrú náladu sa počas podujatia bude starať DJ SPECTRA, po vyhodnotení výsledkov sa o 16:00 predstaví ABBORN – A TRIBUTE SHOW TO ABBA – dokonalá hudobná ilúzia legendárnej švédskej kapely. Sprievodný program bude aj vo Svite, kde sa uskutočnia preteky seniorov v Nordic Walkingu a preteky žiakov.

Pre každého pretekára bude v cieli pripravená krásna účastnícka medaila, ktorá dotvára panorámu Vysokých Tatier v tohoročnej kolekcii Tatry v pohybe Prestige Tour.

Viac informácií a registráciu nájdete na www.tatryvpohybe.sk.


 
 

Vyhodnotenie architektonickej súťažeVytlačiť
 

Víťazným návrhom vo verejnej anonymnej architektonicko -konštrukčnej súťaži návrhov na riešenie viacpodlažného parkoviska na Rastislavovej ul. na sídlisku JUH III sa stal návrh spoločnosti SPDe s.r.o. - autorského kolektívu Ing. arch.Štefan Lichvár, Ing. arch.Mária Lichvárová, Ing. arch.Michal Petráš a Ing. arch. Alexander Schleicher, PhD. . Rozhodla o tom 5-členná odborná porota zložená zo zástupcov mesta, stavovských organizácií, Slovenskej komory architektov a Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Mesto Poprad dostalo celkovo devätnásť návrhov. „Pracovali sme v dvoch kolách. Najskôr sme vybrali osem návrhov, ktoré postúpili do druhého kola. Ocenili sme tri návrhy sumou od tisíc do tritisíc eur, na odmeny pre zvyšné návrhy v druhom kole bolo vyčlenených 800 eur za parciálne riešenia. S víťazným návrhom sme sa stotožnili v podstate všetci. Verím, že ak sa v takejto podobe podarí zrealizovať, tak to bude jedna zo zaujímavých a funkčných architektúr,“ uviedol predseda poroty Peter Marcinko zo Slovenskej komory architektov.

Porotcovia hodnotili jednotlivé návrhy udeľovaním bodov podľa vopred stanovených kritérií: umiestnenie objektu do širších vzťahov,architektonické riešenie, konštrukčné riešenie,funkčné a prevádzkové riešenie, uplatnenie ekologického prístupu, ekonomická efektívnosť, hospodárnoť a realizovateľnosť navrhovaného riešenia. Z návrhov, ktoré postúpili do druhého kola napokon vzišlo poradie, ktoré určilo najlepších:

návrh č. 01 635 bodov

návrh č. 18 508 bodov

návrh č. 16 495 bodov

návrh č. 11 492 bodov

návrh č. 19 491 bodov

návrh č. 07 460 bodov

návrh č. 10 409 bodov

návrh č. 03 372 bodov

Predseda poroty Peter Marcinko vyzdvihol spôsob hľadania najlepšieho návrhu. „Pozitívne hodnotíme rôznorodosť riešení daného problému. Získali sme množstvo názorov a z nich budeme čerpať. Je to dobrý postup pri riešení verejných investícií. Sme však iba na začiatku, proces ďalej pokračuje. Vybrali sme víťazný návrh, riešiteľom ktorého je  kolektív, ktorý je schopný danú tému zvládnuť,“ dodal P. Marcinko.

Víťazná štúdia by mala byť pilotným projektom pre budovanie parkovacích domov v meste. „Dostali sme množstvo návrhov a bolo v nich toľko inovácií, koľko som ešte v rámci garáži nevidel. Vo víťaznom návrhu je obsiahnutých asi 260 parkovacích miest, čo na 90 percent vyrieši problém s parkovaním v tejto časti sídliska,“ povedal člen poroty a predseda komisie výstavby a majetku pri Mestskom zastupiteľstve v Poprade Slavomír Božoň. „Ide o pilotný projekt, ktorý by mal mať využitie aj v ďalších častiach mesta. Súťaž má zmysel, preto chceme pri riešení ďalších urbanistických otázok v meste pokračovať touto cestou,“ dodal primátor mesta Poprad Jozef Švagerko.

Návrhy na riešenie parkovacieho domu si bude môcť pozrieť aj verejnosť vo vestibule mestského úradu od 1. augusta, ale aj na webových stránkach mesta. „Chceme dať možnosť občanom, aby sa zoznámili s ponúknutými riešeniami a vyjadrili sa. Ich názory budeme preberať s autormi víťazného návrhu,“ doplnil vedúci odboru urbanizmu a územného plánovania MsÚ v Poprade Ľuboslav Mlynarčík.

Výsledkom rokovaní so zhotoviteľom víťazného návrhu  by mala byť Zmluva o dielo na predmet zákazky. O pridelení finančných prostriedkov budú rozhodovať popradskí poslanci zrejme ešte v tomto roku.

Detaily návrhov získate po kliknutí na obrázok. 

Pripomienky, názory a komentáre k jednotlivým návrhom môže verejnosť posielať na adresu parkovacidom@poprad.sk 

--------------------------------------------------------

Výsledky verejnej anonymnej architektonicko konštrukčnej súťaže návrhov

„Verejné viacpodlažné parkovisko na Ul. Rastislavovej JUH III, Poprad“

1.cena 3 000,- €

Návrh č. 01:

SPDe s.r.o., Obchodná 41, 811 06 Bratislava 1

Autorský kolektív: Ing. arch. Štefan Lichvár

Ing. arch. Mária Lichvárová

Ing. arch. Michal Petráš

Ing. arch. Alexander Schleicher, PhD.

 

Spolupráca: Ing. arch. Marek Šeregi, PhD.

Ing. arch. Martina Valentová

Ing. arch. Lenka Petrová

Ing. arch. Martin Vachálek

 

hodnotenie poroty:

„kvalitné prevádzkovo-konštrukčné riešenie, čistý architektonický výraz podporený ekologickými prvkami, možnosť použitia v iných lokalitách, kvalita urbanisticko-architektonického začlenenia do územia“

-

2. cena 2 000,- €

Návrh č. 18:

OSA atelier s.r.o., Kuzmányho 5100/3, 058 01 Poprad

Autori: Ing. arch. Branislav Rzyman

Ing. arch. Miloslav Dulík

hodnotenie poroty: „kvalitné prevádzkové riešenie s odozvou vo výtvarno- hmotovom vyjadrení“

-

3. cena 1 000,- €

Návrh č. 16:

Autori: Ing. arch. Benjamín Brádňanský,

Mgr. art. Vít Halada, ArtD.,

 

Spolupráca: Maroš Greš

Zuzana Jurčišinová

Ernest Bevilaqua

hodnotenie poroty: „čisté konštrukčné a prevádzkové riešenie, priestorové zakomponovanie do charakteru existujúcej zástavby“

- - -

odmena 200,- €

Návrh č. 11:

Architektonické štúdio Atrium, s.r.o., Mlynská 27, 040 01 Košice

hodnotenie poroty: „výrazné ekologické riešenie severnej časti objektu“

- - -

odmena 200,- €

Návrh č. 19:

OSA atelier s.r.o., Kuzmányho 5100/3, 058 01 Poprad

Autori: Ing. arch. Branislav Rzyman

Ing. arch. Miloslav Dulík

 

hodnotenie poroty: „nápadité urbanisticko- priestorové riešenie“

- - -

odmena 200,- €

Návrh č. 07:

Autori: Ing. Dezider Rakšány, M.A.Sc. B.Arch.,

Ing. Vojtech Krumpolec,

Ing. arch. Juraj Krumpolec,

Ing. arch. Peter Derevenec,

Ing. arch. Vladimír Vodný,

 

hodnotenie poroty: „výrazné zakomponovanie doplnkových funkcií do objektu“

- - -

odmena 100,- €

Návrh č. 10:

zerozero, s.r.o., Čsl. Armády 29, 080 01 Prešov

Autori: Ing. arch. Irakli Eristavi

Ing. arch. Pavol Šilla

 

Spolupráca: Ing. arch. Dominika Hricová

Ing. arch. Juraj Červený

Bc. Martin Ortuta

Ing. Martin Ratkoš

Ing. Juraj Marton

 

hodnotenie poroty: „kvalitne riešený nástupný priestor do objektu“

- - -

odmena 100,- €

Návrh č. 03:

Autor: Ing. arch. Ladislav Vikartovský,

FKF design s.r.o., Hlavná 14a, 945 04 Komárno-Nová Stráž

Spoluautor: Ing. arch. Gábor Nagy,

Spolupráca: Ing. Jozef Nagy,

hodnotenie poroty: „čistota architektonického riešenia fasád“


 


 
 

Vyhliadkový vláčik vo štvrtok a v piatok mimo prevádzkyVytlačiť
 

 
V sobotu 27.8.2016 nebude vyhliadkový vláčik z technických príčin premávať. Návštevníkom mesta odporúčame v piatok na prehliadku mesta využiť vyhliadkovú linku MHD č.8 DISCOVER POPRAD s audiosprievodcom. 


 
 
Položky 296-300 z 1322

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Sobota 24.3.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 25.3.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 26.3.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Utorok 27.3.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 28.3.
Primula - pri obch.stredisku Výkrik, sídlisko Juh 1
Dostojevského 21,
Poprad

052/773 23 47

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 29.3.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 30.3.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Sobota 31.3.
Cyprián - L. Svobodu 2589/74 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka