Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Skončila sa šachová olympiádaVytlačiť
 

V Poprade sa minulý týždeň zišli najlepší mladí hráči šachu z celého sveta. Šesťdesiat družstiev - 41 krajín z Európy, Ázie, Afriky a Austrálie. Mládežnícka šachová olympiáda nadväzuje na najprestížnejšiu súťaž družstiev, ktorá určuje poradie krajín vo svete v kategórii dospelých Šachovú olympiádu. Jej tradícia siaha do roku 1924 a koná sa pravidelne každé dva roky. Jedna šachová partia môže trvať aj 4-5 hodín. Prezident  Slovenského šachového zväzu František Jablonický povedal:“Šach je veľmi namáhavý šport, vyžaduje si perfektnú fyzickú zdatnosť. Majstri trénujú ako vrcholoví športovci, aby vydržali takú záťaž. Ani psychické naladenie sa nezanedbáva - aby človek zvládol ťažšie momenty partie.“ Vo veľkej hale Arény bolo počas súťaží úplné ticho. Šachisti sa navzájom rešpektovali a nerušili sa. Vedia, že aj minimálny hluk človeka vytrhne z koncentrácie. Pochvaľovali si klimatizovanú halu, čo vraj nie je vo svete samozrejmosťou, napríklad ani na Majstrovstvách sveta. V súťaží tímov si najlepšie počínalo družstvo z Iránu, druhé miesto obsadilo Rusko, nasleduje Arménsko, India a Maďarsko.

Slovenský šachový zväz má 4tisíc členov. Údajne až polovica Slovákov hrá doma šach. 

(Noviny Poprad)


 
 

Do Krakova pôjdu aj PopradčaniaVytlačiť
 

*aktualizované 26.7.2016

Fotoreportáž zo slávnostného otváracieho ceremoniálu Svetových dní mládeže pre slovenských pútnikov v mestečku SKAWINA.

Pred slávnostným otváracím ceremoniálom SDM 2016 sa primátor mesta Poprad Jozef Švagerko stretol s diplomatom SR Adriánom Kromkom v priestoroch Generálneho konzulátu SR v Krakove. Témami rozhovoru boli Svetové dni mládeže v Krakove, príchod Svätého Otca Františka a jeho program, účasť pútnikov zo Slovenska a Popradu, ako aj prezentácia mesta Poprad na námestí Krakova na medzinárodnom festivale v mesiaci august 2016.

Na snímkach primátor Popradu Jozef Švagerko na stretnutí s konzulom Adriánom Kromkom, primátorom mesta SKAWINA  Pawłom Kolasom, nechýbajú ani pútnici z Popradu. 

  

   

foto: Noviny Poprad

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

*aktualizované 25.7.2016

Svetové dni mládeže 2016 v Krakove začínajú pre slovenských pútnikov už  v pondelok 25.7.2016 v meste Skawina pri Krakove slávnostným otváracím ceremoniálom o 21.00 hodine pod názvom Obrazy milosrdenstva, ktorý bude v priamom prenose vysielať televízi LUX. Nasledovať bude o 22:00 hodine slávnostná sv. omša s Mons. Stanislavom Zvolenským. Slávnostného ceremoniálu a sv. omše sa zúčastní aj primátor mesta Poprad Jozef Švagerko spolu so slovenským diplomatom v Krakove Adriánom Kromkom. Ešte pred slávnostným otváracím ceremoniálom primátor Švagerko  spoločne s konzulom Kromkom absolvuje pracovné stretnutie s primátorom mesta Skawina Pawłom Kolasom. „Je to symbolické poľsko-slovenské stretnutie k SDM medzi primátorom slovenského mesta Poprad, v ktorom sa uskutočnilo celoslovenské prípravné stretnutie  mládeže k SDM v roku 2015 a primátora poľského mesta Skawina, v ktorom sú sústredení slovenskí pútnici a kde pre Slovákov SDM začínajú,“ uviedol Jozef Švagerko. „Uplynulý piatok  som sa zúčastnil posledného pracovného stretnutia diplomatického zboru v Krakove k prípravám Svetových dní mládeže s vojvodom Malopoľského vojvodstva Józefom Pilchom a so zástupcami hlavného  organizačného výboru, s vedúcimi predstaviteľmi polície, hraničnej stráže a ďalších relevantných bezpečnostných zložiek. Vojvoda nás opakovane ubezpečil, že Krakov je pripravený na príchod pútnikov a Svätého Otca Františka,“ doplnil konzul Adrián Kromka.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Minuloročné Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade bolo predprípravou na Svetové dni mládeže (SDM), ktoré budú od 25. do 31. júla v Krakove. Očakáva sa na nich účasť približne 2,5 milióna pútnikov z celého sveta. Veľa z nich bude aj zo Slovenska a z nášho regiónu, ktorý je v tesnom susedstve s Poľskom.

Primátor Popradu Jozef Švagerko sa plánuje na SDM osobne zúčastniť. Povedal: „Svätý Otec je z Južnej Ameriky a myslím si, že Krakov je najbližšie mesto, kde ho dokážeme dostať do blízkosti Slovenska. Teším sa na stretnutie s mladými ľuďmi, ktorých pôjdem pozdraviť a privítať hneď v pondelok 25. júla. Bude to symbolické pokračovanie P15. Máme už informácie, že Svätý Otec bude i v Czenstochovej, kde sa s ním budú môcť stretnúť aj návštevníci staršieho veku. Som rád, že Popradčan a popradský poslanec Adrián Kromka je slovenským diplomatom v Krakove a tak môžeme sprostredkovať informácie z prvej ruky.“ Primátorovi záleží práve na dostatku informácií, aby sa SDM mohli uskutočniť v poriadku po každej stránke. O tom hovoril tiež na nedávnom stretnutí s vojvodom Malopoľského vojvodstva.

A. Kromka podčiarkol, že prípravy na túto udalosť celosvetového významu za účasti pápeža Františka, vrcholia. Doplnil: „S pánom primátorom úzko spolupracujeme a rozoberali sme otázky spolupráce a možných bezpečnostných a organizačných opatrení aj k príchodu slovenských pútnikov a pútnikov z Popradu do Krakova. Momentálne je zaregistrovaných vyše 4 tisíc pútnikov zo Slovenska. Prebiehajú prípravy, zúčastnil som sa stretnutia v Skavinej, kde budú slovenskí účastníci SDM sústredení. Na prípravách spolupracujeme so slovenským organizačným výborom pod vedením Ondreja Chrvalu a takisto aj s hlavným organizačným výborom v Krakove. 25. júla sa SDM otvoria slávnostným ceremoniálom za účasti slovenských biskupov, 26. júla sa začnú slávnostnou omšou za účasti kardinála Stanislawa Dziwisza a 27. júla očakávame príchod Svätého Otca do Krakova.“

V prípade akýchkoľvek problémov sú zastupiteľské úrady SR v Krakove a vo Varšave pripravené pomôcť svojim občanom. Všetky rady pred cestou do Krakova sú na www.svetovednimladeze.sk. (mar)


 
 

Poprad získal grant na výskum archeologickej lokality ZámčiskoVytlačiť
 

Mesto Poprad uspelo v súťaži o poskytnutie grantu v rámci výzvy „Obce bližšie k Vám 2016“, ktorú v tomto roku vyhlásila Nadácia Slovenskej sporiteľne. Mesto Poprad v spolupráci s Mestskými lesmi s. r. o. Poprad sa zapojilo do tejto výzvy a v kategórii Pamiatky získalo grant pre Projekt výskumu a prezentácie archeologickej lokality Zámčisko - tzv. „Popradský hrad“ vo výške 3000 €. Celková výška projektu predstavuje sumu 5850 €.

„Zo získaných prostriedkov bude časť určená na odkrytie archeologických nálezov, ich konzerváciu a analýzu a ďalšia časť na výskum v mieste vyhliadkovej veže t.j. sondy ručne vyhĺbenej o rozmeroch 10 x 10 m. Práce sa začnú realizovať približne v polovici júla a predpokladaná dĺžka prieskumu bude jeden mesiac,“ informovala Marta Kurpášová z oddelenia strategického rozvojového manažmentu MsÚ v Poprade. „Veríme, že aj týmto archeologickým prieskumom oživíme záujem o objavovanie a zveľaďovanie pamiatkových území v našom meste. Chceme to maximálne využiť na to, aby sme Kvetnicu čo najviac zatraktívnili. Vnímame to ako jednu z foriem podpory rozvoja cestovného ruchu v Poprade,“ uzavrel primátor Popradu Jozef Švagerko.


 
 

MIK POPRAD pripravená na leto s rozšírenou ponukou služieb i produktov Vytlačiť
 

Do letnej turistickej sezóny 2016 vstupuje Mestská informačná kancelária(MIK) mesta Poprad s rozšírenou ponukou služieb a produktov. „Základnou úlohou mestskej informačnej kancelárie je poradiť a pomôcť turistom a návštevníkom ako čo najlepšie spoznať naše mesto, náš región. Keďže v tomto roku sa vzhľadom na okolnosti očakáva nárast najmä domáceho cestovného ruchu, chceme byť pripravení a vyjsť turistom čo najviac v ústrety. Aby objavili čaro nášho mesta a radi sa k nám vracali“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Mestská informačná kancelária, ktorá má svoje sídlo na Námestí sv. Egídia, predlžuje v letnej turistickej sezóne otváracie hodiny. V pondelok – piatok bude otvorená od 8:00 do 20:00, v sobotu od 9:00 do 13:00, v nedeľu od 14:00 do 17:00. Otváracie hodiny budú predĺžené aj v čase premietania Kina Tatran. Vysunuté pracovisko MIK je už od marca natrvalo otvorené v priestoroch zákazníckeho centra na železničnej stanici Poprad- Tatry. Ďalšie sezónne vysunuté pracovisko pribudne od 1.júla v priestoroch Podtatranského múzea v Spišskej Sobote. „Chceme byť proaktívni a vďaka tomuto pracovisku byť prítomní na Sobotskom námestí, pozývať návštevníkov tejto časti k jednotlivým atrakciám, do múzea, informovať cestujúcich v turistickom vláčiku o tom, čo všetko môžu v Spišskej Sobote vidieť,“ informovala riaditeľka Mestskej informačnej kancelárie(MIK) mesta Poprad Lucia Pitoňáková. So Spišskou Sobotu súvisí aj ďalšia nová služba v portfóliu MIK – poznávacie prechádzky do Sp. Soboty so sprievodcom a odborným výkladom.

Do ponuky MIK pribudli pred letom aj ďalšie novinky – edícia potravinových produktov línie MADE IN POPRAD bola rozšírená aj o popradskú kozmetiku, začal predaj lístkov na slovensko-poľské autobusové spoje, ktoré prepájajú Košice, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Dolný Kubín a Tvrdošín s mestom Krakow vrátane zastávky na krakowskom letisku Balice,

Novou službou je bezplatné čiernobiele kopírovanie na reklamný papier v limite do 10 ks kópií na osobu – s vernostnou kartou do 15 ks.

MIK Poprad zabezpečuje ďalej tieto stále služby: bezplatné poskytovanie informácií návštevníkom mesta a jeho obyvateľom, predpredaj vstupeniek na podujatia vrátane predaja vstupeniek do kina, predpredaj vstupeniek cez systémy Ticket Art a Predpredaj.sk, drobné kanc. služby (kopírovanie, tlač, scan, fax, laminovanie…), bezplatný internet,predaj poštových známok a bezplatná poštová služba, požičiavanie detských šliapacích autíčok, inzerciu v rámci reklamného priestoru na internetovej stránke VISITPOPRAD.SK,sprevádzanie po Námestí sv. Egídia a v kostoloch na námestí,úschovňu batožiny.

KINO TATRAN, ktoré je súčasťou štruktúry MIK, si na leto pripravilo rovnako špeciálny režim:

- prázdninové kino – dopoludňajšie detské premietanie každý druhý utorok v júli a auguste počnúc od sviatočného 5. júla 2016,                                                                                    

- letné večerné kino v piatky s neskorým začiatkom o 20:30, čiže napr. po koncerte na námestí si diváci môžu užiť ešte aj filmové premietanie. Program v kine bol prispôsobený podujatiam Popradského kultúrneho leta.

- v ponuke sú pondelkové Európske filmy za euro! A v utorky je možné využiť preukaz filmového klubu a uplatniť si tak 50%-nú zľavu na vstupné.

Letná turistická sezóna v meste Poprad

Letnú turistickú sezónu v Poprade otvoril v sobotu 11.6.2016 dobový trh na Sobotskom námestí v Spišskej Sobote, ktorý bol súčasťou podujatia venovaného významným výročiam – 760.výročiu prvej písomnej zmienky o Spišskej Sobote a o Poprade, 270.výročiu narodenia a 230.výročiu úmrtia Mórica Beňovského, 190.výročiu úmrtia jeho životnej partnerky zo Spišskej Soboty Zuzany Hönschovej a 70.výročiu spojenia Popradu , Spišskej Soboty a Veľkej do jedného mesta s názvom Poprad.

Novinkou letnej turistickej sezóny v Spišskej Sobote je statický informačný systém s 10 panelmi informujúcimi o jednotlivých významných budovách a meštianskych domoch ako aj historických udalostiach a osobnostiach, ktoré k jednotlivým domom historicky prislúchajú.

Správa mestských komunikácií v Poprade už v polovici júna upravila režim na vybraných spoplatnených parkoviskách v centre mesta. Od 16.júna do 15.septembra tak budú parkoviská s bezobslužným parkovacím systémom (Námestie sv. Egídia, J.Curie - OTP Bank, D.Tatarku) spoplatnené v skrátenom režime. V dňoch pondelok – štvrtok budú spoplatnené v čase 8:00 – 14:00 (pôvodne do 16:00), v piatok bude parkovanie na týchto parkoviskách bezplatné po celý deň(pôvodne spoplatnené 8:00 – 16:00). Centrum Popradu je v čase letnej turistickej sezóny dejiskom mnohých kultúrno – spoločenských podujatí a úprava parkovacieho režimu je ústretovým krokom k domácim i zahraničným návštevníkom. Bližšie informácie sú k dispozícii na stránke www.smkpp.sk.


 


 
 

Rozšírenie zastrešenia pódia v centre Popradu!Vytlačiť
 

Pódium v priestore medzikostolia na Námestí sv. Egídia bude mať po strede 6.7.2016 rozšírené zastrešenie. Pôvodné zastrešené pódium s rozmermi 6 x 5 m už nepostačovalo pre vystúpenia väčších súborov, preto samospráva rozhodla o dokúpení konštrukčných dielov a zabezpečení rozšírenia zastrešenia pódia na vnútorný rozmer 9 x 6 metrov. Poslanci MsZ schválili na obstaranie strešných dielov 16 tisíc eur. Rozšírené pódium by malo postačovať na umiestnenie rôznych kulís a väčšieho množstva hudobnej aparatúry.


 
 
Položky 306-310 z 1322

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Sobota 24.3.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Nedeľa 25.3.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 26.3.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Utorok 27.3.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 28.3.
Primula - pri obch.stredisku Výkrik, sídlisko Juh 1
Dostojevského 21,
Poprad

052/773 23 47

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 29.3.
Victoria - pri autobusovej stanici
Drevárska 453/1

052/772 14 77

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 30.3.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Sobota 31.3.
Cyprián - L. Svobodu 2589/74 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka