Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Aktuality - archív

Aktuality

Na Rastislavovej ulici by mal vyrásť parkovací domVytlačiť
 

Mesto Poprad chce na Rastislavovej ulici na sídlisku JUH III vybudovať parkovací dom. Ten by mal predstavovať najvhodnejšie riešenie nedostatku parkovacích miest na sídliskách. Poslanci MsZ mesta Poprad na svojom 4.zasadnutí vo štvrtok 10.9.2015 schválili, že na štúdiu parkovacieho domu, ktorá poslúži pre ďalšie stupne projektových dokumentácií a pre EIU, bude vyhlásená verejná anonymná architektonická súťaž.

 infografika: katastrálny portál

Účelom súťaže je získanie najlepšieho architektonicko - konštrukčného návrhu, ktorý okrem kvalitného dispozičného riešenia, konštrukčno - stavebnej a ekonomickej efektívnosti a ekologickej vhodnosti bude originálnym architektonickým dielom, ako prvým tohto druhu v meste a zostane v povedomí širokej verejnosti. Štúdia PARKOVACIEHO DOMU bude zároveň slúžiť podľa primátora Jozefa Švagerka ako vzor pre budovanie ďalších parkovacích domov v meste.

Predpokladané investičné náklady na realizáciu stavby parkovacieho domu s príjazdovou komunikáciou, sadovými úpravami a úpravou priľahlého priestranstva boli zadané ako max. 800000 € bez DPH. Navrhovaná novostavba parkovacieho domu by mala stáť presne na ploche jestvujúceho parkoviska na Rastislavovej ulici na sídl. JUH III v Poprade.

Požadovaná kapacita je približne 200 parkovacích miest.

Materiál konštrukcie objektu nie je určený. Pri návrhu bude nevyhnutné uprednostniť investične nenáročné konštrukcie, materiály a výrobky. Predpokladá sa: pojazdná strecha, s voľnými - priedušnými fasádnymi stenami prihliadajúc na bezpečnosť užívateľov objektu v zmysle platnej STN, otvorené parkovacie miesta. Pri návrhu konštrukčných systémov objektu a ich technických riešení je nutné sledovať ako architektonické, tak aj funkčné hľadisko, so zreteľom na maximálnu investičnú a prevádzkovú efektívnosť a jednoduchosť údržby. Navrhnutý objekt má rešpektovať obytné prostredie do ktorého bude vkladaný a riešenie - návrh by mal odrážať súčasné trendy architektúry. V návrhu musia byť zapracované aj sadové úpravy s možnosťou riešenia aj výsadby popínavej zelene na vonkajšej konštrukcii objektu. Návrh má byť variabilný teda variabilnosť projektu má byť zabezpečená možnosťou pridávania poschodí cca na 4 poschodia a zároveň s možnosťou zväčšovania plochy podľa daného územia. Zvážiť bude potrebné aj možnosť zakomponovania priestorov pre obchod a služby v prízemí parkovacieho domu.

Mestské zastupiteľstvo mesta Poprad už na svojom mimoriadnom zasadnutí dňa 25. marca 2015 schválilo prostriedky na prípravnú a projektovú dokumentáciu vo výške 12000 € na akciu Parkovisko Ul. Rastislavova - JUH III.V rámci investičnej prípravy akcie bolo po viacerých rokovaniach za účasti poslancov MsZ mesta Poprad Ing. Barana, Ing. Božoňa a predsedu Rady pre priestorové plánovanie mesta Poprad Ing. arch. Balogu konštatované, že najlepším riešením pre danú lokalitu bude výstavba parkovacieho domu na ploche jestvujúceho parkoviska na Rastislavovej ulici.  


 
 

Vláčik do konca septembra už len cez víkendyVytlačiť
 

Turistický vyhliadkový vláčik s audiosprievodcom v slovenskom a anglickom jazyku bude premávať do konca septembra už iba cez víkendy - v časoch od 10:00 do 16:00. Okrem toho ho bude možné stretnúť už iba počas mimoriadnych jázd. 

Turistický vyhliadkový vláčik mal v Poprade premiéru na Medzinárodný deň detí, s pravidelnými jazdami medzi centrom mesta, Aquacity Poprad a Spišskou Sobotou začal 13.6.2015. Počas júla a augusta prepravil vláčik viac ako 6000 cestujúcich. 

Návštevníci mesta majú naďalej možnosť spoznávať Poprad pomocou vyhliadkových jázd poschodovým retro autobusom. Ten je nasadený na linke MHD č.8  OBJAV/DISCOVER POPRAD premávajúcej v pondelok, v stredu a v piatok medzi autobusovou stanicou, Veľkou, Spišskou Sobotu a centrom mesta. S pomocou audiosprievodcu v slovenskom a anglickom jazyku ponúka cestujúcim rovnako možnosť spoznať zaujímavosti z minulosti i súčasnosti Popradu.

 


 
 

Test mobility vyhral v Poprade bicykelVytlačiť
 

Vedenie mesta Poprad si pri príležitosti Dňa bez áut v rámci Európskeho týždňa mobility 2015 vyskúšalo viacero alternatív prepravy po meste. Malý test mobility na trase medzi sídliskom JUH III a autobusovou stanicou postavil vedľa seba chodca, cyklistu, cestujúceho v MHD a klienta taxislužby.

Ako prvý dorazil do cieľa na autobusovej stanici s časom 5minút 39 sekúnd cyklista – 2.viceprimátor Pavol Gašper. „Nešiel som pritom vôbec na víťazstvo. Skoro ráno je chladnejšie a na bicykli sa ide naozaj dobre, hlavne to človeka poriadne preberie,“ povedal Gašper. Podľa jeho názoru je v Poprade z pohľadu cyklistov dôležité pripravovať také cyklistické chodníky, na ktorých nebude dochádzať ku kolíziám s chodcami. Zároveň bude nevyhnutné doplniť najmä mobiliár v podobe stojanov na bicykle. „Všimol som si to nielen na autobusovej stanici ale aj v ostatných častiach mesta, je to námet na zamyslenie a nápravu,“ doplnil 2.viceprimátor.

Hneď po cyklistovi dorazil do cieľa klient taxislužby – 1.viceprimátor Igor Wzoš, ktorého druhé miesto vyšlo vďaka cene za prepravu 1,70.-Eur. Od chvíle objednania taxíka po príchod do cieľa mu to trvalo 6 minút 9 sekúnd. „ Očakával som, že môžem aj vyhrať, pretože som starý pasažier taxíkov - mám už otestované všetky taxislužby v Poprade a viem zhruba odhadnúť, ako rýchlo prídu. Dnes ma však aj napriek snahe tromfol kolega viceprimátor Gašper, ktorý to má na bicykli natrénované,“ povedal s úsmevom Wzoš. Podľa 1.viceprimátora bude v budúcnosti v rámci alternatív ohľaduplných voči životnému prostrediu dôležité sústrediť pozornosť predovšetkým na verejnú dopravu. „Osobne si želám, aby logistika liniek, grafikon, rýchlosť a najmä cena dopravy bola taká, aby motivovala akéhokoľvek občana mesta nasadnúť do autobusu a previezť sa na druhú stranu mesta, lebo bude mať istotu, že sa lacno a včas prevezie tam, kam potrebuje,“ dodal Wzoš.

Dvanásť minút a jednu sekundu od nasadnutia do autobusu dorazil do cieľa prednosta MsÚ v Poprade Róbert Bujalka. „Autobus odchádzal zo zastávky presne, do cieľa prišiel načas, bol čistý, takže som spokojný. Bonusom pre cestujúcich bola dnes navyše cesta zadarmo, z ktorej mali očividnú radosť,“ uviedol prednosta. Za štandardných podmienok by cesta MHD stála 0,70.-Eura pri platbe v hotovosti a 0,50.-Eura pri platbe čipovou kartou.

Ako posledný s časom 17 min 59 sek prišiel do cieľa primátor Popradu Jozef Švagerko, ktorý trasu zo sídliska na autobusovú stanicu absolvoval pešo. „Ako chodca ma potešilo, že až na jeden prípad boli na všetkých cestách, ktoré sme prechádzali, priechody pre chodcov, vodiči ma ani v jednom prípade na priechode neohrozili a bez problémov som došiel do cieľa. Dnešný deň bol ale predovšetkým o tom, aby sme poukázali na alternatívne spôsoby dopravy. Cieľom bolo zistiť, porovnať a vyhodnotiť možnosti presunu v meste Poprad. Bol to taký malý test mobility, ako v Poprade pokračovať a riešiť situáciu v MHD, nastavenie liniek, propagáciu, možno požičovňu bicyklov a podobne,“ vysvetlil primátor Popradu Jozef Švagerko.

Popradčania majú dnes - 22.septembra 2015 v rámci akcie Deň bez áut mestskú hromadnú dopravu zadarmo. V nej zároveň prebieha aj letáková kampaň, ktorej cieľom je upozorniť na výhody cestovania MHD:

1.vydanie prvej mestskej čipovej karty umožňujúcej cestovanie so zľavou zabezpečuje mesto Poprad pre svojich obyvateľov bezplatne,

2.pri platbe čipovou kartou možnosť v MHD jazdiť s prestupom do 30 min bezplatne,

3. držitelia diamantovej a zlatej Janského plakety a držitelia Kňazovického medaily sú pri platbe čipovou kartou prepravovaní bezplatne,

4. jeden autobus môže na cestách nahradiť desiatky áut.

Mesto Poprad realizuje pravidelne aj trvalé opatrenia, ktoré systematicky zvyšujú bezpečnosť a skvalitňujú podmienky pre ľudí využívajúcich alternatívne a udržateľnejšie formy mobility. Medzi tieto opatrenia patrí pravidelné natieranie priechodov pre chodcov reflexnými nátermi, nasvietenie priechodov, rozširovanie chodníkov. Aktuálne sa pripravuje vybudovanie cyklochodníka spájajúceho Poprad s Veľkou Lomnicou, ktorý by mal doplniť jestvujúcu sieť cyklochodníkov v meste a jeho okolí v dĺžke takmer 12km.


 
 

Budúcnosť Popradu očami študentov architektúryVytlačiť
 

V utorok 14.7.2015 bola vo vestibule MsÚ v Poprade otvorená výstava prác študentov Fakulty architektúry STU v Bratislave. Ide o práce študentov venované mestu Poprad na tému riešenia centrálnej mestskej zóny, námestia a obytného súboru Nový Poprad/Merťuky. „Práce sú z akademickej pôdy a miera reality je rôzna, pretože predstavujú vízie študentov. Ak tieto práce vyvolajú nejakú diskusiu, tak splnili účel. To je základný kameň demokracie – otvoriť diskusiu. Z nášho hľadiska považujeme za dôležité vtiahnuť do tohto procesu mladých ľudí, aby si uvedomili, že to mesto je vec verejná a je potrebné naučiť sa diskutovať – musím si svoj návrh obhájiť a presvedčiť ľudí alebo možno v niektorých veciach cúvnuť,“ uviedol prof. Bohumil Kováč z Fakulty architektúry STU v Bratislave. „Keď sa otvorila otázka rekonštrukcie námestia v Poprade, tak sme si povedali, že tá participácia ľudí by mala byť väčšia, ako bola v tom momente. Preto sme hľadali možnosti, ako ľuďom toto územie predstaviť. Jednou z možností bolo takéto zadanie študentom. Samozrejme vystavené veci je potrebné brať ako študentské práce, vízie. Aj mne sa tu veľa vecí páči, niektoré sú viac - iné menej realizovateľné. Je to ale začiatok. Je dôležité, aby tí študenti mali spojenie s Popradom a vnímali tento priestor. Námestie, Nový Poprad, Duklianske kasárne – to všetko sú územné celky, ktoré by sme v budúcnosti chceli riešiť aj s pomocou STU,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. Spolupráca so študentmi pri hľadaní budúcich architektonických vízií rozvoja mesta by mala byť dôležitým signálom aj do budúcnosti. „V Trenčíne sme do takéhoto procesu vstúpili opatrným krokom a skončilo to veľkou medzinárodnou architektonickou súťažou, ktorá mala odozvu v celej Európe. Akademický úvod tak viedol k veľkej medzinárodnej koncovke,“ doplnil prof. Kováč.

Výstava študentských prác BUDÚCNOSŤ POPRADU potrvá vo vestibule MsÚ do 16.8.2015.   


 
 

Mesto prenajme areál kasární polícii na obhliadky áut Vytlačiť
 

Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Poprad na svojom 4. tohtoročnom zasadnutí schválili prenájom pozemkov v areáli bývalých kasární na Ul.29.augusta Ministerstvu vnútra SR pre potreby Okresného dopravného inšpektorátu OR PZ v Poprade za účelom vykonávania obhliadok motorových vozidiel. OR PZ v súčasnosti vykonáva obhliadky na Bernolákovej ulici pričom dopravná situácia v dňoch vykonávania obhliadok je na tejto miestnej komunikácii neúnosná. Keďže mesto Poprad zatiaľ nemá iné vhodné využitie pre pozemok v areáli bývalých kasární na Ul. 29. augusta, vzniknutú situáciu sa na základe žiadosti MV SR rozhodlo riešiť dočasným prenájmom uvedeného pozemku. 


 
 
Položky 306-310 z 1158

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Lekáreň na autobusovej stanici
Wolkerova 466,
058 01 Poprad

052/482 2360

Pondelok - Piatok
7:30 - 16:00ďalšie dni

Nedeľa 26.3.
Lekáreň na autobusovej stanici
Wolkerova 466,
058 01 Poprad

052/482 2360

Pondelok - Piatok
7:30 - 16:00Pondelok 27.3.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 28.3.
Tília - Poliklinika
Banícka 28,
Poprad

052/468 52 00

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 29.3.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Štvrtok 30.3.
Avena - pri hoteli Tatra
Karpatská 3273/11,
Poprad

052/788 17 52

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 31.3.
Zlatý had - Juh 3 (Slnečnica)
Novomeského 3918/19,
Poprad

052/773 10 26

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka