Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

POPRADSKÉ VIANOCE 2015 s bohatšou vianočnou výzdobou i programomVytlačiť
 

Mesto Poprad pripravilo na obdobie Vianoc 33 dní vianočných programov, v ktorých vystúpi takmer 550 účinkujúcich.

„Naše mesto ako centrum cestovného ruchu ponúkne už tradične nielen zážitok z nádhernej vianočnej výzdoby, ale aj z programov, ktoré prinesú tú správnu vianočnú atmosféru nielen do centra mesta, ale aj do jeho jednotlivých častí. Ponuka programov je žánrovo veľmi pestrá, a to svoje si v nej určite nájdu malí i veľkí Popradčania a návštevníci nášho mesta,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

POPRADSKÉ VIANOCE 2015 začnú tradične 1. adventným koncertom z veže Kostola sv. Egídia v nedeľu 29. novembra o 18:00 hod. Najznámejšie koledy si budú môcť Popradčania vypočuť 2. decembra na koncerte NAJKRAJŠIE VIANOCE – so sólistami Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu LÚČNICA a s Jánom Babjakom.

Príchod Mikuláša 4. decembra o 17:00 hod. rozsvieti vianočnú výzdobu - Mikulášovi budú tento rok pomáhať rozsvecovať bohatšiu vianočnú výzdobu obľúbené postavičky z troch známych rozprávok, chýbať nebude pyromuzikálny ohňostroj. Mikuláš príde v tomto roku na nové miesto vo východnej časti námestia. Veľkých i malých divákov určite poteší aj veľkoplošná obrazovka. Pri odchode z námestia bude na všetky deti čakať sladké prekvapenie a možnosť odfotografovať sa s Mikulášom, čertom a anjelom.

V deň príchodu Mikuláša zároveň otvorí dvere ďalšia novinka - ADVENTNÉ MESTEČKO. V drevených stánkoch pri zvonici bude k dispozícii predovšetkým vianočné občerstvenie. ADVENTNÉ MESTEČKO bude otvorené denne až do 6. januára 2016.

Všetky deti sa určite budú tešiť z premiérového VEĽKÉHO FESTIVALU MASKOTOV A ROZPRÁVKOVÝCH POSTAVIČIEK. Ten sa uskutoční v tradičnom čase – v nedeľu 6. decembra o 10:00 hod. v divadelnej sále Domu kultúry v Poprade.

V ten istý deň začne o 13:00 hod. svoju púť MIKULÁŠ, ktorý spolu so svojimi pomocníkmi navštívi jednotlivé prímestské časti Popradu.

Skvelé hudobné predstavenie čaká na návštevníkov koncertu FOLKLÓR verzus JAZZ, v ktorom sa predstavia vynikajúci folkloristi a džezoví hudobníci so známou speváčkou Andreou Zimányovou.

XIII. Tradičný vianočný jarmok sa môže pochváliť novinkou – pre veľký záujem začne už v piatok 11. decembra a potrvá do nedele 13. decembra. V bohatom sprievodnom kultúrnom programe vystúpia o. i. STARMANIA, FS ŠARIŠAN, DFS MAGURÁČIK, JADRANKA, MARTIN JAKUBEC, TRAKY a chýbať nebudú ani tradičné rozprávky v Kine Tatran.

V prvý deň jarmoku odštartuje súťaž popradských ZŠ o najkrajší vianočný stromček. Do súťaže sa môže prihlásiť každá základná škola /vrátane základných umeleckých škôl/ pôsobiaca na území mesta Poprad. Zdobenie stromčekov sa uskutoční priamo na Námestí sv. Egídia pod dozorom pedagogického pracovníka v  prvý deň konania XIII. Tradičného vianočného jarmoku. Hlasovať sa bude na sociálnych sieťach a na webovom sídle mesta Poprad. Ceny pre najlepších venujú podnikatelia z centra mesta z OZ Pre mesto. Najkrajší stromček bude súčasťou výzdoby MsÚ. 

Ďalšia novinka v tohtoročnom programe je súčasťou vianočných koncertov OTVOR SVOJE SRDCE v popradských kostoloch. VIANOCE MAĽOVANÉ PIESKOM je názov unikátneho umeleckého stvárnenia príbehu Božieho narodenia v obrazoch maľovaných v piesku, ktoré budú vznikať priamo pred očami návštevníkov.

Novinkou budú tiež bezplatné prehliadky Kostola sv. Egídia s výkladom. Viac informácií o prehliadkach poskytne Mestská informačná kancelária mesta Poprad.

Detské folklórne súbory z regiónu predstavia vianočné zvyky a tradície.

Vianoce na ľade – bezplatné korčuľovanie na Zimnom štadióne mesta Poprad bude 25. a 31. 12. 2015.

Chýbať nebudú ani ďalšie tradičné podujatia:

POSOLSTVO VIANOC - koncert veľčianskych cirkevných spevokolov a žiakov Základnej školy s materskou školou v Poprade – Veľkej, PREDAJ VIANOČNÝCH STROMČEKOV A VIANOČNÝCH KAPROV Z FONTÁNY, MALÁ DETSKÁ BURZA HRAČIEK A ROZPRÁVKOVÝCH KNÍH, ŠTEDROVEČERNÝ VEŽOVÝ KONCERT, ŽIVÝ BETlEHEM, VIANOCE A TÚLAVÉ PSÍKY, PREDSILVESTROVSKÁ DETSKÁ SHOW S  UJOM ĽUBOM.

Dňa 3. januára 2016 o 18:00 hod. sa môžu Popradčania tešiť na darček k 70. výročiu spojenia Popradu – na operetu Hrnčiarsky bál od Gejzu Dusíka v podaní Štátnej opery a baletu z Banskej Bystrice. Vstupenky na toto podujatie v Aréne Poprad v symbolickej cene 1,-Euro si môžu obyvatelia zakúpiť v Mestskej informačnej kancelárii mesta Poprad.

Program POPRADSKÝCH VIANOC 2015 ukončia dva bezplatné vianočné koncerty. V Poprade – Matejovciach to bude koncert MALÁ VIANOČNÁ HUDBA v podaní sláčikového kvarteta a v centre Popradu NOVOROČNÝ TROJKRÁĽOVÝ KONCERT Marcely Laiferovej v Kostole sv. Egídia.

Program POPRADSKÉ VIANOCE 2015 bude distribuovaný do všetkých domácností v Poprade spolu s mimoriadnym vydaním týždenníka NOVINY POPRAD, ktorý prinesie zaujímavé čítanie aj o 70. výročí spojenia Popradu.

Vianočné nákupy, ako aj návštevy centra mesta, budú pre vodičov motorových vozidiel aj v znamení bezplatného parkovania na mestských parkoviskách v správe SMK Poprad od 15. 12. 2015 do 6. januára 2016.

Podujatia pripravilo mesto Poprad. Tri podujatia sa konajú s finančnou podporou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a OOCR Región Vysoké Tatry.


 
 

Premiérová PRIMÁTORSKÁ VIANOČNÁ KVAPKA KRVI sa vydarilaVytlačiť
 

Spolu 50 darcov prišlo darovať krv na premiérovú PRIMÁTORSKÚ VIANOČNÚ KVAPKU KRVI. Podujatie pripravilo mesto Poprad v spolupráci so Slovenským Červeným krížom, územným spolkom Poprad a Národnou transfúznou službou(NTS) SR. „Primátorská kvapka bola tradíciou na Svetový deň darcov krvi, teraz sme sa po prvýkrát dohodli s pánom primátorom, že to vyskúšame aj pred Vianocami,“ informoval Pavel Repovský, vedúci lekár NTS Poprad. „Darovanie krvi je humánny čin a keďže vianočný čas je obdobím, kedy myslíme viac na iných, tak sme sa rozhodli takýmto spôsobom pomôcť ľuďom, ktorý to potrebujú,“ vysvetlil primátor Popradu Jozef Švagerko. Účasť darcov na tejto predvianočnej akcii príjemne prekvapila. „Som veľmi spokojný. Ľudia cítia, že treba pomáhať aj v tomto predvianočnom čase, nielen kupovať darčeky po hypermarketoch,“ doplnil Pavel Repovský. Medzi tými, ktorí dnes prišli urobiť dobrý skutok, nechýbali prvodarcovia ani viacnásobní darcovia krvi, výnimkou neboli ani zástupcovia mesta. „Krv darujem pravidelne niekoľko rokov, začal som už počas základnej vojenskej služby. Dnes je to môj 19-odber,“ povedal 1.viceprimátor Igor Wzoš. „Za každým darovaním krvi sa dá vidieť ľudský život alebo pomoc. Navyše je to veľmi motivujúce, keď transfúzna stanica príde priamo za Vami,“ uzavrel ďalší darca, 2.viceprimátor Pavol Gašper. Výjazdové odbery predstavujú tretinu všetkých odberov, ktoré NTS Poprad v priebehu roka realizuje.  


 
 

PRÍCHOD MIKULÁŠA sledovali tisícky malých i veľkýchVytlačiť
 

V piarok 4.12:2015 sa tisícky malých i veľkých Popradčanov a návštevníkov nášho mesta dočkali PRÍCHODU MIKULÁŠA. Čarovnú atmosféru na popradskom námestí pomohlo vyčarovať spolu 49 účinkujúcich v programe, ktorý pripravilo oddelenie kultúry MsÚ v Poprade. Po programe plnom rozprávkových postavičiek, ktorého súčasťou bolo aj rozsvietenie vianočnej výzdoby a pyromuzikálny ohňpostroj, čakali na deti už tradične sladké prekvapenia. 

foto:M.Galajda


 
 

Inštalácia vianočného anjelaVytlačiť
 

Dominantu vianočnej výzdoby mesta Poprad - 12 metrového anjela vážiaceho 700 kg inštaloval do stredu veľkej kruhovej križovatky vrtuľník.

foto: M.Galajda, R.Gerenyi


 
 

Bezplatné prehliadky kostolov v centre mestaVytlačiť
 

Mestská informačná kancelária mesta (MIK) Poprad pripravila na december bezplatné vianočné prehliadky gotického rímskokatolíckeho Kostola sv. Egídia a Kostola Svätej Trojice evanjelickej cirkvi a. v. Bezplatné prehliadky sa budú konať od 7.decembra 2015 až do 6.januára 2016 vždy počas otváracích hodín MIK od pondelka do piatku v časoch o 14:00 hod a 16:00 hod. Zraz záujemcov o prehliadku bude vždy v Mestskej informačnej kancelárii Poprad. V prípade záujmu o individuálnu prehliadku kostola v iných časoch je potrebné kontaktovať MIK vopred, podmienkou je minimálny počet 5 osôb. Prehliadka kostola nie je možná v čase konania bohoslužieb.

MIK bude počas vianočných sviatkov otvorená v nasledujúcom režime:

 

Sobota / Saturday (12.12.2015) 9:00 – 17:00 hod

Nedeľa / Sunday (13.12.2015) 13:00 – 17:00 hod

Štvrtok / Thursday (24.12.2015) 9:00 – 12:00 hod

Piatok / Friday (25.12.2015) zatvorené/ closed

Sobota / Saturday (26.12.2015) zatvorené/ closed

Štvrtok / Thursday (31.12.2015) 9:00 – 12:00 hod

Piatok / Friday (1.1.2016) zatvorené/ closed

Utorok / Tuesday (6.1.2016) zatvorené/ closed

 

Kostol sv. Egídia je najcennejšou historickou pamiatkou, ktorá sa nachádza v strede mesta. Podľa legendy stála kedysi na jeho mieste, uprostred obrovských lesov, pútnická Kaplnka svätého Egídia. Ďalšou zaujímavosťou je fakt, že k severnej stene lode kostola bola kedysi pristavaná Kaplnka svätého Valentína, patróna všetkých zamilovaných. Žiaľ, dnes už neexistuje. Vznik kostola je datovaný do 2. polovice 13. storočia. V dávnej minulosti bol kostol konsekrovaný, o čom svedčia znaky posvätného pomazania stola hlavného oltára a dreva kríža na stenách kostola. V rokoch 1994 – 1998 bola reštaurovaná loď chrámu a ranogotický portál pri južnom vstupe do kostola. V roku 2008 bol do zrekonštruovanej barokovej skrine z 18. storočia vstavaný organ. Reštaurovanie kostola pomohlo odkryť súbor nádherných stredovekých nástenných malieb, ktoré stojí za to vidieť. Od roku 1998 sa v kostole opäť konajú bohoslužby – aktuálne vždy v pondelok až piatok o 12:00 a každú nedeľu o 6:00 a 17:00.  


 
 
Položky 306-310 z 1205

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

ďalšie dni

Nedeľa 25.6.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Pondelok 26.6.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 27.6.
Dr.Max - Dlhé hony 4587/1
Dlhé hony 4587/1 (obchodné centrum MAX),
Poprad

052/478 10 33

Pondelok - Nedeľa
09:00 - 21:00

Streda 28.6.
Cyprián - L. Svobodu 2589/74 (oproti kostolu sv.Cyrila a Metoda)
Ul. L. Svobodu 2589/74,
Poprad

052/773 22 40

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 29.6.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Piatok 30.6.
Benu - Moyzesova
Moyzesova ul. 3 (Juh,
Kaufland),
Poprad

0905 821 914

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka