Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Mestská polícia Poprad sa zapojila do projektu CEREKVytlačiť
 

bike2.jpg

Mestská polícia Poprad sa od 1. augusta zapojila do systému ochrany bicyklov CEREK, ktorý bol vytvorený ako prevencia proti krádeži bicyklov a je jedným z nástrojov prevencie kriminality.

Princíp jeho využívania je v jednoduchej registrácií bicyklov do celoeurópskej databázy bicyklov. „ Cieľom projektu je preventívne ochrániť čo najviac bicyklov proti zlodejom a maximálne skomplikovať následný predaj ukradnutého bicykla. Princíp systému spočíva v tom, že každý bicykel je opatrený jedinečným výrobným číslom, pomocou ktorého je možné bicykel okamžite identifikovať a dohľadať právoplatného majiteľa. O nájdenie bicykla sa môže pričiniť Policajný zbor SR, mestská polícia alebo aj súkromná osoba,“ informoval náčelník MsP Poprad Štefan Šipula.

Systém CEREK ponúka aj novinku v podobe inteligentných ochranných známok, na základe ktorého sa majitelia bicyklov môžu sami rozhodnúť, či svoj bicykel ochránia iba registráciou do celoeurópskej databázy, alebo si k registrácií zabezpečia špeciálnu identifikačnú známku. Inteligentná známka v sebe ukrýva jedinečný QR kód, ktorý je spárovateľný s výrobným číslom. Takéto fyzické označenie bicykla umožní nálezcovi QR kód nasnímať, zistiť či je bicykel odcudzený a v prípade krádeže odoslať správu s presnými GPS súradnicami.

„Túto novinku budeme testovať bezplatne jeden rok a na základe efektívnosti sa rozhodneme, či budeme v danom projekte pokračovať aj naďalej,“ doplnil Šipula.

Viac informácií o tomto systéme, ako aj o podrobnom postupe v prípade straty resp. odcudzenia bicykla si môžu záujemcovia nájsť na stránke http://www.cerek.sk/.

 


 
 

Zrekonštruované priestory budú slúžiť startup centruVytlačiť
 

foto - 29.jpg  foto - 32.jpg

foto - 33.jpg  foto - 35.jpg

Rekonštrukcia približne 240 m2 mestských priestorov na najvyššom poschodí budovy Reduty, vrátane kúrenia, bola dokončená v minulých dňoch. Bude v nich sídliť startup centrum a inkubátor pre mladých ľudí nielen z mesta Poprad, ale aj regiónu.
„Program rozvoja mesta Poprad, ktorý sme prijali ešte minulý rok, predpokladal, že mesto vytvorí priestorové podmienky pre startup a inkubátor, aby mladí ľudia mali kde tvoriť a realizovať svoje nápady. Poprad je silnou spádovou oblasťou v podstate od Braniska po Ružomberok a na juhu po Rožňavu a nemá takéto centrum. Žije tu okolo 450 tisíc obyvateľov a práve z týchto lokalít mladí ľudia odchádzajú, čo je naozaj veľká škoda. Poprad aj celý región s tým dlhodobo zápasí a toto je jedna z možností, ako ich dlhodobo udržať v meste, aby tu tvorili a zakladali svoje firmy predovšetkým v oblastiach informačných, moderných technológií,“ informoval 1. viceprimátor Popradu Igor Wzoš. Inkubátor a startup bude orientovaný na tri základné oblasti: energetiku, vzdelávanie a cestovný ruch. Priestor bude slúžiť približne 30 ľuďom, v rámci neho budú môcť využiť služby ako mentoring, lektoring, marketing, vzdelávanie, právne a ekonomické poradenstvo, za čo nebudú musieť platiť.  „Otvorené bude pre každého, ale prioritne pre mladých, hoci so svojím startup nápadom či produktom môžu prísť aj starší - je to projekt pre každého,“ doplnil viceprimátor. Reálne spustenie startupového centra sa očakáva na jeseň.
Primátor Popradu Jozef Švagerko je presvedčený, že startup a inkubátor znamenajú veľký prínos: „Náklady na rekonštrukciu dosiahli 47 tisíc eur a verím, že boli zmysluplne využité. Vznikli ďalšie mestské priestory, ktoré vieme využiť v prospech mladých ľudí, sústrediť talenty z celého regiónu, ktoré študovali inde, ale vedia sa vrátiť do Popradu a pracovať v prospech nášho mesta.“


 
 

Vyhlásenie primátora mestaVytlačiť
 

Ja, primátor, Jozef Švagerko, chcem sa vyjadriť k udalostiam z posledných dní. V prvom rade si plne uvedomujem vzniknutú situáciu, ktorú som spôsobil a úprimne ju ľutujem. Som pripravený niesť všetky následky a odstúpiť z postu primátora.

Dovoľte mi aj touto cestou ospravedlniť sa v prvom rade mojej manželke - mojím deťom - mojej rodine. Rodina je to najcennejšie čo mám, prečo žijem a preto moje prvé slová patria Vám, mojej milovanej rodine.

Dovoľte mi aj vy drahí Popradčania, Vážení kolegovia, ctení poslanci vyjadriť mi úprimné prepáč za situáciu, ktorú som spôsobil. Plne si uvedomujem ako ťažko sa v meste menili podmienky po mojom predchodcovi, koľko námahy sme museli vynaložiť k tomu, aby mesto bolo lepšie a malo krajšiu víziu ako pred troma rokmi keď sme začínali. Moja chyba tieto pozitívne veci nezmení, avšak viem že vrhá na ne nepekný tieň. A okrem iných, ale aj z týchto dôvodov sa chcem úprimne ospravedlniť, verejne sľúbiť a všetkých v meste uistiť, že pozitívnu cestu, ktorú sme si pred troma rokmi nastúpili a budeme ju naďalej rozvíjať, pokračovať v nej a naďalej ešte viac bojovať, ešte viac pracovať a ešte viac pre Poprad žiť.

 

V Poprade, 23.8.2017
Ing. Jozef Švagerko

Vyhlásenie primátora mesta Vyhlasenie.pdf Vyhlasenie.pdf (356.7 kB)

 
 

Primátor šoféroval pod vplyvom alkoholuVytlačiť
 

Minulú stredu o 16.35 hod. zastavili dopravní policajti neďaleko cintorína vo Veľkej primátora Popradu Jozefa Švagerka a podrobili ho dychovej skúške. Tá ukázala, že šoféroval pod vplyvom alkoholu, keď mu na mieste namerali viac ako 1 promile alkoholu v krvi.

Ako nás informoval hovorca KR PZ v Prešove Daniel Džobaník, poverený príslušník Okresného dopravného inšpektorátu v Poprade začal 16. augusta trestné stíhanie a súčasne vzniesol obvinenie pre prečin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky voči 50-ročnému mužovi z Popradu – išlo o primátora Popradu. Uviedol: „Počas kontroly policajnou hliadkou bol vodič podrobený dychovej skúške na alkohol, ktorej výsledok bol pozitívny s nameranou hodnotou 0,66 miligramov etanolu na liter vydychovaného vzduchu. Vodič sa podrobil opakovaným dychovým skúškam – výsledok jednej z nich bol pod jedným promile alkoholu, výsledok ďalších nad jedným promile. Vodičovi bola obmedzená osobná sloboda a po vykonaní potrebných procesných úkonov a odberov krvi v nemocnici, bol prepustený z cely predbežného zadržania a stíhaný bude na slobode.“

Ako ďalej informoval hovorca KR PZ v Prešove, ak je hladina alkoholu nad jedno promile ide o trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, kde v prípade dokázania viny hrozí previnilcovi trest odňatia slobody až na jeden rok. Ak je hladina alkoholu pod jedno promile, ide o priestupok, za ktorý hrozí pokuta 200 až tisíc eur a zákaz vedenia motorových vozidiel do 5 rokov.

V prípade preukázania viny hrozí primátorovi nielen trest za daný skutok, ale aj zánik mandátu. Zákon o obecnom zriadení uvádza, že mandát starostu (primátora) zaniká (okrem iného) právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin alebo právoplatným odsúdením za trestný čin, ak výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený.

Primátor čerpá od minulého štvrtka dovolenku, ktorú ohlásil aj tento a budúci týždeň. V jeho neprítomnosti ho zastupuje 1. viceprimátor Igor Wzoš, ktorý hneď po tom, čo sa dozvedel o nečakanej situácii, zrušil svoju dovolenku. Uviedol: „V princípe táto situácia nemá vplyv na chod mestského úradu, mesto má svoje vedenie. V prípade, že primátor nemôže vykonávať svoju funkciu z akýchkoľvek dôvodov, je tu prvý viceprimátor a potom ešte druhý viceprimátor. Nie je to žiadna mimoriadna situácia. Mesto pokračuje vo svojom živote tak ako doteraz.“ Momentálne zabezpečuje chod samosprávy, pokým sa situácia nevyjasní. Druhý viceprimátor Popradu Pavol Gašper vydal vyhlásenie, že v prípade, že to bude potrebné, je pripravený prebrať plnú zodpovednosť za vedenie mesta. Podotkol, že primátor mesta je dospelým človekom, ktorý za svoje činy zodpovedá po právnej i morálnej stránke a mal by byť pozitívnym príkladom pre všetkých občanov mesta.

Predseda poslaneckého klubu Sieť-Nova-OKS-KDS, Smer-SD a niektorých nezávislých poslancov, zároveň člen Mestskej rady Popradu Štefan Pčola sa vyjadril, že vyčká na právoplatné rozhodnutie súdu, doteraz skôr len reagoval na mediálne informácie. Okrem iného povedal: „Mrzí ma, ak sa o Poprade hovorí v negatívnych súvislostiach a trpí meno mesta, ktorého je primátor predstaviteľom.“ Za poslanecký klub uviedol, že do konania štvrtkového mestského zastupiteľstva počkajú na stanovisko primátora.

Š. Pčola už v apríli minulého roku vystúpil za skupinu poslancov s podozrením na „nefunkčnosť“ primátora v dôsledku požitia alkoholických nápojov.

Primátor mesta poskytol k celej situácii oficiálne vyjadrenie TU.

Noviny Poprad


 
 

Zasadnutie MsZ mesta Poprad bolo prerušenéVytlačiť
 

V poradí 4.plánované zasadnutie MsZ mesta Poprad, ktoré začalo dňa 24.augusta 2017 o 9:00, bolo prerušené. Stalo sa tak po porade vedenia jednotlivých poslaneckých klubov. V úvode zasadnutia poslanec Štefan Pčola informoval o stanovisku klubu, ktorého je predsedom. „Klub nezávislých poslancov nebude schvaľovať finančné, majetkové a strategické zámery mesta do doby, kedy bude jasne, zreteľne a jednoznačne formulované vyjadrenie primátora mesta Jozefa Švagerka o zotrvaní resp. odstúpení z funkcie primátora mesta,“ informoval Štefan Pčola. Viceprimátor Igor Wzoš, ktorý zasadnutie MsZ viedol, následne schôdzu prerušil. „Ocitli sme sa vo veľmi zložitej situácii, v ktorej je potrebné zachovať pokoj a rozvahu. V záujme toho, aby toto mesto naďalej napredovalo, boli zachované všetky jeho funkcie a aby nevznikol chaos, po dohode klubov a poslancov sme sa dohodli, že prerušíme zasadnutie a budeme pokračovať v stredu 30.augusta. Od tejto chvíle budú prebiehať rokovania o tom, ako pokračovať ďalej. Máme pre sebou zásadné úlohy, aj v programe tohto zasadnutia je veľa materiálov v prospech občanov a verím, že máme všetci spoločný záujem, aby prešli,“ uviedol Igor Wzoš.


 
 
Položky 41-45 z 1329

Voľné pracovné miesta

Dnes má službu:

Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

ďalšie dni

Nedeľa 27.5.
Medovka - Poliklinika Alexandra
Tatranské námestie 4914/8,
Poprad

052/285 12 25

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Pondelok 28.5.
Lekáreň Nemocnice Poprad a.s.
Banícka 803/28,
Poprad

052/712 52 62

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Utorok 29.5.
Včela - oproti nemocnici
Tatranské nám. 1

052/772 36 67

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Streda 30.5.
Adus, Mnoheľova 2
Mnoheľova 2,
Poprad

052/428 31 34

Pondelok - Piatok
18:00 - 22:00

Sobota - Nedeľa, Sviatky
8:00 - 22:00

Štvrtok 31.5.
Ekolekáreň, OC FORUM
Námestie sv. Egídia 3290/124

0910 888 091

Pondelok - Nedeľa
08:00 - 20:00

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka