Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Veľká

História

Erb VeľkáAj keď prvá písomná zmienka o Veľkej pochádza z roku 1268, územie tohto mesta, rovnako ako v prípade ostatných spomenutých, siaha až do doby kamennej (koniec 3. tisícročia p. n. l.). V jeho chotári bol náhodne v roku 1883 bratmi Krompecherovými nájdený poklad pozostávajúci zo štyroch mečov z mladšej doby bronzovej (12. st. p. n. l.). Mesto malo poľnohospodársky charakter a kvôli veľkému úrodnému chotáru zásobovalo poľnohospodárskymi produktmi aj najbližších susedov. V roku 1632 tu vznikla papiereň.

Najväčší kultúrny a spoločenský rozmach zaznamenali obyvatelia Veľkej v 19. storočí. Skupinka nadšencov v snahe podporiť vzrastajúci cestovný ruch vo Vysokých Tatrách a vo Veľkej, založila v roku 1882 veľčianske Tatranské múzeum. Jedným zo zakladateľov bol veľčiansky lekárnik Aurel Scherfel (1835-1895), ktorý bol aj jeho riaditeľom. Zbierky nielen spravoval, ale prispel na založenie múzea veľkou finančnou čiastkou. Scherfel sa aktívne zapájal do zdravotníckej osvety, bol členom mnohých odborných spolkov. Svoju lásku k botanike uplatnil pri založení botanickej záhrady s vysokohorskou flórou vo Veľkej a v Starom Smokovci. Zostavil niekoľko hodnotných herbárov a vydal knihu o liečivých rastlinách na Spiši. Vo svojom laboratóriu urobil chemické analýzy spišských minerálnych vôd. V rokoch 1868-1870 bol starostom Veľkej.

V testamente daroval budovu materskej škole a aj jeden zo svojich domov obyvateľom mesta. V súčasnosti je tu umiestnená jeho pamätná izba, galéria, a menšia múzejná expozícia.

 

Súčasnosť

Veľká sa v súčasnosti zmenila na hospodársky dynamickú mestskú časť Popradu s väčším množstvom menších firiem, reštauračných zariadení, pekárňou, obchodmi, tlačiarňou a pod. V jej chotári sa nachádza letisko, vybudované už v roku 1938, ktoré spája Poprad s viacerými európskymi krajinami. Najvzácnejšou návštevou bol prílet Pápeža Jána Pavla II. v roku 1995 a návšteva kráľovnej Alžbety II. v roku 2008. Turisti si tu môžu prezrieť aj cenné kultúrne pamiatky – rímskokatolícky Kostol sv. Jána Evanjelistu z 13. storočia, evanjelický Kostol Svätej Trojice z roku 1817 a pamätník obetiam komunistického prenasledovania z roku 2002.

 


 

Veľká

Veľká

Veľká

Veľká

Veľká

Veľká

Veľká

Veľká


 

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka