Copyright © 2021 Mesto Poprad. Všetky práva vyhradené.
Web realizovala spoločnosť Lomtec.com
Ako postupovať v prípade zemetrasenia
Preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania v roku 2024
Vážený občan,
posledné roky nás poučili, že nehody, havárie, živelné pohromy alebo iné mimoriadne udalosti si nevyberajú miesto ani čas svojho vzniku a preto nás nesmú zastihnúť nepripravených.
Na tento účel je určená civilná ochrana ako systém úloh a opatrení zameraných na ochranu života, zdravia a majetku, spočívajúcich najmä v analýze možného ohrozenia a v prijímaní opatrení na znižovanie rizík ohrozenia, ako aj určenie postupov a činnosti pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí.
Za plnenie úloh civilnej ochrany podľa zákona NR SR č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov zodpovedá vláda, ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy, iné ústredné štátne orgány, okresné úrady, samosprávne kraje, obce, právnické osoby a fyzické osoby.
Podľa uvedeného zákona má fyzická osoba právo na včasné varovanie pred hroziacim nebezpečenstvom, na evakuáciu a ukrytie a na informácie o spôsobe ochrany, na bezprostrednú pomoc pri ohrození života, zdravia a majetku.
Fyzické osoby sú povinné zúčastniť sa na plnení úloh civilnej ochrany osobnými úkonmi, ktorými sa rozumie každá fyzická i duševná činnosť, ktorá sa vyžaduje v záujme ochrany života, zdravia a majetku v čase mimoriadnej udalosti.
Našou snahou je, aby sa základné informácie o systéme úloh a opatrení civilnej ochrany dostali čo najširšiemu okruhu občanov.
Aké mimoriadne udalosti nás môžu postihnúť?
Živelné pohromy
Povodne a záplavy, prívalové dažde, krupobitia, snehové kalamity a lavíny, rozsiahle námrazy, zosuvy pôdy, zemetrasenia, požiare a víchrice.
Havárie
Požiare a výbuchy, úniky chemických látok, rádioaktívnych látok, ropných produktov a iných nebezpečných látok s následným kontaminovaním územia, ovzdušia, vodných tokov, zdrojov pitnej vody, podzemných vôd a podobne, poškodenie vedení rozvodných sietí a ich zariadení.
Katastrofy
Veľké letecké, železničné, lodné a cestné nehody spojené s požiarmi, prípadne s únikom nebezpečných látok, havárie jadrových zariadení, porušenie vodných stavieb.
Ohrozenie verejného zdravia II. stupňa
Ohrozenie verejného zdravia II. stupňa nastáva, ak je potrebné prijať opatrenia podľa osobitného predpisu (zákon NR SR č. 42/1994 Z. z.) pri:
Teroristický útok
Teroristické útoky sú akékoľvek násilné akcie proti civilnému obyvateľstvu s cieľom spôsobiť straty na životoch, zdraví a majetku, spôsobiť strach a paniku obyvateľstva. Na teroristické útoky môžu byť použité konvenčné zbrane a prostriedky obsahujúce chemické, biologické a rádioaktívne látky a materiály.
Činnosť obyvateľstva po zaznení sirény
Varovanie obyvateľstva je jedno z najdôležitejších opatrení civilnej ochrany a je vykonávané varovnými signálmi uskutočňovanými prostredníctvom sirén.
Zvuk sirény Vás upozorňuje na to, že môže dôjsť alebo už došlo k mimoriadnej udalosti, ktorá ohrozuje životy a zdravie občanov, majetok a životné prostredie. Počúvajte signál a zistite pred čím Vás varuje. Platí to pre každého - v práci, v domácnosti, v škole. Deti zostávajú v školách, materských školách, kde bude o nich postarané.
Počúvajte rozhlas, televíziu, miestny rozhlas a očakávajte doplnkovú slovnú informáciu, ktorá nasleduje bezprostredne po doznení varovného signálu sirén. Dozviete sa informácie o bezprostrednom možnom ohrození. Informujte susedov a starších občanov, prípadne im poskytnite pomoc pri vykonávaní opatrení na ich ochranu. Zbytočne netelefonujte a najmä nevolajte na tiesňové linky. Zachovajte pokoj, rozvahu, nepodliehajte panike a nekonajte chaoticky Pripravte si najnutnejšie veci (doklady, cenné veci malých rozmerov, potraviny, vodu, lieky a pod.) a riaďte sa pokynmi príslušných orgánov.
Varovné signály civilnej ochrany
Predpokladom pre účinné vykonanie záchranných, lokalizačných a likvidačných prác je včasné varovanie obyvateľstva a vyrozumenie osôb. Varovanie obyvateľstva sa vykonáva varovnými signálmi.
Varovný signál "VŠEOBECNÉ OHROZENIE" - dvojminútovým kolísavým tónom sirén pri ohrození alebo pri vzniku mimoriadnej udalosti, ako aj pri možnosti rozšírenia následkov mimoriadnej udalosti.
Riadiť sa pokynmi doplnkovej slovnej informácie a v prípade vyhlásenia:
UKRYTIA, vykonať ukrytie:
Úkryt opustite až vtedy, keď pominú dôvody na ukrývanie, o čom sa opäť dozviete z médií.
EVAKUÁCIE, zabezpečiť:
Varovný signál "VŠEOBECNÉ OHROZENIE" sa vyhlasuje aj v prípade možného vzdušného napadnutia územia štátu počas vojnového stavu a počas vojny. Slovná informácia v takomto prípade obsahuje vymedzenie územia, pre ktoré je ohrozenie vyhlásené a výraz VZDUŠNÝ POPLACH.
Varovný signál "OHROZENIE VODOU" - šesťminútovým stálym tónom sirén pri ohrození ničivými účinkami vody.
Riadiť sa pokynmi doplnkovej slovnej informácie, v stanovenom čase určeným smerom opustiť zátopové územie, v prípade bezprostredného ohrozenia okamžite uniknúť na vyvýšené miesto mimo dosahu záplavovej vlny.
Koniec ohrozenia alebo koniec pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti sa vyhlasuje signálom "KONIEC OHROZENIA" - dvojminútovým stálym tónom sirén bez opakovania.
Návrat k pôvodnému režimu života na postihnutom území podľa pokynov doplnkovej slovnej informácie a ďalších informácií zložiek civilnej ochrany.
Varovné signály a signál "KONIEC OHROZENIA" sa následne dopĺňajú hovorenou informáciou prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov.
Pravidelné preskúšavanie systémov varovania
Preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľstva sa vykonáva dvojminútovým stálym tónom sirén (spravidla v druhý piatok kalendárneho mesiaca o 12,00 hod.) po predchádzajúcom informovaní obyvateľstva o čase skúšky prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov.
Individuálna ochrana obyvateľstva
Individuálna ochrana obyvateľstva je súbor organizačných, operačných, materiálnych a technických opatrení pripravovaných a vykonávaných s cieľom zabezpečenia dosiahnuteľnej ochrany obyvateľstva pred účinkami zbraní hromadného ničenia a nebezpečných látok uvoľnených pri haváriách, živelných pohromách, alebo katastrofách.
Individuálna ochrana sa zabezpečuje prostriedkami individuálnej ochrany (PIO), ktoré slúžia na ochranu najmä dýchacích ciest a očí osôb, prípadne povrchu tela proti účinkom rádioaktívnych látok, otravných látok a bojových biologických prostriedkov. PIO zahŕňajú ochranné masky pre dospelé obyvateľstvo a deti vrátane detských ochranných vakov a ochranné rúška, zdravotnícke prostriedky jednotlivca a osobné diagnostické dozimetre.
PIO sú skladované v skladoch civilnej ochrany, ktoré sú označené medzinárodným znakom civilnej ochrany.
V prípade neočakávaného ohrozenia je možné použiť improvizované prostriedky individuálnej ochrany dýchacích ciest a povrchu tela. Sú to veci bežne dostupné v domácnosti, prípadne v zamestnaní ako šatka, uterák, vreckovka, toaletný papier, čiapka, pláštenka, PE fólie a pod., vhodne uspôsobené na ochranu.
Improvizované prostriedky individuálnej ochrany sa používajú najmä pri:
Kolektívna ochrana obyvateľstva
Evakuáciou
Evakuáciou sa rozumie odsun ohrozených osôb, zvierat, prípadne vecí z určitého územia a vykonáva sa z dôvodu nevyhnutného časového obmedzenia pobytu osôb na ohrozenom území.
Evakuácia sa člení na:
Evakuačná batožina - hmotnosť evakuačnej batožiny môže byť najviac:
Odporúča sa zobrať so sebou najmä:
Ukrytím
V jednoduchých úkrytoch budovaných svojpomocne vo vhodných podzemných a nadzemných priestoroch stavieb, ktoré po vykonaní špecifických úprav musia zabezpečiť čiastočnú ochranu osôb pred možnými účinkami mimoriadnych udalostí.
Úkrytová batožina – odporúčaná hmotnosť 10 až 15 kg a mala by obsahovať:
Zoznam vecí, ktoré je zakázané brať do úkrytu:
Kontaktné a informačné miesta
Mestský úrad, Správa bezpečnosti a ochrany
Tel.: 052/7167 271.
Mestská polícia Poprad
Tel.: 159
Mestský úrad Poprad
Tel.: 052/7167 111
Fax: 052/7721 218
Nábrežie Jána Pavla II. 2802/3
058 42 Poprad
Tel.: + 421 52 7167 111
E-mail: podatelna@msupoprad.sk
IČO: 00326470
DIČ: 2021031144
Aj my ideme s dobou a preto sme aj my na sociálnych sieťach, kde s nami môžete komunikovať.