Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Aktuality - archív

Aktuality

Zmena ceny parkovného v centre mesta Vytlačiť
 

Parkovací automat  Závorové parkovisko

Týždňové skúsenosti s novým parkovacím systémom priniesli zmeny, ktoré sa dotknú hlavne ceny za parkovanie v centre mesta Poprad.

„Zaznamenali sme veľa ohlasov a podnetov k parkovaniu v centre mesta. Na základe toho som sa stretol s primátorom mesta, ktorý rozhodol o zmene ceny parkovného v meste Poprad,“ povedal riaditeľ Správy mestských komunikácií (SMK) v Poprade Peter Fabian.

Prvou zmenou je 15-minútové parkovanie v centre mesta zadarmo. Na závorových parkoviskách to je prvých 15 minút, na nezávorových motoristom 15 minút zadarmo pripočíta automat k cene parkovného. Mení sa aj tarifikácia na niektorých parkoviskách, a to nasledovne:

  • námestie – 1,50 € (45,-Sk) / hod., tarifikácia 0,50 € (15,- Sk) / 20 min.,
  • kaskády (pri nemocnici) – 0,50 € (15,-Sk) / hod., tarifikácia 0,10 € (3,- Sk) / 12 min.,
  • ostatné závorové parkoviská – 1 € (30,- Sk) / hod., tarifikácia - 1. polhodina 0,50 € (15,- Sk), potom každých 6 minút 0,10 € (3,- Sk).

Nové spoplatňovanie bude platné čo najskôr.

„Zmeny v parkovaní by sme chceli technicky zvládnuť do stredy (11.02.2009),“ dodal riaditeľ SMK.
Mesto Poprad chce v spoplatňovaní parkovania v centre pokračovať.
„Ak nám to legislatíva dovolí, tak sa chceme vrátiť k stavu parkovania, ktorý tu bol pred rokom 2007, keď boli spoplatnené všetky parkovacie miesta v centre Popradu,“ konštatoval Peter Fabian.
 


 
 

Mestská polícia sa zamerala na psičkárovVytlačiť
 

Značka zákazu vodenia psov Pes na vôdzke

Popradskí mestskí policajti sa od začiatku roka zamerali na psičkárov. Zvýšený počet kontrol priniesol aj nárast v kolónke vybraných pokút. Hriešnici ich už platia v eurách.

„Sankcie zostali v rámci blokových pokút nezmenené, len ich už vyberáme v eurách,“ potvrdil náčelník mestskej polície Jaroslav Marušin.

Ak máte psa, okrem jeho registračnej známky musíte spĺňať niekoľko ďalších ustanovení, o ktorých hovorí Všeobecne záväzné nariadenie mesta Poprad č. 8/2007 o podmienkach vodenia psov na území mesta Poprad.

„Kto vychádza so psíkom von, mal by ho mať na vôdzke, nemal by chodiť na miesta, kde je to našimi tabuľkami zakázané a samozrejme mal by mať so sebou niečo také, čím by mohol psie výkaly z priestranstva odstrániť,“ dodal Jaroslav Marušin.

Odporúčame mať so sebou igelitové vrecko a lopatku. Poprad si so psími výkalmi stále nevie poradiť. V Poprade je prihlásených viac ako 2000 psov, skutočný počet je však oveľa vyšší.

„Psíkov je oveľa viac, lebo pri kontrolách sa opätovne stretávame s novými plemenami a neprihlásenými psami. Navyše sa v Poprade zdržujú aj psy, ktoré sú prihlásené v iných mestách a okolitých obciach,“ povedal náčelník mestskej polície.

Počet policajných kontrol sa bude v mestských častiach stupňovať. Hliadkovať sa opätovne začalo na sídlisku Juh, pokračovať sa má aj na Západe a postupne i vo Veľkej, v Spišskej Sobote, v Matejovciach a v Strážach.

(mas)


 
 

POS terminál uľahčí platenie daní a poplatkov Vytlačiť
 

POS terminál
Od začiatku februára môžu občania v pokladni popradského mestského úradu využívať POS terminál. Vďaka POS terminálu už pri platení mestských daní a poplatkov obyvatelia Popradu nemusia manipulovať hotovosťou.

„Ak občan povie, že chce platiť platobnou kartou, naše pracovníčky mu tento bezhotovostný spôsob zaplatenia umožnia. Samozrejme, každý dostane doklad o tom, že istú čiastku na príslušný účet zaplatil,“ oznámil vedúci ekonomického odboru MsÚ v Poprade Pavel Miškovský.

POS terminál sa nachádza priamo v pokladni MsÚ a v prevádzke je od začiatku februára. Mesto sa rozhodlo k tomuto kroku najmä po prechode na euro, keď v peňaženkách a vreckách pribúda počet drobných mincí. Magistrát uvažuje o možnosti pokračovať s inštaláciou POS terminálov aj v organizáciách s majetkovou účasťou mesta.

„Po vyhodnotení skúseností s pokladničným POS terminálom sa pustíme aj do ďalších POS terminálov. Uvidíme, kde to je reálne a kde to prinesie hlavne obyvateľom prospech, aby nemuseli platiť v hotovosti,“ dodal Pavel Miškovský.

Novinku získalo mesto Poprad bezplatne od partnerských bánk.

 


 
 

V centre Popradu sa parkuje po novomVytlačiť
 

Parkovací systém Parkovací automat Parkovacia služba
Od februára 2009 je v činnosti v centre Popradu nový parkovací systém. Zmena sa dotkla úpravy parkovísk, dopravného značenia a zlepšenia orientácie pri samotnom parkovaní. Súčasťou je aj navádzací parkovací systém.

„Umiestnené svetelné tabule budú informovať vodičov o počte voľných parkovacích miest na jednotlivých parkoviskách,“ uviedla Kristína Horáková z odboru výstavby MsÚ v Poprade.

Nový parkovací systém stál 266 000 € (8 mil. korún). Investovalo sa do 6 parkovísk v centre mesta. Cenu parkovného MsZ schválilo nasledovne:

  • Námestie sv. Egídia 1,50 €/hod. (45,- Sk)
  • ostatných 5 parkovísk 1,00 €/hod. (30,- Sk)


O parkoviská sa bude starať Správa mestských komunikácií v Poprade (SMK). Jej riaditeľ Peter Fabian problém v samoobslužnom systéme parkovania nevidí. Platiť sa po novom nebude u „strážcov parkoviska“ ale v automatoch.
„Platiť sa môže papierovými aj kovovými peniazmi. Automaty budú vydávať len mince.“

Motorista príde k rampe a vezme si parkovací lístok. Pred odchodom z parkoviska lístok použije pri automate, v ktorom zaplatí a s vystavenou potvrdenkou parkovisko opustí. Popradčania môžu nový parkovací systém využívať 3 dni bezplatne, o čom informoval riaditeľ SMK.

„Primátor mesta rozhodol, že od pondelka (2. 2. 2009) do stredy (4. 2. 2009) sa za parkovanie platiť nebude. 3 dni môžu vodiči parkovací systém skúšať, testovať a zvykať si naň.“

S výstavbou parkovacieho systému sa začalo koncom r. 2008.


 
 

Mesto Poprad predá kvetnické pozemky žiadateľomVytlačiť
 

Zasadanie MsZ Kvetnica
Na 16. riadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva Mesta Poprad v piatok 30. januára 2009 poslanci MsZ rozhodli, že o pozemky určené na výstavbu rodinných domov, sa môžu uchádzať súkromné osoby. Zoznam žiadateľov obsahoval 61 mien. Cena za predaj pozemkov bola schválená na 16,60 € (500,-Sk) / m². O územie mala najskôr záujem developérska spoločnosť, ktorá sa ho neskôr vzdala.

„Pre nich bola cena vysoká a preto sa vzdali tejto ponuky,“ uviedol predseda majetkovoprávnej komisie a poslanec MsZ Milan Lučivjanský.

Jedná sa o celkovú výmeru 36 442 m ² v celkovej hodnote 604 826,40 € (18 221 000,- Sk). Uznesením zastupiteľstva sa žiadatelia zaväzujú na vlastné náklady zabezpečiť podklady pre čiastkovú zmenu Územného plánu a vypracovať strategický dokument o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Žiadatelia zabezpečia na vlastné náklady zastavovaciu štúdiu celého územia a vypracovanie geometrického plánu na rozdelenie parciel. Po vydaní územného rozhodnutia si noví majitelia parciel budú musieť zabezpečiť projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie na vybudovanie prístupových komunikácií a inžinierskych sietí, a po jeho vydaní ich aj vybudovať na vlastné náklady. Až potom môžu jednotliví stavebníci žiadať o stavebné povolenie na výstavbu rodinných domov.

„Je mylné domnievať sa, že človek, ktorý tam získal pozemok, sám pre seba vybaví stavebné povolenie na výstavbu rodinného domu. V prvom rade sa žiadatelia budú musieť dať dokopy a spracovať zastavovací plán,“ tvrdí vedúca odboru výstavby Kristína Horáková.

Za uznesenie v prospech žiadateľov interpelovala v minulom roku poslankyňa MsZ Helena Mezenská. Perspektívnych stavebníkov však čaká k vlastným domom náročná cesta, ktorá bude stáť veľa síl a financií.

„Principiálne je naša filozofia postavená na tom, že chceme podporovať bytovú výstavbu v našom meste, aby naši obyvatelia dostali šancu postaviť si svoj rodinný dom,“ povedal Milan Lučivjanský.

Mesto Poprad v najbližšom čase vykoná kontrolu správnosti údajov žiadateľov.
 


 
 
Položky 1546-1550 z 1551

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka