Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Mesto Poprad

Kultúrne podujatia
Športové podujatia

Nevyhnutná recyklácia odpaduVytlačiť
 

logo_mesto_oznamy.jpg

Kam vstúpi človek, tam nechá odpad. Nie je tomu inak ani v našom meste. Svedčia o tom aj každým dňom vznikajúce nové divoké skládky, akoby obyvateľ mesta mal príliš ďaleko ku smetnej nádobe, či na zberný dvor. Radšej to svoje nepotrebné (odpadkové) vyhodí za mesto, do parku, či na iné miesto, ďaleko od neho, veď to nie je môj pozemok tak prečo nie tam. Pretože mesto to aj tak uprace.

Áno mesto to musí upratať, ale za poplatok niekoľko násobne vyšší ako za odpadky zo smetných nádob. (A kto to zaplatí? No predsa obyvateľ mesta.) Väčšina takto nelegálne odhodeného odpadu skončí na skládkach. Skládkovanie pritom predstavuje najnevhodnejší spôsob zneškodňovania odpadu. Mali by sme si uvedomiť, že recyklácia odpadu je dnes nevyhnutnosťou.

Prečo?

Poplatok za uloženie na skládku sa od roku 2018 medziročne bude zo zákona zvyšovať v závislosti od percenta miery vytriedenia odpadov v našom meste. Ak sa miera a percento vytriedenia odpadov nezvýši, teda ak nezvýšime intenzitu separovania odpadov, bude sa zvyšovať  poplatok za uloženie odpadov.

Obce a mestá sú povinné separovať odpady v zákonom stanovenom rozsahu. Vďaka separácii odpadu sa zlepší kvalita života pre nás aj budúce generácie a životné prostredie.

Prečo si zhoršujeme to naše prostredie skládkami odpadov, či smetiskami v našich uliciach?Často vidíme odpad pohodený za garážami pri trati, v kríkoch na odľahlých miestach, v parku pri železničnej stanici, na Tatranskom námestí, pri stanovištiach kontajnerov. Objemný odpad nepatrí na stanovište kontajnerov, je ho potrebné zaviesť na zberný dvor. Ak vidíte pri svojich prechádzkach skládky odpadu, nahláste to na tel. čísle 159 – Mestská Polícia. Taktiež je dôležitá Vaša súčinnosť, ak vidíte niekoho skládku odpadu tvoriť. Aj takto pomôžete svojmu životnému prostrediu. 

Zamyslime sa všetci, kam vyhodíme prázdnu plastovú fľašu od minerálky, kam odvezieme staré umývadlo či starý gauč po prestavbe bytu, staré pneumatiky, ktoré doslúžili. Chceme predsa žiť v čistom meste a myslime na budúce generácie, na naše deti, aké životné prostredie im zanecháme.

Oddelenie životného prostredia, MsÚ Poprad


 
 

logo Visit Poprad

logo Kino Tatran

logo City Monitor

logo Mestský útulok Poprad

Voľné pracovné miesta

logo Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Poprad

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

REGIÓN VYSOKÉ TATRY

logo Región Vysoké Tatry


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka