Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu
Poprad
 
 

Mesto Poprad zrekonštruuje historický objekt a zriadi nové múzeumVytlačiť
 

Mesto Poprad uspelo so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu INTERRERG v rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Človek v Tatrách – Tatry v človeku – História poznávania Tatier ako spoločného kultúrneho dedičstva Poľska a Slovenska“.   

Cieľom projektu, vďaka ktorému vyrastie v Poprade Múzeum turistiky a v Zakopanom Múzeum horolezectva, je ochrana, zvýšenie atraktivity kultúrneho dedičstva poľsko-slovenského pohraničia a jeho popularizácia u miestneho obyvateľstva, s priaznivým dopadom na zvyšovanie povedomia o dedičstve Tatier spolu s modernizáciou objektov kultúrneho dedičstva v Poľsku a na Slovensku. Na tento zámer získali obe mestá sumu vo výške 1 642 610,22 eur.

Múzeum turistiky bude sídliť v objekte bývalého Tatranského múzea v Poprade-Veľkej. Objekt postavený okolo roku 1880 samospráva odkúpila v minulom roku od súkromných osôb. O rok na to získalo mesto vďaka projektu cezhraničnej spolupráce na realizáciu svojho zámeru  sumu viac ako 830-tisíc eur. 

„Sme veľmi radi, že sme v tejto výzve uspeli a získali prostriedky nielen na záchranu historickej budovy, ale rovnako aj na to, aby sme jej vrátili život a dali plnohodnotné využitie. Naše kultúrne dedičstvo si takýto objekt zaslúži, nehovoriac o tom, že to bude ďalší projekt  na zatraktívnenie ponuky cestovného ruchu v našom meste,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

 „Aktuálne komunikujeme s riadiacim orgánom a finalizujeme detaily. Po podpise zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku bude nasledovať proces verejného obstarávania na dodávateľa rekonštrukčných prác a samotná rekonštrukcia. V zmysle projektu by múzeum malo slúžiť svojmu účelu do dvoch rokov od podpísania zmluvy o získaní nenávratného finančného príspevku,“ informoval Slavomír Karabinoš zo Strategického rozvojového manažmentu MsÚ v Poprade. 

Zámerom mesta je v rámci rekonštrukcie zveľadiť nielen samotný historický objekt, ale aj jeho okolie.

Vďaka zrealizovanej cezhraničnej kultúrnej ponuke Múzea horolezectva a lyžiarstva v Zakopanom a Múzea turistiky v Poprade by malo byť sprístupnené kultúrne a prírodné dedičstvo Tatier ležiacich na hranici Poľska a Slovenska. Vzájomne dopĺňajúca sa téma oboch múzeí by mala zároveň vytvoriť komplexnú, vzájomne sa dopĺňajúcu ponuku. Kým v Poprade bude hlavnou témou turistika a život ľudí v Tatrách, v Zakopanom budú prezentované konkrétne formy využitia hôr – horolezectvo a lyžiarstvo. Obe múzeá by mali inšpirovať nielen k poznávaniu kultúrneho dedičstva, ale zároveň aj k vzájomným návštevám turistov na opačnej strane Tatier.

7.jpg  5.jpg3.jpg  1.jpg

muzeum.jpg

 


 
 

Voľné pracovné miesta

Poruchové služby

Elektrina
0800 123 332
0850 123 333

Plyn
0850 111 727

Voda
052 7729 548

Verejné osvetlenie
052 7897 651
formulár

Mobilné ľadové plochy

Prevádzkový čas ľadovej plochy pri Aréne Poprad od 6.12.2018
každý deň od 10:00 -20:00 hod.
Ľadová plocha pri Aréne bude každý týždeň v utorok, stredu a piatok do 11:30 pre verejnosť uzatvorená. V tomto čase je vyhradená pre materské školy.

REGIÓN VYSOKÉ TATRY


Deutch version
English version
Poľská verzia
Russkij jazyk
Úvodná stránka